ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Derde Jaargang. Nieuwslij dingen. ENGËLAN D. NEDERLAND. erscheidenheden DE BURGER. TIELËR- M IMMER-WAARD. 33*. 4 847. DONDERDAG 25 MAART. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar tij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden poor elke EDITIE afzonderlijk binnen de Stad, ƒ0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. jgti Londen20 Maart. Voor het eerst sedert vele (ekenbehelzen heden de dagbladen uit het iersche raafschap Mayo geene lijst van overledenen, die ten jevolge van gebrek aan voedsel zijn omgekomen. Dit ug als een gunstig teeken aangemerkt worden. Uit eiland verhuizen duizenden naar de Vereenigde- itaten. Aanzienlijke aanvoeren meel worden dagelijks aar Ierland gezonden; verscheidene lords zijn zelve icde derwaarts vertrokken, om acht te slaan op do litdeeling der levensmiddelen en kleederen. Leijden20 Maart. Burgemeester en Wethouders eter stad hebben aan de ingezetenen bekend ge naakt, dat de stedelijke regering genegen is en zich erpligt gevoelt, om alle middelen, welke onder haar ereik liggen aan te wenden, waardoor bij de tegen- loordige rijzing der granen hare minvermogende in- lezetcnen worden te gemoet gekomen; dat de raad deszelfs vergadering van 17 dezer, besloten heeft mder hoogere goedkeuring, om de heffing derstede- ijke opcenten van den rijksaccijns op de rogge en ja de daaraan geëvenredigde stedelijke belasting inden invoer van roggebrood, voorloopig, van en iet den 23sten dezer maand tot en met den 3isten lei aanstaande, te schorsen, waardoor de prijs van roggebrood wegende l'/s ned. pond met ll/a :ent wordt verminderd; en dat bij de onmogelijkheid na den gang der omstandigheden te stuiten dit iet eenige middel is, waardoor de stedelijke Regering icti in staat gevoelt, om hare ingezetenen te ge- loet te komenal moge het voor dit oogenblik rooto opofferingen veroorzakendie later zullen weten worden gedekt, zal het bestuur aan al des- ïlfs verpligtingen kunnen voldoen. Burgemeester en fetlioudcrs vertrouwen dat dit bewijs van de zorg Ier stedelijke regering voor hare ingezetenendoor eze op prijs zal worden gestelddoor van hunnen mt alles bij te dragenwat de op haar rustende lak gemakkelijk kan maken. Gorinchem20 Maart. Gisteren avond nam men icr een opmerkelijk luchtverschijnsel waar. Tusschen en 9'/s uur verliief zich in het westen, omtrent iiildcn tusschen het sterrenbeeld Orion en de Pieia- itn, en bijna loodregt uit den horizon, cene zeer leider witte lichtkolom, tot op de hoogte van den wensten rand van eerstgenoemd sterrenbeeld. Ver- sheidene malen wisselde de helderheid van het licht fen deze was sterk genoeg, om zelfs in liet water Di- mi blinkend schijnsel af te geven. Na 9'/s ure werd e kolom door eenige horizontale schichtwolken ver teld en verdween van lieverlede geheel en al. IN GEMENGDE BERIGTEN. De vijf groote kabinetten van Europa zijn over- vn gekomen, om de vorsten van den 2deu en 3den mg, eene gedragslijn voor te schrijven; is, bij voor wiel, een koning te dikwijls dronkenof hangt hij ndcre schaedalen op, zal hij genoodzaakt worden en rijksstaf neder te leggen, terwijl een troonop- olgervan zoodanige gehalte, het beklimmen van en troon zal worden belet. De Koning van Bei eren volgt, tot ergernis der natie, de grillen van f. 1, de man is op zijn ouden dag smoorlijk ver- efd geraakt. De nieuwe beurs van Amsterdam antwoordt zoo min aan de verwachting, als de ieuwe kerk te Zierikzee; het is te betreuren dat 'aan zulke schandalen zoo veel geld wordt ver- iorst, Te Wurtsbufg is een officier op de parade •or eene burgerdochter doodgeschotenuit wraak; 'er het breken zijner trouwbelofte. Boudewijn zijne tijdgenooten wijs maken, dat zijn TIJD 'or 100,000 oogen bekeken wordt; die man Is ze- "lijk in de verbeelding dat alle menscheu brillen ogen. Te Zwolle worden de aardappelen tot 'Deden de 4 gulden verkochten te Zierikzee tot •ven de f 10, Het fransch gouvernement heeft liet departement van den Moezel reeds posten 'vallerie moeten uitzetten, om het indringen van remde bedelaars te beletten. TePau, in Frank- k, is den 24 januarij jl. een proces ten einde Dragtdat 50 jaren aanhangig is geweest. De iacs zegt, dat er te Londen meerder granen uit •Hand alleen worden aangevoerd, dan uit Rusland, lissen en Oostenrijk te zamen; is het dus wel te Wonderen dat het breod in Nederland zoo duur In Ierland sterven er thans minder menscheu Donderdag 25 Maart. Vrijdag S3 Zalurdag 27 Zondag 28 Maandag 29 Dingsdag 30 Woensdag 31 B.