MERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Derde Jaargang. Nieuwstijdingen FRANKRIJK. DUITSCIIL AND. K EB EU LAND. Verscheidenheden AARDAPPELEN-TIEND. Door verwisseling der gedach ten ziel men somtijds nut tige zaken tot stand komen. N. 293. I 84 0. -fjjfi&r DONDERDAG -~2r^ 12 NOVEMBER. De ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Mnafidng en Donderdag bij P. de Loozb, cn is verkrijgbaar J ®0" bij alle Boekhandelaren cn Postdirecteuren in dit rijk. De f Zall! prijs is voor driemaanden poor elke EDITIE afzonderlijki Zondag binnen deSlad, ƒ0,50 eu /"O,GO franco door het gchcele Rijk. J!?a,l(1"S 7 J iDingsdag Woensda( Donderdag Viijdag lurdag Zondag E&feESIPEK. Opgang der zon Ondergang. uie min. ure min 1 So 4 30 Uc prijs tier Auverlcntieu is «tien Cents de regel, behalve V H5 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand en Woenstl. middag 12 ure; na welk (tijdstip den aan ij \oor het eerst uitkomend N°. niet lucer wor- ciioiucii. Br ie een Franco. Parijs, C Nov. Het schietpapier, dat de Heer Pelouse tegen-over liet schietkatoen stelt, wordt ver kregen door de indooping van eene soort vrij zwaar papier in acidnm nitricum. Men xvasclit het papier vervolgens in zuiver water af en laat liet droegen. Deze bereiding geeft aan het papier al het voorko men van perkament, liven als liet perkament wordt het hard, geelachtig en krakend. Een stukje van de grootte van een duim is genoeg om een gewoon pistool te laden. De Heer Prélatwapensmid heeft een pistool vervaardigddat met dit papier wordt afgeschotenzonder kruid of percussiedopje te be hoeven. Weenen, 2 Nov. De Oostenrijksche regering moet zicli met verscheidene ontwerpen ter regeling van den locsland der hoeren in Galicie bezig houden. Volgens het eene zouden ter opheffing der heeren diensten de Pruissische verordeningen ten dezen opzigte met eenige veranderingen toegepast wordenvolgens een ander zouden de eigenaars van hccren-regten door geld schadeloos gesteld en ten dien einde eene lee- ning aangegaan worden, waarvan de intresscn door de tot dus verre heerendienstpligtigen zouden o;ige- bragt worden. Iets zal en moet er wel geschieden tot verligting van den Galischen boerenstand, die voortdurend eene dreigende houding vertoont en zijne, ontevredenheid met de tot dusverre genomene maat regelen der regering geenszins verbergt. Indien het tot gewelddadigheden mogt komen, zouden ongetwij feld het eerst en het meest de adelijken daarbij te lijden hebben, want het is eene uitgemaakte zaak, dat de hoeren in den Poolschen adel hunnen voor namen vijand zien, en daarin bedriegen zij zich gewis niet. Wat den geest van den adel betreft, deze is nog niet erger geworden. De agenten dei- omwenteling stellen den adel voor, ais onderdrukt wordende door de regering en zelfs maken zij gebruik van de zachtzinnigheid, welke haar bewogen heeft om vele honderde beschuldigden ongestraft te laten, ten einde haar te betichten van omegtv aardigheid. Arnhem, 5 Nov. Heden stond voor liet provin ciaal hof teregt Jan Joud 19 jaren, geboren onder 's Heercnhcrglaatstelijk onder een regement infanterie, in garnizoen te Nijmegenbeschuldigd van liet bedreigen met brandstichting in een huis door naamloos geschrift. De beschuldigde eisclite eerst eene som van ƒ25, en, toen daaraan niet word voldaan, verlangde de booswicht eene som van f70, om op eene, door hein inden nedergelegden brief aangeduide plaats, neder te leggen, bij gebre ke waarvan iiij den landbouwer van welken hij dat gelJ eischte, bedreigdedat ham binnen eenige da gen alles zoude verbranden. Het hof heeft den beschuldigde tot een half uur tepronkstelling en 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Kampen, 7 November. Naauvveiijks doet de herfst zicli gevoelen, of er worden biljetten verspreid ter inteckening voor de armen. De Geref. zijn ditmaal voorgegaan, en inderdaadhet getal der behoeftigen neemt ten gevolge der knellende belastingen en ge brek aan arbeid dermate toe, dat er buitengewone maatregels noodig zijn om hun lot to vcrligten, 't Is echter te vreezen dat de burgerij zelve van alle zijden geprangd, op den duur niet zal kunnen voorzien in de al liooger klimmend behoefte, Eene algemeene petitie tot afschaffing der belastingen op graan en vlecscli zou misschien niet zonder in vloed blijven bij de Hoeren in den Haag. Eene opeenstapeling van collecten kan slechts tot uitput ting leiden en 't getal der hulpbehoevenden vergroo- lon, zonder de armen te redden. Rotterdam 