ZIERIKZEESCO NIEUWSBODE. Tweede Editie. k Derde Jaargang. Nieuwstijdingen FRANKRIJK. NEDERLAND. N.° 550. 'geti P£| sttei ifel, gels, rde. dec rdei lOM Uil StJ la D, MAANDAG 22 MAART. De ZIERIKZEESCHIi NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag eu Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden poor elke EDITIE afzonderlijk binnen de Stad, jf 0,50 en ƒ0,60 franco door het gehcele Rijk. De prijs der Advertentiën is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°« niet meer wor den aangcuomen. Briepen Eranco. ENGELAND. Londen, 15 Maart. Men heeft hier do tijding Ontvangen van de schipbreuk van een vaartuig met landverhuizersbehoorende aan de haven van Hamburg en bestemd naar Canada. Het schip heet Slephani en was den 28 October uit Hamburg ge- ieild. Het ongeluk heeft in de laatste dagen van November, in de baai Gulfstreamplaats gehad. —Meer dan 160 ongelukkige duitsche landverhuizers en pet grootste gedeelte der bemanning hebben hunnen Jood in de golven gevonden. De kapitein en vier palrozen zijn door een schoener, welke uit New- Orleans kwam opgenomen. Parijs, 15 Maart. Men schrijft uit Caïro, onder dagteekening van den 16 Februarij: De oogst schijnt dit jaar gunstiger te zijn. In Neder-Egvpte begin- jjncn de korenhalmen te schieten, in Opper-Egypte ral de oogst reeds in de aanstaande maand ingeza meld worden. Er zijn van den oogst in Egypte van verleden jaar, ongeveer 600,000 ardebs (1 millioen 32,000 hectoliters) granen overgeblevenzoodat wan neer nog deze uitgevoerd zijn, liet bedrag van den uitvoer van granen van den oogst van 1846, 1 millioen 200,000 ardebs (2 millioen 64,000 hectoliters) zal beloopen. Er zijn eene menigte schepen in do haven van Alexandria aangekomen, zeventien of acht tien fransche liggen thans in lading naar Marseille. De vracht is aanmerkelijk verminderd. BELGIË. Brussel17 Maart. Heden overleed te Jossc-ten- INuode, een geëmployeerde van het ministerie van (financiën, Th. de Croibard genaamd. Toen meri hem zoude begraven, ontdekte men tot aller verwonde ring dat deze persoon eene vrouw was. Men weet niet of zij bloedverwanten had. Maar het schijnt, dat zij als luitenant de veldslagen bij Moscou en Waterloo heeft bijgewoond. In dezen laatsten slag werd zij aan de mond en den arm ge kwetst. Na don krijgsmansstand verlaten te hebbentrad onze heldin in het burgerlijke leven. Zij bekleedde na elkander de betrekking van verificateur der dou anen onder het hollandsche gouvernement, en werd later boekhouder op verschillende kantoren. In 1834 kwam zij als surnumerair in de bureaux van het ministerie van financien en werd spoedig adjunct commies. Hare vrije uren bragt zij door met de poëzij te beoefenen, en mu/.ijk te maken. Niets deed vermoe den, dat zij tot het vrouwelijk geslacht-behoorde rij was zelfs overdreven beleefd jegens de dames en eenigen tijd voor haar overlijdenhad zij huwelijks- voorstellen gedaan aan eene dame dezer stad, die gelukkig afgeslagen werden. 's Gravenhage den 17 Maart. De Ilooge Raad der Nederlanden kamer van strafzaken heeft lieden uitspraak ge daan in de zaak van den Heer C. A. Thieme p-o requirant in cassatie tegen een arrest van het |j-o provinciaal geregtshof in Zuid-Holland waarbij |i-o hij was veroordeeld wegens schendig van de waar- o-|§ Êp digheid des konings. De Ilooge Raad heeftmet vernietiging van het arrest van het Hof. ten piiu- p-° cipale regtdoende, den Heer C. A. Thieme vrijgc- «-■r° sproken en van alle regtsgevolgen ontsla- jfKV gen de kosten der verschillende inslan tien te dragen - yft: door den Staat. Bij het vonnis van den Hoogen Raad in de zaak van den Heer Thieme is de staat verwezen in de kosten der procedure van de verschillende instantiën welke kosten nog al aanmerkelijk wat zullen bedra den. Wie zijn nu de Staat? I*jt zijn gij en ik en wij allen, die dit proces van den beginne af veroordeeldendie de oorzaken cr van verachten en verfoeijenen die gaarne wat uit onzen zak zouden gegeven hebben om den Heer Thieme cr van te bevrijden. En nu moeten wij er toe betalen als of wij het begeerd hadden t Is dat billijk, is dat regtvaardigdat het volk de kosten moet dragen van het inpopulairste proces dat ooit gevoerd werd, tegen deszelfs zin en tegen deszelfs belangen, aan