DE Miim EN TEMOÖilDiGE TIJD. ie in gebruik, voor de dienstboden en meerdere per sonen toegankelijk was, en dat men om dezelve te naderen, de keuken van dit gebouw moest passe ren;dat ook zijne biechtkamer geheel onvrij was; ééue der deuren van binnen niet konde gesloten worden en het raam van geen gordijn voorzien is; dat Maria Wichtrink eenigcn tijd voor het gebeur de niet een vreemd manspersoon was gezien, en dergelijken meer. Nadat alle getuigen welke tot ontlasting waren bijgebragt, hunne depositiën hadden afgelegd, heeft de heer voorzitter nogmaals aan Maria Wicherink, onder cene zeer ernstige en gemoedelijke toespraak, het gewigtige van hare getuigenis voorgehouden, haar tot het spreken der waarheid aangemaand en doen gevoelenhoe zeer ondankbaar zij zoude han delen door den beklaagde te beschuldigenindien hij werkelijk haar redder en niet haar aanvaller mogt geweest zijn: doch met geen ander gevolg, nisdat deze getuige, onder het storten van tranen, bij hare afgelegde verklaring bleef volharden. Nu was het gewigtig oogenblik aangebroken, waar in de beklaagde persoonlijk zoude worden onderhou den over alle bezwaren, welke het getuigen—verhoor tegen lieni hadden opgeleverd. Eene plegtige stilte kenschetste dit oogenblik: gespannen verwachting teekende zich op het gelaat van al de aanwezigen;; een jeugdig priester had zich hier in het openbaar te regtvaardigen tegenover eene handeling, welke eiken mensch, maar den priester dubbel onteeren. Met bedaarden tred naderde hij den regterlijken zetel en sprak met eene zeldzame kalmte en bedaardheid; slechts eenmaal brak hij de plegtigheid af, door cenen spottenden glimlach op zijn gelaat te vertoonen waaraan de billijkste afkeuiing des voorzitters ten deel viel. i De eenmaal uitgebragte ontkontenis stond bij hem op den voorgrond, hoezeer hij dan ook vele bezwa ren niet wist op te lossen, en bepaaldelijk ook niet wist waarom Maria Wicherink hem valschelijk zoude beschuldigen, of het mogt zijn. omdat hij, als biecht vader, haar meermalen ernstige vermaningen had ge geven; overigens zich beroepende op het wankelende harer opgave door eerst zekeren Jan Berend en na het vertrek van den pastoor hem, beklaagde, op te geven, bewerende, dat de eerste opgave daarom meer geloof verdiende, omdat Maria Wicherink, destijds, vermeende in levensgevaar te verkeeren, terwijl zij, na het vertrek van den pastoor, van het tegendeel moest overtuigd zijn, naardien deze geestelijke haar niet ten volle had bediend. Hij trachtte voorts aan te toonen, dat er voor hem geen beweegreden bestond, om tot zoodanig uiterste te komen, zelfs al nam men aan, dat die ongeoor loofde betrekking tusschen hem en Maria Wicherink bestaan en die zwangerschap in waarheid bestaan haddat er toch middelen genoeg waren, om zich van haar te ontdoen of haar zonder eenige opspraak mar elders te doen verhuizen, en dat ook bij h ar voortdurend verblijf in Groenlo geen vermoeden op hem zonde zijn gevallen en de beschuldigende stein van Maria Wicherink zoude zijn afgestuit op zijne priesterlijke waardigheid en de achting, die men hem in die stad toedroeg. De voorzitter eindigde dit ver hoor met eenen krachtigen maar gepasten aandrang, om tot belijdenis van schuld te komen en der waar heid hulde doen, hetgeen, echter, met dezelfde be tuigingen van onschuld werd beantwoord. Daarna is het woord verleend aan den heer pro cureur-generaal, die, na het zwaarwigtige der be schuldiging, vooral in verband tot do achtingswaar dige betrekking, welke de beklaagde in de maatschap pij bekleedt, te hebben geschetst, in eene rede, die twee uren heeft aangehouden, al de daadzaken, die tot deze zaak in betrekking staan, met veel naauw- keurighcid heeft opgesomd. Ten half 4 ure is de zitting gesloten en de voort zetting bepaald op maandag morgen ten 10 