i Sipkes de Vries, wegens ccnc te Noordwijk, gemeente Malum, vermoedelijk plaatsgehad hebbende vergiftiging waarvan haar man, Jan Wessels Poelman, en tevens een meisje van 10 jaren, de slagtuffers waren geworden. Thans verneemt men, dat het provinciaal geregtshof, in raadkamer vergaderd tot het onderzoek van straf zaken, bij arrest van den 3 dezer, de openbare criminele teregtstclling heeft bevolen van genoemde Martje Sipkes de Vries, ter zake der misdaad van vergiftiging en tevens ter zake van on willigen manslag uit omoor- zigtigheid. Nijmegen, 8 Dec. In het Handelsblad van den 7den dezer, 1ste Editie, is gewag gemaakt van het vermoedelijk over boord vallen en verongelukken van een 12jarigen knaap, genaamd Hendrik Hendriks, alhier bij zijne moeder woonachtig, welke een paar dagen te voren als scheepsjongen op eenen bovenlander de rivier afvarendeter hoogte der stad Tiel door den schipper werd vermist. Alle mogelijke nasporingen bleven vruchteloos en aan een noodlottig omkomen werd niet getwijfeld, waardoor zijne moeder in diepen rouw werd gedompeld. Met genoegen vernemen wij, dat de bedioefde moeder haren geliefden zoon wederom in levenden en gezonden lijve aan liet hart heeft mo gen drukken. Uit vrees voor bedreigde straf van zijnen meester, «as hij, inden avond van den 2dun dezer in de rivier gespongen en naar wal gezwommen, en na vervolgens ecnige dagen te hebben rondge zworven is bij eergisteren avond, bitter weenende, in behouden have aangekomen. Rotterdam, 12 Dec. Wij vernemen van goeder- hand, dat de inwisselin der oude stukken van een gulden en van een lialec gulden is bepaald op den 21ste» tot den 24-sten en op den 28sten en 29sten Decemberhij de Nedcrlandsche bank en bij de agen ten van 's Rijks schatkist. Breda, 9 December. In den afgeloopen nacht, circa 3 ure, heeft er op de domeinhoeve van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, even buiten de Klundert, en bewoond wordende door mejuf- vrouw de weduwe G. Huismans, een verschrikkelijke» brand gewoed. De zeer groote en net ingerigte schuur der hoeve, met het zich daarin bevindende vee, be staande in een lOtai paarden, 23 stuks hoornvee en den gcheelen voorraad van granen, hooi, stroo en gereedschappen, is eene prooi der vlammen geworden. Gelukkig dat de wind van af de hoeve woei, anders had die ook zeker in dit onheil gedeeld. Ijzing wekkend, volgens geloofwaardige berigten, moet het zijn het tooneol dor verwoesting te aanschouwen waar een 33t,il dieren geheel verschroeid en tot eene vormelooze massa ineen gekrompen, hier en daar verspreid liggen. De oorzaak van dit onheil is voor als nog onbe kend. Wij zullen de justitie in dit belangrijk voor val niet vooruitloopen. Later komen wij op deze zaïk terug. Middelburg, 10 Dcc. Een talrijke menigte was heden morgen op de groote markt tezamen gevloeid, om de persojien van J. 11. B.... en J. L. de teregt te zien staan. Beiden burgers van Middelburg, vaders van huisgezinnen, vroeger in eervolle betrek kingen geplaatst, werden, om nagenoeg dezelfde mis daad, verdonkering van aanzienlijke hun toevertrouwde gelden, veroordeeld, om een kwartier uurs op een schavot te pronk te staan, met een bord op de borst waarop de misdaad stond uitgedrukt. Men bespeurde bijna alom het diepste medelijden, daar de veroordeelden meer dood dan levend de straf ondergingen, en men kon als het ware op de aange- zigten der aanschouwcrs lezen«waar kari een mensch niet foe komen 1 die sta, ziet toe dat bij niet vallei» De Noord-Brabander van heden deelt een brief mede, nopens de zolf-beschuidiging van zekeren Jan ter Linde, in de zaak van den kapellaan Gepkens en Maiia Wiegel ink. De advocaat Reigers bezit, vol gens dat blad, (Ie verkla.iug van dien Jan ter Linde, upgeteekend en onderteekend door ecnige regtschapene burgers van Groenlo, en zal daarvan gebruik ma ken. bij de behandeling in casiatie. Nog beweert het blad dat Maria Wiegerink in tegenwoordigheid gebro.gt