ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE, Berde Jaargang. f 1 N ieuwstijdingen FRANKRIJK. DOITSCHLAND. NEDERLAND. 1 8 4 li ning )üahs. PEN. DONDERDAG 29 OCTOBER. De ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE vordt uitgegeven op lllaamlng en Donderdag bij P. Dr Loozeen is vei krijgbaar Jiij alle Boekhandelaren en Posldireclenren in dit rijk. De ■trijs is voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk. Linnen dcSlad, 0,50 e f0,60 franco door het gehcelc Rijk. Donderdag 29 October. Vitydag 30 u Zaturdag 31 Zondag Maandag Dingsdag Woensdag t November. K&&S9PBR. Opgang der zon Ondergang, ure min. ure min 7 i5 4 45 De prijs der Advertentie!) is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zcgelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en "VVoensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uilkomend K°. niet meer wor den aangenomen. Trienen Franco ten 4 ure.l huis vail its aanhoti- tuisvrouw, is P. van et niet be. iton-geregt izigtkundi; loordePro- ldei lar.d en lij te Ber- nlijk asset, en, Micros- meer tot ■an Brillen- Concave, Gezigtkiïi- ine kraam en verte- verkoo|ien W: drccteur. recteures, an Toczijl en van hel- it over he ju der Di- hehoorende ■uit bleet éen bati; i f 5349,11 ir de ver diende ijnde Re nd gestel' slagen o veinig li. ken waar- wordt 51 in huivert egenstaawl voortvloeit elaaggeldei voordeeli: >dat allee gvondsla stratic bc van 1774 de Begra- 8,727 oor bijzot Icelneiiiinj 1 jaar lneming 1846. 'orden on. Hi Breske» ijzer te 'l DERME6 I1C0, 100 h( (51) )Ii I.OOZK. 1 ENGELAND. Londen, 22 October. Voor eenigen tijd bad men j het lossen van het schip Portiain de haven |jn Norfolk het ongeluk dat een pak met 2160 icen goud in zee viel. Met behulp van de dui- irsklok slaagde men er echter in deze schatten op ine diepte van 5 vadem weder boven te krijgen. ,an den voortreffelijken duikerdie z.ich met dit jagstuk belast had, werden 500 oneen aangeboden. Londen23 Oct. Verscheidene groote grondbezit ters in Ierland hebben aan hunne pachters een kwar- aal of een halfjaar huur geschonken, uit aanmerking de groote ellende, welke in Ierland heerscht. Londen, 24 October. Het Iersche gouvernement, lorziende dat men dit jaar riet veel aardappelen bouwen in Ierlandheeft voor de armste di- iricten zaad van rogge en gerst tegen den inkoops- -ijs beschikbaar gesteld. - Eenige dagen geleden werd eene banknoot van pond sterling, wier nommer niet voorkwam op in omloop zijnde lijst van ontvreemde bankbil- llenmaar welk biljet toch tot de gestolene be- lorde, gezonden aan het bankiershuis van de HH. D»ers en C°., terwijl de zender verzocht, dat men ontvangst daarvan te kennen gaf aan H. F in Times en mededeelde dat al de banknoten zouden orden teruggegeven tegen betaling van 10,000 pon- 11 sterling. De ontvangst van de banknoot werd nneld maar in het aanbod werd niet getreden. 1 hekend geworden omstandigheden verwacht men, it de gehecie ontroofde som zal terug erlangd wor- ■n, en te gelijker tijd bestaat er waarschijnlijkheid, it men er toe komen zal om den misdadiger te lillekken. Parijs, 23 October. De Echo cle la Niévre, van Oct., geeft eenige bijzonderheden over de rampen, e door de overstroomingen veroorzaakt zijn. Het as ten 3 ure des morgens, dat de Loire, gelijk vloedtijd, zich een meter per uur verheffende, otseling het lager gedeelte der stad is komen over- illen, nadat zij de groote vallei, die zich voor de ad uitstrekt, overstroomd had. Eer. groot getal woners, door het water