ZIERI M DEN KANTONRECHTER JAN B. i\V ENG DU' cad a v res humains). Wij zullen, zegt de Semaine Scienti/iquewaaraan dit zonderlinge artikel is ont leend, deze merkwaardige ontdekking, die een nieuw bewijs levert, dat de menschelijke wetenschap alles mogelijk acht, niet volgen in al hare bijzonderhe den, doch kunnen niet nalaten, uit deze hoogst belangwekkende memorie de volgende zinsnede op te nemen<^De keelkop (larynx), zegt de heer Blaudet, brengt de toonen voort, maar de andere spraakwerktuigen moeten diezelfde toonen eerst be werken, om aan dezelve een geheel menschelijke vorm te geven. Het resultaat hiervan is volkomen, zoodra ik op het lijk opereer. De alsdan door mij te weeg gebragte stem is de stem van den dooden persoon zeiven, met haren eigenaardigen klank, waar door men haar uit duizend andere onderscheidt De begoocheling is volkomen en indien eene voorafge gane balseming deze ligchaamsdeelcn in ongestoor- den staat heeft gelaten, alsdan zal ik de dooden na verloop van vele jaren nog doen spreken." De heer Blaudet, zegt de Semaine Scienti/ique verder, heeft van de wezentlijkheid zijner gewigtige ontdekking reeds bewijzen geleverd. Wij dceleu bier een' nulputieken brief mede uit Noord- Amerikn geschreven den 10 September jldoor II. Ditiman, en geadresseerd aan zijnen zwager W. van oen Berg bouw man op de Kiekebelt, ouder Ileiuozijnde de btief den 15 jNovember jl. ontvangen. Er is gccne vcrandeiing dan al leen in de spelling in gemaakt. Wij noodden de Slaals-Couranl nu uit, om, als een blijk van onpartijdigheid, oolc deze gunstige berigleu in baar blad op te nemen. Dergelijke getuigenissen spreken sterker dan de spilsvin- nigste redeneringen wij zouden bet Handelsblad op onze beurt durven vragen, of liet met bet geweten van een eer lijk man overeen te bnngen is, de landverhuizers van N. Amerika, af te schrikken en hun onze koloniën aan teraden? De brief luidt Geachte Ouders, Broers en Zustersen verdere familie en bekenden I «Ik lioop en wensch als dat u deze in zulk een volko men welstand moge ter hand komen als wij ons op lieden bevinden. Ik kan niet langer nalaten om U lieden eens een letter of wat toe le zenden. Wij hebben uw brief van den 20 Maait 1846 den 15 Junij ontvangen in goeden welstand en tot ons leedwezen er uit gezienals dat Moeder nog niet hersteld was; voor het overige dat gij allemaal in goeden welstand waart. Wij kunnen ons niet begrijpen dat wij geen brief van U ontvangen, en dat de Meulemans (1) niet zijn overgekomen. Wij hebben U al drie brieven gezonden; den eersten den 21 December 1845, dien hebt gij ontvangen, den tweeden den i6 Fcbruarij 1846, en den derden in Mei, die hebben wij met een Duitscher afgezonden, die terug ging om zijne familie af te halen. In den laalstcn brief hebben wij geschreven, dat Gerrit (2) van Milwaukee vertrok tot Jfouporent om daar land voor ons le koopen, en dal ik zoo lang te Milwaukee bleef, tot dat ik het land daar bad bezaaid en dan legen Novem ber tot hein ging; maar ik heb den 25 Augustus bet te Mihvaulee de vruchten en bet huis en het gebruik van hel luid, zoo lang als ik er regt aan had, verkocht aan een Duitscher, die eerst inkwam, en toen ben ik in 4 en een halve dag van Milwaukee tot bier vertrokken met mijn wagen, ploeg en verdere buis- en bouwgereedschappen en ossen gespan, hetwelk was 90 mijlen of 30 uren gaans; het heet bier Fond du TacCounty Willis, of dorp ou porent. Wij hebben bier 160 akkers (3) gekocht, tie akker voor 10 schellingen, of 1 dollar en 25 cent; de 160 akkers voor 200 dollars of f 500. Het is hier Openingsdat is te zeggen, dat er maar hier eu daar een boom slaat, doch genoeg voor ons om het land af te rikken en ook om te branden, hoewel wij het meeste van het land kunnen bouwen zonder hout er af te hakken. Het selieeu ons heel goed land toe, en hier omstreeks groeijen ook allerhande vruchten. Zij zijn van dezen zomer ook heel goed uitge vallen, zoo als weite, Turksclie weite, haver