ure, wanneer de heer procureur-generaal deszeifs rede zal veivolgen. GEMENGDE RERIGTEN. De staatkunde van lord Palmerston brengt voor de Engelsche fabrijkanten wrange vruchten voort. En de Utopiancn worden van oom Floris zoo be hendig de zakken gerold, als of HIJ vroeg :r op de kermissen met de vingerhoedjes gespeeld had Hier is hij niet, en daar is hij niet, maar juist in de midden; dus weg zijn de daalders schuif in de laai voor de go- CselaabI- Niettegenstaande men gezegd heeft, dat de leden van de Tweede Kamer het aan gewigtigen arbeid niet zal ontbrekenhebben zij voor 3 maanden verlof gekregen, met toekenning van het volle traktement, Te Ivapelle (Z.-Beveland) hebben II. Woensdag en Donderdag weer verkoopingen van goederen plaats gehad, van lieden die nog niet geheel kaal gepluimd zijn, en die besloten hebben niet langer Nederland- sche burgers te willen zijn. Ook dienen in dit eiland vele armen zich aan om naar Amerika te worden vervoerd; doch de kasten zijn ledig, en zij kunnen naauwelijks naar de Ommerschans worden gevoerd; en wanneer zij hunnen nood te kennen geven aan de armbesturen, krijgen zij tot antwoord «Er is nog geen geld om to geven» zoodat men vreest, dat, daar de levensmiddelen dagelijks stij gen, en het werk verminderter gezondigd „zal moeten worden tegen het achtste gebod, of het bedelen geleerd, dat echter even zoo gevaarlijk is. Da entrepot's van den Groot Entreposeur de Jonge zullen dit jaar zeker voller gestapeld worden, als immer noodig is geweest. In 't land van Goes heeft eene vrouw een schepsel ter wereld gebragt, dat veel overeenkomst heeft met eenen zeehond. In Zuid-Beveland wordt maar eventjes voor een varken gevraagd f 140. ACHTERUITGANG VAN DEN BURGER. BBL. A STI1TG-STEL SEL Vóór het jaar 1830, toen ons land nog met België vereenigd was, toen bloei en welvaart zich hoe langer hoe meer kenmerkte, deed er zich een schoon verschiet voor de Natie op. Onze Belgische broe ders verjoegen cene regering, die veel, zoo niet alles had kunnen voorkomenten minste de magt had de revolutie in hare geboorte te kunnen smo ren. De grieven door Belgie aan de regering inge leverd en aangetoond, werden met onverschilligheid aangehoord en verworpen, liet systema van vol harding, door de regering sedert dien tijd aangeno men en tot het uiterste volgehoudenbiagt ons tot dien trap van verval, tot die zware belasting, waar onder wij thans gebukt gaan; dit had het natuurlijk gevolg dat de burger hoe langer hoe meer verarmde, ja zelfs vroeger gegoede ingezetenen tot den bedel staf geraakten. Te dier tijd waren er meer verdiensten en minder belasting dan voor het tegenwoordige; na de revo lutie werd deze van jaar tot jaar hooger opgevoerd; tot zij het overmatige bereikte waarop dezelve thans geplaatst is; handel en nijverheid begon allengskens te kwijnen en dit alles deed zich op eene gevoelige wijze over de massa der bevolking gevoelen. Nu de belasting voor het tegenwooidige op het hoogste toppunt gevoerd is, nu men niet meer durft vorderen of eischenwordt de Natie steeds in slaap gewiegd met de vooruitgang van 's lands linanciëlen toestandzonder daardoor tot heden toe eenige ver- ligting te ondervindenzonder eenen penning minder te betalen. Niet alleen gedrukt door 's rijks belas ting, is de stedelijke ook op alle comsunrptive mid delen vermeerderdzonder dat ooit of immer de minste openbaarmaking gedaan wordt, op welke wijze de stedelijke inkomsten gebruikt wordenzonder dat die regeringen daarvan aan den burger reken schap geven; men moet mede daarin berusten, men mag de goede trouw der waarde Burgervaderen niet eens in twijfel trekken. Ziedaar, landgenooteneene korte schets in welken toestand wij op dit oogenblik geplaatst zijnkan zoodanige toestand blijven voortduren? Voorzeker neen!Hierbij komt nog de wijze