ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE. Tweede Editie, M.° 326. Berde Jaargang. N ieu wstij din gen ENG ELAN 1). DUITSCIILAND. B E L G I E. NEDERLAND. Verscheidenheden Wie zijn het meest de vijan den der volken? 1847. MAANDAG 8 MAART. De ZIERIKZEESCIiK NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden poor elke EDITIE afzonderlijk binnen dcStad,jf0,50 en ƒ0,60 franco door liet gehcele Rijk. De prijs der Advertentie» is Tien Cents deregel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden totMaand. en Wocnsd. middag i2 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°, niet meer wor den aangenomen. Briepen Franco De brik Marwood, kapt. Balberine, vertrok van de Bonnynrivier (kust van Afrika) den 9den September j!., met Iticini—olie geladen en naar Liverpool be stemd. De voorraad ontbrak en den lOden Novem- foe werden de rantsoenen van eiken man verminderd. Den |22sten December was er noch vleesch, noch brood meer en het eenige voedsel van de ekwipaadje bestond uit eene geringe hoeveelheid rijst of meel. Een ongeluk komt nooit alleen! De ekwipaadje was te zeer verzwakt, om het vaartuig te kunnen besturen, dat weldra ten speelbal der golven strekte en gedurende eene maand tot aan den 21sten Januarij, werd de Marwood door de stormen heen en weder geslagen. De arme lieden stierven van honger. Zij aten on dronken wat zij verzwelgen konden: leer, ricini- olie. gedroogde apenvellen, knoopen, beurzen, enz. Enkelen dronken zeewater en wanneer er eene zware mist of fijne regen viel, likten zij hot touwwerk cn het dek van het schip, tot dat het bloed uit hunne ontvelde lippen en tong sprong Een man stierf den 22sten en een ander den 24sten Januarij. De overige ekwipaadje wierp zich gulzig op de lijken der overledenen. Eindelijk wierpen de schipbreukelingen het anker voor een eilandje, Bideroë, dat tot de Neroë-eilanden behoort, welke een eigendom van Denemarken zijn. De inwoners ontvingen hen gastvrij en voorzagen hen van levensmiddelen en kleedingstukken. Don Men Februari) bragt eene noorwcegsrhe sloep bon naar- Schotland, van waar zij zich den lOden naar Wiek inscheepten. Londen. 3 Maart. Jl. Vrijdag werd de operatie van steensnijding bewerkstelligd op een landbouwer, die in het Essex en Colchesier-hospitaal verpleegd werd. De man was bevorens door den eiber bedwelmd en de operatie had den meest gewenschten uitslag, i Maar 24 uren na de kunstbewerking vertoonden zich j verontrustende verschijnselen cn des avonds van Zon- dag daaraanvolgende overleed hij aan een sneltoeee- nomen verval van krachten. Dit voorval verwekte eene ongomeene sensatie, en zal ongunstig werken op den roem, dien de ether tot nog toe genoot. Wan neer men echter de gunstige uitslag nagaat, dien dit middel in vele gevallen had, dan schijnt het toch niet raadzaam op grond van deze zeldzame uitzonde ring, een vonnis te vellen, Koppenhagen, J8 Febr. De koning, in aanmer king nemende de ongenoegzaamheid en slechte hoe danigheid van den laatsten oogst en den Imogen prijs der levensmiddelenheeft de grondbelasting op de gronden der vierde en vijfde klasse, zoo in het koningrijk Denemarken, als in de hertogdommen SleeswijkHolstein en Lauenberg op de helft ver minderd. Do gronden behooren bijna allen aan boeren. In Hessen-Kassei stelt men zich een gunstigen cn aanmerkelijkcn invloed voor van den maatregel kortelings door do Begering genomenom de uit oefening van het bedrijf der brandewijnstokerijen in het gansche land voor drie maanden geheel cn al te verbieden. Ter bevestiging van de deugdelijkheid der verordening voert men aandat Hessen dage lijks aan granen en aardappelen juist zooveel tot het stoken van Brandewijn gebruikt, als 400,000 rnen- schen, alzoo. meer dan de helft der bevolking, tot hunne voeding behoeven. Brugge, 3 Maart. Gisteren avond en heden nacht hebben hier zware onlusten plaats gehad en zijn al de bakkerswinkels geplunderd geworden. Vier arre- op eene z l statiën hebben plaats gehad en op verschillende Vertrekken! plaatsen in de stad is eene proclamatie aangeplakt. DE SMIDl 1 Sedert is de rust niet verder gestoord. Ons Journal de Bruges meldt, dat er eene deputatie van den ste- delijkcn raad naar Brussel is vertrokkenwelke aan BOEIlE'l gouvernement eene som van 30,000 franken zal I aanvragenom aan den handwerksman het brood an genot van goedkoop.er