OPWEKKING. Sioomjagt de Stad Gorincheni verhinderd; thans voelen wij ons verpligt om aan het dringend verzoek van een onzer geabonneerden to voldoen, en hebben ten dien einde besloten, om tot de plaatsing van het eerste stukzijnde liet begin der regtsvorderingover te gaande gewone formaliteiten zullen wij gemakshalve eenigzins ver korten en zesgen Dat dei: 23 Mei 184G, ten verzoeke van Gilles Dekker, schipperen koopman, wonende in den Ouden- boschJan Priem, smidsknecht, wonende te Zierik- zee, bij vergunning van den Edel Achtbaren Heer regter van bovengenoemd kanton, tot 23 Mei 18'iG, op korten termijn werd gedagvaard, om op den 25 derzelfde maand, des voormiddags om 10 ure, te compareren voor meergemeld kantongeregt. Volgt nu woordelijk de bij dagvaard omschreven eisch en conclusie: <(Ten einde te hooren eisch doen, dat, aangezien «de requirant een aan hem in eigendom toebehoo- »rcnd woonhuis en ervestaande en gelegen op de «Breestraat binnen deze stad, wijk C, n.° 310, in «den jare 1842, heeft verkocht voor eene som van «ƒ315. mits dat door den gedaagde, alle de daarop «vallende zoo ltijks- als Stedelijke—lasten moesten, «betaald worden en bij gedaagde die koopsom konde «voldoen, met eene wekelijksche betaling van eene «gulden, tot dat gemelde som van 315 zoude «voldaan zijn en de requirant had aangenomen «om na de voldoening ten zijnen koste het hypo- «theek daarvan op te heffen en ten name van den «gedaagde zoude doen overbrengen. «Aangezien de requirant had gemeend, dat de ge- «daagde aan deze mondelinge overeenkomst en voor- «deelig'engagement zoude hebben voldaan, daaraan «nalatig is gebleven, in het vriendelijke door het niet «nakomen der overeenkomst, verzocht is geworden, «om meergenoemd huis en erve te verlaten en te «ontruimen met zich mede nemende zijne meubelen «en andere goederen, doch dit halstarig blijft wei- «geren om hetzelve te verlaten. «Dat hij overzulks, hij vonnis van den Edel Acht- «baren Heer kantonregter zal worden veroordeeld, en «voor zoo veel nood gelast, om op verloop der mi- «nute van het in dezen te vellen vonnis, zelfs voor «de registratie van hetzelve genoemd huis en erve «te verlaten en te ontruimen, met zich nemende «zijne meubelen en andere goederen, met overgave «der sleutel en ter vrije beschikking van den requi- «rant te stellenof wel bij weigering hiervan via. «factie, daartoe worden gedrongenen eindelijk te «hooren veroordeelen in de kosten van het regts- geding. «En heb ik deurwaarder enz." Op deze dagvaard werd een vonnis geslagen, waar van wij den inhoud in het vervolg zullen mededee- lende lezer hlijve intusschen indachtig, dat inde dagvaarding van koop, en volstrekt niet van huur, wordt gesproken. Nederland bezit wel geene diamantgroeven, goud mijnen of parelbankenhet bezit nog meer, dat van meerder belang voor den niensch is; in Neder land ja in het zoogenaamde arme Schouwen Daar ziet men velden graan bij 't minste koeltje golven, Gelijk een zee van goud en ginds wordt Meè gedolven Hier ziet men 't bonte vee op groene velden grazen, En daar, in bosch, en duin, daar huppelen duizend bazen, Terwijl men 't wollig vee, langs dijk en weg ziet dartelen, Én sloot, én meer, is vol, van visschen dieer spartelen; Ja ginds in het verschietdaar ziet men kleine knapen In poelen, spelende, millioenen eijeren rapen; En ziet men dan omhoog daar zweven vogelenchoren; Dit alles, kruid, en plant, is voor den inensch geboren Zoude b. v. een Tartaar wanneer hij de vrucht baarheid van een land in dien geest hoorde schet sen, wel kunnen geloovendat in zulke vruchtbare aarde beenderen rusten van menschen die van hon ger omgekomen zijn? Voorzeker neen! En toch is het zoo; in Nederland, in Schouwenzijn dezen winter menschen omgekomen van gebrek, terwijl honderden dien vruchtbaren grond hebben verlaten om brood te gaan zoeken in een vreemd landdat hen niets meer