is van genoemden man, een pettenkuopman; (lat zij in den beginne volhield, dat zij hem niet kende, maar eindelijk lech bekennen meest, dat zij dienzelfden dag een borrel met hem had gedronken, enz. In liet vorige jaar was liet stelsel aangenomen, om, ter bestrijding van de buitengewone uitgaven, welke do gemeente-besturen te doen hadden, ter voorziening in den nood der In lioeftigen, ontstaan ten gevolge van bet misgewas der aardappelen, in den regel geene buitengewone omslagen, toe te staan. Men verneemt dot Z. M. thans, uit aanmerking van de veranderde om.tar.iiigheden, genegen is, om aan de aanvragen, die door de gemeente-besturen, tot de heffing der buitengewone omslagen, ter voor ziening in de behoeften dor onvermogende inge— zetenen, gedurende den aanstaanden winter, mogten gedaan worden, gunstig gevolg te geven, voor zoo veel althans in liet algemeen de voor te dragen buitengewone omslagen niet mogten overtreffen het maximum van liet bedrag der aan do bedoelde ge meenten toegestane gewone omslagen. GEMENGDE BERIGTEN. Te Gorinchem, en meer andere plaatsen van ons arm Vaderland is men reeds begonnen inet bet uit doe len van warme spijzen aan de behoeftige». Tot in het begin, of omtrent iiclf Januaiij zijn de behoeftige Zierikzeenaars gecondemneerdom op hun eigen vet te terenwaardoor er honderden genood zaakt zijn, het gebod: «Gij zult niet bedelen.» te overtreden. In het vorstelijk 's Gravenhage zijn wéér een' aantal bedelaars gevangen, 'alsmede een bakker en een hroodslijter met ligt brood. De Zierikzeèscho brood-inspecteurs zijn sedert 2 maanden al bevroren en zullen waarschijnlijk tot Paschen bij het vuur blijven zitten om te ontdooijenom alsdan de bakkers eerst met een bezoek te vereeren. De koning is gelukkig ook weer beter. De logemen ten van den Staat worden zoo druk bezocht, dat van Hall, opper-hofmeester dier établissementen, hon derd duizend gulden meer zal benoodigd hebben dan bij gr dacht beeft, om de passagiers van liet nondige te voorzien. Hoe onvruchtbaar dit jaar ook geweest is. in kruisen is liet vruchtbaar; den (j van wintermaand zijn er nog 317 gepinkt. Het gro.-te kruis (Finis) staat ook nog in vollen bloei, doch één zakkenroller zal voor 5 jaren van zijne waardigheid worden ontzet. ln Portugal staande zaken nog dui.iteridem in Nederland. Een commis- saiis van pi-licic is pel' ongeluk eene schop sneeuw op zijn hoofd gegooid. De 18 door. liet hof van Zeeland ter dood veroordeelde personen, zijn gekomen in cassatie. 's Knulligs verjaardag is in de resi dentie hartelijk gov i id. en te Kampen heeft liet ook nog al geschikt, mits als liet geen Kamper streek is geweest. in Noord-Hulland is een geslicht voor krankzin nigen gebouwd, zonder dat er sterken drank door de werklieden is gebruikt. De koningin beeft alweer een camij é-kussen present gedaan, om te Doidrecht te laten vei loten. H, M. moet verbazend dik gesorteerd zijn in canapékussens; te Zierikzee zwerft er ook nog zoo'ii ding. In Frankrijk dalen do graanprijzen met stoomte Saint Lo is de tarwe op eenen dag f 2,80 in prijs verminderd. Te Napels worden (ie troepen ontevreden. Lodevvijk Philips verlangd eene bijeenkomst te houden, met alle vorsten van Europa; zulke pretjes vallen niet dagelijks voor. De Bey van Tunis is aan het on derhandelen om 100 rriillioene» francs te Parijs op zijn gezigt te krijgen. De kunsten van van Hall vinden tot in Afiika bijval. I. S1NT-NICOLAAS-GESCHENKEN. Utopia, 7 Dec. jaar des Be honds 10. De wij! in 't staalkundige niets zonder belang is, acht ik mij verpligt IJ de St. jNicolaas-^esclieiikeii op te lellen, door onze ministers van de vei schillende ambassadeurs ontvan gen, gelijk zulks ieder jaar in Utopia gebruikelijk is. I, De minister van justitie heelt gekregen, lot uitbrei ding van zijn kabinet van rariteiten, van verschil lende ambassadeurs: 1. 2. 3. 5. 6. 