bedreigd, op het oogenblik zij te bed lagen, hebben naauwelijks den tijd iliad zich te redden. De Loire en de Nievre maakten slechts een groot eer uit, onder hetwelk de voorsteden Mouësse, evre en Loire bijna geheel verdwenen waren, het aler breidde zich uit tot op de hoogte van Plaguy, den straatweg overstroomd te hebben. Bier en daar drijven ossen en ander vee, en alle orten van wrakken, die door het water medege- iept werden. Men hoorde in de verte de geweer- aten en het gekerm der ongelukkigen, die door overstrooming in hunne woningen opgesloten 'ren. Dadelijk werd er hulp gereed gemaakt; ge el het garnizoen werd in dienst gesteld, en de ee stoombooten, die de dienst doen tusschen Di li en Nevres, gingen in de velden de ongelukkige» «emen, wier afgelegene huizen door het water ligden verzwolgen te worden. Men schat het ge- menschen, die zij aldus aan eenen zekeren dood rukten, op niet minder dan 600. Hen heeft nog geene tijding van de werklieden de ijzeren spoorbaan. Al de werken zijn over- imd, al de communicatiën afgebroken; en zij le- gebrek aan brood. Eene stoomboot is dezen rgen vertrokken, om hun het noodige te brengen. Dok de diligence van Laflitte en Caillard is ver- I geworden door de overstrooming van de Lignon heeft haren weg niet kunnen vervolgen door 'snel wassende water; drie of vier personen zijn "hij omgekomen, de postillon en de conducteur 'ben zegt menhet leven verloren terwijl zij lans boven—menschelijko pogingen deden om eene te redden, welke zich in het rijtuig bevond; 'ore reizigers, gelukkiger dan zij, hebben zich I zwemmen gered en den nacht op de hoornen "gebragt; een hunner had de tegenwoordigheid 1 geest gehad de strengen van een der paarden f te snijden, en heeft zich met hetzelve van die dlottige plaats verwijderd. Na langen tijd te heb- rondgezwommen is ook dit paard verdronken h de reiziger heeft intusschen eene wijkplaats men vinden. Naar men zegt, zoude het de di- nce zijn van Bordeaux naar Lyou. n het dal van Givry hoort men een hartver v0! 00, scheurend gekerm, zonder dut het mogelijk zij luilp toe te brengen aan de ongelukkigendie zicli in doodsgevaar bevinden. Gelukkig is liet water in den middag beginnen te dalen, en dezen morgen rekent tnendat liet water reeds een meter lager staat. De verliezen zijn onberekenbaar; honderde huis gezinnen zijn zonder brood, zonder huisvesting zonder middel van bestaan. Parijs, 24 October. Eergisteren was een aardap- pelenkooper met eene koopvrouw in twist; de stem der koopvrouw behield den boventoon. Om haar te overschreeuwen spande de goede man al de kracht zijner longen in. Deze inspanning was zoo groot, dat hij er in stikte; bij viel om niet weder op te staan. Hij was slechts 40 jaren oud. Wij hebben geene andere tijdingen uit Zwitser land dan die van eenige ongeregeldhedenwelke den 17 en 18 dezer te Bern voorgevallen zijn. Deze echter schijnen niet van eenen staatkundigen aard te zijn. Ten gevolge der duurte van het b.ood, welke zich ook in Zwitserland doet gevoelenwaren eenige burgers tot eene delibererende vergadering bijeengekomen, om aan den uitvoerenden raad een adres te zenden, ten einde de oude wetten tegen de opkoopers weder in het leven te roepen. In de zitting van den 16 besloot de Baad dit verzoekschrift ter zijde te leggen en bet is ten gevolge dezer uit spraak dat den 17 eenige volksoploopen op de markt plaats haddenwelke begonnen met de karren met graan omver te werpen, welke Waadlanders gekocht hadden en naar hun wilden vervoeren. De gendar men, die