ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Berde Jaargang. N ieu wstij cl in gen ZWITSERLAND. E N G E L A N D. FRANKRIJK. NEDERLAND. Verscheidenheden. DS AAHSEAAITDE SITTING- '-UENEL»,™. N°. 281. DONDERDAG 1 OCTOBER. Me ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vonk Maandag cn Donderdag bij P. de Looze en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. v prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijkl binnen de Stad, f 0,50 en ƒ0,60 franco door het geheele Rijk. y uitgegeven op j is verkrijgbaar I dit rijk. De Donderdag 1 Vrijdag 2 Zalurdag 8 Zondag 4 Maandag 5 Dingsdag 0 Woensdag 7 October. Opgang der zon Ondergang. min. 15 ure min. 5 ^De prijs der Adverlentien is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend K°. niet ineer wor den aangenomen. Brieven Franco. Eene vreesselijko ramp heeft het vlek Tavannes canton Berngeteisterd. In minder dan een uur tijds heeft, in den nacht van den 15 en 16 Sep tember een hevige brand liet logement de Kroon cn liet daarnaast gelegen huis van den luitenant- generaal Voirolin de asch gelegd. Do schade is onberekenbaar. Oogst, meubelenen huisraad, alles is verbrand. De personen die zich in het logement bevonden lagen in den eersten slaap gedompeld en inen heeft den brand eerst ontwaard, toen reeds een groot gedeelte van het huis in de vlam stond. Het droevigst van deze ramp is, dat men liet le ven van vijf menschen te betreuren heeft. Twee en twintig vreemdelingen bragten den nacht in het hotel door, en de zeventien die overgeble ven zijn, hebben zich niet kunnen redden, dan door uit hunne vensters op-straat te springen. Nog is er één die in zijnen va! den dood gevonden heeft en ai de anderen zijn min of meer bezeerd. Een hunnereen Engeischman, is zoodanig gebrand, dat men aan zijn leven wanhoopt. Onder de vijf personen die in de vlammen gebleven zijnbevindt zich een huisgezin van Straatsburg, bestaande uit vijf personen, een enkele is overgebleven. Vader, broeder, schoonbroeder en zuster zijn onder de puinhoopen bedolven hij wien de dood gespaard heeft, is een jong geneesheer, die wanhopend is. Een lid van den Bernschen staatsraad, de heer Immer, van Thonne, directeur der openbare wer ken, is onder liet getal der dooden. Men heeft hem een oogenblik voor het venster geziendoor de vlammen ingesloten, waarna hij verdwenen is. Des anderen daags heeft men getracht de slagtoffers op te sporen maar de hitte en steeds uitbarstende vlammen maakten alle pogingen vruchteloos. Men is van aiie zijden te hulp gesneld doch liet was reeds te laat. De oorzaak dezer ramp is niet bekend. Men vc onderstelt echter dat een der reizigers zijn licht heeft laten branden toen hij zich te slapen legde, of dat iemand eene cigaar gerookt hebbende, dezelve nog brandende heeft weggeworpen. Londen23 Sept. Te Barrington Garney leeft eene jonge vrouw, dochter van een steenhouwer, James Comber genaamd die sedert 9 jaren geen voedsel gebruikt heeft. In 1837 stierf een harer zusters en de bezigheden harer moeder haar verpligt hebbend, alleen hij het lijk te blijvenwas zij door een zoo grooten schrik bevangen gewordendat zij ziek werd. Langzamerhand nam zij in krachten af en verliet het bed niet meer, terwijl zij aangetast werd door oenen zcnuwachtigen cn bijna onophoudelijken hik. Sedert dien tijd heeft zij geen woord meer gespro ken en al het voedsel dat zij ontvangt, bestaat in een weinig vocht, hetwelk men met een lepeltje in hare mond giet, door de opening, welke doof een ontbrekende tand veroorzaakt is, want. liet kakenbeen is zoo gesloten dat er niets door kan. Ofschoon reeds sedert lang in dien akeligen toestand verkeerendeis het arme meisje in dien tijd nog bijna zes duimen gegroeid. Zij is bedaard en gela ten en brengt den dag in het gebed door. Londen26. Sept. De prachtige stoomboot Great Britain, dingsdag morgen van Liverpool vertrokken naar New-York, heeft op de noord-westkust van Ierland te Dundrum-hay schipbreuk geleden. De equipage en de passagiers, ten getale van 181, heb ben zicli in de booten kunnen redden, alhoewel de zee zeer hol stond op het oogenblik dat het vaartuig grond raakte. Men hoopt dat men het in den aan staanden vloed weder zal kunnen vlot krijgen. De Great Britain had den overtogt van Liverpool tot aan de plaats zijner schipbreuk met eene buitenge wone snelheid afgelegd, daar hij bijna 