ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Tweede Editie. (d Derde Jaargang. Nieuwstijdingen. n. ITALIË. FRANKRIJK. RËLGIE. NEDERLAND. V erscheidenheden 284. 84(5. slot, Tqouars, INI ken, niet to bukkea (nienl neen nooit, eercn aan mouwen met goud getooid, lden die schadelijk {is gelijk de pest. e schijven het geld 'onderdaan nog rest. ond verstand zoudt (willen dwingeo, ken van gewenschU (dingen, rachten loon verwachten zelfs off'ren zouden ('t leven, k lotnog wilt, dat 'tvolkmeer zal gevet/ ;s belangen bij hun den voorgrond staan, e daAn M. 3>. MAANDAG A~ V-^- - S^fsT 12 OCTOBER. De ZIERIKZEKSCHK NIEUWSBODE vordt uitgeneven op Maandag en Donderdag bij P. de Luoze, en is vcikrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijkj binnen deStad, 0,50 en ƒ0,60 franco door het gehcele Rijk. I De prijs der Advertentie» is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N0. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. ijurtfycc. 2 Oct, I Een zoon van I F. Meuzel col; 2 Oct. I 3 dito. A. Ï.W iker oud 78 ja-I ,e Veerhuis,c i, bij de muil chillende soot-f Zure Belle-[ Zoete Olaasl iBruinzoeteJ en Stoofperen,! 3cdals: Goud-I en Pippedoorsl Appelen en Pc- (Mi| >AGNE te Ti'! s druk van •Amerika en n beknopt ovt'l ilig niet slectl r allen die dl daan, Prijs 35(1 agbladen bebw leze onder 25 Augustus tl succes Isch diplomas! N P. DF- LOOZBl Rome, 25 Sept. Z. H. beeft eene aanmerkelijke vermindering bevolen van de belasting op het meel en het zout. Een ervaren financier heeft den Paus een uitge werkt plan, ten aanzien van het financie-wezen over gelegd. Volgens dat plan zoude in eene korte rij van jaren een overschot van minstens 40 millioen scudi kunnen bekomen worden. Parijs. 6 October. Een vreesselijk voorval heeft gisteren de zaal Valentino tot eene plaats van ont zetting veranderd. In het oogenblik, waarop het ge- heele bal aan eene polka deel nam, bezwijmde eene bloeijende en schoone jonge vrouw, en viel neder. Een doodelijk bleek overtrok hare straks nog zoo bloeijende wangen, maar geen enkele kreet ontsnapte hare lippenzij was dood. Brussel, 9 October. De Antwerpschebassins leveren thans het levendigste schouwspel op: men meent een bosch van masten te zien, zoo vele schepen bevin den zich aldaar. De kaaijen zijn letterlijk vol ge stapeld met koopwaren van allerlei aard. Van daar dan ook, dat alle haven-werklieden eenen overvloed van weik hebben, zoowel door de lossing als door het vervoer van koopwaren. Heden morgen zijn 175 Duitsche landverhuizers, te Antwerpen aangekomen zijnde, zonder eenige mid delen van bestaan, of eenige overeenkomst getroffen te hebben tot hunne overvaart naar Amerika, onder geleide van gendarmerie naar de grenzen van Pruissen vervoerd geworden. Zwolle, 6 October. Men merkt hier op, dat de liooge stand der graanprijzen geen den minsten in vloed op de vermeerdering van den arbeid en de rij zing der daglooneu ten platten lande uitoefent, zoodat eene menigte geringe landlieden zonder werk zijn, en hun arbeid tegen een dagloon van 20 ce.its aan bieden. De reden is, dat de hooge graanprijzen het doel der graanwet, niet den landman in het al gemeen, maar den eigenaar, den hypotheekhouder en liendhefTer bevoordeelen, die, als zij in destad wonen, de hoogere pachtpenning besteden tot den aankoop van staats-schuldbrieven, o( als zij op het land ge zeten zijn, nog niet op dat standpunt zijn om de meerdere opbrengst hunner landerijen tot verbetering daarvan, en alzoo tot meerdere productie aan te wenden. Inmiddels neemt de druk der burgerijen in de steden op eene verontrustende wijze toe, en is er te Zwolle reeds, in dit saizoen, eene buitengewone Collecte aangekondigd. 