Dorde Iaa rg muj ZIERIOEESC1IE SSeË NIEUWSBODE. Nieuwstijdingen. NEDERLAND. V erscheidenheden STEM DIT YOM GRAF. Por tre t ten - Waard e socfysrrr^. LJ_-i •liw-JL.J. '.J. i. .1 DeZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt uitgegeven op ]\laanclag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen de Stad, 0,50 en ƒ0,GO franco door het geheele llijk. E, W. 4 847. DONDERDAG f 8 APRIL. 1 Donderdag 8 April. I Vrijdag 9 c Zalurdag 10 Zondag 11 n V Maandag IS s> Dingsdag 18 o 'Woensdag 14 ErÊJCaEKttEK.. L. K. Opgang der Zon. Ondergang der Zou. u ro. min. ure. min. 6; 80. 80. De prijs der Advertenliën is Tien Cents de regel, behalve 3o Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tol.Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend IS0, niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco Helder en Nieuwediep, 3 April, 't Getal landver huizers die in 1840 in de V. Staten gekomen zijn, bedraagt 158,048; te New-York alleen kwamen 340 schepen met 52,325 menschen aan. Dit jaar wordt ten minste 't dubbel getal verwacht. Doch de heer- scliende zienswijze is erdat de V. Staten voortaan meer op de hoedanigheid dan de hoeveelheid der landverhuizers moeten zienen dat de regeringen moeten beletten dat Europa voortga hulpelooze ar men en gebrekkigen over te zendendie dadelijk in de armen-en gasthuizen moeten opgenomen worden. Zoo wordt in 't jaarlijksch berigt van 't Duitsche Genootschap te New-York, melding gemaakt van den jammerlijken toestand, waarin de arme ingezetenen van Grosz-Zimmern in Hessen Darmstadtwaren aangekomen, weggezonden en ingescheept door den gemeenteraad, om zich van deze menschen te ont slaan. Door de zeereis ontzenuwd, door ruwe be handeling van 't vreemde scheepsvolk, dat er tuch- telingen in meende te zienvernederdbitter in hunne verwachtingen bedrogen, krank en hongerend werden zij aan land gezet en vervuldenop de kaaijen lig gende, de lucht met hun jammergeschrei. Wat van de zijde dos genootschaps in vereeniging met de ste delijke overheden, geschieden kon geschiedde; maar de doorgestane nood, eer eeiie reddende hand toe reikend werdwas ontzettend en schreeuwt ten Hemel tegen de bewerkers dezer ellende. Meer dan 250 dier ongelukkigen liggen nog (22 Febr.) in de armenhuizen dezer stad. I)e regering alhier, meldt hel Genootschap, schijnt geneigd te zijn om ernstige maatregelen tc nemen, die in de gevolgen onver mijdelijk voor aile landverhuizers nadeclig zijn moeten. Over 'talgemc-en moet het voor allen, die aan sche llen tot landverhuizing deel hebbenvan belang geacht wordenacht te geven welke soort van men schen worden overgebragtdaar het de ernstige poging der overheden is om bij de wetgeving eene afschaf fing van het dusver gevolgde stelsel te bewerken. Het bestuur raadt verder af, in de wintermaanden over te komendaar dan door 't bevriezen der ri vieren en kanalen het verkeer met het binnenland gestremd wordt, en te New-Ycrk veel gebrek en werkeloosheid is. De zeereizen zijn bovendien in het koude jaargetij vee! gevaarlijker dan des zomer9 en de toestand der landverhuizing is gedurende zulke winterreizen dikwijls hoogst ellendig. Het met men schen opgevulde tusschendek kan dikwijls dagen lang niet verlaten worden; hevige stormen maken gedeel telijke sluiting der luiken noodzakelijk, en in het door de uitwaseming van zooveel menschen verpeste ruim ontstaan hoosaardige ziekten, die velen reeds op zee wegslepenbij allen bijna langdurig lijden achterlaten. De ongevoeligste moet huiveren hij den aanblik der vreesselijke ellende, dien vele der inde laatste maanden aangekomen schepen aanboden. Hon derden Duitsche aankomelingen bezweken deels aan boorddeels in krankenhuizen. 