13'/s knoopen in liet uur liep. Parijs, den 25 September. De Sphinx, welke den 17 dezer te Marseille is aangekomen, heeft uit Al geria medegebragt Charles Henrysergeant hij het Ist" bataljon hij hét leger in Alrika, cn zoon van Joseph Henry. Deze jongeling, die reeds 7 jaren de wapens voor zijn vaderland draagtheeft steeds doorzijn goed gedragen zijne verdiensten uitgemunt. Hij is 25 jaren oud, en begeeft zich thans, naar men zegt, naar den koning, om ten gunste zijns vaders eene verzachting van straf te vragen. Nijmegen, 26 Sopt. Zoo als in het Handelsblad van den 19 dezer is gemeldbegaf zichop den 16 bevorens, eene commissie uit de arrondissements- regtbank alhier, naar het dorp Eldenbij Arnhem, ten einde in loco information in te winnen betrekke lijk den plotselingen dood van zekere weduwe Bos man ongeveer 70 jaren oudcn waarvan de oorzaak verdacht was. De overledene bewoonde eene kamer iu liet huis baars stiefzoons Gerrit Bosman, arbeider te Elden, op wien, naar men verneemt, de vcr- pligting rustte zijne moeder kosteloos te doen inwo nen en haar bovendien eene bepaalde geldelijke ondersteuning te verschaffen. Deze omstandigheden, gepaard met de gedragingen van gemelden G. Bos- inan zoo voor als na het overlijden zijner moeder, met welke hij bovendien in gedurigen twist had ge leefdmoeten hot vermoeden hebben doen ontstaan, dat er eene vergiftiging koude hebben plaats gevon den dien ten gevolge is door twee deskundigen, de hoeren C, van Eldik, mcd. doet., en J. den Dooren de Jong, heel- en vroedmeester, beiden te dezer stede, welke bovengemelde commissie naar de plaats van iiet sterfgeval vergezeldenovergegaan tot de schouwing en opening van liet lijken wij vernemen dat, na alloop hiervan, eenige deelen uit het lig chaam der overledene zijn gesteld, in handen van twee chimistende heoren D. J. Bosch en A. Y. A. Looi- jenapothekers alhier, ten einde mot en benevens eenige melkspijs, waarvan dewed. Bosman hot laatst zou genuttigd hebben, scheikundig te worden onder zocht. Het resultaat van dat onderzoek is nog on bekend en houdt, naar men verzekert, laatstgemelde deskundigen nog steeds onledig. 's Gravenhageden 26 September. Heden is het getuigen-gehoorin de zaak betreffende de ongere geldheden te 's Gravenhage en te Delft voorgevallen in September des vorigen jaars, bij het provinciaal geregtshof aanhangigvoortgezet. Op eenige getui gen na, a déchargezijn dezelve alle gehoord. Er zijn heden gewigtige getuigenissen afgelegddie wij niet bij zamentrekking kunnen medcdeelen. Zooveel kan gezegd worden dat de getuigenissen van oenen medegevangenen die verklaard had dat de beschuldigden Meeler en van Gorhum aan hem had den te kennen gegeven, dat zij het doel gehad had den oin oproer te stichten, zijn weèrsproken door hetgetuigenis van twee gevangenbewaarders, die op den eed verklaard hebben dat het onmogelijk was dat die medegevangene op dezelfde plaats der beschul digden kon zijn geweest, welke verklaring zij met redenen van wetenschap bekleedden. Het hof heeft bij het eindigen der zitting gelast, dat alle getuigen maandag niet meer behoefden terug te keeren, uit gezonderd deze vroegere medegevangene en nog een ander medegevangene. Bij het getuigen-verhoora decharge, is evenwel geblekendat de beschuldigden j met dien medegevangenen op de bewuste plaats gezien waren. Heden zijn vier der personen die ten vorigen jare gearresteerd waren bij de bewerkstelligde huiszoeking op de Gevolde Gracht, en die verdacht werden ge houden van muntschennis ontslagen cn op vrije voe ten gesteld. Deze personen zijn: S. van Ulm, J. van Rijs, Naatje Salabeshuisvrouw van J.van Ulm, en Salabes. De Minister van Financiën, blijkens eene aan schrijving van den 7 Sept. aan de Gouverneurs, houdt de aardappelen-ziekte van 't vorige jaar voor een onvoorziene ramp, welke op kwijtschelding of afslag van grondbelasting aanspraak geeft. De tegen woordige aardappelen-ziekte echterhoudt Z. Exc. voor misgewas, gelijksoortig als dat der Rogge, eu voor welke onheilen de wet evenmin eene gunst heeft toegekend, als zij bij buitengewone rijke oogsten, meer belasting vordert! Wie zegt nu nog, dat onze Minister van Finan ciën geen Wijsgeer is De Heeren Rnuxo Tidf.man en Dr. E. C. Buch- ner zijn te Amsterdam tot Kiezers benoemd. «Groot is de overwinning," zegt het Handelsbladzij is een treffend blijkdat de stemgeregtigde