VOLKS-ALIANAK Toestand van Nederland. MENGELWERK. En ook. hij erlangt na zijne invrijheidstelling een maandelijksch wachtgeld of hoe die toplaag heeten moge, van honderd gulden en ook hij begeeft zich naar buiten 'stands, om die toelaag aldaar, waarschijnlijk in ledigheid te. verteren. Ziedaar de feiten. En ziehier hoe wij ons de zaak voorstellen: Ter regterzijde staat een geacht burger, een ver dienstelijk en gegoed boekhandelaardie met eene betreurenswaardige gestrengheid, schoon onschuldig wordt gestraft, en met eene ongewone hardheid door den troon wordt .erstooten; ter linkerzijde staan twee, het blijkt nu voldingend ellendige verachtelijke wezensde een van welke zich her haaldelijk jegens de koninklijke Majesteit vergreep, ofschoon hij herhaaldelijk in genade was opgenomen; terwijl de ander nog zeer onlangs jegens zijn koninklijken geldgever meineedig, zich op nieuw had voorgesteld als een onverbiddelijke vijand der regering en des vorsten, als een vrijwillige marte laar voor de zaak der vervolgde volksbladenen die twee wezens worden met goud en gunst begiftigd; en in het midden staat een man, do t zijne ge schriften en openlijke bedrijven de gelijke van de twee vorigen; door zijn gedrag, staande liet bewuste me, uo Uo,j.vicuraak verre boven hen verheven; schuwelijke wijze wordt mishandeldonder voorwend sel van de zoogenaamde gelijkheid van allen voorde wet; en om wiens lot de koninklijke barmhartigheid zich niet het minst bekreunt. En toch, laat ons mcnschelijk zijn, dat lot is hard, inderdaad hard, in vergelijking met dat zijner twee voormalige verachtelijke vrienden, evenzeer, welligt meer schuldig dan hijaan het plegen der daad weswege het gelukt is hem te doen veroordeelen, en weswege het niet gelukt is de anderen vroeger te doen veroordeelen. Want dat is, wat hun toe stand tegenover de justitie aangaat, het eenige on derscheid tusschen de Haas en Meeter met van Gorcuni. Hij werd bij toevalof met geweld van kuiperij, het slagtoffer van zijn schrijven, voorden aanvang van het beruchte proces: zij werden bij toeval niet veroordeeld. Maar genoeg. FJier dan: van Hulst, onbarmhartiglijk gekerkerd; daar: Meeter en van Gorcum, begunstigden bewel- dadigd; in het midden: de Haas, schandelijk naar het gevangenhuis gesleept. Hier: de demoedige en eerbiedwaardige onschuld zonder mededoogen van den troon gestooten; daar: do dreigendeen verachtelijke ondankbaarheid, de dreigende en verachtelijke meineed, de dreigende en verachtelijke hebzucht, in gunst en genade opgeno men; tusschen eene en anderen: de gelatene ver oordeelde, met onverschilligheid door den troon be jegend. Zoo is het. En waarom is het zoo? Wij zullen, ineen volgend nommerons gevoelen rondborstig mededeelen. (de Burger.) KSB3E1T 13 EBBBBH s MAAR ZRIJGEIT 13 DE S31T3T. Wie uwer, geachte lezers! heeft het, in welke betrekking ook geplaatst, in welken leeftijd ook ver- keerende, niet meermalen ondervonden, dat het krij gen kunst, maar het hebben alleraangenaamst is wel te verstaan, van zaken, die wenschelijk zijn. Eene ledige beurs, bij voorbeeld, jicht, podagra, ru- matiek, steken in de zij of lenden, kra ophoest en al zulke afleiders van het mcnschelijk genoegen meer, zijn waarlijk geene zaken, tot wier verkrijging men kunstvermogen zal aanwenden, en welke te heb ben alles behalve benijdenswaardig is- Zoo hebben wij, h'daaseen' minister van Financien, dien wij met grond zouden wenschen niet te hebbenen wel hoofdzakelijk om de gezonde reden, dat Zijne Excel lentie de kunst al te meesterlijk verstaat, om ons geld'-te hebben; omdat zijne Excellentie zoo.hijzon— der>l.gty<iren is in het productief cd' liever