Hi iff 381heeft ontvangen een groot Assortiment Dames Laarzen, in alle kleuren, dito Strik- of Knoopschoenendito Verlakte of Maroquin dito Zomer-Pantoffelsfraaije kleuren, Mans- en Vrouwe-, Was- en Vetleren Schoenen, verder alle soorten van Kinderwerk, in alle kleuren, groenepaarsche en zwarte Muilenalles beste kwa liteit en naar den laatsten smaak bewerkt; vastge stelde Prijzen. Brieven en Pakjes franco. SMEEKOLERf, c m, om dat men anslig is voor dozen of genen land eigenaar den hongeren marktprijs te doen dalen. Grove dwaling.' alsof niet juist het goedkoop zijn der levensmiddelen een eerste stap is tut het betalen van ruimere pachten 1 Maar men is zoo dom en vadsig hier, dat er geen wakker schudden mogelijk is; liet zal dan ook eenmaal een wakker schrikken geven, waarvan het land zal daveren. [de B.) sxiiA^imaxr. Dit is het woord waar iedereen over klaagt, rijk en armhet is de order van den dag en niemand kan of zal ook ontkennen dat dezelve zeer drukkende is, dat die druk nog steeds veimeerderd wordt door de toenemende duurte van alle levensbehoeften en dat de toestand van den burger vooral daardoor zeer be zwarend is. Men hoort dan ook daardoor links en regts klagtongezegden enz. mén moest dit of dat doen terwijl men niet bedenkt er belastingen noo— dig zijn do renten van de staats-schuld te voldoen en liet crcdiet van den staat daardoor le behouden; in- tusschen zullen wij niet tegenspreken dat de belas tingen te hoog opgevoerd zijn. maar de oorzaak daar van is aan vroegere zaken te wijten, de tegenwoor dige regering kan niet al dadelijk alles herstellen en in alles voorzien hetwelk door eene vroegere niet wel gehandeld of liever verwaarloosd is. Hetgene- (leze regering zoo spoedig mogelijk ter harte moet nemen is eene bezuiniging en spaarzaamheid in alle takken van bestuur en administration, waardoor na tuurlijker wijze de belastingen zullen verminderen; ook hierbij moet ons vertrouwen op de lands ver tegenwoordigers gevestigd zijn dat zij bij de stemming omtrent het aan de Kamer voorgedragen ontwerp van wet op den invoer van granen hunnen eed en pligt voor do waarachtige belangen des volks zullen indachtig zijn. Van deze wet zal veel voor Neder land, hetzij voor deszelfs heil of het tegenoverge stelde afhangen; hopen wij intusschen het beste voor de Natie! Ook ware het te wenschen in afwachting van dien, de belasting op liet gemaal en geslagt zoo veel mogelijk te verminderen en dezelve meer productief gemaakt wierd op andere consumptieve artikelen en vooral op die van gemak en weelde en het geen meer bijzonder op de rijken en gegoeden stand zoude komen; hierdoor zoude al dadelijk eene aanmerkelijke ver— iigting van lasten voor den minderen en burgerstand verkregen wordenterwijl de twee bovengenoemde eerste levensbehoeften voor allo standen aanmerkelijk in prijs zouden verminderen en het rijk daardoor niets te verliezen hebben, doordien met hetgeen met die levensbehoeften zoude verminderen, andere arti kelen zoudo kunnen bezwaard worden en wel op diegenen waarvan de burgerstand weinig of in liet geheel geen gebruik maakt en zij zicli alzoo daar door dadelijk merkelijk in hunnelasten verminderd zien en dagelijks daarvan het heilzame ondervinden zouden. Mogten deze weinige regelen voor het belang der Natie en vooral der burgeren mindere standen door de regering in eenige overweging kunnen genomen worden dan zullen, wij ons ruimschoots voor onze in deze aangewende pogingen tot aller welzijn be loond vinden. Als een bewijs onzer onpartijdigheid plaatsen wij den onderstaanden brief1" omdat die brief door velen als ongunstig beschouwd wordten 2° omdat wij er volstrekt niets ongunstig in kunnen vinden. Buffalo, 13 February 1847. Waarde Broeder, ZusterDochter en