kan aanbieden dan het oord dat door hen wordt ontvlugt. En wat moeten de Amerikanen wel denken over dit toevloeijen van zoo vele Neder landers? en wel zeggen, winneer zij vernemen dat al het wild, vogelen en visschen, het eigendom zijn van de kroon, jonkers of graven? Voorzeker moeten ■/.ij vragen, wie hen het regt geeft, om dieren zich toe te eigenen, die op de velden van anderen wor den gevoed Doch wanneer zij vernemendat er geen korrel graan mag gemalen wordenen geen koe geslagt, of den keizer moet er eerst schatting van betaald worden, dan zullen zij het willekeurig toeëigenen van het wild niet alleen gelooven, maar begrijpen waarom hun land overstroomd wordt met vlugtelingen uit dit land van geweld. Wie dus liefde tot zijn land heeft, volge het voorbeeld van de Rotterdammers, en zende peti tiën in, aan de Tweede Kamer tot het afschaffen van den accijns op het gemaal en geslagt, want dit is de oorzaak van den hongerdood die er woedt, en van de landverhuizings-épidémie. En niet alleen aan die Kamer, maar ook aan hun plaatselijk bestuur want zonder dit, is het maar half werk doen en iets half gedaan, is ongedaan, het helpt niets, want om verkankerde wonden te genezen, moeten er kracht- tige middelen gebezigd worden. Maar waar dan die som vandaan gehaald, - zal moge lijk van Hall vragen - welke van dien accijns in de schat kist vloeit Wel nulaten de eigenaars der visschen, vogelen, hazen en konijnen, dit aanvullen. Doch inderdaad, het zoude voor de Nabobs zoo schade lijk niet zijn als het toeschijnt; want b. v. iemand die vele dienstboden heeft en velel gastmalen ain- rigtheeft jaarlijks nog al eenigo ponden «leesch en brood benoodigd; dus als hij het brood 5 cents en het vlcesch 10 cents per Ned. pond minder betaald, zoude bij van die centen nog al eene aanzienlijke soin aan eene andere soort van belasting kunnen betalenalee.1 bij éóne cent meer betaalde dan hij gewoon was. Wanneer dus alle vermogende lieden, dit uit dit oogpunt beschouwen, en begrijpendat alle inteeke- ningen ten behoeve der armen aalmoezen en maand- penningjes. dan op den helft kunnen verminderd wordenzal eene helling van eene andere belasting onder die standen volstrekt geen ongenoegen ver wekkenterwijl de minvermogende lofliederen zoude zingen, tot eer der redders uit den nood. Welaan dan. Nederlanders! de pen opgevat, én Tweede Kamer én plaatselijke besturen bescheiden 's volks verlangen te kennen gegeven. Wanhoopt niet aan eene goede uitkomst, want eendragt maakt magt, ja hergen kunnen er verzet worden door EENDI1AGT I Zierikzee, 2 April 1847. F. Z. X. mfï- iitt Het zal ieder die wel denkt en belang stelt in Ondernemingen ten algemeenen nutte, een waar genoegen zijn, op te merken, dat er in onze Stad nog personen zich bevinden, die zich opgewekt ge voelen daaraan deel te nemen, gelijk er eenigen uit den deftigsten burgerstand zich vereenigdeneene onderneming tot stand te brengen, als waarvan de Stoombootvaart van deze Stad op Rotterdam getuigt, ten doel hebbende: bevordering van handel en wed ijvering met andere Provintiën en Steden." Indien wij wel onderrigt zijn is daartoe Concessie verkregen en zal daarmede een' aanvang worden ge maakt, half April e. k. Wij verblijden ons hierover te meer daar er sinds jaren sprake is geweest om onze Beurtschippers op Rotterdam door zooaanigen maatregel ware het mogelijk te vergoeden wat zijdoor oorzaken van buiten moesten derven. Eene onpartijdige beschouwing dier onderneming welke wij ons ten regel stellen van elke poging die aangewend wordt, om het Land, de Stad of plek gronds die wij bewonen, door bereikbare middelen te doen herleven of wel voor verderen achteruitgang te behoeden, kan, naar ons inzien, niemand euvel duiden, te minder, daar niet zelden vele zaken, uit een oppervlakkig oogpunt beschouwd wordende, daar uit meestal, zoo al niet eene dadelijke tegenwerking eene