ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Tweede Editie. Ücrdc Jaargang. N ieuwstij dingen B E L G IE. NEDERLAND. Verscheidenheden '$.u 52*. {847. MAANDAG i MAAKT, De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze, en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk I binnen deStad,ƒ0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. De prijs der Adverlentiën is Tien Cellis de regel, belialve 35 Cents 'zegelregt voor ellie plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en YVoensd. middag 12 ure; na we'k tijdstip zij voor liet eerst uitkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Brit-ven Vranco. Brussel, 23 Febr, Jl. Zondag heeft de policie de bladeu le Flambeau, en le Scrutateur in beslag ge nomen. Ofschoon het eerste te Brussel en het tweede te Kortfijk wordt uitgegeven, vermoedt men toch dat beide uit dezelfde drukkerij voortkomen. Te Antwerpen zijn, per stoombootvan Rot terdam aangebragt een honderdtal Hollanders en Zee landers, die zich daar inschepen, om zich naar Amerika te begeven. Men heeft opgemerkt, dat zjj meest allen tot de gegoedden behoorden. De arrestatiën van be delaars blijven nog steeds aanhouden. Venlo, 20 Februarij. In het gehucht Grubben- vorst is men op het spoor van een kindermoord ge komen. Sedert geruimen tijd was het algemeen be kend, dat zekere A. H. Hermans zich in zwangeren slaat' bevondwelke toestand dezer dagen scheen veranderd te zijnhetgeen de aandacht van den heer burgemeester tot zich trok, die zijn vermoeden aan den brigadier der marechausseésonder wiens brigade dit gehucht ressorteert, mededeelde. Gezegde bri gadier begaf zich tot haar, en haar ernstig aan gesproken hebbendetoonde zij hem de plek waar baar kind begraven was, zeggende, dat hetzelve te vroeg en dood geboren was. Bij de schouwing van het "lijkje bleek het evenwel, dat hetzelve was een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht, en dat hetzelve door middel van een kousenbandwel ke zich nog om den hals bevond was geworgd ge worden. Men wildat de ontaarde moeder, bij haar vervoerhare misdaad geheel bekend zou hebben. Gasseltc, 21 Febr. Hier is in het begin dezer week ontvangen een brief uit Albany van 1 Jan., van J. Snoek, die in October jl. met eenige anderen uit Drenthe naar de Vereenigde Staten verhuisde. Na eene zeer moeijelijke zeereis van 16 October tot 19 December, waarop twee kinderen stiervenen ten gevolge van welke weldra de vrouw des briefschrij vers in het kraambed, alsmede die van Jan Robbers, van Noordbarge, overleden. Den 2 is ten December jl. te Albany gekomen zijnde, kouden zij de reis niet voortzetten, omdat de vorst de scheepvaart stremde, en omdat zij alles verreisd hadden; zij huurden er met 3 huisgezinnen eene woning voor f 17,50 Ne- derlandsch in de maand. «Werk is hier thans niet, schrijft hij verder, maar met open weèr zal hier mogelijk werk genoeg invallen de verdiensten zijn hier zwaar, als men werk heeft, ma3r de kost is hier nog niet goedkoop; het vleesch kost hier 10 a 127s cent Nederlandsch het pond, aardappelen f 3, en zoo alles naar evenredigheid. Misschien zal ik hier moe ten blijven, tot ik zoo veel verdien, dat ik komen kan naar Wisconcin de plaats onzer bestemming, waarheen van Raalte thans is. Zoo iemand wil over - komen, hij kóme niet 's winters, want dan is het hier gewoonlijk bitter koud en het reizen tweemaal zoo duur. Godsdienst vindt men hier nog niet veel, maar wel menscblievendheid doch wij kunnen de menschen niet verstaan. Gelukkig is bier een pre dikant. die hollandsch kent, Wijkhof, hij komt ons en drie huisgezinnen te hulp uit de commissie van behoeftigen, hij helpt ieder met raad en daad: eenige meisjes heeft hij aan eene dienst geholpen welke ƒ80 jaarlijks verdienen; maar die engelsch kent kan hier wel f 100 verdienen.» enz. Zwolle, 22 Febr. In het ambt Hardenberg maken zich eenige huisgezinnen gereed om naar Noord— Amerika te vertrekken. Ze behooren allen tot de gemeente der afgescheidenen. Ook de leeraar dier sccte volgt het grootste gedeelte zijner leekenen weldra zal hunne kerk te Heemse worden verkocht. Nijmegen, den 21 Febr. Zoo even hadden wij hier voor het eerst een tooneel van volksverhuizing iu het groot, Nadat Mr. C. Verwaijen met zijne 120 ka- Ihoiijke togtgenooten vroeg in den morgen het H. Misoffer hadden bijgewoond, en de meesten zich, voor het laatst op vaderlandsche bodem, met de H. Com munie gesterkt hadden, beklom hij de stoomboot, onder het gejoel en gewuif