's Gravenhage, 7 October. Gisteren avond is een hevige twist ontstaan op de Breedstraat alhier. Twee mannen, door drank verhit, zijn aan het worstelen geraakt; een hunner, van der Horst genaamd, heeft daarbij zekeren Laarman zwaar verwond, en ver volgens met een schoenmakersmes aan een ander eene zoo zware wonde toegebragt, dat die persoon, Mertens geheeten, daarbij dood ter nedergestort is. De dader van der Horst bevindt zich bereids in hechtenis. Volgens geruchten, die echter bevestiging behoeven, zou hij de verwondingen en den moord hebben toe gebragt met twee verschillende messen, waarvan hij er een van huis zou hebben gehaald. 's Gravenhage, 9 October. Men verneemt, dat het verzoek om gratie, ingediend door R. P. van Dijk, die door het Prov. Hof in Groningen veroordeeld is tot de straffe des doods, dezer dagen is gewezen van de hand. Dat Hofhad dien persoon, den 27 Junij jl. schuldig verklaard aan moedwdligen doodslag met diefstal vergezeld, en zulks na reeds vroeger wegens misdaad veroordeeld te zijn geweest. De doodslag was begaan aan eene 72jarige vrouw, aan wier lijk niet minder dan 18 gesneden en gestoken wonden, waarvan twee volstrekt doodelijk, bevonden waren. Aan de 71jarige huisvrouw van L. H.door het provinciaal gereglshof van Gelderland ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van het kind harer stiefdochter, heeft het Z. M. goedgunstiglijk be haagd te verleenen kwijtschelding der doodstraf, en die te veranderen in 20jarige tuchthuisstraf. Rotterdam9 Oct. Directeuren der Zuid-Hol- jandsche Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen, hier ter stede gevestigd, hebben in hunne I zich vermaken, jongste vergadering besloten te doen uitreiken aan te drinken, schipper Frans Antoon Berwald, wonende te Zierik- zee, de zilveren medaille, henevens een getuigschrift en vijf en zeventig gulden, om onder de bemanning van zijne vischschuit te verdeelenvoor het zoo stoutmoedig en met levensgevaar redden der zes man sterke ekwipaadje van de Engelsche schooner Helen, t' huis behoorende te Yarmouthden 20sten Aug. op de punt van Schouwen gestrand en totaal ver brijzeld, welke ekwipaadje hij voorts aan zijn boord heeft verpleegd en veilig te Zierikzee aan land ge- hragt. Middelburg, 5 Oct. Wij vernemen, dat dezer dagen de projecten voor de bruggen aan de over gangen der Oosterschelde en der Maas, ontworpen door den ingenieur Rennie, van Londen, alhier zijn ontvangen; dezelve worden door deskundigen als meesterstukken van bouworde beschouwd; men weet, dat voornoemde plaatsen de eenige rivieren of vaar waters zijn welke de spoorweg van Middelburg naar Maastricht door middel van bruggen zal passeren en dat de beroemde ingenieur Bennie de belangen dier spoorbaan op zich heeft genomen. Aan het te dezer stede gevestigde bureau dier ondernemingzoo 1 wel als op het veld langs de geheele spoorweglijn, is men ijverig werkzaam; eenige ingenieurs meteen aanzienlijk getal landmeters zijn met de opmetingen belast. GEMENGDE BERIGTEN. 