onverschilligheid wordt geborenen dien ten gevolge goede bedoelingen onwillekeurig worden ge dwarsboomd. Slaan wij een' vlugtigen blik in het verleden dan bedroeven wij ons te ontwarenhoezeer onze Pro- vintieons Eiland en onze Stad een teruggang in eiken tak van handel en nijverheid heeft ondergaan hoedanige wij als onmogelijk zouden geacht hebben om uit de vele proeven die wij tot staving hier van zouden kunnen bijbrengen, slechts deze aan te halen. Weleer, bij het bestaan der Oost-Indische Commercie Comp., was Zeeland de toongever voor andere Provintiën, thans is het een leengewest en afhankelijk van iedere hulp van buiten. Is deze enkele opmerking voldoende om de gaping te kennen, die in alle takken van handel in gelijke verhouding aanwezig is; wie zal dan niet elke po ging toejuichen, die wordt aangewend om, (zij het dan slechts van verre) den geest des tijds te volgen en ware het mogelijk eenon enkelen druppel op te vangen van den regen die andere Provintiën en Steden bevochtigt en veèrkracht verleent; immers wie kan er oogsten waar niet gezaaid wie kan er vrucht plukken waar niet geplant is? Wij zullen in geene bespiegeling treden over de oorzakendie het gevolg waren van Staatsomwen telingen. Wij doelen eenig op de bron die ieder in zichzelf bezit en deze is: den goeden wil. Wij herhalen het, wij verblijden ons dat 'er een begin aan is, en dien goeden wil wordt aan den dag gelegd door de kern van den middelstand wie wij toewenschen dat het nog niet te laat zij, om daarvan onder medewerking de gowenschte vruchten te zien gelijk wij vertrouwen dat allen, en inzon derheid de zoodanigen in ons midden in wier ver mogen het gestaan heeftvele jaren vroeger eene Stoomboot-Dienst aan te leggen doch zulks hebben nagelaten, thans hunnen invloed niet zullen weêr- houden, maar medewerken tot instandhouding eener inrigting, waarvan wij het nut nog kortelijk zoowel Plaatselijk als voor de eilanden Schouwen en Duive- laud willen aanstippen. Wanneer wij met het oog op den geest der verlich ting den spoed waarnemendie den handel on dervindt, door de kracht van het stoomwerktuig te water en te lande, en zien hoe door zijne snelheid als met een' tooverslag Rijken aan Rijken, Landen aan Landen en Steden aan Steden zich yerbindei dan behoeft het iiaauwelijks opgemerkt te worde; dat er door dit versneld vervoermiddel in ieder arf kei van handel eene onberekenbare circulatie won bevorderdwaardoor de Landbouwer zoowel j de Winkelieren Neringdoende, de gelegenheid won verschaft, om partij te trekken van zoodanige mail ten, die door een trager middel van vervoer, re opoffering van tijd en kosten gaat gepaard of waart] het doel minder kan bereikt worden; wij wijzen slechl op zoodanige plaatsen waar dit versneld voerlui; reeds sinds jaren aanwezig, deszelfs voordcelen heel doen kennen. Is dit waar ten aanzien van plaatsen die <1, hun aangrenzen eene onmiddelijke Communicatie het' hen van hoeveel te meer belang zal dit niet te achli zijn voor onze Stad en Eiland, die door afgelegen, heid zich daarvan ziet uitgesloten, behalve nog de zekerheid, waarmede een gewoon vaartuig te kanipe heeft hij afwisselend weder, terwijl zoodanig niidj van vervoer ook nog dit voordeel heeft, dat helt eene versnelde circulatie, op eene mindere kostbn wijze werkt. En wordtde hoop verwezenlijkt, dat 'er een Stoomboot zal worden aangelegd uit Zeeland op E, gelanddan mogen wij met grond de verwact ting koesteren dat deze onderneming in verban tot die veel grootere, ons eenmaal in staat zal stel len te wedijveren met de voornaamste Steden va Nederlandin het verkrijgen en afleveren van pt( ducten en artikelen van handel; terwijl zoodanis, Communicatie uit haren aard geschikt is, om zr|( in aanraking met vreemde plaatsen te komen, i zonder bezwaar handelsbetrekkingen aan te knoop die zonder deze misschien ons nimmer zouden ten df