gekomen waren om de orde te herstellen, waren te zwak in getal en moesten weder terug trekken. Toen doorliepen de rustverstoorders de stad, en plunderden eenige bakkerswinkels, alsmede eenen passementwerker, die doorging oenen vriend der Jesuiten te zijn. Om hunne zegepraal te vieren of althans om er vrucht uit te halen, zijn de opstan delingen op nieuw bijeengekomen ter plaatse hun ner vorige vergaderingen besloten daar tot de in diening van een nieuw adres in gebiedende bewoor dingen. De raad die toen nog niet over eene toe reikende magt beschikken konbegon met te ant woorden, dat hij het verzoek iu overweging zou riemen; maar toen des anderen daags, den 18, de rustverstoorders met bedreigingen kwamen om een bepaald antwoord af te vragen, werden zij uiteen gedreven door de troepen, welke het gouvernement des nachts bad doen aanrukken. Een aantal air .-statiën hebben plaats gehad. Berlijn, 21 October. Het nommer van den Kiel- sclicn Corresp. van den 17 was weinig geschikt om de nieuwsgierigheid zijner abonnenten te voldoen. Van de vier bladzijden waren drie en een half wit gebleven, slechts eene halve bladzijde was ge drukt, terwijl het overige door de censuur was ge schrapt. Een brief uit Munchen van 19 October luidt als volgt: Sedert drie dagen hadden wij hier eene drukkende warmte, welke voor deze maand zoo ongewoon was, dat men voor een of ander geweldig natuurverschijn sel vreesde. Een aschgraauwe hemel was zoo ver het oog reikte over de aarde uitgespreid. Zoo even verneemt men uit het gebergtedat er een ver schrikkelijke orkaan, vooral in Schledorf gewoed heeft. De thermometer stond op eens op 24° lteaum. Daken vlogen van de huizen, de huizen zelve wer den omver geworpen; zelfs de kerktoren wederstond het woeden des orkaans niet. Aldra barstten de vlammen op onderscheidene punten uit, terwijl on der de tegenwoordige omstandigheden aan geen blus- schen te denken viel. Alle huizen werden een prooi der vereenigde elementen. Het dorp moet als van den grond weggevaagd zijn. Men spreekt van het verlies van menschenlevens. Waarschijnlijk zullen wij eerstdaags ook van elders ongelukken vernemen. Keulen 22 October. Het geregteiijk onderzoek betrekkelijk de opschudding van 3 en 4 Augustus is geëindigd. Verscheidene honderde personen zijn als getuigen gehoord gewordenmaar do instructie heeft bijna geen resultaat gehad. Een enkele per soon is aangewezen geworden, als hebbende deel genomen aan den aanval tegen de troepenomdat men hem bad gezien met eenen steen in zijne hand bij het naderen der patrouille. Het geregteiijk on derzoek tegen de leden der commissie van onderzoek en tegen den heer Kaveau, schrijver van eene bro chure over de gebeurtenissen van 3 en 4 Augustus wordt vlijtig voortgezet. Arnhem, 24 Oct. Heden werd alhier gevankelijk binnengebragt Gvroeger B. K. kapellaan te Groenlo, welke door de raadkamer te Zutphen is verwezen naar den procureur-generaal bij het prov. geregtslrof alhier; bij zal binnen kort voor genoemd hof teregt staan. Maastricht, 22 Oct. Den 12dcn dezer is alhier in de Kommelstraat eene geheime branderij overval- len, terwijl zij in vollj werking was. Alle werk tuigen zijn verzegeld en de fabrikaten op bet bureau der directe belasting gebragt. Deze branderijwelke met drie kuipen werkte, was zeer behendig ouder den grond daargesteld en enkel toegankelijk door eene uaauwe opening, door welke inrigting zij lan gen tijd aan de waakzaamheid der geëmployeerden ontsnapte. Leiden 22 Oct. Heden zijn te Katwijk twee