gelegd door deszelfs vijanden ter bereiking hunner slinksche oogmerken? Welke natuurwet geeft hun het regt 's volke zuur geofferde penningen hiertoe te verspillen? Waarom moeten hier de bewerkers van een heilloos plan zeiven de kosten er niet van be talen Nog iets. De Heer van Bevervoorde is, meenen wijveroordeeld omdat hij zeide dat een ander hem belasterd had. Maar moeten dan niet te meer ge straft worden zij, die den Heer Thieme (zoo als thans bewezen is) valschelijk beschuldigd hebben van boosaardig en in 't openbaar de waardigheid des Konings aangerand te hebben Of mag den een doen wat voor den ander strafbaar is? (Kal.) Op Donderdag 8 April aanstaande zal voor de Arrond. Hegtbank te 's Gravenhage, correctionele ka mer, worden behandeld de zaak van den Heer F. W. G. I.inckbeklaagd wegens beleediging met woorden aan den kantonregter te Naardenter zake of ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening, welke beleediging (naar luid der dagvaardiging) strek te, om de eer of de kieschheid van dien magistraats persoon aan te tastenen zulks in het weekblad de Burger, n.°28, op de vierde bladzijde, in het ar tikel, onder het opschrift: aan den door mij bedoel den kantonregterzich teekende slechts M en getee- kend F. W. G. Linckin verband met n.° 24 van hetzelfde weekblad, op de derde bladzijde tweede kolom, in den volzinbeginnende met: door Itnoeijen en eindigende met: geoorloofd te wezen. De Heer advokaat Mr. D. Leon zal in deze zaak, welke, naar men verneemt, tot niet onbelangrijke regtsbe- schouwingen zal leidenals verdediger van den be klaagden optreden. De minister van financiën heeft kunnen goedvin den op eigen gezag, de oude zesthalven als het ware buiten koers te stellen. Deze is een eigendun kelijken maatregelwaartoe Z. Exc.onzes bedunkens, noch het regt noch de bevoegdheid had. Art. 198 der Grondwet zegt: «Het gtwigt en gehalte der muntspeciën, zoowel als derzelver waarde, worden door de wet geregeld." Waaruit natuurlijk volgt dat ook de huiten waarde— of buiten koers-stelling der muntspeciën, door de wet behoort te worden bepaald. Art. 475, 10°. van het Wetboek van Strafregt be dreigt met eene geldboete «degenen die zouden mogen «geweigerd hebbende echte en onvervalschte geld— «speciën en munten van het Rijk, naar de waarde waarvoor zij gangbaar zijn, aan te nemen." De mi nister raadt den ingezetenen de bewuste muntstuk ken te weigerenonder voorwendsel dat ze thans ook worden gesnoeid. Doch, men lette wel, ook zonder besnoeijing was het grootste gedeelte dier muntstukken door het langdurig gebruik zigtbaar in waarde verminderd; terwijl zij nog daarenboven vroeger reeds eene wettelijke vermindering van een halven stuiver hebben ondergaan. De minister ver biedt voorts den ambtenaren der schatkist diu munt stukken in betaling te nemeneen zoo eigendunkelijke als ongehoorde maatregel. Wij van onzen kant, raden onze medeburgers ernstig en dringend aan zich niet aan 's ministers woorden te storen, opdat zij niet nog weder door toedoen van dien man gedupeerd worden; en wij raden hen aan bij voorkeur alle betalingen aan de schatkist in die muntstukken te doenen bij wei gering daarvan, niet te betalen; want die murit- stukkenmen oethoude het wel zijn niet wettig j buiten koers gesteld; de ministeriele bepaling is blijkbaar nul en van geene waarde. In ons oog is ieder zesthalf, hoe versleten en besnoeid ook, meer waard dan het decreets van den minister van Hall. Een ieder wachte zich dus voor schade. (de B.) Rotterdam, 17 Maart. De Hoer Otto Usenlohr, J uit Hanoverwiens berekeningen voor het jaar 1846 vrij wel zijn uitgekomen, heeft nu zijne nieuwe j berekening voor dit jaar bekend gemaakt. Voor de Lente: Meteen zeer hoogen baronieter- stand en heerschende oostewind; vele drooge en I warme dagen. De warmte neemt na half Maart I trapsgewijze toe zonder schadelijke nachtvorst. Voor den Zomer: De barometer niet zeer hoog in het begin en op het einde, het weder vrij koel, inet veel regen in het midden groote hitte en droogte. Voor den Heifst: De barometerstand over het ge heel hoog, het weder helder en droog; tegen het einde vroegtijdig vorst. Het jaar belooft een overvloedigen oogst van groen ten en aardappelen; een buitengewoon rijken oogst in granenveel