Broerskinderen Ik kan niet nalaten u eenige letteren te schrijven en doen weten dat wij gezond zijn, hopende dat zulks bij ulieden ook het geval zijn zal. Den 24 Julij zijn wij van het Nieuwe Diep vertrokken. Den 18 dacht ik dat mijne vrouw stierf, en als Wilburg ons toen franco te Zierikzee had willen bezorgen, dan hadden wij teruggekeerddoch als zij uw geld hebben, dan wordt men behandelt als een hond, maar dit iieeft God donk, maar veertien dagen geduurd, terwijl wij verder op do reis gezond zijn geworden en niet zee-ziek zijn geweest. Den 18 September zijn wij te New-York aange komen, waar de haven zoo mooi is, dat ik het niet beschrijven kan. Wij hebben eene lange reis gehad van 50 dagen, waarvan wij in geen 51 land zagen, en zijn zoo ver in het noorden geweest, dat wij van den 5 tot den 17 Augustus, de zon 's morgens ten 2 ure 45 minuten zagen opkomenen 's avonds ten 9 ure 15 minuten zagen ondergaan; het was daar toen zoo koud, dat wij onze winterkleederen moesten aantrekken. Wij waren met 240 passagiers, waarvan er 7 zijn gestorvenen hebben op de reis 3 keeren storm gehad. Den 20 September zijn wij met den spoortrein ts Buffalo aangekomen, waar wij 3 weken bij Pieter- nella zijn geweest. O! hoe groot"-was de blijdschap van beide kanten toen wij elkander zagen, Wat ik u raden moet, Marinus, dat weet ik niet, er is wel brood voor u, doch in het begin zoude het soms moeijelijk voor u kunnen zijn; maar dit is ze ker, dat gij uwe kinderen alleen op een goed am bacht kunt krijgen, voor goed loon en de kost. Adri- aan van Pieternella is op timmeren voor 3 jaren verdienende in het eerste 25, in het tweede 30 en in het derde jaar 35 dollars boven de kost; en Re- nier is voor 4 jaar op een barbierswinkeltegen genot van 30 dollars per jaar boven de kost en kleerenen land zoude gij wel kunnen koopendoch ver van de staden dan geeft het geen brooden nabij de stad is liet te. duur, evenwel gij zoudt het kunnen pachten, hetwelk dan minder duur is; bin nen de stad wordt het verkocht voor 8 tut 20 dol lars de voet, en ech. uur rond de stad, voor 50 tot 200 dollars den akker, waarvan dan de grootste part bosch is, hetwelk voor een boer minder is, omdat die bet naar do stad kan rijdendocli 20 a 30 uren verder, is het 0 ii 10 schellingen den akker. (Gen akker is bijna 275 roeden; een dollar ƒ2,50, en een Aineriknansche cent is 2'/a cents Hollandsch, dus als ik meer van centen schrijf dan bedoel ik Amcrikaansche.) Het vleesch is hier 2 a 3, het spek 3 k 4 en het schapenvleesch 1 a l1/» cent het pond. Ik heb een ton meel van 190 pond gekocht, voor 3 dollars 25 cents. De tarwe is 70, de gerst 30, en de inner 20 cents de boezc-l; (27s boezel is omtrent 1 mud,) van rogge heb ik nog geen markt geboord; erwten heb ik nog niet gezienen o\er liet algemeen is liet koren maar ligt. De aard appelen zijn van grootte als bij u de varkensaard appelen en slecht van smaak. De boerenstand daar kan ik nog niet veel van meldendoch hut is niet als in Zeeland; de boeren moeten liet van het land niet hebben, het meeste komt van de groetens, aardappelen en hout, want dit groeit het best digt bij de stad. En wat den grond betreft, die vindt ik op vele plaatsen niet best liet is meest roode kleigrond, of anders met steenen, doch het ware weet ik nog - nietdaar ik er nog geen vruchten op gezien hebwarrt toen wij hier kwamen was er niets meer te velde dan spaansche tarwe en papoenen en de tarwe en rogge was ai gezaaiden was op vele plaatsen al 1 pahn lang, doch zij maken er weinig werk vaneens of twee maal in een jaar ploegenen danals het gezaaid is moet het met liet onkruid maar zamen opgroei- jenwant wieden kennen ze niet. Het is hier alle dagen markt van: groentens, boter, vieescli spek, hooi, stroo, hout, kalk