ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Tweede Editie. Derde Jaargang. A ieu wstij dingen ITALIË. NEDERLAND. V erscheidenheden 31 AAKDAG De ZIERIKZEESCHE NIliUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Luoze en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden poor elke EDITIE afzonderlijk binnen deStad,y*0,50 eu ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. ^De prijs der Advertentiën is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents xegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor liet eerst uitkomend N°. niet meer wor- 1 den aangenomen. Briepen Franco. 200slc K. N. LOTEN t. De Trek- 46. (488) T benoodigd (490) Rome, 18 Sept. Gisteren werd op hoog bevel de geheele voorraad van het voor de militaire bak kers bestemde bedorven meel in den Tiber gewor pen. Ook werden reeds des morgens ten 7 ure, op de gewone plaats, de bepaalde rations brood aan de militairen uitgedeeld. Volgens uitdrukkelijk bevel moet de hoofd-inspecteur der troepen alle dagen bij de overgave van het brood tegenwoordig zijn en moeten twee der brooden ten overstaan der solda ten, een aan de kommanderenden generaal en het tweede aan den minister van oorlog, verzegeld wor den toegezonden. Gisteren echter werd een brood verzegeld naar Z. Heiligheiden aan den kardinaal staats-secretaris Gizzi, door den minister van oorlog bezorgd. Ook moet voortaan het meel voor het brood der soldaten volstrektelijk binnenlandse!) zijn, met streng verbod van gebruikmaking van buiteulandsch meel. De leveranciers hadden de geheele laatste groo- te levering van bedorven rneel buitenlands voor een' spotprijs aangekocht. ENGELAND. Londen 26 Sept. Gisteren avond heeft men alhier een zeldzaam luchtverschijnsel waargenomen. Om tien ure werd de dampkring in eens verlicht als bij een' heldere maneschijnen zag men een vuurbol door de lucht zweven van het Zuiden naar het Noorden. Dezelve liet, even als een vallende ster, flikkerende vonken achter, die eerst na verloop van 5 minuten geheel verdwenen. Londen, 29 Sept. Tot nog toe schijnen de po gingen van het gouvernement, om den hongersnood te stuiten, waarmede Ierland bedreigd wordt, tot geen resultaat geleid te hebben. De ongeregeldhe den nemen toe; de plundering der magazijnen van eetwaren en winkels der bakkers gaan steeds voort, zonder dat de gewapende magt de afzonderlijke ei gendommen kan beschermen. In alle Catholijke ker ken in Engeland doet men collecten. Men verneemt nog niet dat de protestantsche geestelijken dit voor beeld der Catholijken gevolgd hebben. Volgens de laatste berigten zijn talrijke benden uit het district Shanagarry, woensdag II. in de stad Cloyne gekomen en wilden de winkels plunderen, ware het niet dat de beangstigde bakkers al hun voorradig brood aan de verzamelde scharen hadden gegeven, die daarop zijn voortgetrokken. Een der gelijk geval heeft te Castlernartyr plaats gehad. Ook te Carlow zijn oploopen door de policie en de ge wapende magt uiteen gejaagd. Te Closhmore graafschap Waterford, is lord Stu art Decies, luitenant van het graafschap door ver scheidene duizende personen aangevallen en met stee- nen geworpen. De oploop moest door een detache ment dragonders worden uiteen gejaagd, waarbij velen zijn gekwetst. Arnhem, 1 Oct. Men zegt, dat de Heer Thieme wederom staat vervolgd te worden, wegens laster tegen den Heer J. A. H. de la Sarraz, minister van èuitenl. zaken, voorkomende in een artikel der Arnh. Courant van 2 September 1846N.° 189. Rotterdam, 30 Sept. Heden namiddag ten l1/, ure is de Heer Kirsch weder met zijn luchtballon op gestegen en we 1 van uit de sociëteit Harmonie. De plaats der sociëteit was met verscheidene Heeren en Dames bezet, die zich wezentlijk verlustigden )ij het schouwspel, dat hij hun aanbood bij zijne opstijging, want buiten en behalve de linten, die hij jewoonlijk uitstrooit liet, hij ook een paar duiven uitvlie den, daartoe expresselijk bij zich genomen. De wind N. W. zijnde, ging hij statig over de stad en men ton hem wel een half uur lang in de hoogte na staren, met die kleine uitzondering, wanneer de Wolken hem voor ons gezigt verborgen. Omstreeks half 3 ure is hij behouden te Capelle op den IJs- iol ne.dergekomen en met de Goudasche stoomboo t ten half 5 ure alhier gearriveerd. Naar wij verne men, zal de Heer Kirsch aanstaande week voor het mbliek in de sociëteit Harmonie opstijgen. Te Ossendrecht is de nieuwe burgem. Martinus tlelsen