3. III. een knout. nieuwe brandijzers, om krar.k?innigheid te onder zoeken en uitgevonden door een veearts, een galg stevig geschraagd, een wetsontwerp tol afzetbaarbeid der icgtcrs, en lot geheime reglsoel'eningen, eene vertaalde uitgaat van Cicero eene allegorische schilderij voorstellende Z. E. kuaauwende aan eene drukpers. II. De minister vau financiën, van don l'orlugcsclicn gezant 1. eene pruik zeer elegant, 2. watjes katoen om in de ooren te sloppen, overdenkingen van een banktoelier, wijsgeerig be toogd en gestaald, 0111 geoorloolde uitgaven niet en ongeoorloofde uilgaven wel te doen, en valsehe le- keningen te maken, bel notaboek van Meester Floris, door wieu de kunst is uitgevonden, om den burger door belas ting en verbodswelleu Len gronde te iiglen en uil het land ie jagen. De minister van biuuenlaudsche zaken van den Fiau- schen gezant 1. een schotel toebereide kalfslicrseueu, 2. een doosje pepcimuul, goed voor opgeblazenheid, 3. ten nieuw ministerieel ameublement, voor armen gelden gekocht, ea een vrij abonnement bij eene actrice, IV. De minister van koloniën an den Tuikschen am bassadeur 1. een zijden koord, met bel opselniil: ivoor TJ" (De opposanten beweren, (lal daar mede. bedoeld wordt dat de minister er zieli mede behooi t op te hangen; doch de ministeiieèleu verklaren, dat het kooid alleen is ten zijnen behoeve, en een zinnebeeld van 's uians wijze van zien]. De minister van marine van den Engelschen gezant: een heel lief getuigd fregatscheepje in miniatuur, met verzoek om bet uitsluitend voor 's Lands dienst te gebruiken. De minister van oorlog vau den Sardinischen gezant; een doosje met Neureuberger soldaatjes, om bij de üohlcrstallige belastingschuldigen in te legeren, en legen de geldsnofcijers ten shijde te tiekken. Ook om in geval van eene nieuwe vrijwillige leeniug te dienen. Eindelijk de minister van buiteulaudsche zaken van den belgiscbeii gezant: 1 oen v\ assen neus, 2. een kanonnetje, schietende 3 voet 4 duim met een erwt. 3. een verroesten degen, 4. een spiekend gelijkend beeld van Z. E. in groot costuum, met een pantalon collant, tevens met waaidighcid en zeer sieilijk buigende, en al zoo uitmuntend geschikt om Z. f:.. Lij a! wevigjicid, en voor alle bijzondere en algrm'ceüe g< legeulieueu te kunnen vei vangen. Men is zeer nieuwsgierig te weten, hoe al deze geschen ken worden opgenomeu, men twijfelt er echter geenszins aan of het loopt zeer goed af, mogt er intusscbeu een of ander gebeuren, zoo zal ik u terstond schrijven, jammer, dat de brievenport zoo boog is,ook willen sommigen, dat men in Utopia op de postkantoien de brieven opent, om te spionneren, doch dit is nog niet bewezen van brieven die gceuc geldelijke waarde bevatten. (Kal.] Y. VI. 1. VII. tijd eenen blik te werpen in de geschiedboeken van Engeland tijdens het bestuur van Karei den Eerste, Deze, Koning, door ellendige en nietswaardige raadslieden geleid liet zich tot de noodiottigste han delingen overhalen. Mannen, die zich stoutmoedig tegen willekeur durfden verzetten, werden strenge- lijk vervolgd, zoo gaf de Koning bevel Sir Miles llobiirtSir Peter Heyinan, SeldenCoriton, Long en Strode, onder voorwendsel van eenen opstand ge smeed te hebben, in de gevangenis te werpen waaruit Hij hen echter koit daarna weilerontslocg. De wakkere Volksvertegenwoordigers Sir John Elliot, Hollis en Valentine', voorde Regtbank gesleept, moes ten mede gevangenisstraf ndergaan en geldboeten betalen; schoon zij in al bun leed nog zegevierden door de luide toejuichingen, welke hun uit alle oorden des lands ten deel vielen. Prynne, een regtsgeleerde, Burton, een godgeleerde, cn llastwick, een geneesheer, die, zoo men be weerde, oproerige libellen hadden geschrevenwerden aan de kaak gesteldmen sneed hun de ooren af, en veroordeelde hen insgelijks tot aanzienlijke geld boeten. Door deze en dergelijke maatregelen dacht men de gemoederen tot zwijgen te brengen: het tegendeel vond plaats. Oneer dé belastingen, welke de Koningeigenmaglig (zonder toestemming der