enz., ook zijn er in dezen winter vele hertens geweest. Wind-Koren molens zijn hier niet, alles gaat met stoom. De koeijen zijn meest rood, veel en niet duur, van 12 tot 18 dollars koopt men eene goede koe, de paarden zijn meest klein, doelt van een goed ras, en kosten, van 5 4 6 jaren oud, 30 tot 00 dol lars. De boter kost 10 a 12 cents het pondde melk is duur, maar koffij thee en dergelijke waren goedkoop; manufacturen zijn, wat buiten de wol is,duur. Ik heb nog niets aan do hand maar in het voor jaar zal ik iets pachten, want dit is even als te koop, in overvloed, en als ik dan wat digt bij de stad blijf, dan kan ik zooveel koeijen houden als ik verkies, want gij kunt uw beesten hier vrij weiden. Willem is tot Mei aanstaande bij A. de Haas, doch die man is in Amerika bedrogen uitgevallen; bij is 4 uren van de stad; het is gebeurd dat hij la2 uren op de wagen zat, en dan bijna dood van de koude was, doch dit is niets, als hij het hier maar houden kon.(') Mijn waarde Broeder, Zusters en Dochter! ik heb het hier nu goeddoch in het eerst heb ik dik wijls gewenscht weer in Zierikzee te zijn, maar nu niet meer, en ook de taal is in het begin het slimste. Waarde dochter, voor u was liet hier zeer goed, gij /.oud 7 a 8 schellingen in de week, kunnen verdienen. Mijne vrouw gaat eens per week uit het wasschen voor 4 schellingen per dag, en Pieternella vindt hiermede ook goed haar bestaan. M. Eijke is, na 4 dagen hier geweest te zijnover leden. Verder weet ik geen hijzonder nieuws meer te schrijvendan de hartelijke groetenis van ons allen aan u cn aan alle verdere vrienden en beken den. J. GILDE, Wie de Haas kent, weet zeer goed dat hij van de koude niet bang is, en mogle hij bedrogen zijn dan zal hij er zich wel uit weten te redden, dus zijn wij genegen to gelooveu, dat Gildo te veel bezorgd is voor A. do ITaas. (Noot van do Red.) STAD S-MlOTg. Zierikzee, 27 Maart. Do Hoog Welgeb. Heer' Marqnis de ïhouars heeft den uitgever van dc-n Zierikzeeschen Nieuwsbode gemagtigd om appèl aan to teekenec van het bekende vonnis, van slechts 2 jaren gevangenis enz. enz., Met de meeste bereid willigheid heeft den uitgever dien opgedragen last ten uitvoer gebragt, zoodat weldra eene hoogere regt- bank zal beslissen of er uit eene enkele B.Bruins moet gelezen worden en niets anders. Heden is van hier een gezelschap landverhui-^ zers, tellende 60 hoofden, (waaronder eene vrouw van 70 jaren) naar Rotterdam vertrokken, om van daar verder de reis naar Noord-Amerika voort te zetten. De meeste, en mogelijk allen, begeven zich naar Buffalo, waar reeds een' nabestaandemet name A. de Haas, zich in het vorige jaar gevestigd heeft, en die hen tot die reis ernstig heeft aangespoord. Voorzeker een bewijs dat de Haas geen reden heeft zich te beklagen, want wie zal, wanneer hij zijn bestaan niet ziet verbeterd, zijne moeder, zijne zus ters en broedersja zijn eigen kindzoeken te mis leiden? en deze bevinden zich in dit gezelschap. VYanneer intusschen de berigten dezer lieden half zoo gunstig zijn als van de Haas, zal het getal legio zijn, welke in het aanstaande jaar den grond hunner vaderen voor altijd vaarwel zeggen. Naar men verder verneemt, zal er in de volgende week nog een gezelschap naar Antwerpen vertrekken, om zich aldaar in te schepen naar de nieuwe we reld hetwelk van maand tot maand zal nagevolgd worden. Zierikzee, 29 Maart. Naar mon verneemt moet er heden nacht een bchen- digen diefstal zyn gepleegd. In den tusschentijddat er iemand bij een vriend afscheid kwam nemeu die met eenen stillen trom deze stad wilde verlaten om zich met zijne familie orer Antwerpen naar Amerika te begeven, is er bij dien vriend een' lessenaar verdwenen waar zich nog al een aardig sommetje in moet bevonden hebben. Do familie is vertrokken cn de justitie doet on derzoek. VERTBïTK EER EEUIiTECEEPEH. Woensdag, 31 Maart. Naar Dordrecht, 's morgens ten 5 ure. ADTSRTHlTTiaiT. SS' Do Notaris J. M. BOUVIN zal, op Vrijdj» den 9 April 1847, des namiddags ten 3 ure, ten verzoeke zijner principalen en ingevolge bekomen RcC. terlijko magtiging, in het Dorpshuis te Oosterlani publiek presenteren te verkoopen Zes Bunders vijf en zeventig Roeden tien Ellen BOSCHLANI), gelegen onder Oosterlancl voor noemd, kadaster sectio F, n.