ZIERIKZEESCHE MEIWSBORE. IV.° 285. Derde Jaargang. Nieuwstijdingen. E N G EL A N D. BELGIË. NEDERLAND. 1840. DONDERDAG 8 OCTOBER. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vordt uitgegeven oP Maandag en Donderdag bij P. de Luoze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen deStad, ƒ0,50 en /"0,60 franco door het geheele Rijk. Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaïnrdag 10 Zond.3 ll Maandag Dii;gsdag 12 13 Opgang der zon Laatste Kwartier. Ondergang, ure min. 5 30 Woensdag 14 De prijs der Advertentie» is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; ua welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet uiecr wor den aangenomen. Brieven Eranco in een-» der bekwame Adres onder rieven franco. Londen, 3 October. De ongeregeldheden in Ier land nemen een meer somber aanzien aan, en even- wel ziet men niet, dat het gouvernement er zich veel over bekommert. Het wordt twijfelachtig of het parlement wel in November bijeen zal komen, ten einde raad te schaffen in het belang der behoeftige klassen in dat land. Een kort uittreksel uit de Engelsche dagbladen doen het volgende zien: In den namiddag van den 28 zijn de troepen genoodzaakt geweest vuur te geven op de oproeri- j ge benden te Dungarvan, met dat gevolg, dat ver- j scheidene personen gekwetst en twee daarvan den volgenden morgen aan hunne wonden overleden zijn. De dragonders zijn met steenen en andere voorwer pen geworpen. Eenige huizen zijn aangevallen. De geheele streek tusschen genoemde stad en Cork, verkeert in eenen staat van schrikbarende woeling; op alle wegen ontmoet men oproerige benden. Een brief van den Standard drukt zich volgen der wijze uit over die ongeregeldheden Ll. woensdag heeft eene talrijke bende te Lough— rea, in het graafschap Galway, de straten in lange rijen doorkruist; voor hen uit droeg men een brood aan eenen langen staakterwijl overal de kreet ge hoord werd«werk of brood 1" Te Clifden hadden omtrent 15,000 personenge durende de deliberatiën van den raad, zich in en om het stadhuis verdrongen en oproerig gedragen, daar zij in het denkbeeld verkeerden dat niets zou de eedaan worden om hen te helpen. Eindelijk heeft het aan drie Catholijke priesters mogen geluk ken het volk uiteen te doen gaan. De raad heeft eenen onderstand ter somme van 40,000 p. st. (480,000 guldens) toegestaan. In het graafschap Limerick heeft eene bende zes wagens met haver, die naar de markt van Limerick gebragt werden, aangehouden, zeggende, dat zij geene granen uit het land zouden laten voeren. Men zegt, dat er ook grove ongeregeldheden zou den hebben plaats gehad te Castle-Marlyr, en dat lord Shannon om troepen naar Youghal heeft ge zonden. Die laatste stad zelve verkeert in eenen toe stand van spanning alle winkels zijn gesloten. De handelaren hebben eene meeting gehouden en het besluit genomen, om voor de armen der stad en omstreken verscheidene duizende tonnen maïs te koopen. Ook in de omstreken van CorkSligo en andere plaatsen heerschte er eene groote gisting, er zijn troepen allerwege onder de wapenen ten einde de bevolking in toom te houden; men is beducht voor groote ongeregeldheden indien de regering niet spoe dig maatregelen neemt, om den nood der bevolking te lenigen. FRAMRIJ L Parijsden 1 October. Gisteren avond hebben Ite Parijs, onder voorgeving van eene verhooging j van 4 centimes op het brood van 2 kilogrammen in de voorstad St.-Antoine ongeregeldheden plaats 1. De glazen van al de bakkerswinkelsvan leen aantal andere winkels en bijna al de gazlan- taarns zijn met steenen ingeworpen. Vele uitste- Ikende kasten van magazijnen zijn zeer beschadigd. Tegen half twaalf uren was men begonnen eene Barricade op te werpen en reeds had men 3 reijen Ikeisteenen op elkander gestapeldtoen de kolonel Ivan het 48sle regement is toegesneld aan liet hoofd Ivan een bataiilon en de rustverstoorders uiteenge dreven heeft. Daarna hebben de soldaten zich be ijverd de keijen weder in de straat te plaatsen lm den doortogt voor de rijtuigen mogelijk te maken. Ten half twee ure keerde de kolonel naar de ka- lierne terug, een piket van 50 man, met een luite- |»ant aan het hoofd, achterlatende, hetwelk den ganschen nacht door de voorstad in alle rigtingen poerkruiste. Een aantal personen zijn gevangen genomen. De- Nn ochtend stonden vele verzamelingen van men- pchen voor de huizen der bakkersmaar zij droegen geen enkel kenmerk van aanval. Parijs, 2 October. De alhier plaats gehad heb bende ongeregeldheden zijn veroorzaakt, door dat Ie prijs van liet brood moest