waarop men met dwang de belasting van de nalatige belasting schuldigen invordert; hun, die jaren lang, zoolange zij in staat waren, aan alle hunne opgelegde verpligtingen te voldoen, nimmer een cent schuldig blevenmaar nu door den drang der omstandigheden er niet meer toe in staat zijnwordt een militair t'huis gezonden om hen daardoor tot cene spoedige beta ling te dwingenwil hij niet in hoogere onkosten vervallen. Met een hartverscheurend verdriet ziet dan de burger op zijne gade en kroost neder, hij, die reeds met het aanbreken des dageraads peinsde hoe zijn gezin het noodige voedsel voor den dag te verschatten wordt daardoor nog in dieper ellende gestort; waar hij zijn gezin mede wilde spijzigenmoet nu in 's Lands alles verslindende schatkist gestort, en wat hem nog rest tot geld of naar de Bank van Leening gebragt worden, wil hij het weinige dat hij nog bezit niet geregtelijk zien verkoopen of zich naar de gevangenis zien slepen. Kondet gij, Grooten en Rijken der aarde, u een oogenblik in eenen zoodanigen toestand verplaatsen voorzeker de zoozeer geroemde bezuinigingenin dien dezelve voor het minst gene ijdele woorden zijn, zouden zich weldra voor de Natie doen gevoe len. Wij voor ons beschouwen het slechts als ijdele klanken wij herhalen het, alleen om hel volk in slaap te wiegen. Laat daarom voortaan het roemen op die zooge naamde bezuinigingen daar, voor en aleer de Natie zulks op geene klaarblijkelijke wijze ondervindt; laat eene in het vervolg te betrachtene spaarzaamheid, het woord zijn. Spaarzaamheid in alles in acht te nemen, kan ons alléén redden; zij alleen kan ons een betere toekomst doen te gemoet treden; zij al leen kan den geheel moedeloozen en ter neèrgeslagen burger nog éénmaal verademing toebrengen en hem in zijn ongelukkig lot doen berusten; indien slechts de overtuiging en het inwendig vertrouwen bij hem gevestigd is, dat de tegenwoordige dagen van wee en ellende nog éénmaal in meer gunstige kunnen en zullen herboren worden. (O.) VETREK DER BEURTSCHEPEN. Dingsdag24 November. Naar Dordtrecht 's morgens ten 4 ure. STAD- S1T DAITDXTIETTTTS. geboren: JA Nov. Een 7000 van Johanna van Schelven.6 dito. Eene dochler van J. Korsten en J. de Lange. Eene doch ter van M. P. Stiphout en D. Bang. Een zoon van Neeltje de Rijke, 12 dilo. Eene dochter van M. Swarts en J. M. Oppeioians, Een zoon P. Geluk en M. Smits. 15 dilo. Een zoon van A. Zevenboom en J. A. van der Os. Een zoon van J. I. Moens en S. C. de Kaler. gkhuwd: 11 Nov. P. Dietz en C. C. Hofman. J. P. Rensen en J. Polderman. J. Ilage en M. van Gastelen. G. Buijs en H. Houlbekkers. overleden 6 Nov. A. de Vinoud 58 jareneclitgenoot van J. de Blok, 8 dilo. H« Hofnaesoud 56 jaren(ongehuwde dochter.) 10 dilo. L. Formenoij oud 66 jaren echtgenoot van M. Keiler. 11 dito. J. Omloo, oud 68 jaren, we duwe van .1. Saaij. 12 dito, C. Kenters, oud 72 jaren, echtgenoot van B. Witte.L. Brandt, oud 87 jareu, we duwe van C. Chivat. —13 dilo. A. van Mannen, oud 5 maanden, (dochter.) 14 dilo. H. J. Gudde, oud ruim 1 jaar, (zoon.)J. van Wczc-niaoud 14 jaren, jzoon.) 13 dito L. Jans"» oud 70 jnicu, echtgenoot van C. G. Kouwens. J, van Zuijdlaud, oud 59 jaieu echtgenoot van G. de Blok. C. Lagcheroud 30 jaren, echtgenoot van J. M. van Setlen. 