te kunnen leveren, door de bakkers scha- het jatfi deloos te stellen. gedrag en In de beide Vlaanderen is geen werk en het vloeit res bij den er °vor van arbeiders die gebrek lijden. In de provincie Luik, daarentegen is het omgekeerd; daar heeft men volop werk doch het ontbreek er aan handen. Nu zou wel niets natuurlijker zijn, dan dat tnen eenige werklieden uit Vlaanderen naar Luik hragt, maar de kostbare overtogt leverde hiertegen tot nog toe eene verhindering op. Een achtings waardig ingezeten van Yperen heeft aan do minis ters van financiën en openbare werken verzocht, dat men 500 Vlamingen, gratis langs den spoorweg zou doen overbrengen. Dit is goedgunstig toegestemd, waardoor dus eene groote verlichting verschaft is. Gelukt deze eerste proef, dan zullen meerdere volgen. Arnhem0 Maart. In ade Tijd" leest men Wij vernemen van goeder hand, dat de kanellaan Gcplccns een request aan den koning heeft ingedffend, ten einde uitstel te verzoeken van de uitvoering van het vonnis, tot dat de ingestelde procedure tegen Jan ter Linde zal zijn afgeloopen, in de verwachting, dat die pro cedure een nieuw licht over de zaak mogt spreiden en zijne onschuld aan den dag brengen." De redactie van de Noord-Hollandscho Courant. de Tijd heeft reeds f 17,004,59 ontvangen, voor de ongelukkige Ieren. 's Hage, 6 Maart. De Minister van Financiën heeft ter kennis gebragt van het algemeen, dat in den omloop is ontdekt geworden een valsch muntbiljet groot tien gulden, dat geheel geschreven zijnde, vol gens de daarvan in de Slaals-Courant medegedeelde beschrijving, gemakkelijk van de echte te onderschei den is. Men vernoemt dat, volgens een voorschrift van Z. Exc. den Minister van Oorlog, de miliciens die bij de ligting van 1847, voor het buitengewoon contin gent, in vervanging van manschappen van vroegere ligtingen, zullen worden ingedeeld, even als bij de ligting van 1840 plaats vond, niet dadelijk in wer kelijke dienst gesteld, maar even als de overige mi liciens der ligling van '1847, in reserve geplaatst zullen worden, om later gelijktijdig met hen in den j wapenhandel te worden geoefend. Botterdam, 5 Maart. Sedert eenige dagen zijn alhier een aantal gesnoeide Tien-guldenstukken in omloop. Heden zag men er zelfs enkelen, die deer lijk verminkt waren; het is noodig, dat het publiek hierop thans bijzonder lette, om zich voor schade te wachten. Breda, 3 Maart. Dezer dagen werden ten huize van een, inwoner te Klundert vijf muntbiljetten over handigd ieder groot ƒ5; tot nog toe is het hem geheel onbekend van wicn hij dezelve heeft ontvan gen. Ook hier ter slede ontving iemand voor eenige dagen fen gesloten briefje, van den navolgenden inhoud Mijnheer Hiernevens ontvangt UEd. dit brief&e (een munt biljet groot f 5) en wanneer ik u nog iets meer schuldig mogt zijn, zoo verzoek ik u om vergiffenis. Uw dienaar! Ik z.a! voor u bidden. Middelburg, C Maart. Gisteren is van hier eene familie, komende van West-Kappelle, per stoomboot naar Botterdam Vertrokken, om zich van daar naar Noord-Amerika te begeven. Genoemde familie beslaat uit 5 personen, als: Verhage, oud 09 jaren, zijne vrouw, oud 71 jaren, hun zoon met zijne vrouwen kindje. GEMENGDE BERIGTEN. Dat beloften veelal bestaan in ijdele klanken, cn anders niet, weet ieder, wiens toestand het nu en dan medebrengtbeloften te moeten ontvangenen dat beloften deze eigenschap behoudenzoowel als zij uit den mond van oenen koning als van eenen bedelaar komen, schijnt men te mogen afleiden uit een fiansch dagblad, wanneer het zegtIn Frankrijk is sedert de revolutie het aantal ambtenaren met 40,000 vermeerderd. Eene der grieven tegen het in 1830 omvergeworpen bewind was het groot getal dergenen, die uit de schatkist leefden, en de revo lutie beloofde ook, hierin vcihetering te brengen. De koning van Beijeren zit deerlijk in de pruimen met zijne schoone danseres Lola Montez, Het Bei- jersche volk deelt geenszins in de gevoelens van de genegenheidwelke Z. M. jegens haar koestert. Munchens bevolking heeft gezworenhaar te zullen vermoorden, wanneer zij zich op straat durft ver- toonen; zij is dan ook, onder geleide van gen darmes, uit Munchen naar elders gebragt, tot dot zegt men de eerste gisting zal bedaard zijn. Het is op lange na nog niet volmaakt, maar die tijdenwaarin koningen en grooten het volk als eene wezenlooze stof beschouwden en durfden