ZIE RK Z E E S I! E IVI jE I] W SB ODE. Derde Jaargang Kieuwstijdingen. NEDERLAND. K.° 555. I R4- DONDERDAG 1 APRIL. DeZIERIKZEESCHF. NIEUWSBODE wordt Maandag en Donderdag bij P. de Looze bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen deStad, 0,50 en ƒ0,60 franco door het gelieele Rijk. vrordt uitgegeven op j Do s, en is verkrijgbaar I Vi iren in dit rijk. De l Zal Donderdag 1 rijdag 2 ilurdag 8 Zondag 4 Haandag 3 Dingsdag 6 Woensdag 7 April. KALE.OTDJ5B., Opgang der Zon. Ondergang der Jfnn. ure. min. 0 80. I De prijs der Adverlentiën is Tien Cenis de regel, behalve 1 33 Cents ?.egelregt voor elke plaatsing; de/elve kunnen iti- gezonden worden totMaand. en Woensd. middag 1'2 ure; na welk J tijdstip zij voor het eerst uitkomend IS", niet meer wor- f den aangenomen. Brieven franco. Door de invallende Feestdagenzal de Nieuwsbode van Maandag, op aanstaanden Zaturdag avond wor den uitgegeven. De Advertcntiën kunnen ingezonden worden tot Zaturdag middag 12 ure. DUITSCllL AN ü- Onlangs is op het eiland Rugen een daglooner ter dood gebragtomdat hij twee zijner kinderen bad geworgd. De vroeger oppassende man verloor door het overlijden zijner vrouw de mogelijkheid, om zijne kinderen te onderhoudenhij wilde hen alstoen plaatsen bij een zijner bloedverwanten in een naburig dorpmaar de autoriteiten verzetteden zich daartegen, omdat de kinderen te eeniger tijd aan het plaatsje tot last konden vallen. Daarop keerde de man naar huis en benam zijne kinderen onderweg het leven. Minden, 25 Maart. Onze stad gelijkt meer naar een magazijn van Nomadendan naar eene stad midden "in het beschaafde Europa. Orize staten zijn steeds opgevuld met lieden, welke, beladen met zak en pakal hunne have en goed bij zich hebben en de aankomst eener stoomboot van boven afwachten om daarmede naar Bremen, van daar naar Bremer- hafen en vervolgens naar Amerika te stevenen. Onze logementen van den laagsten rang zijn voortdurend opgevuld met "dusdanige lieden en kunnen ze schier niet bevatten. Bij honderden komen de landverhui zers uit Keurhessen, Lippe-Detmoldliet Paderborn- sche, Waldecksche enz. hier aan, om van hier scheep te gaan, zoodat zelfs destoombooten niet ruim genoeg zijn. Alleen voor de maand april moeten zich reeds 2000 landverhuizers hebben aangemeld, voegt men daarbij dezulken, welke de Elbe af, over Hamburg, den Rijn af, over Rotterdam, Antwerpen en Havre uit Duitschland naar Noord-Amerika trekken, zoo verkrijgt men een getal, hetwelk dat van alle vroe gere jaren overtreft. De provincie Saksenuit welke vroeger niet een landverhuizer zich opdeedis ook door de landverhuizing-koorts bezocht geworden gelijk blijkt uit openlijke bekendmakingen waarbij gewaarschuwd wordt tegen het land ailoopende agenten. Baden, 23 Maart. De kwestie der landverhuizing gaf, in den jongsten tijd, tot .■■■•huidige beraad slagingen in den ministerraad aanleiding. De trek lust neemt met den dag toe. Ook welgestelde familien grijpen thans i aar stok en hoed, om aan de overzijde der zee hun geluk te beproeven. Zwolle, 20 Maart. Van alle voorname markten komen tijdingen in van het lager worden der graan prijzen. Te Londen achtte men het waarschijnlijk dat de prijzen hun hoogste standpunt reeds zouden gehad hebben. Ter dezer stede is de rogge sedert Vrijdag il. f 3 per mud gedaald; tarwe cn boekweit evenzeer lager. Wij