ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. legen, GING, IV.° 525. Derde Jaargang ENGELAND. FRANKRIJK. DllITSCHLAND, NEDERLAND. V erscheidenheden Aan Neêrlandsch Volk. BERIGTEN UT NOORD-AMERIKA. hem a. 10 ure. 6i/, 4 i 4 6 9 11 6 4 f» 6i/, 9 10 n zenuw- rquis de •regtbank regtszaak uit het porteerd illebrand, egt staan, weduwe huis van ieente St. ikt aan des mor- JONGE, Nbe- Stoelen, IU1TEN, ie partij geen ver loor deze bekend ijn, bests og SPEK civiele 'jc Haven. worden 1847, des van de :ene Ver- IEN- EN, en llden m Duivc- - twee-, Veiden in l, kunnen sming der op de Ver- ij GERARD en zulks itkomende. 2 NAARS i verstaat j i anstaande, geplaatst; ran kunde flecterende Letter V, vroeger bij gaarne als voldoende produceren. uitgegeven gesteld ar van 1 9 15 Cents. 1847. DONDERDAG 4 MAART. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze, en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen deStad, 0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. e looze. Nieuwstijdingen. Londen, 25 Febr. Het getal der Iersche behoef- tigen, die onderstand ontvangen van de parochiën te Liverpool, bedraagt 20,975. Laatstleden jaarom dienzelfden tijd, beliep het getal niet meer dan 9003. De uitgaven door deze bedeelingen veroorzaaktj, bedragen 750 pond sterl. per week. Londen, 27 Febr. Volgens een brief uit Dublin, door de Morning Chronicle medegedeeld, zou het aantal sterfgevallen door honger en de heerschende ziekten, die in de afgeloopene week op de registers van den burgerlijken stand te Dublin, waren inge schreven, het ontzettend bedrag van 50,000 beloopen, en men gelooft, dat vele sterfgevallen niet aange geven zijn, vermits men de caroners niet meer heeft geroepen, daar zij niet toereikende zijn, om alle sterfgevallen te constateren. De ophooping van lijken heeft de lucht te Dublin bedorven. Parijs, 26 Febr. In onderscheiden plaatsen van Frankrijk zijn weder onlusten ontstaan, ten gevolge van de duurte der granen, en is de gewapende magt hier en daar genoodzaakt geweest geweld uit te oefenen. Van de Zwitsersche Grenzen21 Febr. In ver scheidene grensdistricten van Lombardije en Sardinië hebben ernstige ongeregeldheden plaats gevonden, ten gevolge van een aankoop van granen voor Zwit sersche rekening. Eene aanzienlijke hoeveelheid le vensmiddelen werd bij deze gelegenheid door het volk geroofd en vele magazijnen en graan-sehepen uitge plunderd. Ten gevolge dezer ongeregeldheden, heeft het Milaansche gouvernement voorloopig den uitvoer van koren, maïs en meel verboden. In de desbe treffende bekendmaking wordt gezegd, dat aan den in Venetie zich ophoudenden vice-koning van dit oproer is kennis gegeven, en dat men diens besluit int deze aangelegenheid verwacht. St. Petersburg, 18 Febr. Gelijkmen weet heeft Se cholera zich door Perzie. tot aan de russische grenzen verspreidt; verder had men tot nu toe geene berigten. Thans deelen onze dagbladen een berigt van ds. Boz uit Schamacha, van 8 Jan. II, mede in hetwelk deze van de heerschende epidemie spreekt, die hij cholerine noemt. De beschrijving, welke hij van deze cholerina geeft, is geheel overeenkomende met die der Cholera. Een later schrijver, van 20 Jan. zegt, dat, in weerwil der vele ziektegevallen, slechts weinige sterfgevallen voorkomen. 