's Gravenhage5 April. De koning is thans ge heel hersteld en heeft, naar men verneemt, weder aanvang gemaakt met de verrigting van hoogstdes- zelfs gewone bezigheden. Men ziet dan ook spoedig vele besluiten en beschikkingen op aanhangige zaken te gemoet. Prins en prinses Frederik der Nederlanden en ogstderzelver dochter hebben gisteren in de Kloosterkerk de bediening van het Heilig Avond maal bijgewoond. Het getal logementen slijterijen tapperijen en andere winkels, in één woord het getal plaatsen waar sterke drank verkocht wordtbedraagt te Am sterdam 3102. Wanneer men nu gemiddelijk bere kent, en dit is wel het minimum, minimorum, dat op elk dier plaatsendagelijks voor slechts een gulden verkocht wordt, dan bedraagt de som 3102 per dag, ƒ21,714 per week, ƒ93,060 per maand, f1,116,720, (een millioen, eenmaal honderd zestien duizend zeven honderd en twintig gulden) per jaar. En wanneer men veronderstelt, dat een vierde dier som in 's Lands schatkist komt, dan zal niemand zich verwonderendat een Minister van finantiën geen voorstander van Afschaffiiigs-Genootschappen zijn kan. Stelt men don prijs van den jenever op 60 cents de kandan wordt er jaarlijks in Amsterdam 186,120 kannen of 1861 vaten jenever verschonken, die massa, bijeen gobragt, zoude een oorlogschip kunnen doen drijven. GEMENGDE BERIGTEN. Er zijn altijd lieden, die, in bijzondere of alge- meene zaken gaarne pietje de voorste willen zijn, waarhij zij inlusschen niet zelden ondervindendat voorbarigheid ligtelijk aan teleurstelling onderhevig is. Zulks heeft, te Dantzig, dezer dagen, eeri ge zelschap liefhebbers van de werking van den zwavel achter ontwaard; hetzelve wilde, namelijk, bijdragen verzamelen (geldelijke) ter eere van den uitvinder dezer werking, den Amerikaan Jakson en ontving, gedurende eene gansche maand10-»geen wonder, de tegenwoordige tijdsomstandigheden zijn niet zeer geschikt, om voor liefhebberij iets uit te geven, veelzijdige gedwongene hooge uitgaven gaan voor. De verschijnselen van onzen tijd zijn bui tengewoon zonderling: gebrek aan werk, ongekende duurte, sterven van honger en kommer, onlusten, oproeren, plundering, uit dezen nood voortspruiten de, brutale en veelvuldige diefstallen, en wat al niet meer Ook dit nogdat dezer dagen te Breslau een jongeling gearresteerd is, die, voor en van eenen stok, aan welks punt een zakdoek was vastgehecht, door de straten ging en het publiek luidkeels uituoodigde tot de vermoording der Joden. lu Hanover is een koninklijk besluit uitgevaar digd waarbij de beiasting op het gemaal en geslagt wordt afgeschaft; hartelijk wenschen wij dat wij onze lezers, hoe eer hoe liever, mogtcn kunnen mededeelen: «in Nederland is de belasting op het gemaal en geslagt opgeheven." Van een M.r Turk is een substituut-officier gemaakt, nu. die natie is inderdaad geschikt voor die betrekking, want dit vak is tegenwoordig geheel Turksch. Do slaperige wakers voor het belang van volk en land hebben voor drie weken klein verlof gekre gen, om wat uit te rusten van hun knikkebollen. In dien tusschentijd zuilen hunne slaapmutsen ge- wasschen en hij hunne wederkomst in liet manhuis, door hunne leermeesters; (F/on's en Cicerowéér op hunne kale knikkers vast gestrikt worden. Wan neer intusschen die hansworsten wat minder geld verslonden en wat meer hun pligt vervuldenzouden die oude wijven wat minder podagra iiebben en liet volk meer eten terwijl bedelaar en graaf een langer leven zoude genieten. De Champagne is 6edort weinige dagen merkelijk in prijs vermindert. Onzen gciicrbicdigden koning is merkelijk verbeterd. Te Deventer is eenen Os, wegende 3000 oude pondenopgehangenen daarna door de burgerij opgepeuzeld. Ach I werden alle vette ossen in Ne derland maar spoedig geslagt en door het volk ver slondenwant anders zullen die ossen liet volk nog met huid en haar inslikken, De koningin van Portugal heeft reeds een begin gemaakt om de dia manten van de kroon te verkoopendie vorstin heeft waarlijk gclyk, want wie weet hoe spoedig de tijd daar za' zijndat de volkeren van Europa zullen overgaan om ten algemeene nutte de kröonen publiek ter verkoop te presenteren. De wed. Mos tc Schc- veningen heeft van prins Frederik ƒ20 gekregen. Binnen 6 maanden is die vorstelijke gift, alleen van brood elen, weer in de vorstelijke schatkisten we dergekeerd.— Het afschaffings-genootschap te 'sHage heeft reeds cenige soldaten bekeerd; van Hoofd officieren verneemt men uog niets. Mejufvrouw Toussaint's Leijcestcr in Nederland wordt al tot veel verminderde prijzen aangeboden. Al wederom heeft een schelm een van Hall na gemaakt van 20, wie weet hoe veel van Hallen er door één schelm, of schelmen dooréén van Hall nog zullen geboren worden. De koninklijke erf genamen zullen waarschijnlijk vrijspartelen om G. van Berkum te betalen hetgeen hij van die vorste lijke spruiten vordert, voor liet bouwen van een Godshuis te Apeldoorn, hetwelk hij voor rekening van de Vader van het Vaderland aldaar heeft ge bouwd. Er is