en aardappelen, en de hof- (tuin) vruchten ook. Wij hebben er zeer veel laag land hij, dat wrj hooi in overvloed kunnen verbouwen, voor meer dan 50 of 60 stuks vee. Zoo gijlieden liet hooi daar bij u hndt, hetwelk wij dezen herfst van het land moesten branden, zoo vertrouvyou wij dal het meer waard was dan de halve KiekeheltEene rivier loopt er door, welke haar water ontvangt uit tie springen; het welt altijd water genoeg voor ons en de beesten. Wij zijn hier met 9 huishoudingen Hollanders, die het land aan elkander heb ben liggen. Zij komen uit Gelderland: van Winterswijk .xstallenDinxperlo en Velpeene niet name Sleis.ter uit Yelp, verwacht tegen liet voorjaar zijne gansqhe familie en veele bekenden, waarondei vele rijke lieden moeten zjjn; ook van Wilpe en Voorst zijn hier nog 2 jongens. Het speet ons, dal Willem 4J niet van zins is le komen; niet om onsmaar kon hier veel beter op den duur aan den gang komen, dan in Holland, hoewel hij er zijn eigen zin in moet doen. Zij zeggen hier ook al als dat bet in Hol land niet lang zal dur n, of er zal wel revolutie of eerc groote verandering komen, en dat er veel rijken zijn, die hunne papieren verkoopen en van zins zijn oin naar Ame rika te vertiekkeu. Gij schreef ook, dat gijlieden gra^g had, dat er eens een van beiden over zou komen, hetgepn wij ook wel willen doen, doch gij behoeft ons in de eerste 2 of 3 jaar nog niet te verwachten. Wij kunnen de reis op lieden niet doen, of wij hebben er rucer dan J500 schade bij, en hetgeen wij /er om moeten verzuimen, war.t wij hebben hier nu werk genoeg en zoo wij onze plaats in orde hebben, zouden wij baar niet graag geven voor de beste plaats, die tusschen Deventer en Kampen ligt. Zoo het ons in liet vervolg van lijd uitkomt, zijn wij wel eens genegen om Holland nog eens te zien, hoewel wij besloten hebben, om in het vervolg en zoo lang liet de Heerc van levenden en dooden belieft, niet in Europa maar in Amerika te blij ven leven. Ik hoop en wensch dat U deze in zulk een welstand moge ter hand komen als wij ons tot heden toe bevinden. get. II. Duitman. ii) De familie Meulemans woont onder Wijhe. (2) Een broeder, die met II. (Diyilmnu) den 10 Mei 1845, van Amsterdam naar New-York is vertrokken, (voor welke reis, met inbegrip voor den kost, zij gezamenlijk f 110 hebben betaald). |"3) 160 Noord-Amerikaansche akkers zijn 64 Nederland- sche bunders, een Dollar, hebbende 8 Schellingen, is ƒ2,50, een Amerik. Cent is gelijk twee en een half Ned. Centen een mijl bedraagt 20 minuten of een-derde uur. (4) Een andere broeder, bij zijn zwager in 't ouderlijke huis inwonende. X1TG-ES01TDE1TE STUZZE1T. Mijnheer de Redacteur! Zoo even ontvang ik, van liet kantoor van Re gistratie, de uitnoodigingom te komen betalen, eene som van achttien guldens, wegens boete en kosten, waartoe ik ben veroordeeld, bij vonnis enz., enz., over bet aan UKd. bekende Voorval. Het stilzwijgen, dat ik tot nu toe over die aan gelegenheid bad bewaardvond zijnen grond in eene zwakke hoop, dat de Regtbank, na beter van de omstandigheden te zijn ingelicht, eerlijk en regt- yaanlig genoeg zoude zijn, om eene gunstige schik king aan baar dictum te geven; doch reghnardig- lieideerlijkheid en onze Arroudissements-Regtbank, zijn drie. Daarenboven werd ik terug gebragt van liet denkbeeld, dat zij in dezen anders zoude hebben kunnen handelen, door het opschrift aan het docu ment, dat men mij bragt. Dat opschrift luidt: Indirecte Belastingen. Eene boete, waartoe onze Regtbank veroordeeld is dus,eene belasting!! I gevolgelijk zy zelve (die Regtbank dan eene directe duivelstoejaagster voor de stads—schatUistdie in onverzadigbaarheid en ge- heimziunig verdwijnen van deszelfs inhoud, aan de Rijks-schatkist niets toegeeft. Enfin! Er bestaan omstandigheden, die liet bewijs kunnen darstellen, dat zij bij de behandeling van de bedoelde zaak bare roeping aan have gezindheid te mijwaarts beeft opgeofferd; eu daar wij dan nu een maal met de heeren