nog druk- kè;niléc.i|Sb?ken der reeds zoo drukkende belastingen omdaij~7.rjhe- Excellentie zich door de geforceerde lee ning z'op fórsch met de roe in de hand achter onze geldbezitters "heeft geplaatst, en hun als het ware heeft t&egClwpen«leening of gedwongen heffing!" omdat zijne Excellentie te weinig toont van aan de wenschen dejvöogst billijke wenschen des volks gehoor t'e willen, ■gevgneindelijk, omdat zijne Ex cellentie aan het gebeele N.ederlandsche volk niet be valt, en dat we hem hebbende, dat hebben reeds lang moede zijn. Maar aan den anderen kant is en blijft het eene waaTliè'id, dat het verkrijgen van een berekend financie—minister in onze verwarde huis houding van Staat tot de witte raven behoort; want zooals de zaken staan en blijven staan, is het eene uitgemaakte zaak, dat er oneindig veel geld noodig O Vs's. O is, om de enorme jaarhjksche uitgaven te kunnen bestrijden, en er fijne kunstjes moeten worden uit gedacht, om de kolossale machine aan den gang te houden- Bijaldien er nu aan den wensch des volks wierd voldaan, de belastingen aanmerkelijk wierden beperkt, en-al het dilikkende er van wierd wegge nomen, hoe zouden die jaarlijkscheStaats-dépenses, die, om den grooten voet, waarop de gouvernementskeuken met al de boven- en onderkoks is ingerigt, een keuken, die zoo veel gruole en kleine gapers, smul- lers en liefhebbers van fipie schotels en schoteltjes, heeft te bevredigen, jaarlijks een overdreven groot getal tri'iIIioenen vorderen; hoe zouden die dépenses vragen wij, alsdan kunnen worden bestreden? Het hebben van zulk een feniks zou voorzeker een zegen zijn, maar het verkrijgen, lieve lezers! is eene uit gemaakte kunst. En toch moet het dien weg heen; want wij zul len, bij het heropenen der Kamers weder een bud- getje zien verschijnen dat weder blijken zal dragen van verkrijgkunst en daarna van hebben. Wij mogen dus van onze edeldenkenste Volksvertegenwoordigers hopen en verwachten, dat zij nadrukkelijk zullen toonen te hebben eenenonwrikbaren geest van vast houden aan hunne beginselen, en ze ons voor een voortdurend noodlottig belastingstelsel zullen vrij waren, dat we reeds al te lang hebben. (I. N.) I1TGE301TDE1TE ST'JZ^EIT. Het verrchiltusschen het soldaten- en burger leven, is thans in waarheid zeer gering. Voor velen is het eerste te verkiezen boven het laatste, want al moet een soldaat vele plagerijen verdurende kok schept toch dagelijks op. Die zich dus weet te schikken in dien stand, leeft onbezorgd tot zoolang hij weggejaagd wordt en kar. zijn geweer dan ver ruilen voor een draaiorgel, viool of een aap,om op de kermissen, meteen versierde borst met koperen eereteekenenzijn brood te vragen, of door kunsten te maken half verdienen; kunsten en sprongen worden de krijgshelden thans als een handwerk Vb'dU" lie iiiniuoio i,j, na zoo goed niet gezorgd; die zwaar werkt, heeft weinig en schraal te eten, en kan, op zijn vijf tigste jaar, als hij braaf opgepast heeft, en een die venvanger zoowel als een burgemeester, altijd met den hoed in de hand, eerbiedig heeft gegroet, op een plaatsje rekenen in het eene of andere liefda dig arm en-gesticht. Doch is hij te groot van eten, dan kan hij niet geëmploijeerd worden, en is dus verpligt, zijn brood te vragen; loopt dit nu in het oog, en den een of andere spion verkiest zulks niet, d.m wordt hij opgepakt, enna eenigen tijd gekerkerd te zijn geweest, opgezonden naar het al gemeen dépot van bedelaars, gelegen op de grenzen van het Christendom Voor het genieten van al deze vrijheden en zege ningen is een soldaat verpligt, om, als er gecom mandeerd wordt: VUUR, zijn eigen broeder, vader, moeder of