't Badhuis te Scheveningen is door de Haagsche regering verhuurd onder beding, dat er geene oppo sitie-bladen mogen te lezen zijn. (Asmod.) Te Nijmegen maken welgestelde lieden zich gereed om 't land van beloften te verlaten, ten einde hun ver mogen in veiligheid te brengen. Men voorspelt eenen strengen winter, omdat de veldmuizen zeer diep graven. Al is den heer Wichers niet herkozen tot lid der tweede kamer van de staten-generaal toch is die miskende man tot lid van den raad der stad Groningen benoemd; zie Kloris zonder roosje, zoo hoog staat hij bij zijne stadgenooten aangeteckend, en het heeft immers het voorkomendat de leden der tweede kamer door het volk worden gekozen; dus wie zou de bevolking van Groningen nu geko zen hebben voor hunnen vertegenwoordiger? Leopold drinkt geitenmelk en bevindt er zich wel bij. Nu, een vorst bewaart, even als een gewoon mensch, beter zijn verstand door melk als champagne te drin kenwant te veel wijn maakt én wijsgeer én krijgsheld tot een kind. Salomo zegt: Wee het land wiens koning een kind is. Te Lembeke, in Vlaanderen, heeft de kapelaan over het dansen gepredikt, en zijne paroehieanen wijs gemaakt dat ze regtoit nae de helle daensenhetwelk zulk eenen diepen in druk op de dames heeft gemaakt, dat ze geen voet tot dansen meer durven opligten. De oude Cats zal zijnen Bargt nog overleven; den 18 van slagt maand zal het jeugdige sieraad van Brouwershaven to Rotterdam aan den meestbiedenden worden over geleverd om. des verkiezende, te ontleden; daar er maar weinig blaauw spek op zit, is het best mogelijk, dat de slooper bijna zulke gekke streken doen zal als de stichternu, ade gekken kent men aan hunne werken," dit heeft Cats zelf gezegd. Vader van Hall is, tot vreugde der natievan zijne ziekte hersteldzoodat hij over 8 dagen de eer zal kunnen genietenom op zijn verheven standpunt te schitteren, en den volke te verkondigen of er geld te veel of te weinig in de miris is. Als er te wei nig in is, zal de geldkoorts zoo epidemisch worden, dat er maar weinigen zullen zijndie er niet aan kwijnen zullen. Welk kruid zoude het ware genees kruid toch zijn, om die algemeene kwaal radical le genezen 't ls al Jtlaer't is al klacrheeft gepasseerde week zoo veel vlug van geest opgeslob berd, dat hij zoo vlug werd als een zoutzak, en zoo geestig als Salomo's katten gevolge waarvan 3 man en een korporaal dit vernuft in de VREET EN ZU1PKAMER hebben gebragt, waar de portier- ster ook eenigzins bedwelmd gevonden werd. Nu, Cats zegt: in een pijpershuis leert men goed /luiten. De VLOOTVOOGDËS welke het eskader in da wateren van Brouwershaven commandeert, kan maar volstrekt geen goede ankerplaats vinden. Van de gouverneur van Gelderland is een minister van bin- nenlandsche zaken gefabriceerd. Eertijds werde.i er kruisen op de poorten gezet, en te Zierikzee wordt er al een kruis in de poort gezet. In de Kalci- doskoop is te zieneen man met een kaalhuofde in gezelschap van zes geslaapinutste heeren, welk, om het dapperst champagne-wijn HONGERSNOOD. Dat woord is ijzingwekkend met huivering spreekt men het uit. Eu toch wij gaan er heenindien het zoo voortgaat met den uitvoer onzer levensmiddelen, dan moeten wij de- zeu winter gebrek lijden. Onze veestapel wordt nog immer door heillooze ziekten deerlijk geteisterd honderde runderen sterven aan de vrees selijk e tongblaar en longziekte; en dat slagtvee, hetwelk aan die plagen ontkomt wordt bij honderde stuks uitgevoerd, voornamelijk naar Engeland. Schier onophoudelijk leest men in de dagbladen mededee* liugen als de navolgende Londeu 12 September. Gedurende de laatste vijf da gen zijn o\er Rotterdam en Harliirgenmet verschillende stoombooten niet miuder dan 487 ossen en koeijen 109 kal ven 1429 schapen en 134 lammeren aangebragt. Voorwaar, dat is een vreemd, zoo niet een onrustbarend verschijnseldat wel verdient dat men er een oogenblik bij stil sta om te onderzoeken