17 dito. E. Wiltsonoud 78 ja- rc.i, weduwe van A. Kanse. Zonnemaire17 Nov. Heden morgen, omstreeks 11 ure had alhier een droevig ongeluk plaats. A. Beukelaar, ITjarige dochter vau de wed. A. Beu kelaar begaf zich naar den molenom óf graan te brengen óf meel te halen. Den molen uitgaande werd zij door eene roede zoodanig aan het hoofd getroffendat zij het leven er door verloor. ADTES.TS1TTIS1T. KSsr* De ondergeteekende betuigd door deze, zijnen hartelijken dank aan die Leden zijner Ge meente, welke zoo veel hulp en belangstelling heb ben betoond, aan en gedurende de gevaarvolle ziekte waaraan zijne Echtgenoote gedurende 12 maanden geleden heeft; met dankbaarheid gedenkt hij ook de bijzondere zorgen, die den Heer H. W. Ferleman heeft aan den dag gelegdaan wiens beleid zij in zonderheid, onder den Goddelijken zegen, hare her stelling te danken heeft. Hij geeft ook langs dezen weg, zijne geëerde Ge meenteleden kennis, dat hij op nieuw zijne WIN KEL in Kruideniers-waren en Manufacturen zal openen en deze door zijne Vrouw zal worden be stuurd; hij beveelt zich minzaam in derzelver gunst. Burgh, 18 November 1846. LEENDERT JOBSE BEIJE. De Notaris J. M. BOUV1N zal, op Maandag den 23sten November 1846, 's voormiddags om 10 ure, op de markt te Oosterland, publiek presenteren te verkoopen PAARDENKOE1JEN, VAARZEN en andere voorwerpen, breeder bij uittezetten biljetten te ver melden. (516) BE^ÜAPEITISPOITDS onder es zinspreuk: TOT NUT VAN T ALGEMEEN GEVESTIGD BINNEN DEZE STAD. De DIRECTIE en COMMISSIE van TOEZIGT van gemeld Regrafenisfonds, van meer dan eene zijde aangezocht zijnde, om aan hetzelve eene meerdere uitbreiding te geven en wel bepaaldelijk, om een TWEEDE FONDS op te rigten voor KIN DEREN van 1 tot IS jaren, wier ouders of een van beide, bereids in bovengenoemd Fonds zijn ingeschreven, zoo hebben zij, na daarover vooraf in derzelver drie-maandelijksche Vergaderingen te hebben geraadpleegd, daartoe eenparig besloten, onder bepaling van eene afzonderlijke Administratie; terwijl zij in derzelver buitengewone Vergadeiing van den 29 October jl. het Reglement hebben ge arresteerd en goedgekeurd. Van het bovenstaande geven zij bij deze aan al de ingeschrevene Leden van bovengenoemd Fonds kennis, met uitnoodiging om voor hunne Kin deren of Pupillen in het bedoelde nieuw in wer king te brengen Fonds deel te nemen; terwijl zij het niet ongepast achten hier op te merken dat dit nieuwe Fonds berust op grondslagen van berekening, genomen naar statistieke opgaven, zoo wegens geboorte als sterfte, gedurende eene reeks van 15 jaren, waarvan de uitkomst, ondanks de laaggestelde wekelijksche contributiena aftrek van alle uitkeeringen en zeer geringe administratiekos ten een batig saldo aanwijst. De soliditeit van het onder deze Directie be staand Regrafenisfonds: Tot Nut van 't Algemeen is te overbekend, dan dat het noodig zoude zijn, hiervan bij deze te gewagenen het is dan daarom, en op de deugdelijkheid der grondslagen van bereke ning waarop het met den 1 Januarij 1847 op te rigten nieuw Fonds alle aanbeveling verdient, zoo dat ook dit Fonds bij vervolg blijken zal leveren in waarheid te zullen zijn opgerigt tot Nut van 't Algemeen. De Directie voornoemd Namens dezelve, A. HOOGSTRAATEBoekhouder. De ondergeteekende maakt aan de geëer de Stad- en Landgenooten bekenddat hij zich hier ter Stede als HOROLOGIEMAKER met der woon heeft gevestigd; hij beveelt zich door deze aan, tot het repareren van alle soorten van Horo- logien en andere Uurwerken; ook kan men zich abonneren met opwinden en regelen van Pendu les. Hij hoopt, door eene accurate en civiele be diening, zich het vertrouwen waardig te maken, W. H. DUITSMANN, Zuidzijde van de Oude Havenwijk D, n.° 374, te Zierikzeé. In een klein huishouden verlangt men eene DIENSTBODE 30 a 35 jaren oudvoor- 'zicn van bewijzen van een Eerlijk en Trouw gedrag. Adres bij den uitgever dezes. (456 &2sr* De Erven J. van de VELDE OLIVIER Boekdrukkers en Boekhandelaars te Zierikzee, vra gen op aannemelijke Voorwaardenvoor den l5'en December 1846, een a twee LOOP-JONGENS, niet beneden de twaalf jaren oudwelke goed kunnen Schrijven, en ordentelijk van gedrag zijn; zullende alsdan voor zoo iemand verdere gele genheid zijn, om zich in het vak bekwaam te maken. te zierikzee ter drukkerij van p. de looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2