° 173, en zulks eerst in perceelen en daarna in massa. Nadere information te bekomen bij genoemden Notaris. ®3§=' De Notaris D. Q. de JONGE van nrj HALEN zal, ten verzoeke van zijne principalen publiek presenteren te verkoopen; Op Woensdag den 31 Maart 1847, 's veorniid. dags ten 10 ure, ten huizo en ten verzoeke vat JACOBUS BOOT Cz.te Burgh Een partij HUISRAADbestaande in Kabinet, Tafels, Stoelen, Bed en toebehoorenSpiegels' Schilderijen, Koper, IJzer, Blik- en Aardewerk. Op Vrijdag den 2 April 1847, des voormiddags tea 10 ure op de Houten Poppen, onder Kerkwerve Een partij HUISRAADbestaande in Kabinet, Ladetafel, Bureau, Tafels, Stoelen, Klokken, Bed- den met toebehooren, een Lessenaar, Ladders, Hoe pels, Dekriet, Rietdekkersgereedschap, een partij Sciiokken Brandhout en ander Roerend goed. Voorts 2 Jaarlingen, 1 Kweekkalf, 2 jonge Melk- geiten en hetgeen verder zal worden geveild. Op Zaturdag den 3 April 1847, des voormiddag; ten 10 ure, inde Meelstraat, te Zierikzee, ten ver zoeke van den Heer H. MONTÉ Een aanzienlijke partij extra goede TIMMERMANS- GEREEDSCHAPPENals: een nieuwe Houtwagen, 3 Schaafbanken, 1 dubbel en 1 enkel Keldenvintf 1 Schulp- en 1 Trekzaag, een partij Schaven', Beitels, HamersSchragen Ladders, Zagen, Dissels^ Avegaarden en verdere Gereedschappen; voorts een partij eiken Wagenschot, eenige HUIS-AFBRAAK, mitsgaders nog een zeer goede wijnkoopers Stoot wagen. De Notaris M.' C. van der LEK de utMilÉÉt-CLERCQte Zierikzee, zal, ten verzoeke van zijnen principaalop Maandag den 12 April 1847, des namiddags ten 3 ure, in het Gemeente huis te Bruinisse, publiek presenteren te verkoopen: Eene zeer goed ingerigte en beklante HOEF- en GROFSMEDERIJ alsmede eene WAGENMA KERIJbestaande in WOONHUIS, SMIDSE en verdere LOKALEN mitsgaders drie annexe WOON HUIZENalles zeer hecht en sterk, als zijnde zeer onlangs nieuw opgebouwd, staande te Bruinisse, kadaster sectie C, n.°s 429 en 430. Zullende het vorengemelde in Perceelen en in Massa worden geveild; terwijl hetzelve inmiddels Uit de Hand te Koop is, waartoe men zich vervoegt ten Kantore van genoemden Notaris. UIT DE HAND TE KOOP, eene [SCHUUR, voor AFBRAAK, staande op het Hoeftje dat vroeger in gebruik is geweest door J. TURELUREte Nieuwerherkin Schouwenle bevragen bij J. J. de VISSER aldaar. l~jLjjj A. ROOTHAERTOude Haven n, De ondergeteekende brengt bij deze aan hare ge achte Stad- en Landgenoot en ter kennis, dat zij hare AFFAIRE in SCHOENEN en MUILEN heelt overgedaan aan M. SLAGER, en betuigt nu voor de gunst, gedurende den tijd van 40 jaren aan haren man, en in de laatste dagen haar bewezen, haren hartelijken dank. Zierikzee, 29 Maart 1847. M. de ROOI, Wed. J. A. FITZNER. De ondergeteekende, Dehitant der Koninklijke Ne- derlandsche Loterij geeft door deze aan zijne Stad- en Landgenooten berigtdat hij is verhuisd uit het Maarstraatje naar den Dam, en dat hij nu tevens ruim gesorteerd is in SCHOENEN en MUILEN. Beveelt zich in ieders gunst en belooft eene goede en civile bediening. Zierikzee 29 Maart 1847. M. SLAGER. Ist0 kwaliteit, in lossing, uit het Belgisch schip Jonge Maria, voor rekening van J. C. BAL en C.° te zierikzee, ter drukkerij van 1>. de looze,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 2