hebben hieronder eenigc herigten uit Noord- Amerika, betrekkelijk de voorzorgen, welke door de Regering van dat land zullen genomen worden tegen het overkomen van landverhuizers, die hetzij uit armoede of om ligchaamsgebrekenzichzelven niet kunnen redden. Die tot heden van onze landgenoo- ten derwaarts gaan zijn het hoofdzakelijk niet welke aan die maatregelen behoeven herinnerd te worden, misschien zullen zij meer reden tot naden ken vinden in den inhoud van den volgenden brief uit het binnenste van Pensylvanië geschrevenmaar op genoegzaam alle gewesten van Noord-Amerika toepasselijk: Orwigsburg, in Pensylvanië, 28 Jan. Ik zit hier midden onder eene Duitschc bevol king, en wanneer niet eene menigte Amerikaanschc woorden cn Engclsche uitdrukkingen aan het tegen deel herinnerdenzou men zich in Zwabenland wa nen want in het Pensylvanisch Duitsch hebben de Zwabische klanten den boventoon. In onze nabijheid zijn de Methodisten- gemeenten met hare heidensche gebruiken zeer talrijkbijna de halve bevolking wordt gerekend er toe te behooren, terwijl de andere helft in tien of vijftien verschillende sekten verdeeld is. Voorleden week was de bisschop der Methodisten Lang hier; het is een wegslepend kanselredenaar cn hij hield hier verscheidene malen godsdienst. In het algemeen is de bevolking hier, in weerwil van dó tot gemaaktheid toe strenge viering van den zon dag, zeer weinig godsdienstig en kerkelijk gestemd. Terwijl de zondag uiterst heilig is, ging de heilige Kersdag bijna ongemerkt voorbijen ware er geen kerk gehouden, dan zou men niet hebben kunnen meiken dat het feestdag was. Het is niets zeldzaams volwassenen aan Ic tredendie nQ£h als lidmaten aangenomen, noch gedoopt zijn, noch fsbnige Ker kelijke geloften hebben afgeleg igewoonlijk komen dergelijke zaken eerst hij liet huwelijk ter sprake. Daar de staat zich noch met de opvoeding, noch met de kerk bemoeit, en er niet naar omziet, of zijne burgers in de leer der kerk, waartoe zij be lmoren onderwijs genoten hebben, noch er zelfs naar vraagt of zij in het geheel tot eenig gods dienstig genootschap belmoren, zoo is liet inderdaad opmerkelijk, dat staat cn maatschappij, welke dezen eersten grondslag tol handhaving van orde en wet in zulk eene mate mist, nog zoo geregeld gang kun nen houden als tot heden het geval is. Onmogelijk echter kan deze toestand langen tijd voortduren; er zal eene crisis ontstaan die eene hervorming of omwenteling ten gevolge heeft, en waarvan de voor boden zich reeds in de worsteling tusschen foedera- listnus en democratismus en de bewegingen van het commutiismus aankondigden. Hoe zal do staat o. a. zijne onderdanen op den duur hij hun regt en ei gendom beschermen, wanneer het meerendeel geen begrip heeft van do heiligheid van den eed die in zoo menige regtszaak beslissen moet. Rotterdam, 27 Maart. Het volgend adres, door eene menigte aanzienlijke ingezetenen dezer stad on derteekendis aan de tweede kamer dor staten- generaal ingezonden: Edeimogendc Ileerenl De ondergeteekende, kooplieden en partikulieren der stad Rotterdam nemen de vrijheid zich tot UEd. Mogcnden te wendenmet ernstig verzoek om aangezien alle levensmiddelen in dit rijk, ten ge volge der misgewassen van granen in het westelijk gedeelte van Europatot eene zeldzaam gekeilde boogie gestegen zijn de bestaande belastingen op het