be handelen zijn voorbij. De Arnhemschc Courant zegt: Duitschland spreekt van ons (van Nederland) als van eene aanslibbing der zee, welke het mor gen of overmorgen, zoodra het wil, aan zich trekt zonder dat het een enkel oogenblik aan do moge lijkheid van tegenstand denkt. Engeland wil uit medelijden, ons voor zijnen regterstoel dagen, ten einde te beoordcelon welke regtcn wij hebben, om die van ons over te nemen. Frankrijk vergeet zelfs zijne rol van beschermer en wil zich reeds in voor raad van een deel van den boedel des afgeleefden grijsaards meester maken. Belgie zegt, wat wij denkenNederland ligt op sterven het kanhet vermag niets meer; het blijft eene wissen prooi, voor elk die het aantast. En wij zeggen: Al pakt de Beij van Tunis ons in, slechter kan het nooit uit vallen, dan het thans met ons gesteld is. De sultan van Bali houdt zich in geen opzigt meer aan do aangegane verbindtenissen met Nederland. De Ne— dcrlandsche vlag is in O.—Indien haar crediet ook al kwijt. De redacteur van do N. Staats-Courant is gekozen tot griffier der Tweede Kamer. Te Brus sel zal eerstdaags ecno proef genomen wordenom met een schip door de lucht te varen; als de wind goed is zal er koers gezet worden naar Uranus. Te Londen worden Chineschc dansers, tooneclspelers en muzijkanten verwacht. De Kamper Courant zegtAsmodée is ook in tweede instantie vrijgespro ken. In No. 74 brengt hij stukken voordie den gehaten Box en Z. M. in een zonderling daglicht stellen. In 1846 zijn er uit Holland naar Enge land vervoerd, 15,422 runderen; welk een verschil tusschcn nu en voor 50 jaren; toen bleef het rund vee in Nederland en de prinsen werden naar finge land gevoerd. De Maastrichtenaars verlangen mede openbaarmaking der stedelijke ontvangsten en uitga ven. Als de Zierikzeenaars dit over 25 jaren verzocht haddendan had er geen personelen omslag geboren geworden uit achterstand, veroorzaakt door lekke kisten. De Minister van finantiën heeft bevolen dat de controleurs een streng toezigt moeten houden, op het gedrag der commiescn en deurwaarders. Te Amsterdam en Londen zijn de granen eenigzins gedaalt. Brugge en Oostende is in opstand. Te Zierikzee mogen de hakkers geen fijn brood in hunne winkels tentoonstellen, waarschijnlijk om de verhon gerde schare do oogen niet uit te steken. Toen op den 15 September 1830, de Keurvorst vau Una eene langdurige afwezigheid van zijne landen, in Cweder aangekomen was, diendon de burgemeester cn de staatsraad te Ceen adres in naam des volks bij hem inwaarin vele grie ven te berde gebragt werden, om welker uit den weg ruiming men verzocht. Bij deze gelegenheid zeide de Keurvorst aan den staatsraad «dat hij nu bij de tien jaren geregeerden nooit gehoord had dat er klagten in het land plaats vonden." Deze trek strekt ten duidelijksten blijkdat in het alge meen daar, waar met regt over do regeringen ge klaagd wordt, minder de vorsten dan de vijanden der volken verschijnen, maar slechts diegenen iiet zijn, welke, in den naauwsten omgang met de vorsten, dezelve als het ware verblinden, terwij! zij hun de oogen niet openen cn de waardigheid va.i den vorst in het welzijn des volks niet zoeken maar liever de belangen des volks van die dos vorsten scheiden. Aan zulk een vijandelijken invloed zijn voor 't overige, volgens het beginsel, slechts de volstrekt-mouarchische heerschappij- voerders bloot gesteldhet constitutionecl-rnonarchisch beginsel ga;t eiken invloed van dezen aard legen het algemeene welzijn met nadruk tegen. De waarheid moge gedurende ecnen tijd verborgen blijven, eindelijk dringt ze door, gelijk een licht in de duisternis. Het mag beginnen met eene llaauwe schemeling,welhaast vertoont het zich in helde ren glans. De gebeurtenissen in ons land bevestigen dit volkomen. Wie had kunnen verwachtendat de Prov. Staten van N.-Holland eenen voorstander der grondwets-herziening tot afgevaardigden kiezen zonden j fin echter, daar verrijst eensklaps aan den nachte- i lijken horizon, naast de zwarte nevelen, welke de namen van BleiswijkEnschedé, C.mer Hooft en Akerlaken dragen, eene hagelwitte, schitterende wolk, waarop de naam ran Beech Vollenhoven te lezen staat. Ziedaar dan oek eindelijk dat hoillooze blad, dat befaamde Journal de la IJ aye ontmaskerd'. Ziedaar eindelijk door de aanzienlijkste en ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1