ZIERIRZEESGIIE NIEUWSBODE. Derde Jaargang. N ieu wsts j d in gen FRANKRIJK. NËDËRLAND. V erscheidenlieden I8T MAANDAG 29 MAVr.T De 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE v-ordt uitge Maandag en Donderdag bij P. de l002een bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. prijs is voor drie maanden poor elke EDITIE afzonderlijk l binnen de Stad, ƒ0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. litgegeven op verkrijgbaar I dit rijk. De i Dc pr 1 35 Cell tl gezonden tijdstip I den aai De prijs der Advertentie» is Tien Cents deregel, behalve iits zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; ua welk jdstip zij voor het eerst uitkomend K°. niet meer wor- i aangenomen. Briepen Franco. Parijs, 23 Maart. Uit St. Ay meldt men, dat daar den 18 dezer aan de deur van het raadhuis een papier was aangeplakt van den volgenden inhoud: De dag der wrake is aangebrokengij hebt be hoefte aan brood, plundering of moord; er zijn rijken genoeg, doodt hen als ze hun geld weigerenver brandt hunne huizen; vermoordt hunne vrouwen. Gij kent de inwonersdie hunnen wijn hebben ver kocht? Bij hen moet ge u begeven. Plundert hun ne kelders; vreest de gendarmen niet, men zal u ondersteunen; bovendien, als gij toch moetsterven, is het beter moordende te sterven dan van honger om te komen. Moedig voorwaarts! leve de plun dering, het bloed en de dood." Daarop volgt eene lijst van 19 grondeigenaars wier geld gestolenwier huizen verbrand van welke de vrouwen vermoord moeten worden. Dit geschrift vrij van de grove taalfouten die doorgaans dat soort van stukken kenmerkentoont dat de steller eene zekere opvoeding heeft genoten en dat het niet al leen het graauw iswaarbij het eerste denkbeeld van moord en roof opgekomenwaartoe men het wil verleiden. Het blijkt tevens daaruitdat het minder brood dan wel geld is, wat men wilen dat de middelen om daartoe te geraken gezocht worden in roof en moord. De regering wordt op die omstan digheden bijzonder aandachtig gemaakt. Tiel, 24 Maart. De R. C, gemeente te Vollenhove is thans Herderloos. Voor veertien dagen nam de waardige Pastoor afscheid van deze zijne gemeente en als een blijk van 's mans christelijke edelmoedig heid maakte hij haar bekend, dat allen, die iets van hem te vorderen hadden zich ten spocdigsten geliefden aan te melden, ten einde het hun toeko mende te ontvangen, terwijl aan allen werd kwijt gescholden (waaronder vele geleende gt blen) wat men aan den Herder der gemeente verschuldigd was. De man vond zich gedrongen, door de lasterlijke aantijgingen en grove beleediging hein aangedaan van de zijde zijner gemeente, zijne heilige bediening neder te leggen en zich met der woon elders te vestigen. Vele leden der Hervormde gemeente aldaar, vojral onder de aanzienlijke standen, zien den man met leedwezen henengaan, en een oog van mededongen volgt hem na, als het voorwerp van haat en verbit tering, hem wien men liever als een toonbeeld van deugd en menschenliefde had moeten trachten na te volgen. De eerwaarde pastoor uit het naburige Kuinre, die de verloopene zondag de dienst aldaar verrigttebegreep dit ook evenzeer en vermaande de gemeente tot rust en onderwerping, haar tevens bestraffende, overliet gehouden gedrag en de daaruit voortvloeijende verwijdering van haren Herder. Nijmegen, 24 Maart. In den vroegen morgen van heden, omstreeks 4 ure, werd er brand ontdekt ten huize van den Mr. Smid W. Brinkman, aan den Ganzenheuvel alhier, die in weinig tijds zoo spoedig toenam, dat het geheele huis, met al wat zich in hetzelve bevondwerd in de asch gelegdwaaronder een aanzienlijk geldsbedrag aan muntbiljetten. Ongeveer ter zelfder ure ontwaarde men aan het bovenste gedeelte der stad eenen feilen brand aan de overzijde der rivier, te Haalderen (gemeente Bemmel) in Overbetuwe, in eene behuizing, toebehoorende aan zekeren Marten Berends aldaarwelk erf tot op den grond afgebrand en met have en goed der drie verschillende huishoudingen reddeloos is verloren ge raakt. Bij dezen brand heeft men het verlies te betreuren van eene vrouw, in hoogst zwangeren toe stand verkeerende, en van een kind, welke daarbij zijn omgekomen. De vrouw moet nog eenige oogenblik- ken na het ontdekken van het vreesselijk ongeluk hebben geleefddoch was reeds zoodanig met brand wonden overdekt, dat de aangebragte hulp haar niet in het leven heeft kunnen behouden. Het kind was reeds letterlijk geroosterd. Leiden, 24 Maart. Heden is tot doctor