gemaal der verschillende soorten van granen op to heffen en wal te meer, daar het niet waarschijnlijk is, dat in liet eerste jaar de prijzen op den gewonen stand terug komen, zijnde liet tekort iti Frankrijk, Duitschland, Relgie en Ierland te aanzienlijk als dat, hoe voordeelig de uitkomst van liet te veid staande ook wezen moge hetwelk God geve! de prijzen der granen zich toch vooreerst op of nabij do tegen woordige boogie zullen houden, daar de voorraden alsdan geheel uitgeput zijnde, men dadelijk van het nieuwe gewas zal moeten gebruiken. Daar echter de ondergeteckenden zeer wel begrij pen, dat liet deficit door deze ontheffing ontstaan, moot aangevuld worden, zoo slaan zij lieden voor, dat dit door eene belasting op de inkomsten vervan gen worde, welke huns inziens eerder door do meer begunstigde ingezetenen kan gedragen worden, dan meergemelde belasting op liet gemaal door de min- gegoedenwaarop dezelve zonder twijfel het meest drukt. Hetwelk doende enz. 103 Ilandtcekeningen. Rotterdam, 28 Maart, Heden morgen had- alhier eene zeldzame godsdienstoefening plaats. Op het half dek van het schip de Nagasakikapt. Bunnctneijer gedestineerd naar Baltimore, hield de WelEerw. Heer Ds. Scholten eene afscheidsrede, welke mede door de landverhuizers van de Catliarina Jackson en de Hugo Grotius en hehoorendo tot de afgescheidene gemeenten werd bijgewoond. Een aanzienlijk getal notabelen verhoogde door deszeifs tegenwoordigheid deze plcg- tigheid. Dezer dagen zijn door den minister van justitie aan de ambtenaren bij de gevangenissen medegedeeld de statistieke tabellen der bevolking in 'srijks gevan genissen gedurende het jaar 1845. Blijkens eene daarop gemaakte recapitulatiebedroeg de gemiddelde bevolking derhuizen van arrest, huizen van verzekering cn der groote strafgevangenissen 4730, terwijl liet getal gevangenen bij afwisseling in al de gestichten aan wezig geweest, een bedrag uitmaakt van 15,910. Op 23 Maart jl. is het nader ontwerp van wet tot bloote intrekking der Zeven-kinderen-wetdoor de 49 aanwezige leden met algemoene stemmen aan genomen, Vier leden hebben er nog iets over ge zegd, n.l. de Heeren e. Golstein, Vcriceij Méjan, de Kempcnaer en Luzac. Do laatste verklaarde vroe ger het gevoelen voorgestaan te hebben cn het nog aan te kleven, dat de wet van NivOse sedert lang overleden is. Wat echter die wet moge geweest zijn,'' zeide Z.E.M., »het is niet te ontkennen, dat dit doode of schijndoode ligchaam weder is opgerigt geworden." Hij wilde dus tot het weder ter aarde bestellen gaarne een handje helpen, «maar op zoo danige wijze, dat de overledene niet andermaal zich oprigte, en dat voor altijd een grafsteen op haar gelegd worde, waarop steeds zal te lezen rijn: Jtc- quiescat in pact.» (Dat zij ruste in vrede.). G E H ENG DE B E R1GTEN Het hóle!, waarin onze oppcr?chatmeester verbl ijf houdt ziet er zoo schandalig uit, als of hij bij de Schilders geen crcdiet of veel schuld heeft. Te Kampen heeft eene honderd-jarige maagd liet tijdelijke met het eeuwige verwisselt. In weerwil van den gevierdon biddag in Engeland, woedt de hongerdood weër met. nieuwe hevigheid in het graaf schap Cork.Ir. Frankrijk zijn zoo veel honden, als in Nederland menschen velen der eersten hebben liet beter dan vele der laatstee. Tc Amsterdam is er 40 last Rogge verkocht, welke voor 50 jaren gegroeid