van duizende aanschou- wers, met welke reeds vroeg de kade en de aan grenzende straten waren volgepropt. Het is onge- loofelijkwelke sensatie, dit tooneel op de menigte verwekte: van rondom hoorde men gesprekken waarin het plan werd goedgekeurden bij bittere hlagten over den achteruitgang van het volksbestaan, den lust geuit werd om het zinkend vaderland te ontvlugten. Menige zegenwensch werd uitgegalmd menig stil gebed voor eenen gelukkigen overtogt ten hemel gestuurd, en zal er iederen zaturdag worden opgezonden, wanneer er een bijzondere dienst tot die bedoeling, onder het aanroepen der H. Maagdzal worden opgedragen. Eerstdaags zullen de agenten die belast zijn met het geven van inlichting, omtrent den nieuwen staat Disebderawelken de advokaat C. Verwaijen mat de zijnen gaat stichtenhunne advertentien verspreiden. Binnen eene maand zeilt de tweede expeditie van Antwerpen uit, welke, naar het zich nu reeds laat aanzien, uit het getal derge- nen, die zich hebben aangemeld veel grooter zal zijn dan deze, welke met die van TielGorcum, Rotterdam enz., nabij 200 personen bedraagt. Wij zullen van de naauwkeurigste berigten om trent de stichting en aanwas van het Amerikuansch Disebdera van tijd tot tijd verslag doen. Tiel, 23 Febr. Volgens particuliere berigten, alhier uit Noord-Amerika ontvangen, zoude er te New-York eene maatschappij zijn opgerigtdie zich ten doel stelt, nederlandsche landverhuizers met raad en daad bij te staan. Een onzer vroegere stadgenooten de heer J. C. Kemp van Eeis benoemd tot onder voorzitter. Men leest in de Prov. Friesche C. In het Handelsblad van Dingsdag den 9 Februarij 1847, N." 4747 schrijft men uit Londen Bijkans alle bakkers dezer hoofdstad hebben he den den prijs van het 4 ponds tarwebrood tot op 8'/2 p. voor de beste kwaliteit verminderd. Som migen zelfs tot op 77j p. Het blijkt dus dat het beste tarwebrood in Lon den de 4 pond T/2 a 87t st. geldt, bijna dus even duur als hier het roggenbrood, en een brood van 4 pond tarwemeel of 2 Ned. ponden zoude hier naar de tegenwoordige broodzetting, minstens 16 stuiveis kosten, bij gevolg eens zoo duur als in het groote Londen. Wat is hier de oorzaak van? Is het alléén de wet op den invoer van granen of zijn er nog andere oor zaken. Terwijl het algemeene gevoelen is, dat de belasting op den invoer van granen hier degelijk bij in aanmer king komt, moet men ook vooral niet vergeten de hier in Friesland zoo bijzondere hoog opgevoerde be lasting op het gemaal, welke hier voor eeu last tarwe (weit) aan Rijks Belasting, opcenten en voor de Pro vincie met elkaar bedraagt tusschen de 110 en de 120 guldens, naar kwaliteit. Is het niet jammer, dat die producten, waarmede deze Provincie zoo mildelijk is gezegenddoor de belasting zoo duur zijn, dat vele ingezetenen dezelve niet bekomendat ze naar Engeland worden uitge voerd, en dat ze daar beter koop voor den gebruiker zijn. als daar waar ze geteeld worden. Veel wordt er geschreven over het toenemende paujierismus, doch men bedenke dat daar, waar de levensmiddelen boven peil te duur worden, de arbeids- loonen in plaats van duurder te worden, in evenre digheid dalen en dit een groote oorzaak van de ar moede is. 01 mogt de Edel Achtbare Regering van Leeu warden dit inzien/ mogt zij het eerste voorbeeld ge ven, en schaffen, voor zoo ver haar aangaat, deze zware belasting af; andere Steden en Grietenijen zouden spoedig moeten volgen, en het Rijk zoude insgelijks opmerkzaam worden op de schadelijke wet op het gemaal, en het zoude naar andere min drukkende belastingen omzien. (Overijssel). GEMENGDE BERIGTEN. De koning van Hanover heeft eeu jong engelsch paard, zoo blind als eeu oud hollandsch kamerlid, aan de armen present gedaan om s iep van te koken. Het brood zal deze week op 25 cents het pond worden gesteld, en de belasting op het gemaal wordt door stad noch staat met één jienning vermindert. De Tijd schrijft den nood der Ieren toe aan Gods gramschapmaar waar den nood der Neder landers aan toegeschreven? aan de gramschap dei- schim van Willem de Vijfde, of aan de menigvul dige lekke kisten De vorst wil ons thans nog maar niet verlatenalsmede de noordelijke wind 1 Te Sneek houdt de policie een wakend oog op afzetters en zakkenrollersFloris zou dus daar maar slechte zaken maken- Te Vollenhoven en Blok zijl worden honden en katten gezoden en gebraden, door de smalle gemeente opgeknabbeldals dit al gemeen in prakt ijk wordt gebragt, zal verder van Hall, paarden, honden en katten