boomvruchten en een tamelijken wij noogst. Het publick verzint meer en meer kunstmiddeltjes om zich aan den drukkenden zcgclplalc te onttrekken. Zoo heeft men nu te Amsterdam een kunstje uitge vonden en in praktijk gebragt, ter ontduiking van het Zegel op Aanplakbiljetten. Men plakt n. 1. op kolossale vellen gekleurd papier, kleine aankondigings billetjes van eene andere kleur, cene mindere op pervlakte hebbende dan 2 vierkante palmen en alzoo vrij van Zegel. Onder anderen zag men de vorige week op die wijze de Maskarade Purim Balt van wego Frascatic op onderscheidene plaatsen aange kondigd, en wel door een vel rood papier, ter grootte van eene Amsterdamschee!, prijkende niet vijf daarop geplakte kleine affiches in verschillende kleuren en talen, als in 'tHollandsch, Fransch, Hoogduitse!:, Engelsch en Italiaansch. Hoe erg wordt onzo Lord-Kanselier derMiri3de opperschatmeester van llall niet gedupeerd GEMENGDE BERIGTEN. Te Brussel is het bedelen eene broodwinning ge worden. In Belgie heeft men, in navolging van Frankrijk, een aanvang gemaakt met liet plunderen van bakkers; vele bakkers in Europa vinden't pro fijtelijker hun pijp te rooken tot Junij dan zich te ruïneren door 't bakken van brood. De burgers zul len dus verpligt zijn zelfs brood te bakken zeme len zullen er dan minder in te vinden zijn.Het Engelsche gouvernement wil de hongerige Ieren met gebeden zoeken te verzadigen. Wanneer het Neder- landsche gouvernement ook een of ander kunstje mogt uitdenken, om het verhongerde volk te hulp te komenzoude er dan wel iets betere uitkomsten opleveren, dan de belasting op het gemaal en het geslagt af te schaffen? Dit helpt zeker, maar bid den om brood, als cr overvloed is, dit is spotten met den God der goden (koningen); de ellende die heerscht kan niet beschouwd worden als cene straf des Allerhoogsten; neen, het zijn menschen, groote vergulde menschen, die het volk van gebrek laten vergaanlouter om alleen het vette der aarde te genieten In Rusland is er ook al oproer geweest; die sukkelaars beginnen te begrijpen dat ze ook ge kuld worden. Onder Ellemeet is er een man in de sloot geworpen die beenderen had wezen zoeken; de boeren worden zachtjes aan de russische grond eigenaren gelijk alleen mankeert hen nog een knoet om hunne slaven te priegelen. De wet van sneeuw maand ligt op sterven; haast u dus vaders van zo- ven kinderen om er een vlokje van te hebben. Te New-York is reeds de som van 100,000 guldens hijeen gebragt voor de vermagerde Iereneen bewijs dus dat er in Amerika niet veel arme menschen zijn, want Cats zegt: «Niemand brengt water aan als zijn eigen huis in brand staat." In Portugal begint het er uit te zien als of er een Staats-bankroet op handen staat; en Nederland is eene naaanster van alle volkeren, dus wie weet wat er in dit gekke land nog ten tooneele zal worden gevoerd. Als naar gewoonte zijn te Zicrikzee de prijzen van het brood weêr merkeiijk verhoogd, nu de granen aan het dalen zijn. De nachtwakers te Berlijn zullen met zijdgeweer en honden gewapend wordenhet is te hopen dat dit te Zierikzee zal nagevolgd worden. Eeue dochter van een orgenist is gepasseerde week plegtig naar het Liefdadig Armen-Gesticht overgebragt geworden, en na gekamd, gewasschei! geschrobd en geboend te zijn, is zij ingelijfd ge worden hij hare nieuwe zusters en broeders; terwijl eene doodkist reeds in de maak is gedaan. Hoe christelijk wordt er toch voor fatsoenlijke armen gezorgd. Overmorgen moeten de Engclschen terug- koeren van hunne ongeregtighedenwanneer dit inderdaad plaats heeft, zal Europa er over juichen. Ten zelfden dage zullen de leden der Eerste Kamer eene vergadering houden. Achbaden die lieden dan te gelijk maar om vergeving hunner zon den in Holland wordt er thans 3 maal meer gestolen dan voor 25 jaren. Pruissen en de Ver- eenigde-Staten van Noord-Amerika hebben een ver bond gesloten om wederkeerig gevlugte bankroetiers uit te leveren. Een schoon voorbeeld voor de be keerde Engelsclien. In Zierikzee heeft een pakken drager het zoo «pup dat hij hij de landbou wers door middel der kaart, hun goed of kwaad gaat voorspellen. Het jonge nijK-tje heeft zijn gehoor weder gekregen en zal nu eene pei: in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1