wat daarvan de oorzaak is, welkt daarvan de gevolgen moeten zijn. De vrijdom van regten voor invoer in sommige staten t en de ontzettend hooge accijns op het geslagt hier te lande, bevorderen dien uitvoer op eene schrikwekkende wijze. Om hier een os te mogeu slagteu moet men tot ƒ40 ac- cijasregt betalen; om een os naar Eugelaud te vervoeien betaalt men van 15 tot ƒ18; en, is het getal van het te vervoeren slagtvee aanzienlijk, zoo kan meu de transport kosten gemakkelijk tot miader bedingen. Gesteld nu dat de os f 200 waard zijzoo zal de Engelsche slagerdie geene accijnsen betaalden, alleen het transport, laat het zijn f 18 per stukaan den verkooper behoeft te vergoeden gaarne 182 voor het beest geven terwijl de Hollandsche slagers die f40 accijns moeten betalen, slechts f 160 voor het beest zal kunnen bieden. De verkoopers viuden er dus hun voordeel bij om hun slagtvee naar Engeland te vervoe rendaar zij b. v, op het straks aangehaalde getal van 487 stuks hoornvee, daardoor alleen reeds plus minus f 10,700 kunnen winnen. "Wanneer men dit weet, zoo verwondert men zich niet langer over den overgrooten uitvoer van vee, en over de drukkende rijzing van den prijs- van het vleesch hier te lande. En die prijs, men geloove het vrij, zal steeds boo- ger en hooger stijgenen de burgerstand zal misschien wel dra het gebruik van vleesch moeten beperken lot twee- of driemaal 's weeks en eindelijkgelijk de handwerksman alreeds beeft moeten doenzieh het gebruik daarvan geheel moeten ontzeggen. Doch waardoor zal men het gebruik der vleesch spijzen moeten vervangen l)oor dat van meer aardappelen De aardappelenoogst is grootendeels mislukt, Dat veldge was zal dus iu duurte toenemen en gelijk in den vorigen winter, alleen op den disch der gegoeden kunnen verschijnen. Het ware beter voor den minvermogenden geweest dat de aardappelen-oogst, in stede van gedeeltelijk te zijn mislukt, geheel verloren ware. Dat moge vreemd klinkenen toch is het zoo. Immers in het vorige jaar, toen de aardappelen-oogst geheel was misluktbeschouwde ouze minister van finan ciën dat onheil als eene onvoorziene ramp welke op kivijt- scheiding of afslag van grondbelasting aanspraak gaf. Maar nu, daar de aardappelenoogst slechts grootendeels is mislukt nu tilt Z. Exc. het zoo zwaar niet meer nu is het slechls een misgewasen nu heet het (zie aanschrijving aan de gouverneurs, dd. 7 September): >evenmiu als de wet, bij buitengewoon rijke oogsten, meer belasting vordert kent zij bij zoodanige onheilen eene gunst toe.*' Daarom, wij herhalen het, zou hel voor den mingegocden beter zijn geweest dat de aardappelen-oogst wederom gelijk in den afgeloopen herfst, geheel in plaats vau gedeeltelijk verloren ware. Toen konden zij wel de vrucht niet eten die hunnen akker had opgebragtmaar zij behoefden althans voor het gebruik van dien akker niets aan de schatkist op te brengen nu zullen zij de vruchten des akkers nogmaals moeten bezigen om hunne zwijnen te voeden (ten ware zij tie azijnflesch volgens het recept der Staats Courant van October 1845 wilden le baat nemen, om die verrotte aard appelen met hunne varkens te declenj, en niettemin zullen zij voor den akker eveu veel grondbelasting moeten betalen, als van hen zou worden gevorderd indien die akker den meest voordecligen oogst bad opgeleverd. Doch stil; wie geen brood en vleesch zal kunnen eten, en geene veriotle aardappelen met azijn (hoe smakelijk die ook volgens hel recept in de bewuste Staats-Courant mogen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1