onder fcet slagtvee moeten inlijven, opdat den keizef er ook van gege ven zou worden wat des keizers is. Te Antwer pen bevinden zich thans, zoo Nederlanders als Duit- scliers, 30,000 landverhuizers, welke op schoepsruimte wachten, om ingeladen te wolden naar Amerika; ook te Rotterdam heerschl in. dien handel ook grooter drukte. Te New-York is een Sociëteit opgerigt onder de benaming van Nederlandsche Maatschappij welke ten doel heeft om de arme Nederlandsche verhuizers te ondersteunen. De President is de heer J. T. van Eden Hollerman, in de Wnrrenstreet, no. 41. Als het niet te koud is, zal de Eerste Ka mer, in den loop dezer week, hare werkzaamheden hervatten. Ouder de menigvuldige, en inderdaad loffelijke jiogingen, welke er op vele plaatsen in ons land aangewend worden, ter bestrijding van den druk der armoede, onderscheidt zich die van den predi kant en den burgemeester van Zuilichein, een dorp nabij Zaltbommel, nog al door haren aandrang: deze heeren vragen, namelijk, giften voor hunne dorps— genooten onder den kreethulp of hongerdood 1 woeker" Een aangenaam gevoel toch vervult ons hart, wan neer wij den blik vestigen op hem dievol van liefde lot den naasten, vol van belangeloos medelij den, eene weldadige hand tot zijnen natuurgenoot uitstrekt, om dezen, in de dagen van rampspoed, ta ondersteunen, te helpen, le redden, wanneer wij den blik vestigen op hem, die, zonder ecnig baatzuchtig oogmerk, maar alleen met het doel, om aan de stem der meiiscbelijkh id te voldoen, het vermogen, het welk bem hier op aarde boven anderen is tocgeschikt, tot heil en hulp van andepen ijverig poogt aan te wenden, en die den door tegenspoed vervolgden met dat vermogen te gemoct snelt, om daarmede in zijne beho 'fte en nooddruft te voorzien. Zulk een, en, God dank/ er zijn er onder onze landgenooten nog vele zulk een is den naam van mensch in den meest uitgestrektcn zin, ovenvaardig. Maar welk gevoel moet het hart vervullen, wan neer wij hem gadeslaan, die, achter het valsche mas ker van welwillende vriendschap verbolgen, zich bij den hulpbehoevenden als helper en redder opwerpt, al leen, om zijn eigenbelang te bevorderen, alleen, om zijn eigen geldelijk vermogen de afgod waarvoor hij ter nederknielt, te vermeerderen en te vergróo- ten; hem, die, onder den schijn van menschlievend- lieid en hulpvaardigheid, wel de eene hand uitstrekt, maar alleen, om met de andere hand het ter redding aangebfagte vertienvoudigd terug te ontvangen; hem die wel aan de oogenblikkelijke behoefte te gemoct komt, maar alleen, om die behoefte langzamerhand te vergrooten, zijne hulp, die hij slechts tot hoogen prijs verleent, meer en meer noodzakelijk te maken, en zoo doende grooter sommen met zijn aan anderen beschikbaar gesteld vermogen te verzamelen; hem, wiens geveinsde menschlievendheid zoo lang duurt als dezelve met geld betaald wordt, zoo langals de door hem bezochte nog iets hebben, hetwelk liet zijne niet is, hem eindelijk, die de schijnbaar hel pende maar inderdaad vernielende hand dan eerst, maar ook juist dan van de bedrogene voorwerpen zijner gehuichelde vriendschap aftrektals zij niet echtgenoot en kroost in diepen afgrond van volslagen ellende en gebrek zijn ter neder gestort. Zulk eeu, en, helaas 1 daar zijn er ook in de stad ouzer inwoning op te noemen, zulk een, den naam van mensch onwaardig, wekt bij ons een gevoel van afschuw een gevoel van diepe verachting op. En vraagt men den naam van hem, wiens oogen hier op aarde voor alles, behalve de blinkende munt, gesloten zijn; wiens ooren, voor alle andere klanken doofzich alleen bij het geluid van het klinkend metaal openen, wiens borst bij dag zoo wel als in de duisternis van den nachtwanneer kwellende droomen zijne rust komen verjagen, slechts door ééne zucht, de zucht naar geld, beheerscht wordt; vraagt men zijnen naam de verontwaardiging spreekt dien uithet is de Woekeraar, (O.) HET TWEEJARIG BUDGET. Is het slechts eene bloote vorm of eene noodza kelijkheid, dat er een budget van ontvangst en uit gaaf ter beoordeeling aan de Tweede Kamer wordt voorgedragen? Als wij ons den loop der discussiën bij de beoordeeling van vroegere budgets, herinne ren, en het toekennen van uitgaven, waartegen het gezond versland meermalen zoo luide heeft gepro testeerd, dan zouden wij bijna overhellen tot de eer ste veronderstelling. Ware onze Tweede Kamer ge zuiverd van ministeriëele handlangers, die tegen de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1847 | | pagina 1