ingehuldigd. Er werden plegtige feesten ge leven en 's avonds een luchtbal opgelaten waarop wee gloeijende letters M. M. stonden. Ossendrecht uichtemaar de landlieden uit den omtrek, hiervan 'nbewust, schrikten, toen ver van de plaats der 'platingdo ballon statig daaldezij ijlden naar hunnen 'asloor roepende dat er een verschijnsel aan den hemel was, eene ster met de letters M.M., 't geen, meenden zij, doelde op den duren tijd en meer! meer! beteekende. Doch de pastoor zeide te weten, dat het beduide minder I minder! waarop de goede lieden zich gerust op hunne peluwen uitstrekten droomende van den goedkooper tijdhun van den hemel beloofd. Eenigen tijd geleden werden door een veenarbei der aan de Dedemsvaart, bij het opsteken van veen eenige, zoo hij meende, stukken hout gevonden, die hij als brandhout achteraf wierp. Toen 11. donderdag deze arbeider weder op die plaats kwam en naar het hout wilde zienvond hij de voorwerpen voor hout te harden na ze van zand en veen ontdaan te hebbenontdekte men dat het 3 zeer goed bewaarde buffelhoorns waren, waarvan twee aan elkander passen; van een vierde is alleen de punt gevonden, Deze hoorns lagen op de zandlaag tusschen het veen en het zand, op eene diepte van 4 ellen. Zij zullen ongetwijfeld op het museum der Overijsselsche vereeniging geplaatst worden, waar reeds meerdere overblijfsels vaneenen vroegeren toestand van onzen bodemdie van onder de veenlagen voor den dag gekomen zijnbewaard worden. Men leest in het dagblad Overijssel Uit Saksen wordt geschreven, dat volgens de op merkingen van veldlieden, jagers en veehoeders, alle voorteekenen op eenen buitengewonen strengen win ter wijzen. Het heidekruid bloeit tot boven aan den top, en de aardmuizen graven hunne nesten 2'/s tot 3 ellen diep. 't Bekende schandaal van de wederregtelijke afdam ming der rivier de Vecht, door een troep eigenbe— langzuchtigenheeftopgehouden. Nude Dedemsvaart behoorlijk van water is voorzien en zij dus hun doel bereikt hebbenheeft men den damdie door 40 veenarbeiders, met knuppels gewapend, bewaakt werd, opgeruimd. Een aantal schippers op de Vecht, die op 't drooge hebben gezetenvorderen schade vergoeding maar die zullen ze wel nooit krijgen. Voor eenigen tijd heeft the Times zekeren Bogle openlijk bekend gemaakt als behoorende tot eene kleine bende bedriegers, die op het punt waren van de voornaamste bankiers van Europa door valsehe credietbrieven voor eenige millioenen op te ligten, doch de Times, door zijn Brussclschen correspondent on- derrigt, verijdelde den aanslag. Bogle deed daarop de Times een proces aan doch dit blad verzamelde bewijsstukken uit onderscheidene hoofdsteden van Europaen bewees daardoor de waarheid van zijn berigt. Nogtans werd de Times veroordeeldomdat de Ëngelsche wetten niet alleen verbieden, iemand in een openbaar geschrift te lasteren, maar ook eene voor iemand onteereride waarheid te zeggen: de veroordeeling was echter eene overwinning, omdat de jury den aanklager slechts een penny voor schade en intres toewees. Intusschen liepen de proceskosten zeer hoog, daar de Times geen uitgaven ontzien had om 't artikel van zijn berigtgever te staven. De eerste Londensche kooplieden wilden het dagblad de kosten niet laten dragen van zijn ijver voor 't al gemeen belang, en openden eene instelling om het schadeloos te stellenwaaraan de eerste huizen van Europa deelnamen. Daar echter de eigenaren der Times alle geldelijke vergoeding weigerdenwerd besloten uit 't bedrag der ingeschreven gelden 2 beurzen te stichten aan eene school te Oxforden voorts twee marmeren platen, vermeldende de door de Times bewezen dienst, te plaatsen, de eeneinde beurs, de andere boven de deur van 't huis, waar de Times uitgegeven wordt. Deze platen zijn dezer dagen geplaatst en bij die gelegenheid is door de voornaamste Londensche bankiers en kooplieden een prachtige maaltijd aan de eigenaars en schrijvers der Times aangeboden. GEMENGDE BERIGTEN. Eene hinderpaal ontdekttusschen Capelle en Ouwerkerk, dus voorzigtigheid behoort in acht ge nomen te worden, om de toonen niet te stooten. Bij gelegenheid der Amsterdamsche kermis is er niets ten tooneele gevoerdwaar het publiek meer genoegen in had, dan in Liefde en WRAAK. Oog getuigen verzekeren dat de opgewondene stemming bijna grensde aan de stemming der Brusselaars in 1830, toen de Muctte de Portici werd opgevoerd. Te Keulen is er weer eene komeet, hetwelk de zevende van dit jaar is, gezien geworden. De