vallen; want waar de gelegenheid ontbreektblijv de bronnen niet zelden geslotendie welvaart en zegei kunnen aanbrengen. Welaan dan Stad- en Landgenootenhet plan dj weder ten nutte van uwe Stadv en Eiland word ondernomen, door uwe medewerking zooveel in is aangemoedigd en bevorderdbeschaamt i verwachting niet van hendie minder hun eigenbt lang dan dat van het algemeen beoogen en bedenk steeds dat er uit geringe beginselen iets groots h worden geboren waarvan het opkomend geslacht de heilzaamste vruchten kan inoogsten. Een voorstander van nuttige inrigting STOOM JAGTEN varende tusschen MIDDELBURG, DORDRECHT, ROTTERDAM APRIL 1847. TAS KÏBtSB&SBSSS VA?I B.QTIERSAM; Vrijdag 2, 'suiorg. 3 ure. Honderd. 1, 'smorg. 4'/s ur: 'Zondag 4, 6 D Zalurdag 3, 3 Woeiisd. 7, 4 8 Dingsdag 6, 7 Vrijdag 9, 8 Dondeid. 8, 8 V, Zondag 11 7 S Zaturd.ig !0, 10'/, Woeusd. 14, 0 *•>7* 8 Dingsdag 13, 4. *Vrijdag 16, 9 5 8 Dondeid.Io, 4 ♦Zondag 18, l 5'/a 8 Zalurdag 17, 3 4 Woensd. 21, Tl 4 8 Diugsdag 20, o 71A 5 Vrijdag 23, 8 D Donderd.22, 91/, 11 Zaturd. 24, 8 <>'/s 0 Zalurdag 24, s Zondag 23, 0 7 8 Zondag 23, 's midd, 12 Dingsd. 27, s 81/, 8 Dingsdag27, 'smorg. 4 - Woensd. 28, 0 0 9 Woensd. 28, 4 Douderd.29, 8 97v 8 Honderd.29, s 4 Vrijdag 30, 9'/v Vrijdag 30, 3 VARENDE TUSSCHEN GORINCHEM EN MIDDELBURG. APRIL 1847. •w&m ncBiKcnesr; MSKSBSEÊBBS» Donderd. 1, smorg 4 ure. Vrijdag 2, 'smorg 10 '1, ure Zalurdag 3, 8 5 •j*Maand. 3, 9 7 Dingsdag 6, 9 6 Woensd. 7„ 8 3 Donderd. 8, 9 8'/, Vrijdag 9, Maandagl2, 9 4 Zalurdag 10, 8 11 0 7 Dingsdag 13, 8 ar Woensd. 14, 0 9 Donderd.13, 8 3'/2 Vrijdag 16, 8 107, Zalurdag 17, 6 Maandag 19, 8 2 Dingsdag 20, 8 7 Woensd. 21, 8 3 Donderd.22, 8'/, Vrijdag 23, Maandag26, 4</i Zalurdag 24, 10 0 7'/, Dingsdag 27, 8 3 Woensd. 28, 8 87. ,1 Donderd. 29, 8 3 Vrijdag 30, 8 10 _ADTERTE1TTIE1T. De Notaris J. M. BOUVIN zal, op Vrijda; den 9 April 1847, des namiddags ten 3 ure, tei verzoeke zijner principalen en ingevolge bekomen Beg terlijke magtiging, in het Dorpshuis te Oosterlani publiek presenteren te verkoopen Zes Bunders vijf en zeventig Roeden tien Ellei BOSCHLAND, gelegen onder Ooslerland voor noemd kadaster sectie F n.° 173en zulks eers in perceelen en daarna in massa. Nadere information te bekomen bij genoemde; Notaris. SCs? Met vergunning van het Edel Achtbaa Bestuur dezer Stad zalop Donderdag den 8 Apri aanstaande, des avonds ten 8 ure, op het Plein I» den Heer A. Paulusse, in de Lange Nobelstraal ten behoeve van de ARMEN alhier, afgestokei worden een groot BENGAALSCH VUURWERK bestaande uit verschillende Voorstellingen, onde directie van L. JOL1E en J. PRINCE. De entrcé is bepaald: l"6 Rang 49 cents; Rang 25 cents. S3? Een TIMMERMANS-KNECHT benoö digd, bij D.s KWAAK, te Noordwelle. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN 1>. DE LOOZE N.° De ZIER] Maandag ei pij alle Bt prijs is vooi pinnen deS Helder er huizersd bedraagt II schepen mi ten minste schende zit meer op d< landverhuiz moeten bel men en geb: de armen- Zoo wordt Genootscha] jammerlijke van Grosz- aangekomei gemeen tera; slaan. Doi handeling telingen in verwachtinj jij aan lan de lie zijde dc delijke ove de doorges reikend w< Hemd togi 250 dier o armenhuizc bet Genool inaatrcgclci inijdolijk v< Over 't alg- pen tot I geacht woi schen word der overhe fmg van 1 Het best ui over te ki vieren en gestremd v werkeloosh koude jaai do toestan winterreizt schen opgc niet veriati telijke sl ui door de u ruim ontsl op zee w< achterlaten aanblik de laatste ma; derden Du boorddee 's Graver heel hersti aanvang g> zelfs gewoi vele beslui te gemoet. Prim hoogstderzi Kloosterke: maal bijge Het andere wii waar ster! sterdam 3 kent, en i op elk die gulden ver per dag, f 1,116,72 duizend ze En wannei som in 's zich verwi geen voors kan. Stel cents de k 186,120 k die massa kunnen df

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 2