bomschuiten aangekomen, de eene met 48,000 en de andere met 00,000 bokkingen. Men had berigt i dat er op de hoogte, waar men vischte, vele baai- jen waren, gelijk van zelf spreekt tot nadeel der visscherij; want ieder weet dat de groote visschen de kleine eten. In de zitting van het prov. hof in Gelderland op 20 Oct. werd behandeld de zaak van W. Wolfs, te Oefeldwegens diefstal van een paard uit de weide. De beklaagde beweerde het voornemen te hebbed gehadom met dat paard slechts naar Cleve te rij den en daarna aan den eigenaar terug te brengen waarin hij door zijne aanhouding te Boxmeer was verhinderd geworden, hebbende hij hetzelve nergens ten verkoop aangebodenhetwelk nogtans uit andere omstandigheden niet aannemelijk is voorgekomen, ten gevolge waarvan hij tot l/, uur tepronkstelliug eu 6 jaren tuchtiging is verwezen. 's Gravenhage, 26 October. Naar men verneemt, zou het adres van antwoord op de troonrede, dit maal iets meer zijn dan een weerklank of vorme lijke beantwoording der door de regering te kennen gegeven meeningen en uitzigten. Indien toc.lt de loo- pende geruchten gegrond zijn, dan zou er bij deze gele genheid door de kamer met ernst en waardigheid worden aangedrongen, op een vrijer handelsverkeer, op verbetering onzer staatsinstellingen, op herziening der zoo drukkende algemeene wet op de in- en uitgaande regtcn en accijnsen, op spaarzaamheid in 1 het financiëel beheer eti op nog andere punten waar de natie behoefte aan heeft. NVij mogen de ze gevoelens evenwel niet vooruitloopen, maar zul len spoedig uit de discussie over het adres van ant woord kunnen ontwareniu hoeverre dit berigt al— geheel gegrond zij. GEMENGDE BERÏGTEN. De bokken te Gramsbergen hebben zich gestooten aan eenen geslachten geitebok. De trawanten van van Hall kreten dat dier voor een schaap uit om toch maar te kunnen calangeren I De nieu we wereld is verlichter en vrijzinniger dan de de oude. In Amerika schrijft men 1946 in plaats van 1846. Men kan er geen koningsmoord begaan. Ook gene koningen honen en smaden in oppositie bladen. Van aristocraten die zich mesten met liet bloedzweet van uitgemergelde burgers, wil men daar niets weten. Van belastingen en belastingscre aturen evenmin, zalig land der vrijheid! Te regt z'jl Europa eene eeuw vooruit!Te Haiden- berg binnen gekomen eenige dragers met een lijk vragende zeer laconisch aan eenen voorbijganger weet i'j ook waar of de gatgraver t vont?" Zeker schatrijk doctor, heeft aan eenen liefhebber van lijs teren eenige honderde lijsterbogendood familj iar ontstolen I Die aristocratische geldduivelen spelen toch overal den baas. Geldgierigheid is de moeder van alle ondeugden, dus ook van stelen. O z; bollen in den Haag zijn ui el geldgierig!in de doctorale waardigheid te Hardenberg komt de klad 0 dat stelen! 't doet vervelen! rcgtbedeilen kome in zwang, zelfs al duurt 'took nog zoo lang. In het beweldadigd 's Gravenhage i; liet lijk van een pas geboren kind opgevischt. In de Verre— Nieuwstraat slaan de jongens met kelten de glazen in; wenschelijk ware het, dat de policie hierop acht gave. 'Te Parijs wordt liet getal der behoeftige» aan wien gedurende den winter onderstand moét worden verleend op honderd zestien duizend rjerrke, dbe halve de arbeidslieden die geen werk hebbende armoede neemt overal hand over hand toe; moglen er nog eens bronnen worden ontsloten, waardoor de algemeene armoede werd geweerd, en zuinig heid door de Gouvernementen daargesteldom de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1