'sGravenhage, 28 Febr, Ten gevolge der rijzing ïan de graanprijzenis de prijs van het tarwebrood verhoogd met één cent per Ned. pondzoodat die thans bedraagt: Van een Ned. pond gebuild tarwebrood 33 cents. Van een Ned. pond gedeeltelijk gebuild en onge- build tarwebrood 27 cents. Zijnde dit de hoogste prijzenwaarvoor het tar webrood, ook bij verhooging der markten te dezer stede, kan worden verkocht, en zal datgene, het welk die prijzen in het vervolg zou mogen te bo ven gaanuit de spaarkas worden goedgedaan. De prijs van het roggenbrood is verhoogd met een kalven cent, en alzoo gebragt tot 16*/a het Ned. Pond, waarvan l'/i cent uit de spaarkas aan de bakkers wordt uitgekeerdblijvende de prijs van het 'oggenbrood voor de ingezetenen 15 cents het Ned. pond. Doeveren, 27 Febr. Gisteren zijn binnen de stad Neusden rondgezonden, de aanslag-biljetten over het loopeuile of be gonnen dienstjaar, aau ieder van welk biljet gehecht was e2Qe gedrukte nota van den volgenden inhoud: NOTA. •De Ontvanger brengt beleefdelijk ter kennis aan de Be lastingschuldigen dat, volgens de Wet op de invordering Grondbelasting, de eerste Termijn der Betaling ver schijnt den laatsten Fehmarr eede Termiju den laatsten van iedere -iende gedeelte der lzoo verschijnt den 30 Ontvangers vcrpligt iende van iederen van dien de na- 'aligcn ia de eerste dagen der opvolgende maand te vcrvol- geu. r Dat het aan dc Belastingschuldigen is vrijgelaten hunnen aansla in eens of bij gedeelten van meer dan ee n- tiende, mits „vooruit te betalen. Wijders acht zich de Outvanger gedrongen de Belastingschuldigen keu baar te ma ken, dat alle onderhandse!* Uituoodigingca of publieke Donderdag b Vaart. Vrijdag 8 Zaturdag 0 Zondag T Maandag 8 Dingsdag 0 Woensdag 10 Opgang der zon Ondergang, ura min. ore min Afkondigingen, tot aanmaning van Betaling, van lieden af, zijnerzijds, geen plaats meer zullen hebben en dat ge- volgclijk een ieder aan zichzelve zal hebben te wijlen, wan neer volgens de voorschriften der Wetjegens een iedqr zonder aanzien van persoon worde gehandeld, bijaldien de voldoening der verschenen Belasting voor het uileinde van iedere maand niet promptelijk is geschied. Men gelieve te letten op de Zitdagenzoo als die op het yianslag-Biljet vermeld staan.* Vreemde dingen voorwaarWat zal dat beteekenenl I Wat zullen de arme ingezetenen aanvangenbij zooveel kommer en gebrekbij zoo veel koude en ongemakals zij ieder oogeublik de militaire inlegering te gemoet zien en in dit voortdurend barre saizoen bij de van dag tot dag al hooger en hooger stijgende broodprijzen, zelve weldra niet meer te eten zullen hebben. Waar moet dat heen Wij welen geen ander middel dan een voorschot van f 127,000,000, om die dreigende belastingen te kunnen be talen, of wel het laud der belastingen gezamentlijk te ver laten en met het weinige dat men ons nog zal overlaten naar Noord-Amerika te vertrekken. O tijd 1 O tijd! (N.B.) GEMENGDE BERIGTEN. De Boekdrukker P. van der Valck en een paar liedjeszangers te Nijmegen worden geregtelijk ver volgd, wegens het verspreiden van «Geloofwaardige berigten tot staving der onschuld van den WelEer .v. Heer C. Gepkens." Z. M. wil niet vervolgd heb ben de in gebreke gebleven zijnde inschrijvers in de Vrijwillige Leening. Handelde Z. M. ook zoo genadig jegens de slagtoffers dier drukpers-weroof^tn- gen, welke van de Regering zelve uitgaan. Te Mannheim is eene jonge vrouw verlost geworden waarbij de zwavel-aether-kuur is in praktijk gebragt, en wel met zoodanig gewenscht gevolgdat de kraamvrouw er zoo min iets van gemerkt heeft, als gij lezer. üit het ontwerp van een nieuw Straf wetboek blijkt het, dat de Nederlandsche Cicero onze Minister van Justitiede ontdekking heeft ge daan, dat het niet genoeg is openbare hoon en laster strengelijk te straffen, maar ook dan, wanneer die misdrijven in het diepste geheim worden begaan I iets waarvan men noch in Pruissen, noch in Oostenrijk, noch in Lucern eenig denkbeeld heeft, en waaraan zelfs Napoleon en van Maanen niet eens gedacht hebben 1 Ook worden bij het ontwerp straffen be paald