geen voorwerp van maatschappelijk belang, hetwelk meer verdient de aanhoudende aandacht, zoowel van regering, als van onderdanen, bezig te houdendan de armoede. Zij is onmiskenbaar de grootste en gevaarlijkste kwaal welke aan ons maat schappelijk leven knaagt; eene kwaalwelke zeker wel niet in den grond genezen, maar echter be streden cn verminderd kan wordenterwijl zij an ders, en vooral wanneer verkeerde middelen worden aangewend, noodwendig vroeg of laat het maatschap pelijk ligchaam ten grave zal slepen. Onder die verkeerde middelen verstaan wij vooral de symptoma tische geneeswijze, welke hier te lande steeds cn bijna uitsluitend tegen de kwaal is en wordt aangewend. De uitstekende liefdadigheid cn mededeelzaamheid, ons volk eigen, (blijkbaar, onder anderen, bij elke op roeping in eene courant) heeft er steeds toe geleid om de behoeftigen slechts tc ondersteunen, terwijl cr van al de schatten, jaarlijks daartoe besteed naauwelijks iets werd afgezonderd tot wering der armoede. Van die gezindheid der natie, heeft de regering dan ook steeds een ijverig gebruiko( liever misbruik ge maakt; zij heeft de armen meestal aan hun lot of aan de bijzondere of kerkgeiiootschappelijke liefda digheid overgelatenhoezeer de grondwet in art. 226 bepaalt: «Als eene zaak van hoog belang wordt ook liet armbestuur en de opvoeding der arme kinderen aan de aanhoudende zorg der regering bevolen.'' Zie daar dus reeds Lij de grondwet van 1815 de zorg voor de armen tot een staatspligt verheven, en tevens (merkwaardig genoeg) het ware beginsel der causale geneeswijze van de kwaal aangewezen. En wat heeft de regering gedurende 30 jaren ge daan om aan deze, haar opgelegde verpligling te voldoen? Het zal niet noodig zijn deze vraag te beantwoordenmaar onherinnerd mogen wij het niet laten, dat zij eindelijk ten verleden jare ter tafel gebragt heeft een ontwerp van wet, welke de strekking had om den slaat van bijna alle zorg voor do armen te ontheffenen den last daarvan bijna uitsluitend op de verschillende Diakonien te doen drukken. Dat ontwerp, waarbij zoowel de verplig- ting, als het beginsel, hij de grondwet aangewezen zoozeer werd miskend, heeft dan ook dermate de algemeene afkeuring verworvendat de regering raad zaam heeft geoordeeld het in te trekken. En zal de regering nu verder wcrkcloas blijven? Zal zij juist hier waar 't noodlottig ishet laissezfaire in acht nemen? Zal zij de vruchtbare, maar on bedachtzame liefdadigheid der ingezetenen aan zich- zelve overlaten, quasi tot ondersteuningmaar in derdaad tot bevordering der armoede, in plaats van haar te leiden tot wering der armoede? Waarlijk het wordt meer dan lijd het kwaad bij ons in do geboortein de oorzaken aan te tastenen het ge heele onderwerp van regeringswege te regelen zoo danig dat aan de bijzondere liefdadigheid worde overgelaten de ondersteuning van invalide armen en aan den slaat de oiulcrstcunning der valide armen maar vooral de opvoeding der arme kinderen, heteenige afdoende middel om het kwaad in de oorzaken te bestrijden. Daardoor zal de armoede aan de natie in liet algemeen ook geen grootere som kosten dan thans; maar wel zal daardoor een last, welke, uit hoofde van liet algemeen belang, op iedereen naar zijn vermogen gelijkmatig behoorde te drukken, niet meer uitsluitend rusten op de liefdadigsten die dik wijls de armsten zijn mede ten behoeve van do gierig- sten, die dikwijls do rijksten zijn. Op die wijze was er eenen middenweg geopend tusschen liefdadigheid en armentaks; een denkbeeld, waaromtrent men meer kan vinden in liet laatst uitgegeven nommer der Bydragen van de Maatschappij: tot Nut van 't Algemeen, N.» 17, De bodemlooze Schatkist. Vraag: Is 't mogelijk den staat Der schatkist te verbeteren? Antw. Men make een vaste boöm Van 't rif der landopvroteren En iet er boven op Oom Floris zonder kop. S. Als blijk van de geestdrift, welke tegenwoordig te Goes en omstreken hecrscht, diene hot volgende: Op eene verkooping van boeken en liefhebberijen gehouden op Dingsdag 23 Maart 47, is ondermeer deren gepresenteerd Vijf stel platenvoorstellende de portretten van Z. M. Koning W. I, en hoogst deszelfs eerste gema lin, met hunne zonen, allen op chineesch papier, goed geconserveerde exemplaren, die van W. I, met het opschriftvader des vaderlands.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1