verhoogd worden. Velen Vvvamen koopenzoodat een der bakkers weldra geen brood meer had en zijnen winkel vroeger dan laar gewoonte sloot. Hieruit maakte men op, dat lij niet meer verkoopen wilde, waarop men bij hem glazen inwierp, lantaarnen verbrijzelde en meer ndere wanordelijkheden aanrigtte, die echter op hielden toen er eenige detachementen linietroepen en municipale gardes aanrukten. De commissaris van policie liet den winkel weder openen en er brood van andere bakkers inbrengenmaar slechts weini gen kwamen toen koopen. De oploop was spoedig uit een gejaagd, eenige belhamels, meerendeelsjon ge lieden van 15 tot 20 jarenzijn gearresleerd. Gisteren avond hebben zich weder talrijke benden in de voorstad Saint-Antoine en omliggende stralen vertoond. Linietroepen, municipale gardes te voèt en te paard, compagniën policie-ngenten, zijn over de Place du Tróne en van de Bastille op het too- neel der wanorde gekomen en zijn begroet met uitjouwingen en mishandelingen. Een huis waarin zich vele oproerigen hadden begeven is door 20 k 30 policie-agenten, ondersteund door municipale gar des te voet en te paardbestormdwaarbij vele arrestatiën hebben plaats gehad. Ten 10 ure scheen alles te zijn geëindigd. Men zeide, dat de voorstad Saint-Marceau ook was verontrust; doch dit berigt is onnaauwkeuris'. Brussel, 4 October, Te Gend is eergisteren door de overheid weder eenig huisraad van belastingschul digen verkocht; maar niet zonder dat daags te voren daartegen zoodanig verzet had plaats gehaddat de veikoop moest achterblijven. Nadat de deurwaarder met bijstand van eenen commissaris van policie en ettelijke gendarmes, de geslotene huisdeur van den onwilligen schatpligtige had doen openbreken en het in beslag genomen huisraad op eene kar had doen ladenwas er geen paard te bekomen om die voort te trekken. Hij deed nu de kar met touwen aan eene vigilante hindenen zoo begaf men zich onder het geleide der gendarmen, op weg, maar deze werden door de menigte met steenen geworpen en toen het hun gelukt was deze te verdrijven, waren de touwen aan de vigilante doorgesneden door eenen der omstanders, die in den drom ontsnapte. Antwerpen, 3 October. Gisteren middag heeft een kleine ongeregeldheid plaats gehad bij het schip Espindola, dat met 296 landverhuizers naar New- Orleans zou vertrekken. Dit was veroorzaakt door de slechte hoedanigheid der levensmiddelen, die aan boord waren gebragt, doch die door de commissie van toezigt nog niet warenonderzocht. De leveran cier heeft moeten vlugten., om zijn leven niet in gevaar te brengen. Harlingen, 1 Oct. Het is opmerkelijk, dat de ondernemende geest onzer vermogendste en bekwaam ste stadgenooten er zoo gemakkelijk toe kwamom hier eene groote en fraaije concertzaal te bouwen, en geenszins om eene regelregte stoomvaart tusschen deze zeehaven en Londen te bevorderen. Terwijl wij klaagden over gebrek aan handel en vertier, bragten de Engelschen zeiven die onderneming tot stand, en nu er, in plaats van één, reeds drie stoombooten van ongemeene grootte tusschen Har lingen en Londen in de vaart zijn, terwijl men ver wacht, dat er nog meer zullen worden aangelegd, nu staat ieder verbaasd over de gunstige resultaten van deze onderneming, over de menigvuldige voort brengselen van den Vrieschen grond, die van hier naar Engeland verzonden worden, en over de le vendigheid welke handel en vertier hierdoor hebben bekomen. Met zekerheid toch kunnen wij melden, dat er van den lsten Januarij tot den 23ston Sep tember van dit jaarbuiten eene menigte artikelen van minder belang, 4730 ossen en koeijen 224 kal veren, 127 jonge en oude varkens, 13,264 schapen en lammeren, benevens 26 paarden, met de stoomboo ten van hier naar Londen verzonden zijn. Al is liet ook, dat de prijs van vele levensmiddelen in deze provincie hierdoor zeer is gestegen, is het voordeeldat deze stad en dit gewest hiervan ge nieten, zeer groot en van veel belang. Deventer, 29 Sept. Heden voormiddag heeft men de echtgenoot van eenen fatsoenlijk burgerman al hier, eenen panischen schrik op liet lijf gejaagden geen wonderVerbeeld udat men haarterwijl de man afwezig was, eenen dragonder, als garnisaire te huis zondtot groote verwondering van de te zamenloopende buurvrouwtjes en niet geringe ont steltenis van de verbaasde huisvrouw, welke dezen ongenoodigden gast volstrekt niet kon verwachten daar 'den Keizer, of liever den minister van Hall, was gegeven, wat des van Halls was, zoodat der gelijke invordering van belasting hier niet te pas kon komen. Maar de krijgsheld was