op het naaktloopen langs 's heerenstraten; «eene mode" zegt de K. C., «die men in het ver schiet meent te zien, ten gevolge der met kracht doorgezette ofiiciëele uitkleeding." (Kal.) Het week blad van den Helder beweert dat alle verbeterin- i gen nul zijn, indien het ontzag en den eerbied voor den koning onder nul teekent. Als de vorst te streng wordtteekenen de weerglazen onder nul 1 Te Middelburg is het magazijn voor bedelaars en kleine diefjes zoo vol, dat er geene nieuwelingen in kunnen opgenomen worden voor dat er een paar scheepsladingen afgescheept zijn; eerstdaags zal er provisioneel een anderhalf dozijn worden geslagt. Thans wordt uit den lande weggehaaldde runde ren door de Engelschende paarden door de Fran- schen, het beste Yolk door de Amerikanen, de gra nen door de Belgen en het geld door de Hagenaars. De Engelsche paarden zijn gelijk het Nederland sche volk, op half rantsoen gesteld. Het stand beeld van Rembrand is gereed, en dat van F lor is wil niemand maken; dan geld vooruit; nu nu, met zulke gaauwertjes kan men niet te voorzigtig zijn. De Zierikzeenaars hebben verzuimd de 50ste verjaardag van prins Frederik te vieren. Te Malta zijn de granen zoo schoon opgekocht gewor den, dat er voor de bewoners van dit eiland, naauwe- lijks voor 20 dagen voorraad overgebleven is. De bewoners van het eiland Schouwen worden met die zelfde ramp bedreigt. Onverschillig volk van Nederland! Uw vaderland gaat te grondeen gij schijnt er uw niet om te bekommeren. Gebukt onder de bekrompen zorgen voor uwe beurs, is geld, en nog eens geld, uw eenige leus, en het overige schijnt u niet aan te gaan. En was die zorg voor uwe tijdelijke belan gen, al ging zij niet gepaard met belangstelling in uw vaderland, nog maar verstandig, verheven, of veèrkrachtig I Neen maar langs allerlei naauwe weegjesvolgens den ouden sleurstrekt gij de stramme vingers uit naar het dierbare geld. Had gij ten minste den moed en het beleid om gebruik te maken van de nieuwe wegen van vertier, de nieuwe bronnen van bestaanwelke overal geopend De prijs der Adverlentiëu is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na vrelk tijdstip zij voor het eerst uilkomend N°, niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco worden; liet gij u maar niet aan alle kanten voor bij streven in nieuwe uitvindingen en hare toepas singen; kwaamt gij ten minste niet altijd achteraan met dat weinige nieuwe, dat gij soms eindelijk ge dwongen wordt over te nemen; dan was er van u armzalig tobben om tijdelijk gewin ondanks u zelve, nog iets voor het algemeene vaderland te hopen en te wachten. Nu daarentegen verspilt gij ijdel uwe krachten, en terwijl de voordeelen, welke gij, on verstandig, najaagt, aan uwe hand ontsnappen, ter wijl de bronnen van welvaart opdroogen in dezelfde mate als de armoede en de belastingen toenemen zit gij neder in zak en assche en klaagt moede loos en krachteloos, over de vermindering uwer in komsten, over de vermeerdering van wat gij moet opbrengen. Maar, grondig te onderzoeken naar de oorzaken van al dat kwaad, te vragen waar uwe 127 millioen zweets en bloeds zijn gebleven, daartoe zijt gij te stomp; maar, de handen uit den mouw te steken en nieuwe middelen van bestaan aan te grijpen; gebruik te maken van uwe staat kundige regten tot herstel uwer grievendaartoe zijt gij te flaauw 1 Welnu/ zonder moed, zonder veerkracht, zonder publieke geest, zonder belangstelling in de openbare aangelegenheden van uw vaderlandals gij zijt, zult gij meer en meer uw tijdelijke welvaart, uw staat kundig bestaan te gronde zien gaanen gij zult uw lot hebben verdiend Op, dan! volk van Nederland! ontwaak eindelijk uit uwe vadsige