8 November. Deed liet o:is reeds ge noegen te vernemen dat Lloyds 10 p. st. had ge schonken aan de redders der ckwipagc van het Kngelscbe schip Helen kapitein Orfeur, nu verheugt bet ons nog zoo veel te meer, te kunnen berigten, dat de inwoners der stad Yarmouth eene som van 50 p. st. hebben geschonkendie door tusschonkomst van den Engelschen Consul alhier, den lieer J. H. luring, under de redders verdeeld is, nis volgt: b'. A. Bervvald 20 p. s., T. Hakker 10 p. st., L. I. Taret 10 p. st. en T. Bervvald 10 p. st. Der- olijke lijken van milddadigheid wereldkundig te luaken duet wel aan de zaak der mcnschUerendheid 'ii straalt oenen heerlijken glans af op de edele I gevers en de brave mannen, die zich door hun i lofwaardig gedrag aanspraak verworven hebben op i de dankbaarheid hunner natuurgenooteii. GEMENGDE BERIGTEN. Du Diakenen der Hervormde Gemeente to Goes hebben eene buitengewone gift ontvangen van 2,00 zegge: twee ijuhtcn. Milddadigheid wordt verdel ingeroepen. Judocus, vermaard Magnetiseur van I Amsterdam, zal voor gepleegde schelmerij te Goes achter liet slot worden geplakt. Van Hail is ook een Amsterdammer. Te Boston is een koopvaar- dijschip gebouwd, dat het grootste der wereld moet j zijn. Het meet 1818 ton, cu kost 100,000 dollars, of 250,000. Voor een Katechiseermeester te Zwolle is een grafteeken opgerigt. Van Texel en Wieringen zijn gepasseerde jaar uitgevoerd 23,600 schapen en lammeren; en wie weet hoe veel men— schen er op die eilanden zijn, die geen staart lus- 1 schen hunne tandan hebben gehad. Te Amsterdam wemelt liet al van bedelaars, alsook te Zierikzee. In den Haag is er veel liefhebberij om op die men schen jagt te maken; geen week gaat er voorbij, of er worden er veroordeeld om te verhuizen naar liet land van melk en honing. Het Nederiand- sche gouvernement heeft zoo veel geld voor eene armzalige stoomboot besteed, als of het geld aan de hoornen groeit. In Nederland zijn eenige nieuwe gevangen!)uizen gebouwd; de oude zijn reeds eivol. Onder de zware en meest klemmende belastingen waarover men (geen wonder) schier dagelijks hoort klagen, mag zeker wel de zoogenaamde aardappe len-tiend geteld worden. Hoezeer men ook met rogt hoopte (alzoo liet bederf der aardappels nog niet opgehouden is) daarvan verschoond te blijvenis bet nogtans dit jaar, in weerwil der groote armoede onder de niingegoeden, in het land van Huren alweder ingevorderd. Het is verschrikkelijk, ja bijna ongeloofelijk, dat men behoeftige lieden, welke met zwoegen en zvveeten een weiuigje van die voor hen bijna onontbeerlijke aardvruchten, welke voor win tervoorraad in lang niet ti ereikende zijn neen, hun slechts eenige weken voedsel verschaften, nog geld afperst. Hoe strijdig is het daarenboven, dat zij per bun der moeten betalen, zoodat die bunders lur.il, welke aardappelen voor een gedeelte door de ziekte zijn aangestoken, iioolans de bepaalde som per bunder moeten betalen. Hoe hard en hatelijk is het ook voor de landbouwers, welke, ter onderhouding der armen niet alleen door gewone en buitengewone collecten, maar ook door hunne arbeiders, in liet voorjaar ee nige roeden land te geven om voor de helft aardappelen te houwen, en zelfs de pootaardappe- len nog voor die lieden moeten aanschaffen, ziende, dat die menschen van dat weinig geteelde en van ziekte overgehoudene, moeten, en niet kunnen beia len, genoodzaakt zij i, (ter rooi koming van onaan genaamheden en kusten) voor hen te voldoen. Ik twijfel niet, of do meeste der lezers zullen met verwondering vragen, wat is aardappel-tiend? En helaas, ja! waar hoort men van die lasten, dan in deze environs? Moet dit niet te meer tot onte vredenheid en verbittering verstrekken? Waarom eene kleine streek bij uitzondering be last? zal men weiligt vragen, het is immers één land voor ééne schatkist is liet slechts om die arme sukkels in die kleine streek hunne yvekelijkseh, ja dagelijksclio U-korten te vcrgroot-ui O! men zou haast moeten uitroepen «01 schande voor Neder land!" Diegenen, welke deze billijke klagt beschou wen, als ten dotl hebbende om het kwaad of liever die kanker ook in andere gemeenten of provinciën te doen daarstellen, vergissen zich zeer, want dat deze weinige gemeenten, welke slechts sedert eenige jaren door deze zoo zwaar drukkende last gepijnigd zijn geweest, zoodra mogelijk verlost of in het ver volg verschoond zuilen blijven, is du weiiseh van Eenen bestendigen Lezer. (T. W.) Het onderstaande nemen wij uit de Wespen over, deze stokende