Volksvertegenwoordigers) ojilegde, verwekte die van liet Schipgeld (ship-money) de grootste ontevredenheid. John Himbden, een aan zienlijk edelman in Buckinghamshire, weigerde de zelve te betalen, cn wilde dat de wet er uitspraak over zou doen. Hij was voor 29 shill. belast ge worden; doch, dewijl hij de vordering van die som voor onwettig hield, voldeed hij dezelve niet. De zaak werd dus voor de regtbank gebragt, en gedu- rende twaalf dagen in het Schatkamer» jf overwogen voor alie regiers uit Engeland. Slechts vier uiige- i zonderd, deden allen uitspraak ten voordode der Kroon; doch, Hambdcn, die zijne zaak verloor, zag zich ruimschoots beloond door de aigemeene goed keuring en toejuiching des Volks. In plaats van nu aan de billijke klagtcn des Volks gehoor te geven, gi g de Koningin zijne verkeerde handelingen voort zoodat de' verwikkeling van zaken van dag tut dag grooier werd. Eindelijk kwam de beurt van aanklagen aan de Hoofden der Oppositie. Veertien bisschoppen werden van Hoog Verraad beschuldigd (de beschuldiging In stond daarin, dat zij besluiten hadden genomen en vastgesteld zonder toestemming van het Parlement); terwijl men er tevens bij (ie Pairs op aandrong, om allen geestelijken zitting en stemming te wei geren. Deze voorzagen het onweer, en namen hun ontslag. Zoo had de Oppositie dan gezegevierd, terwijl de Koning eenen gewigtigen steun in zijne willekeurig» handelingen verloor. Dan de maat van inbreuken op staat en kerk was nog niet vol. Om wiaak ic nemen over het geleden vei lies gaf de Koniag ziji.ea procureur-géneraal Herbert den last, eene bescliu.- digiug van Hoog Verraad in te dienen aan bet huis der Pairs, tegen Lord Kimboltop, een van populairste mannen van zijne partij, benevens vijf leden van het huis der Gemeente Sir Arthur IJ a i- lerig, Hollis, Hambden, Pym en Strode. Do puntia van beschuldiging waren: «dat zij verraderlijk getracht hadden de Grondwetten en liet Bestuur van liet Ku- ningiijk omver te werpen; den Koning van zijne koninklijke inagt te berooven, en zijnen onderdanen een willekéurig en heerschzuchlig gezag toe te ken nen.» Deze stoute daad des Koning wekte groote verbaasdheids welke nog toenam toen Iij zelf ui liet Huis der gemeenten verscheen oiri gemelde Volks vertegenwoordigers, in hechtenis te doen nemen Weinige Qogenblikkc» te voien echter hadden deze de zaai vei latenen onverrigter zake moest de Ko ning vertrekken. Dus teleurgesteldcn niet wetende tot wie» zich nu te wenden, begaf hij zich, under de luide kreeten van afkeuring des gepeupelsMir den geni(,eiitera,.d der stad, welke zijne klagtcn met een verachtelijk stilzwijgen beantwoordde Het was bij 's Koiuiigs terugkomst van.den gemeenteraad, dal een van het volk uitriep: «Naar uwe tenten, Israel Wij zullen in geen verdere bijzonderheden treden; de geschiedenis is genoeg bekend. Men weet dat liet vervolgens tot eene openlijke breuk kwam tusschrn den Koning en het Parlement; dat Engeland gedu rende ecnige jaren in burgerbloed baadde, en eindelij!» dat Kakel 1 zijn leven op het schavot eindigde, Ouijcvaar Het is der mceitc waard ia dezen tegenwoordige» Heden overleed, tot mijne en mijner kinderen die|« droefheid, mijne hartelijk beminde Echtgenoot Ie Maria de Groot, na eene genoegeiijke echtvereeni- ging van ruim 3i jaren. Mede uit naam mijner kinderen en behuwd- kinderen. Goes, 8 December. Thomas Snoep. Aigemeene en bijzondere kennisgeving. 552$* Met 1 Mei aanstaande, een bekwam SMIDSKNECHT benoodigd, het Hoefsmeden e Rijtuigwcrk goed verstaande; adres, franco, ondv Lett. G bij de Boekhandelaren F. Klleuwens en Zoo te Goes. te zierikzee, ter drukkerij van' p. de loozb- Meetere i geene Weldad 'ingen; 11, Ad min klein, Perst van cadeai "loost een; schaar jfcintje lii Mieven, tilt de g( au was [etend als '"gen, coi 'lure alle belasli jeranderi 'j op zijn Preekt hij 'tjn hart gemeei erven w ij over Seen hem eraan va!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2