der regtsbedeeling zijn aan den gang geraakt, verzoek ik UEd. van nu voortaan in uwe Courant eene plaats disponibel te bonden, voor het een en ander, dat op ben en op hunne handelingen betrekking hebben zal. In haast. Later meer op ons gemak terug. Vale. Apropos Over de karikatuur voorsLellende onze Rest- hank, die zonderlinge. vertegenwoordigster van Gods-regtvaurdiglieiil op aarde, dien ik UEd. tc spreken eer ik dezelve in 'l licht geef. Wel Jan Bedrog! Jij schobjaknog Op 't kussen?,dat is raar! Dreigt dieverij In grove pij Alleen dan lijfsgevaar? Wat heb je niet Al zielsverdiiet Berokkend menigeen Gerooid, gesclnaapt. Gemoord, gekaapt Verstokt van top tot teen! Wel Jan Bedrog Wat doe je toch Zoo nakend in de kou Belij veeleer Voor God den Heer, Een waar, oprecht berouw! Geen Vagebond Op 't waen ldrond Bpdroog van lieverlee, De burgerij Zoo snood als gij Ondeugende Jan B. Geen rasphuis boef Oo bar de proef Geste'ddreef in uw zog; Geen gaauwdiefstceek Die ooit geleek Naar uw gepleegd bedrog Jan Brandmerkwaard Den strop, het zwaard, jGeef, van rondom bekneld, Gedachten vlug Aan 't Volk terug, t Geroofde iu druk gemeld, Utopia Schenkt, (zij 'took spa), Mij zegening voor vloek 1 Doet valscli Gezag Na jaar en dag, Eens werkelijk onderzoek Dan klinkt, weërschalt Als 't vonnis valt Dat duizenden verlost, En gij verzucht In kerkerlucht. Ontslagen van uw post. Jan Bürgerprang! Plaag van voor lang, En pest der Maatschappij Fielt, schurk, schavuit! Uw rijk heelt uit, Berucht door schelmerij Marquis de Thouars. ZSITIITS-S JAAPkDAG- Is dan gisteren weder op de gebruikelijke wijze alhier gevierd, dat wil zeggen: de vlaggen heeft men van al!e publieke gebouwen doen waaijende schutterij, 11a onder de Koorenbeursverzameld te zijn. zijn met trom en muzijk naar het Raad huis gemarcheerd, alwaar liet stedelijk bestuur ver gaderd was, om de gebruikelijke gelukwenseliinggn van hoogere en mindere autoriteiten te ontvangen. Nadat de schutters eenige manoeuvres voor- en bij het raadhuis hadden gemaaktkonden zij naar hunne woningen terug keeren, doch liet korps mu- zijkanten moest zich op de raadzaal begeven, om aldaar, afgezonderd van het publiek eenige stukken uit te voeren. Ik kan niet ontkennen, dat. toen ik het Willttl- mus-lied hoorde uitvoeren niet innig werd aange daan, en in eene eenigzins opgeruimde stemming werd gebragt, door dat vroeger zoo geliefdkuost. volkslied; maar deze stemming hield spoedig op, toen ik de jaren herdacht, dat inen schier van ie ders woning eene vlag zag wapperen, en dat alle burgers met geestdrift de jaardag van onzen geëer— biodigden Koning te gemoet zagen. Toen mannen, vrouwen en kindereneen penningske konden be- spaienom dien dag in gulle vrolijkheid door te brengen, 01 welk een verschil tusschen het lieden en ver leden, niet omdat wij geene liefde aan onzen ge- eerbiedigden Koning toedragen niet, omdat wij niet dezelfde geestdrift meer gevoelen, maar wij zijn ontmoedigd ontmoedigd, omdat een zwaar en druk kend belastingstelsel ons builen staat steltom in de noodzakelijkste levensbehoeften te voorzienom dat kuiperijen van hoogere en lagere ambtenaren, het regtdat overal moet heersclien, verkort, en den waren staat van zaken voor liet oog van onzen ge liefden Koning verborgen Dlijft. Ik stond eenen geruimen tijd naar de uitgevoerd wordende muzijk te luisteren, doch mijne aandacht wierd, dan door het een en dan weder door wat anders afgetrokken. Hier hoorde ik met morrende stemmen zeggen: nu kunnen wij als wij wat hooren willen, hierin de sneeuw blijven staan, terwijl de groote hee-1 ren daarboven op de raadzaal bij een warm vuur I zitten en een kopje chocolade, bittertje of maderatjete gebruiken, hetwelk natuurlijk weder op Stads re kening komt. Och! zeide weder een ander, ze moeten toch dj. niii/ijkmoesterdie wij, zoo min noodig hebben, al het vijfde wiel aan den wagen zijn traktement laten verdienen. Een derde zeide weder; dat zijn nu de mannen die ons