en aan de grooten der aarde te veel waarheid gonzende diertjes, wil men, even als vroe ger de kleine Liilcpullers, door dezegelplak ve:brij zelen, doch er zijn te veel reglschapene Nederlanders Idio zich voor een paar centen niet zullen laten dwin gen om ze niet meer te lezen. Wij vvensclien den uitgever stand vastigheid cn een goed debiet toe. Bed. Zietde groote Redder des Vaderlands is in toorn u ontstoken tegen die stoutmoedige Wespendie hem :i lastig vallen met hun gegons, en die het somtijds wagen, hem, den ccnigenhunnen angel te doen voelen. Maar hoe zich op dat verdongedierte gewroken? Eene vervolging door liet Openbaar Ministerie, dat ware de baas.... maar op welken grond en tegen welk artikel De Schrijver heeft te veel bewijzen gegeven, dat hij een opregt vriend is van zijn Vaderland en van den koning, om hem zoo hard te vallendaarenboven heeft hij nooit ie mand aangerand in zijn burgerlijk leven: alleen de ambtenaren, hoog of laag geplaatst, heeft hij laten plagen en steken; maar ook alleen maar als zij liet verdienden. Daarbij komt, dat hij eene uitgave heeft bezorgd van een lofgedicht, dat twee editie's heeft gehaden dat de naam van van hall onster felijk heeft gemaakt. Het zoude dus den schijn hebben van gekrenkte eigenliefdeaan de eene zijde, en van zwarte ondankbaarheidaan de andere zijde, indien hij dien Wespenhouder zocht te treffen met liet zwaard van themis. Er zijn echter andere mid delen. Dk godin der financicn draagt wel geen zwaard; maar daarentegen is zij ook niet blind. Zij ziet scherp en zij heeft een v ildersmes onder hare attributen. Even ais de eumeniden heeft zij ook slangenzweepenin den vorm van fiscale verorde ningen, ter barer beschikkingcn als dan dia dui- velsche Wespenhouder hem laat stekenzoo zal hij hem, met eene van die zvveepen, laten geeselen. Zoo als de vergramde Jupiter tonans naar zijne bliksemschichten grijpt, zoo greep Jupiter Floris naar de wel op liet regl van het zegelen hij gaf bevel, dat de uitgever der Wespen zoude worden beboet, omdat hij het gewaagd had die vermaledijde insekten in dc wereld te zendenzonder dat et- een zegel op hunnen angel was gezet. Zoo ging liet bevel uit liet kabinet des vertoorn den naar den ambtenaar in Amsterdam, met dc uil- voering van het placaat belast. Die Ambtenaar had echter Art. 23 van de wet in kalmcn bloede gelezenen niet in de opgewondenheid van een ver hit en vertoornd gemoed, cn bijmaakte dus zwarig heid, om aan die vervolging te beginnen. Tegen hetSic juüco sic volo van don maamek is echter niet veel in te brengenen zoo kreeg dan onze uitgever, in de vorige maand, de aanzegging van zijne strafwaardigheid. Er werd echter bijgevoegd dat de bliksemschicht der verbeurde boete van hem zou worden afgewendindien hij voortaan.de nom- iners der Wespen wilde laten zegelen. Van die vriendelijke propositie hebben wij echter geen gebruik gemaakt. Wespen laten zicli zoo ge makkelijk niet intimideren. Ieder weet. dat ze liet vinnigste steken, wanneer ze geplaagd worden. IIel is vr»emd, dal men de Wespen achttien maanden ongemoeid heeft gelaten cn nti op eens, met boete dreigt Of zoodairge hjndeltvijze van ernst tn waardigheid getuigt, bij het ten uitvoer leggen der wetten, beoordeelt de hescbeide Lezer. Wanneer men meteen aandachtig oog ons tegenwoor dig tijdvak gadeslaat, waarin twee partijen, ais die van beltoud en stilstand en van vooruitgang op don constitutionelen weg, tegenover elkander ziet staan, valt het niet moeijelijk vooruit te zien, wie van heiden, eindelijk, de triomferende zal zijn. Maar le gelijker tijd kan men niet zonder huivering denken aan de botsing, die dezelve kan te weeg brengen wanneer de liarstogten der minkundigen in dc gerin gere klasse der maatschappij, daartoe onvoorbereid, in beweging mogten geraken. Het krachtigste middel voor de vreedzame zege praal wordt ons door den lieer inr. Lipman aan de hand gegeven, bij ZEds. inleiding voor het Staa s- Archief, om, namelijk: «De verspreiding van staatkundige keunis etrien «gelijken tred le doen houden met do opwekking «van den volksgeest; in zulk een tijdvak zal het «vooral eene onmiskenbare hehoelte zijn, den bur— «ger niet alleen zij .e region, - maar ook vooral zijne «pligten te leeren kennen; alleen die kennis maakt «iicm tegelijkertijd bestand voor de hedieiging van «dvvangzieke bewindvoerders en omwentelingszuchtjge «intiiguanteii." Het valt niet te betwijfelendat de voorstandirs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1