verkeerd geadresseerd: hij moest hij den vorigen bewoner!! van het huis worden ingelegerdMoest ifcgfc bij het uitvoeren van zulke hatelijke maatregelen niet met wat meer naauwkeurigheia te werk gaan 1 Vere, den 4 October. Heden morgen arriveerde alhier uit zee, de Veersclie loodsboot, gevoerd door schipper Naerebout, met het treurig berigt, dat hij op gisteren, na alle zijne loodsen op schepennaar Antwerpen bestemd, overgezet te hebben, in het vallen van den avond eene koopvaardijbrik ontdek kende, onmiddelijk zijne jol naar dezelve afzond, bemand met de loodskweekelingen T. C. Engels, B. Taberné en de matroos Leesbergten einde de zelve door eerstgemeklen als loods te doen beman nen de jol de brik genaderd zijnde kreeg eene stortzee over, welke onmiddelijk door een tweede werd opgevolgd; zoodat dezelve omsloeg, twee der manschappen mogt het gelukken zich aan den bo dem der jol vast te knellen, in welken verschrik- kelijken toestand zij hunnen medgezel Engels in de diepte der zee zagen nederzinken. Door liet angstvol geroep van de twee aan den bodem der jol zich vastgekneld houdenden, vermogt het den schipper niet een nog bij zich hebbende ge lukken, in den donker, na veel inspanning en beleid, door he 'oewerpen van touwen, hen te redden, die mede iecer oogenblik den dood voor oogen hadden gezien. De verdronkene loods—kweekeling Engels laat een' brave weduwe met een kind na: de vrouw bevindt zich waarschijnlijk in eenen zwangeren staat. Be kommerd ziet zij in haren zoo lijdenden en hulp behoevenden toestand de toekomst te gemoet. Mogt ook zij ontwaren dat vrienden van noodlijdenden en treurende weduwen haar hunnen bijstand en hulp betoon niet onttrekken. Bij resolutie van den 19 Augustus jl. heeft Zijne Excellentie dc minister van financiën het volgende vastgesteld: In aanmerking nemende, dat er nog steeds van tijd tot tijd, op 's Bijks Postkantoren navraag van de zijde der belanghebbenden gedaan wordt naar brieven met geldswaarde, die men beweert vermist te zijn, doch waaromtrent niet met genoegzame vrucht kan worden onderzoek gedaan, omdat de af zenders verzuimd hebben dezelve te doen aanteekenen acht het niet ondienstig, mitsdezen het algemeen te herinneren aan zijne vroegere advertentie van den 17den December 11., met. opzigt tot de geheele weg ruiming der bezwaren, waaraan het middel van aan- teekening vroeger onderworpen was; zoodat men thans tegen betaling van niet meer dan tien cents; onverschillig welke de plaats van binnenlandsche be stemming, of wat het gewigt der brieven ook zij en zonder verpligting om dezelve vooraf te frankeren, zich eene voldoende zekerheid van de overkomst verschaffen kan; weshalve een ieder die geldswaarde aan toonder te verzenden heeft, het aan zichzelven zal te wijten hebben, indien de administratie zich, ten gevolge van het verzuimen der bedoelde voor zorg, buiten staat mogt bevinden, in ieder geval, de van haar verlangd wordende inlichtingen te geven. GEMENGDE BERIGTEN. Het Deensclie eiland Alroe is door de trekrot in bezit genomen. Millioenen van deze dieren legeren aldaar, vreten alles op, laten de ingezetene niets over. Zijn er in Nederland ook niet zulke trek— rottenDen 24 Sept. van Rotterdam naar N.Ame rika vertrokken een schip met landverhuizers, waar onder de bekende predikant der Afgescheidenen te OmmenDs. van Raalte. Te Hardenberg ziet men de vreemdste dingen van alle vreemde dingen. Primo: gaan eenige autocraten maar dood eenvoudig zonder toestemming van hooger hand, onder zich verdeelen eene hoeveelheid markegrond eene uit gestrektheid hebbende van even 16Ö0 bunders! Hun stelregel is: wij alleen zijn burgers en de andeie niet. Zelfs degenen welke bewijzen kunnen dat door hunne voorzaten, en wel in 1800, aandeden in die markegrond gekocht zijn, en dat ze dus tot de ge- waarden behuoren, worden al rneè door die grij[- vogels uitgesloten omdat die naar hunne bekrom— pene wijze van zien (NB.) geen e burgers zouden zij Secundo: heeft men daar het pieizier om tegenwoordig droogvoets met zijne kamermuilen aaneene uren lange promenade te kunnen maken door de ri\i r de Vecht, en wei omdat de burgemeester swam van Gramsbergenvaderlijker voor zijne beurs dan voer zijne ingezetenen zorgt, (dat doen immers meer en grooter potentaten) Die burgemeester het met de veenbazen der Dedemsvaait eens zijnde, heeft durvn toeslaan dat er een lam in de rivier is gelegd', om al liet water te doen citloopen in genoemde vaart, en de Vechtschippers te doen tcrltotigcren! I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1