£fcEK&IlSU V. ffl. van honger dan voor eenige weken. - Alom wordt er een goeden oogst voorspelt, doch de paardeboonen zullen in deze streken waarschijnlijk slecht uitvallen, want de smalle gemeente kraauwen die boonen zoo gaauw uit den grond, als de boeren ze er in werpen. De koning van Denemarken heeft de grondlasten op de helft verminderdd&ar zoude van Hall maar slecht ingeschikt kunnen worden. In Duitschland zal er beproefd worden of er van de joden geloof waardige menscheu te maken zijnmogelijk beter dan van sommige agenten van policie. Spraken wij in sommige nummers van de algemeene verslagenheid en moedeloosheid, die tegenwoordig in bijna alle standen der Maatschappij in eene meer of mindere mate heerschtzoo verzwegen wij daarbij de klagten ook niet, die den burgerman dagelijks aanheft, over de zware lasten waardoor hij gedrukt, en over het gering vertier waardoor hij buiten staat gesteld wordt, om aan zijne verpligtingen behoorlijk te kunnen voldoen. De Burgerstand, de ware kern toch der Maatschappij, bestaat, wij moeten het regt- uit zeggen, in Nederland, nog slechts in naam; want deszelfs onafhankelijkheidbloei en vrijheid is ver dwenen en menige huisvader moet zich de grootste opofferingen en ontberingen getroosten, om, buiten de verzwarende belastingen die hem tegenwoordig drukkenzijne gade en kroost nog zooveel mogelijk volgens den naam van zijnen staat te onderhouden hoewel dit somtijds geheel tegen zijne inwendige toe stand aandruischt, maar doet hij zulks niet, houdt hij zich niet zoo lang hij kan boven peildan heeft hij zijnen naam, zijn vertrouwen en crediet verloren. Welligt zal men vragen: waardoor is de burger stand zoo vervallen waardoor is zoo menig eerlijk burger gezonken en vooral in de laatste drie of vier jaren tot wezenlijke armoede geraakt en men vraagt regtmaar bij eenen terugblik op Neèrlands vroegeren toestand: als, vereenigd met Belgie tot 1830, van toentot de troonsbeklimming van onzen tegenwoor- digen Koning Willem II, en gedurende diens Rege ring tot den tegenwoordigen dag, zal men drie tijd vakken opmerken die telkens achtereenvolgends ge strekt hebben, om den burgerstand meer en meer te benadeelenen te doen vervallen, zoodat deze thans als eene schaduw kan aangemerkt worden waarvan en kleur en bloeislechts eene herinnering van vroegeren tijd zijn. Niet dat wij zulks zeggen, om het verval van den burgerstand geheel aan de Regering te wijten, volstrekt niet, maar de natuurlijke loop der omstandigheden, en de daaruit voortvloei- jende veranderingen zoo van zaken als van inwen- digen toestand, hebben uit zichzelven de nadeelig- ste gevolgen op den Burgerstand uitgeoefend. Dit is zeer duidelijk op te maken uit de stilstand van in wat slechts gedurende de vereeuiging met Belgie, al eenige betrekking met dat land geweest was, wijl de fabrijkantendoor het talrijke en wederkeerige vertiereene hooge mate van bloei bereikt hadden hetgeen natuurlijk en koopman en werkman in de zen welvaart deed deeleu en aldus overal eene ze kere mate van vooruitgang en voorspoed verspreidde. Daarentegen waren de belastingen oneindig minder dan thans en laat zich mede zeer iigt verklaren wijl Nederland met Belgie vereenigd niet veel hoo gere kosten vorderde als nu. De ambtenaren, het leger enz. alles was bijna in denzelfden toestand, en toen bragten 51/, millioen inwoners datgene op, dat nu door nog geetie 3 millioenen wordt zamengebragt. Niet alleen heeft dit punt de burgerstand zoo zeer achteruit gezeto, neende gevolgen waren nog ernstiger, wijl door dio heillooze scheidingduizende vakken van bestaan, of geheel vernietigd, of ten minste grootendeels belemmerd en verbroken wer den waardoor naderhand zoo menig eerlijk koopman, zoo menig ijverig fabrijkant van welgesteld burger tot ongelukkig bankroetier verviel. Die scheiding was dan ongelukkig in haar begin en verplettend in hare gevolgenmaar voor wien 1 wij hebben het gezien, voor den koopmanvoor den werkman, in een woord voor den burger, die ver loor en moest daarenboven nog meer opbrengen om, het leger, het legio ambtenaren, bij allen druk, nog in vollen luister en pracht te onderhouden. Het tweede tijdvak waaraan wij nu genaderd zijn en den burger steeds lager zag vallenloopt van de schei ding van Belgie tot de troonbeklimming van onzen Koning, of, zoo men wil, tot aan de heilvolle? geld- leening, die als met ééuen tooverslag door geheel ons De prijs der Adverlentien is Tien Cents de