ingezete nen de behoefte aan vooruitgang en grondwets herziening, levendig beseffen; want alleen onder deze vaan van grondwetsherziening en vooruitgang in het vereenigen van stemmen op deze beide candidate» aangeprezenen onder deze vaan alleen zijn ze ge kozen," Naar men ons verzekert, heeft men dien gunsti- gen uitslag te danken aan de ijverige pogingen van de bekende Amsterdainsche Staatkundige Sociëteit onder bestuur van Prof. Beuerihan en andere ver lichte mannen. Te Dordrecht heeft een bekende voorstander der Grondwetsherziening, de lieer P. Blussé van Zuib- laxd, de moeste stemmen bekomen. Te 's Hertogenbosch zijn gekozen, de heeren A, Suys en A. van Lanschot. Het waren de twee candidate»wier namen op een stukje papier ge drukt, onder de deuren der woningen bij tie stem- geregtigdenzijn doorgestoken. I GEMENGDE BEKIGTEN. De Zwolsche kikkert, gelijk hij eigenaardig door een geniaal schrijver wordt genoemd, hoewel daar toe aangespoord door den Zwartsluizer Bode, schijnt liever niet op de krachtige aanmerkingen in den Burger te willen antwoorden. Nu 't is ook maar heter dat de nachtegaals der groene boorden, de koppen onder 't water houden. De Russische Beer heeft kunnen goedvinden, al de aanzienlijke landgoederen eener huwzieke dame verbeurd te ver klaren en ten eigen profijte te verkoopenom re den zij zich met ecnen vreemdeling in den echt heeft begeven!! Wanneer wordt do menschheid toch van die beere-boèi verlost?! De regtbank te Deventer heeft op nieuw een zeer comiek vonnis gewezen. Zij verklaart twee schippers, GOUIS cn VAN ELBURG te Etiimenom het binnenlandsch vervoeren van eenige brooden suiker, veroordeeld tot DERTIG MAANDEN tuchthuisstraf!! Voor TOOVENAARS of PINETTIES! Immers volgens het bonnekiekers-pro- cosverbaal in verband met het curieuse vonnis zijn de ongelukkige slagtoffers onzer bcore-hoélgelijktijdig met hunne vaartuigen op de Dedemsvaart cn op de rivier de Vecht geweest, welke wateren trouwens ettelijke uren van elkander verwijderd zijn o Tem pora! o Mores.' In de maak: twee spliksplintcr nieuwe ridderorden die van den Russische» Beer, en van den Nederlandschen SCHAPEKOP. Do land verhuizing neemt in allo oorden des Vaderlands gezegend toe. Uit de gemeente Hardenberg, in Over ijssel, zijn twintig huisgezinnen opgetromd. Een aantal fiksclie boeren zijn aan 't verkanselen van hu» have en goedom - de beweging te volgen. Nie mand kan de belasting-lucht hier meer verdragen. In gezegde gemeente moeten de arme duivels die voor vier jaren, alleen aan gemeentelasten VIER gulden betaalden, nu liet viervoud van dien opdok ken, zegge: ZESTIEN GULDENS!/ Te Gramsber- gen, dito in 't goud gevat, met dit onderscheid dat dc uitgemorgelden aldaar, den moddervetten burge meester, én notaris, én secretaris, én gemeente-ont vanger, én kerkvoogd, én kerk-ontvangerén rent meester, én molenaar, én markerigter, nog extra den zak moeten lappendoor nog altoos het tractc- ment vooreonen docter te betalen, die reeds sints ja ren van standplaats veranderd is!! Van stembillet- ten en verkiezingslijsten weet men in die plaatsen niets, volstrekt niets. «Stembilletten"vragei de burgers en boeren aldaar«wat zijn dat voor dingen Kan men die ook eten?" Geen wonder dus dat men in zulke gemeenten, van eeuwigheid tot zaligheid met regerings mannen blijft opgescheeptdie als men hun vraagt wat zij op 't. stadhuis verrigt hebben droogweg antwoorden: «dat weet ik niet; maar wel dak mien naam e zet, en joa e zegt hcbbeV' Geen wonder dat wij ons op jonkheerlijke staatslieden mogen verhovaardigen, waaronder er zijn, niet bij magte ecnen verstaanbaren brief te schrijven Die niet schipperen kunnen, blijven aan 't roer! Geen wonder dat wij met verzuipen worden bedreigd.' Is_ er iets natuurlijker dan dit? De ondeugende karf- ton-regter Jan B, door DE BURGER nog zeer onlangs schrikkelijk in de maling genomen, begint nu vaIsohe guldens te debiteren: nu hij heeft ook lang genoeg in 't geniep valsehe munt geslagen! Do luitenant EBERHARD is bekroond met 71e Eikenkroonomdat hij zwemmende eenen korporaal de broederhand reikte. De heer Gebrande te Har denberg, redde verscheidene menschenlevens in wer kelijk doodsgevaar en krijgt niet eens een bedankje LE Nog zes en zeventig dagen; nog 1821 uren cn de Staten-Gcncraal staan wiér voer onze oocen."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1