in de heelkunde gepromoveerd. Den WelEd. zeer geleerden heer H. Goemansmed. et art. obsU doctor te Zierikzee. GEMENGDE BERIGTEN. Tot de aristocratische grillen behoortdat de re gering van Nassau onlangs hare ambtenaren heeft aanbevolen om zich toch niet met de burgerij gelijk te stellen, en op publieke plaatsen, in gemengde gezelschappen, ter onderscheiding, steeds distinctieve teekens te dragen; hoe genadig en verstandig, Keizer Nicolaas heeft verleden jaar weer 24 millioen guldens overgeboerdvoor welke spaarduitjes hij fransche schuldbrieven heeft gekocht. De gekroonde hoofden hebben toch waarlijk geene reden om te klagen over den slechten tijd, maar juist gaat het den volke zoo slecht, omdat het die lui zoo wel gaat. De drie Souvereinenn. 1. die van Oosten rijk, Pruissen en Rusland, zullen te Berlijn eerst daags bijeen komen, om nader over de slooping van Polen te raadplegen. Wonder dat dit driemanschap al de kleine Duitsche staten ook maar niet verbeurd verklaard. Het inwisselen der munt-biljetten zal uitgesteld worden tot den laatsten December 1848 als het maar niet geheel vergelen wordt. Ook zijn er te Praag verscheidene bakkerswinkels geplunderd geworden.Men wil dat de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal naar hunne haardsteden gezonden zullen worden om het Paasch- feest, een ieder naar zijnen aardop hun gemak te vieren. De Koning is te Dordt dood gegeeselt. In Italië is eene rooverbende ontbonden, en April - boom is bevordert tot adjunct-commies bij het bestuur der publieke schatten in de residentie. Rome zal beter worden verlicht, en het is te hopen dat het helderder zijn zal dan het Haagsche liclit. Het vervoer van granen is in de binnenlanden van Rusland zoo groot, dat er te Petersburg en Riga meer dan 600 scheepsladingen aangevoerd zijn geworden. De Hertog van Wellington heeft den 6 dezer zijn 60s10 dienstjaar gevierd.De Chinezen hebben ee nige zoutsmokkelaars op de pijnbank bekeerd. In Duitschland worden er dorpen gevonden, waar geen menschelijk wezen meer verblijf houdt; allen zijn reeds naar Amerika op reis. Dit zelfde spektakel zal in Nederland weldra ook vertoond worden. Op Palmen-zondag is de schutterij in den wapenhandel onderwezen, terwijl de muzijkanten eenige NIEUWE kunststukken hebben uitgevoerdwaarin het jongentje met dc bekkens bijzonder heeft uitgemunten in derdaad hij gaat er zoo handig mede om en hot staat hem zoo knapjes, dat hij geboren schijnt te zijn om de bekkens te blazen maar hij heeft ook eene bijzondere embouchoir. De Dordrechtsche Flora heeft twee mangehvortelen vereerd met eene zilveren medaille, en een liverij-bediende te Weenen heeft eenige glazen ingeworpen in het keizerlijk paleis, doch die man was zinneloos. In Belgie heerscht de roode loopen in Nederland de griepdoch in den Haag het meest/Aldaar zijn twee Israëliten christelijke ntenschen geworden; van Hall volhardt in zijn geloof! De hongersnood teistert het rampzalige Ierland, en de slagtoffers vallen bij duizenden neder. Engeland komt Ierland te hulpedoor aan hetzelve een leger ter inkwartiering te zenden en eenen algemeenen vastendag te bevelen! Wanneer men in Engeland zal hebben gevast, zal men in Ierland geen honger meer hebben I Dat slechts de genadige vorstin der drie vereenigde rijken één enkelen morgen tot 12 ure vaste, en op de arme iersche boeren zal een regen van gebakken aardappelen en schapenbou ten vallen, In Frankrijk doet zich de schaarschte aan levens middelen op eene kommervolle wijze gevoelenmaar men stilt er den honger des volks met geweerkogels. In België sterven gansche bevolkingen van honger doch daarentegen treft men er, o troostvolle vei gel ding! een groot aantal liefdadige priesters aan die met rusteloozen ijver gaven inzamelenvoor de leuvensche hoogeschoolen die met het beste succes gebeden rozekransenamuletten en agnus Dei rond venten. In Oostenrijk heerscht ook een weinig gebrek doch de regering poogt den nood te keer te gaan door de poolsche edelen te vermoordenen hunne kasteelen te doen uitplunderen. Wat de italiaansche vaderlandsgezinden aangaatdie zet men tcregt door middel van het schavot en den carcere duro (harde opsluiting), In Rusland heeft men ook al gebrekmaar niet aan korenmen heeft er gebrek aan menschen om den arbeid in de mijnen te verrigtenen aan armen om knout-slagen uit te deelen. 