naar de kerk jagen om daar gehoorzaam heid le leerendoch deze verlichte heeren zijn ook liever bij de muzijk en op de concert-zalen, al is liet ook zondag, dan onder het gehoor der Geeste lijken. Kortomeen ieder had zoo wat aan zijn boezem te ontlasten, waarover v/oeger niet werd gedacht, toen men in staat was om de zijnen van het ver- eisclite levensonderhoud te voorzienterwijl nu op alle kleinigheden wordt gelet. Thans begint men den winter met strengheid te gevoelen; landloopen en bedelen neemt van dag tot dag toe en wat zal het einde van dit alles zijn! vooruitzigt op verdiensten houdt op, en deonverschillig- heid wordt groot. Gave God, dat een volgend jaar dat mogt ver minderd zijn, dan zal onze geëerbiedigde Koning weder vrolijke en opgeruimde harten onder zijne onder danen kunnen tellen. L. Zicrik7.ee, deu 7 December 1846. DE M DECEMBER-DAG VA'W B 302. De ZIERIKZEESCHE 1 Maandag en Donderdag bij alle Boekhandelaren prijs is voor drie maande binnen deSlad,y*0t50 en 't Was akelig, naar, gedwongen Wilt men een' zondag zag Geen luilied werd gezongen Op dezen blijden dag Geen vlaggen zag men wapperen Van eenig vrijman's huis, Geen vuurwerk zag men klapperen Geen knaap maakte gedruisch Geen lamp werd er ontstoken Geen poort versierd met groen, Geen piktoorts zag men rooken Geen praalboog noch festoen Geen snaar werd er gespannen, Geen feestzaal opgetooid Geen rook uit wierook's pannen. Werd kwistend uitgestrooid. Geen stem deed 't ruim weèrgalmen, Geen heildronk ingesteld, Geen sterv'ling vlëchtte palmen, Tot eer van Leuven's Held 1 Kortom, het had geen waarde. Want 't was zoo stil en laf, Als of dien dag verjaarde De Vorst van Hel en graf'. Zierikzee, 8 Dec. N. GOHEIE SPO1TDEHTIE Het stuk, over liet pluimen van den Boom, zal[ geplaatst worden, als liet. bewezen is, of een paarden dief gestraft wordt naar evenredigheid van een poterdief. ERRATA: In de gemengde berigten van 1 October- staat ab sivelijk DE BORGER; lees D. E. BURGER, VERTREK DER REIIRTSCHEPEV. Dingsdagden 15 December. Naar Dordrecht, 's morgens ten 5 ure. Het c moei het Zoo is er in dees I Toch iets nog dat Het arme volk g I't Bewustzijn dat, d Uit Staatsrechtkundi Wier namen wij I't Is waar, ach! on 1 Elk. zag in 't dra v Een talloos lal v iVcrvolging tegen ie |j)ie slechts tot nut De waarheid dee* I't Is waar, de wae Dat wie op kennis Zich zelv' en am (Dat hooge rechtsmac Hij die de waarheia Hem baat bewijze it Vrije oordeel van |/s lastersmaad Boosaardiglijk dei Is waar, de raai |Dat wie maar werk Geen pleittaal hel 't Is waareen vrijl Een vreeslijk vonnis Voor wie naar w 'at niet met blikkr 't Gezag der kroon Maar wél de wao Die onbegrijplijkheèi (Iet Geldersch Hof Omdat een oordi STAD S-ITISUWS». geboren: 2 December. Een 7.0011 van H. van Veen en J. van Verrj "Een zoon van P. Legemate en J. Ilanse. 8 dito. Eci dochter van Louisa Gillisse. overleden 2 December; H. van Maancnoud 55 jaren, eclr f genot van C. Rodoe. 3 dito. C. Staubiiiger, oud 52 jaren, ccbl genoot van C, Leeuwe. C. Loene, oud 5 weken, {doellij A. P. Duclernan oud 13 maanden, (dochter). 4 dil' J. E. Meijer, oud 3 jaren, (dochter). 5 dito. H. J. ven boom, oud 3 weken, (zoon). 7 dito, M« WestpM oud 4 jaren, (dochter). ADVERTE1TTXEH. Nieuws Uit de hand te koop: Een HUIS ERVE, staande en gelegen bij het KraJ boompje, onder het Poort-ambacht dezer stad. bevragen bij JACOBUS SINKE, te Schuddbeurs. Luiden, 9 December. I' dagbladen uit de pi ande den zedelijken i 'eren, zijn inderdaad '»n zaken wordt langs «getijde heeft het lij 'He beschrijving vergri wrischap gestremd en nddelen op de marktt lamst doet zich schrik Hen, veroorzaakt doo lelden, dat allerwege 'iddelen, aanvallen op l(|gen, aanslagen op h plaats grijpen. Brunswijk20 Nov vel van den hertog Je onderdanen, die li te zierikzee ter drukkerij *4n p. de loozb|II) voornemen aan de ze zulks bekend mo lrhuizers hunne reispr iendmaking kunnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2