regel, belialve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woeusd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Briepen Franco land stilstand en spanning deed ontstaan. In dit I tijdverloop kon de burgerhoewel reeds zwaar be last, zich nog eenigzins staande houdenwel deed er zich geen blij verschiet voor hem op, maar hij kon zijne lasten nog dragen. De belastingen op de eerste levensbehoeften (brood en vleesch) en ook op alle bezittingen, huizen landerijen enz., waren nog niet, zoo als nu, tot die verschrikkelijke hoogte opgevoerd, als waarop zij thans geplaatst zijn, om al wat nog burger heet te doen dalen. Maar daarvoor leven wij ook thans, zoo als meest alle gouvernementsbladen ons verzekeren, in eenen tijd van vooruitgang, en al is die vooruitgang niet wer kelijk, zij is evenwel krachtig en zal door den tijd veel goeds daarstelienwij hopen dit van gansclier harte, maar wij durven tevens verzekeren dat dio vooruitgang door ons nooit als krachtig zal beschouwd worden, zoo lang de lasten, die den burger druk ken, niet verligt worden, in plaats, zoo als nog on langs, die to verhoogen, Neèrlands verbazende schuld moge dan, door eeno geldleeningbezuinigingen en verhoogingenvereffend wordenmaar de slotsom van dat al is, dat de burger lijdt en bet meeste draagt en wel hoe langer hoe meer; zijne bestaan middelen verminderen, terwijl zijne opbrengsten nog dagelijks reizen. Ziedaar dan den burgerstand bij elke verandering van bestuur, bij elk reddingsmiddel voor den staat aangewend, moer en meer bezwaard, en eindelijk door de zoo hooge leening geheel ter neèrgedruktwant hoeveel de l ijken de noodige gel den gestort hebbenliet verlies dat deze er door lijden wordt aan hunne minderen uitgezuinigd wijl hun principe niet toelaat zeivenbij wat ook, schade te lijden; hun verlies wordt op dienstboden, werk lieden in één woord op alle hunoe verteringen terug gevonden. En wie is dus ook iiier weder de lijdende partij? geene andere dan de burger. Aan hem, niet de rijken, wordt bezuinigd, op hem drukken dus de zwaarste lasten. (O.) ARMOEDE. [Vervolg van n.° 329.) II. Zoo is het in de Neder-Betuwe, in de Tieler- en Bommelerwaard gesteld; maar het is de eenige streek, het zijn de eenige plaatsen niet, waar zware nood geleden wordt, waar zonder buitengewone hulp de hongerdood dreigend voor de deur staat, of hier en daar al wel eens binnen is geslopen. Wij weten nog niet, wat ons in Twenthe to wachten staat, waar de wever reeds werk aanneemt tegen zes stuivers de snid, een loon, waarbij hij met bijna nacht en da" door te werken, twee gulden in de week verdienen kan; maar de noodkreten uit de zeedorpen en du sombere opgaven en staten van armoede en bedeelin" in de steden spreken klaar genoeg. De Commissie's, welke zich te Amsterdamsen el ders gevormd hebben om voor Ierland liefdegaven op te vragenmogen tot een voorbeeld voor andere rnen- schcnvrienden zijn, om eene dergelijke vereeni"in" voor ons land op te rigten. Niet bloot echter°om giften op te zamelen; er moet meer gedaan worden. Deze verecniging zende vertrouwde en bekwame per sonen naar Zuylichem, 0111 zich met den stand van zaken bekend te makenzoo daar als te VarikOpij- neu en inde gansche Neder-Betuwe; vervolgens reize men het Vaderland door, bezoeko de zeedorpen en sommige eilandendale tot de holen der ellende in de groote stedeu af; en als men dan de vreesselijke hijdra der armoede ailerwege hare tallooze koppen ziet uitschieten, dan legge men het hoofd niet in den schoot, maar men plege raad, en ga den stand van zaken ook aan de andere zijde na. Een land met zulke ontzaggelijke kapitalen met zulke onmetelijke hulpbronnen, met eenen bloeden den handel, welks koopvaardijvaart zicli jaarlijks uitbreidt, en toch gedurig op nieuwe of, niet zon der verwijting, op verzuimde wegen gewezen wordt; welks landbouw niet minder voor verbetering en uit breiding vatbaar is; waar honderd duizende bunders zich voor die uitbreiding aanbieden, waaronder dui zenden met kostbaar veen bedekt, 't geen jaren op jaren aan tal van handen arbeid en brood verschaffen kan; waar jaarlijks de kostbaarste gronden worden aangewonnen door indijking en aan do bebouwing worden overgegeven waar jaarlijks een zwerm van buitenlanders nog het brood voor zich en den wa tervoorraad voor het gezin weet op te doenui 11 land dat koloniën heeft, waar ni.u ner nog kolom— satio beproefd is die tut heden nog niet anders da eerst door handelaars ten behoeve hunner Items, \e,- A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1