't Is zoo de keizer van Rusland maakt zooveel mogelijk gebruik van zijne bevoegdheid om zijne onderdanen naar de steppen of de Siberische mijnen te zenden, of hen onder den knout te doen sterven. O gelukkig land! waarden vorst zulke heerlijke hulpmiddelen ten dienste staan om de zwarigheden te weren die uit eene te groote vermeerdering der bevolking voortspruiten. In al die landen geschiedt dat alles zoo in den naam Gods, in naam der regtvaardigheid en in het belang der volkeren 1 Groote God wanneer zal dat heiligschennende misbruik van Uwen naam een einde nemen! Regtvaardigheid I wanneer zal de dag komenwaarop uw zwaard niet meer zal moorden en uwe weegschaal niet langer naar de zijde der onderdrukkers en ge weldenaars zal overhellen 1 Volkeren hoe lang nog zult gij slagtoffers en be drogenen blijven! hoe lang nog/uit gij den nek bui gen onder het schandelijke juk van huichelachtige kwakzalvers! Tot dusverre het Journal de Charleroi, waaraan wij bovenstaand overzigt ontleenen. Ook wij hebben he laas ons deel tot dat overzigt aan te brengenook wij moeten zeggen In Nederland daagt de hongersnood in 't verschiet; in Nederland heerscht gebrek; in Nederland ster ven menschen van hongeren zijn geheele gemeen ten biioodeloos; in Nederland ziet men schier dage lijks in de bladen dringende oproepingen doen tot onderstand van medeburgers die van gebrek omkomeo en die oproepingen brengen zoo weinig op, dat wij ons zouden schamen het bedrag te noemendoch daarentegen ziet er men duizenden en duizenden guldens offerenvoor de Ieren die door hunne eigene landgenooten, de Engelschen, met bajonetten en vastendagen worden gespijsd. Uit Nederland begeven zich geheele scharen naar verre, overzeesche gewesten, om den naderenden hongersnood, en de godsdienstige onderdrukking, en den ondragelijken druk der ongehoorde en onnoodige lasten te ontvlieden. En dat alles geschiedt in naam der liefde tot den naastenin naam der goede ordein naam van den bestaanden staat van zaken. O liefde tot den naasten! wanneer zult gij u, ten onzent, bij voorkeur erbarmen over den landgenoot die van honger sterft! O goede orde! hoelang zult gij hun nog tot voor wendsel dienendie niets anders beoogen dan mono polie, eigenbaat, en onderdrukking der algemeene belangen ten koste van die der weinigenwelke eene omkeer van zaken duchten, daar die aan hunne verfoeijelijke overheersching een einde zou maken O bestaande staat van zak hoe lang zult gij nog in wezen blijven, tot schade des Volks, tot schande der natie Koning van Nederland 1 wanneer zult gij inzien dat uwe valsche vrienden en raadslieden uw Volk en met uw Volk, u zeiven ten verderve slepen! Een der onnatuurlijkste en erbarmelijkste beginselen onzer bewindslieden is voorzeker dat, van wetten en instellingen te handhavenwelke weinigen bevoor- deelen ten koste van velenbijzondere personen ten koste van het algemeen. Al was dit het éénige punt waarover zij struikelen dan nog is dit van zoo veel gewigt, dat het vroeg of laat hunnen val noodwendig moet medebrengen. Men stelle zich slechts eene ver- eeniging voor, uit honderd personen bestaande, waar van al de voordeelen door slechts 5 personen genoten worden terwijl de anderen mogen toezien niet alléén maar op de onmeèdoogendste wijze worden geplukt en geplunderd, om die 5 heeren vet te mesten. Zulk eene vereeniging valt uit zichzelve in duigen. Neen, dan begreep het voormalig hoofd van het engelsche ministerie het anders. Eerc wien eere toe komt. Engeland is ons ten hoogste vijandigber.ioft ons van onze bezittingen, schendt trouwloos de ge sloten tractatenmaakt gebruik van het regt van den slerksten, en zal op onze puinhoopen deszelfs paleizen eenmaal oprigten. Dit alles zien wij en voor zien wijen wij kunnen het onzen kinderen niet ge noeg inprenten, eenen doodelijken haat aan de Engel schen te zweren, en voor het altaar der vrijheid de gelolte af te leggen nooit vriendschappelijk jegens hen gezind te zullen zijn. Maar wij bewonderen den moed, de inspanning, de wilskracht, de grootheid van den edelen sir Robert Peeldie aan geheel Europa het voorbeeld gaf, hoedanig men met eenen enkelen slag hervormen kanwat eeuwen lang be staan haden dat alléén wanneer waarheidwil en overtuiging zamenwerken en and aan hand gaan. Verheugt men zich than.-, in Engeland in een vrijgevig stelsel omtrent den graanhandel, bij ons gaat men integendeel steeds onder de bezwaren der bescheriningswetten gebukt. Bij ons wil men er nog niet aanden burgerstand goedkooper brood te laten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1