slaperigheid 1 ontwaak/ voor dat de armoede en de vijand uw wakker dondert! Begin slechts met te trachten te begrijpen wat uw eigen belang vordert dat is uw eenig kwetsbaar punt dat zal uw drijven tot dadenwelke gij dan wel- ligt later uit edeler beginselen zult leeren verrigten. Haast u slechts uw toestand te kennenen de mid delen tot herstel; meer is er niet noodig, en dan is er nog hoop voor u en voor het vaderland! (T. W.) Naardien de tucht tot landverhuizing naar Noord Amerika, meer algemeen ook in deze streken begint veld te winnen, en voorzeker reeds menig arbeider en ambachtsman aan gespoord door de hier te lande slechte verdiensten en de daaruit voortspruitende nijpende armoede, die deu zoo- danigeu in deze dagen maar al te zeer treffen tot het besluit zoude gekomen zijn, om zich met vrouw en kroost derwaarts te begeven, indien zij verzekerd waren, dat hunne plaatsverwisseling eene gunstige omwenteling voor hun on derhoud te weeg bragt, Zoo hoop ik der redactie, en, in dit geval, ook den lezer van het veel geacht Ticlsch Weekblad geenen ondienst te doen, wanneer ik hiervan bet een en ander in het midden breng. Dat er over deze zaak reeds vele wel gesnedene pennen gevoerd zijnis mij bekend, maar het eenvoudige is daar om, mijnes erachlens niet minder nuttig. Ik vond mij hiertoe iu staat gesteld, door een' brief, mij door een'ge loofwaardig man bezorgddie hem van zijnen oplettenden broeder, en die niet minder de waarheid nulde doet, thans in N. Amerika, ontvangen had. Eenige punten hieruit aan te halen zal genoeg zijn om de doorslaande bewijzen te krijgen, dat het in Amerika voor den ambachtsman, en vooral voor den arbeider veel gunstiger gesteld is dan hier te lande. Verre zij het van mij zoo beslissend ia eene zaak als deze te sproken, hielde ik mij niet ten yoIIc van de waarheid overtuigd. Nadat hij kortelijk zijne reis verhaaltwaarin niets merk waardigs te vinden is, dau dat hij drie weken zeeziek is geweest en in vijf en veertig dagen de reis van Hellevoet- sluis tot N. Orleans gedaan heeft, gaat hij over tot de be schouwing van het land, Wij zullen hem hier zelveu laten spreken i Orleans is eene volkrijke zeer aanzienlijke stadals racn voor dezelve op zee is, kan men ze bijna niet zien van wege de zeeschepen en stoom booten men ziet er weinig rij tuigen t de meesten rijden te paard,- alle voerliedea rijden met twee tot drie muilezels voor eene kar." Hij neemt ver der de reis naar St. Louis over de Missisipieeue rivier zoo breed als de Rijn. Hij zegtzeilschepen zijn op dit water niet bekend van wege de sterke stroom en de boom gewassen die men aan weerszijde aantreft. Wij zijn nu vijf dagen van Orleanswaarin wij 300 uren hebben afgelegd, en slechts drie kleine steden en vier dorpen gezien. Ook moet ik u nog melden dat wigop de Missisipi varende, (luizende hoornen hebben geziendie wegdrijvenzonder er naar gezien wordten die in Nederland zekerlijk 10 per stuk zouden opbrengen. Menige bosschen zgn zoo heerlijk alsof ze door den heer Verstolk van Zoelen zijn aangelegd,: de boomen zijn glad en regt 40 tot 50 voet stameen, twee tot drie voet dik, doeh de vruchtboomen zijn er niet zoo algemeen, ofschoon men dagelijks vruchten op de markt aantreft." Het boerenbedrijf begint bier nu ook vooruit te gaan men heeft ceneu berg met vier roeden nabij St. Louis ge zien. De grond is zuivere ligte doorzakkende klei, mijns inziens tot alles geschikt, die vrij van overslroomcn is, even wel vindt men op sommige plaatseu kaden van l1/a voet. Alle soorten van dieren en vogels verschillen veel met die vau Hollaud. Men heeft hier het Eugelsche paardenras, de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1