zuster dood te schietenterwijl den bur ger voor het kruid, lood, penen papier kan zorgen, dat gebruikt wordt, oin hen aan het hongerlijden te doen gewonnen. Die dus vermeentdat die werk wijze tot in eeuwigheid zal blijven voortduren ver dient waarlijk de eerste rang in het gekste dolhuis dat er bestaat. De hoofden van plaatselijke bestu ren beginnen al aan hunne vrienden te schrijven: «Die ellendige bedelarij moest ophouden; Bede laars opgeruimdwant er moeten fornuizen gemet seld worden; soep en pap gekookt; inschrijvingen geopend en berekeningen gemaakt, en dit is niet om uit te houden." Maar hoe dit veranderd, tot genoegen van het verhevene geslacht? Er zijn te veel menschen voor het voorhanden zijnde werk, en er zijn te weinig menschen om het kostbare personeel van staat te onderhouden; dus, het nut dat de landverhuizing aan de eene zijde aanbrengt is voor de andere zijde nadeelig. Geen wonder derhalve, dat de regering niet weet wat te doen, bij het ontvolken van Neder land! Het te bemoeijelijken, dan zal de armoede vermeerderende natie daartoe de behulpzame hand te bieden, zoude het eene kwade uitkomst veroor zaken in de berekening der tweejarige begrooting, want die leeft, eet brood, zout enz., en daarvan moet de schoolsteen rooken de kurk ligten en de pan snerken, bij commiezen zoowel als bij de minis ters; doch onze verzorgers rekenen er mogelijk op om de natie nogmaals eene ader te laten voor 127 millioen; dit zoo zijnde, zal Mr. van Hall onder vinden, dat de natie de bedreiging der regering zoo veel acht, als de regering het belang des volks te lden, voor dit bewezen is, zal alles met de zelfde verkwistende hand weggeworpen wordenals sedert 30 jaren dit gebruikelijk was. STAD S-ITIEITWS. Zierikz.ee, 27 December. Gisteren namiddag arri veerde alhier de stoomboot de Schelde, varende vice versa van Rotterdam op Antwerpen. Van Antwer pen komende, werd de boot nabij de Willemstad, door het ijs verhinderdde reis verder te vervolgen en genoodzaakt in eene veilige haven binnen te loo en. Zierikz.ee werd daarvoor het geschiktst geoor deeld. De passagiers zijn heden over land naar de plaatsen hunner bestemming vertrokken. Men verzekert, dat morgen (dingsdag) te Dirdrecht de doodstraf zal voltrokken worden aan de vier per sonen, die bij arrest van liet hof in Zuid-Holland, van 30 Mei II., tot die straf zijn veroordeeld, zijnde A. van der Schoot, C. de Knegl, J. H. lppel en F. A. Keynemans, terwijl dienzelfden dag, ter zelfder stede, de lijfstraffen, waartoe A. de Koning, in plaats van de doodstraf, is verwezen, zullen worden uit- gevoei d. Heden hebben wij herigt ontvan en, dat de Wel. Eerwaarde Heer van Raelte, predikant te Arn hem, met vrouw, vijf kinderenen tachtig personen, den 21 November, in goeden welstand te Albany (in Noord-Amerika) zijn gearriveerden de reis verder landwaarts in hebben voortgezet. ADVEBTEHTIE1T. De Notaris C. J. van der HALEN zal. op nader te bepalen dag in de laatste helft van Januarij 1847, ten verzoeke van de Heer W. de BRUINE, op de Hofstede de Hel on der Noordwelle, op zeer aannemelijke conditiën, veilen en verkoopen: Een aanzienlijke partij YPEN BOOMENbij uitstek geschikt voor WERKHOUT. Verkooping op Dingsdag den 12 Januarij 1847, des morgens ten 10 ure op de Hofstede van J. de VREDE, onder Dreischor, van eene aan zienlijke partij zware IJPEN BOOMENzeer geschikt voor Werkhouten op Woensdag den 13 dier maanddes morgens ten 10 ureten sterf- liuize van MAATJE de VREDE, te Dreischor, van eene partij MEUBILAIRE GOEDEREN. gggr» De Ondergeteekendevoornemens zijnde met Januarij aanstaande wederom een nieuwen Leercursus op zijne alhier gevestigde