ouden voor spelden uit zulke natuurverschijnselenpest, honger, oorlogoproer, enz. Uit het Canton Argau is eene lOOjarige vrouw naar Amerika vertrokkenom haar fortuin te zoeken. Het heeft den koning be- haagddat de heer K. van Hulst, twee jaren in een der magazijnen van sinjeur de Jonge zal gepak- huisd worden. Waarom ook genade gevraagdge nade kan alleen aan schuldigen gegeven worden. Volgens de pleitrede van den heer de Kempenaer, zijn er in den Haag ook spionnen die valsehe eeden afleggen. In Zierikzce huisvest toch al het schuim niet, dat Nederland oplevert. De Luiksche ezel heeft zijn veulen (Lubberd éénoog) heden nacht in de kleine schutskooi gezet, omdat hij, in plaats van de rust te bewarende rust verstoorde. De Arn- hemsche policie is overdreven nieuwsgierig wie de redacteurs der Arnhemsche Courant zijn; idem de Zierikzeesche policie naar die van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. Den 14 dezer zal het beslist worden wanneer de Ooijevaars van den boozen zullen ver lost worden. Gorcum is reeds buiten staat van beleg verklaard. Het standbeeld voor oom Fluris zal, naar men zegt, volgens het beeld zijn waar Ne- bucadnezar eertijds van gedroomd heeft, dat ishet hoofd van goud borst en armen van zilver, buik en dijen van koper, de schenkels van ijzer, en de voeten mede gedeeltelijk van ijzer en van leem. Het duurde na dien tijd niet lang of het geheele nageslacht van Nebucadnezar werd van de aarde zoo schoon weggeveegd, of het nooit bestaan had. Alles bereikt eenmaal zijn hoogste punt. Men wil dat de heer Strens voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bedankt zou hebben. Wie weet of ons ver- tegenwoordigertje nog niet in de Eerste Kamer zal snappen. Althans zoo hij het in de volgende zitting er zoo goed afbrengt, als in de vorige, (men zegt dat de echo van zijne welsprekende stem in 's lands vergaderzaal nog weergalmt) dan is er zeker veel kans voor. De Haagsche regters hebben het thans zoo druk, dat het zweet van onder hunne pruiken loopt. Men zegt dat er te Zierikzee meer dan 100 huisgezinnen zijn, die besloten hebben, om in het aanstaande jaar naar Amerika te vertrekken. Aan de Redactie der Nieuwe Rotterdamsche Cou rant is het onderstaande stuk uit Middelburg toege zonden VERSIEZINGEN TE MIDDELBURG. Mijnheer de Redacteur l In No. 226, van Dingsdag 22 Sept. dezes jaars, van uw geacht dagblad vindt ik een stuk, getiteld: de Verkiezingen te Amsterdam, Zeker is de uitslag daarvan verblijdend; maar niet minder is dit de uitkomst der verkiezingen te Mid delburg. Jhr. van der Heim, in het vorige jaar herkozen, heeft de kieschheid gehad voor de toen op hem ver strekte benoeming te bedanken, daar zijn Hoog WelGeb. het onvoegzame begreep, om te gelijkertijd gouverneur van Zuid-Holland en lid van het Kies- collegie te Middelburg te zijn. Bovendien waren drie leden van dat kiescollegie overledenzoodat er vier buitengewone vacatures te vervullen waren. Te Middelburg bestaan er geene sociëteitengelijk de Amstel-societeit. Geene kandidaten konden er door de vrienden der staatshervorming worden voor gesteld. De bijna toevallige keus van de meerderheid der van hunne grondwettige regten gebruik makende stemgeregtigden heeft in dezen moeten beslissen, en nu zijn alzoo verkozen: De W. Ed. Gestr. heer mr. A. F. Sifjlédie in der tijd zich aan het hoofd eener petitie tot herziening der Grondwet geplaatst heeft, met 119 stemmen; zijn medepetitionaris, de beer J. F. Falc Brouwer, met 118 stemmen; de heer II. J. Bronkers. met 99 stemmen, zijnde de petitionaris A. II. G. Fokker, als zwager van een der verkozenen, die 87 stemmen bekomen had, door het lot uitgevallen; en alsnu ingetreden de heer C. Vis, ridder der orde van den Ned. Leeuw, en voor de steden lid der provinciale staten die 61 stem men verkregen had, en door de oprigting van de maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland, waarvan hij voorzitter is, alsmede door zijnen bekenden ijver tot bevordering van alles, wat de welvaart zijner medeburgeis kan bevorderen, al zijn dan overigens zijne staatkundige gevoelens onbekend, alle aanspraak heeft op de hoogachting zijner stadgenootenen buiten twijfel een voorstan der is van welbegrepenen wetenschappelijken voor uitgang. Wanneer ik den uitslag der verkiezingen van mijne geboortestad verblijdend noemdan is het omdat de gedane verkiezingenhet bewijs opleverendat ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1