isdus oud genoeg. De koningin van Engeland bevindt zich alweder in cén gezegende» staat. In de maand Februarij is er uit Boston alleen, naar Engeland verzonden, 595,000 guldens, voor de van honger schreeuwende leren. Wonder dat do Nederlariïlschc armbesturen de Amerikanen geene inteekenings-biijetten voor soep, pap, (urf, klompen, enz. toezenden, met verzoek otn ruim in te teekenen, want die menschen schijnen zoo karig niet te zijn, dan onze Nabobs. Voor dc noodlij denden van Opijnen en Heesseltis, na lang bedé lens, toch 00 bijeen gekraauwd; ergo f 29,104,37 minder dan er reeds voor Ierland is opgelooperi. In allo voorname zeehavens der wereld is er be hoefte aan schéepsruimtebehalve inde Nederland- schc, daar is de halve koopvaardijvloot op non-acti viteit gesteld. In Engeland zijn er 299,300,000 brieven verzonden. De armen in Gallioie openen de graven en halen de lijken er uit om af te klui ven. Het menschenvlecsch zal ook nog belast moeten worden. De Times zegt: «Frankrijk vult zijne kisten met Russisch goud; het heeft de oogen voor het lot, dat Krakau bedreigde, gesloten; wat Polen geleden heeft en wat Italic hoopt, wordt in dezelfde staatkundige vergetelheid begraven; om zijno zege praal in Spanje te verzekeren, acht Frankrijk dat men alle andere zaken straffeloos mag verlaten,'' Geld kan dus van geschapene vijanden vrienden maken. -In Zuid-Holland staat er een stadssecretaris vervolgd te worden voor gepleegde schelmerij. Van Hall scharrelt nog al lang vrij.... van de mazelen. Verscheidenheden AEMOESI. TIELER-EA-BOMLER-WAARD. [Vervolg cn Slot ra» N." 331). II. Het is waar, dat er veel verzuimd is, dat er viel moet ingehaald worden, 't Is waar, dat eene toe name der bevolking van 33,000 zielen jaarlijksdat is van 6000 huisgezinnen, zorg wekt. Alle neringen en handtcringen zijn overtollig bezet, zoodat de me dedinging naauw gunt het brood van zijn bedrijf te hebben. Maar de landbouw en de handel kan zich in het oneindig vermenigvuldigen, zonder dat do concurrenten elkander hinderenals maar gcenc han den do vrijheid hunner bewegingen belemmeren dan is de vermeerdering van bevrijders vermeerdering van algemeenen voorspoed. Zou nu de vermeerdering van liet nationaal vermogen met twee miilioen 'sjaars, die noodig zijn om die 6000 huisgezinnen te voeden, eene zaak zijn om aan te wanhopen. Gewis niet. Maar de zaken moeten zoo zijn ingerigt, dat die twee millioenen niet enkel in de kassen der g-ootc reeders of der groetc grondbezitters neervallen, maar dat zij het gansche adcrcnstcl doorloopende hunne voeding tot aan do uiterste doelen brengen. Veel minder moeten langer jaar op jaar 40 millioe nen (lit hot volkskapitaal worden weggehaald om in do kisten der clfectenhoudors onvruchtbaar weg to zinken. Laten de grooie vermogens de renten der groote schuld betalen, maar ontruk het volk geen deel van zijn zuur gewonnen verdienste, terwijl het zijn schamel stukje brood eet, plunder den burger niet, terwijl hij zijn bedrijf uitoefent, dat door do concurrentie reeds genoeg bezwaard is. Men leere don broodeloozcn allengs den arbeid, dien tot hiertoe dc vreemdelingen in ons iand komen verrigten. Een möeijelijk onderwijs, wij weten het. Want men moet beginnen met hem brood en ham te leeren eten, in plaats van aardappelen met aard-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1