ZANGSCHOOL te openen, noodigt bij deze alle Ouders of Voogden, die hunne Kinderen of Pupillen in zijn onderwijs mogten willen doen deelenuit, om zich vöbr den IS Januarij e. k. bij hem aan te melden. Voor hen die in de Zangkunst of in de Muzijk 1,1 «igciiiccu eenigzins ervaren en hunne oefe ningen in die kunst wenschen voort te zettenbe staat er gelegenheid Leden te worden van het ZANG-GEZELSCHAP hetwelk is te zamengesteld uit de Eerste Klasse dier Zangschool en zich we kelijks tweemaal in het Koor-Gezang oefent. De kosten van het onderwijs voor ieder Leer ling der Zangschoolalsmede voor het Lidmaat schap der Zang-Vercetiiging zijn op f 12 00 per Jaar gesteld, die ad f 3 00 per drie maan den in rekening gebragt worden. En tc KOOP: een bespeelde PIANO, 0 Octaaf, MAIJ0- NIJEOUTEN KAST en uitmuntend van TOON. A, Zierikzee C. F. L. DIETER1CH 27 December 1846. Stads-Muzijkmeester. Bij den Boekdrukker en Boekhandelaar P. de LOOZIi te Zierikzee, is van de Pers gekomen: ZBBIT7TSOHB voor (ji'f jaar 4447, onder redactie van den Heer Mr. J. BERMAN en den Wel Eerw. Heer H. M. C. van OOSTERZEE; TWAALFDE JAARGANG. PRIJS: 75 CENTS. KALEN* Verjaardagen, Bevolking, enz.pag. ix. Tafel van I het op- en ondergaan der Zon. xxx. Verste en digtstc afstand der Maan van de Aarde, xxxi. Verschil tus schen den waren en middelbaren tijd, xxxii. Maan- delijksche stand der voornaamste Planetengedurende het jaar 1847, door LI, M. C. van Oosterzee, xxxvi. Standplaatsen van Zon, Maan en van de voornaam ste Planeten, op den 1°. Januarij 1847, middelbaren middag, door denzelfden, xl. Dagtafel der Water-1 getijden voor Westkappel. xi.i. Hoogte der Spring tijden in 1847, xlviii. Stra- of Strandrijden in i Schouwen in 1847, xlix. De Schijngestalte der Maan in Jan. 1848, l. Over de Eklipsen, door H. M. C. van Oosterzee, li. Middelen van Vervoer in de pro vincie Zeeland, lxxix. Brievenposterijlxxxviii. i Vergelijking van Oude Zeeuwsche Maten en Gewig-I ten met de Nederlandsche, door H. M. C. ton Oosterzee, xcm. Het Smedengilde te Goesdoor R. C. LI. Römrr, pag. 1. Aan het Slot Ostende, door denzelfden, 37. Tweetal liederen aan de Lente en den Winter, door A. Niemeijer 39. De Hollare-polder, door M'. i. Moens van Bloois, 49. Historische kleinigheden, door E. B. Swalue, 56. Anna, of de Vadervlivk, (dichtstuk) door Adarna van Scheltema, 60. Het Kapoenhnf onder St. Maartensdijk, door J. Was, 09. Aan mi'n' vriend A. van Deirise, doorA. van Grnnii»-| gen, (dichtstuk) 94. Blijmoedigheid door J. Wat. (dichtstuk) 98. Op den dood van mijn kind, (dicht stuk) 102. Ter 25sll! verjaring mijner dochter, (dichtstuk) 105. In een Alhum van een deugdzaam meisje, (dichtstuk) 108. Het gepaste antwoord (dichtstuk) 409. Voorbijgaan, door J. Sehreudert, (dichtstuk) 111 Over het verhand, dit er beslaat, tusscliLM een' goeden S naak en des menschen deugd- 119. Het darink-delven, door H. M. C. tanOustrr- zee 131. Zeelandica door E. R. Swalue, 136. Fragment uit eene voorlezing door G. J. Bell". 142. Aan den WelEerw. Zeer Gel. Heer J. M'l Utrecht Dresselhuis, 6 December 1846, door 11] M. C. van Oosterzee 152. Bij de Heeren Erven J. van de VELDE OJJVIEft is bovenstaande Almanak voor Zierikzee en omlig gende Plaatsen verkrijgbaar gesteldzoodat dezelvcl door hen als een vervolg op de vorige elf JaarA gangen zal worden geleverd. te zierikzee, tell drukkerij van p. de loozk. puk fort, Mgens il r", vuorti ["icn op Idvcn g0(j pin te v "Gcli paffene I" k'rocin I' «orden jaan (je nog gr fTgalmi T'llaisi schrijft mïsdn rijke- «i.a >1, hl te H fMa, kll|ne pr K in «ai en ^tietje "it dei

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2