Z1E RI k Z E S (II MEI W SHORE. mssSSk Derde Jaargang. Nieuwstijdingen NEDERLAND. ersclieidenheden Verkiezingen te Amsterdam. LANDVERHUIZING. LH. £79. 1840. DONDERDAG 24 SEPTEMBER. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE wordt uitgegeven op Maauilag en Dontlertlag bij P, de Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen deStad, 0,50 en ƒ0,60 franco door het geheelc Rijk. Donderdag 24 September. Opgang der zon Vrijdag 25 ure min. Zaturdag sC 6 00 Zondag 27 Maandag 28 Eerste kwartier Dingsdag 20 Woensdag SO Ondergang, ure min. S 00 De prijs der Advertentiën is Tien Cents de regel, behalven 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen iu gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk" tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. ENGELAND. Londen 19 September. De berigten uit Ierland ontvangen, zijn alles behalve voldoende. Hoewel er nog geen algemeene opstand heeft plaats gegrepen zoo is het niettemin blijkbaar, dat, indien er geene bepaalde en spoedige maatregelen genomen worden, om werk te verschaffen, alware het dan ook slechts tijdelijk, het geduld des volks ten einde zal wezen; terwijl eenige grondbezitters trachten de juiste be- teekenis te vinden der parlements-acte, en anderen zich uitputten, om de beste middelen te vinden ten einde hare bepaling te ontwijken. Het schijnt, dat de thans heerschende gisting grootendeels is te wij ten aan de bepaling des resolutie van de tresorie, waarbij vastgesteld wordt, dat aan de arbeiders, die tot openbare werken gebezigd worden, 2 s. daags minder zal worden gegeven, dan het gewone loon, betaald in die districten waar men zoodanige wer ken verrigt. Te Limerick, Dungarven, Cloyne, Clashmore, Ballingarawn, Clonaslee, Schooland Foxborough en andere plaatsen meer, is het volk opgestaan, heeft gewelddadigheden gepleegd bij de pachters, wier gra nen het heeft medegevoerd, en hen met den dood bedreigd, ingeval zij hunne pacht betaalden. In eerst- gemelde stad hebben zij zich aan grove ongeregeld heden schuldig gemaakt, omdat zij geen werk kon den bekomen, zoo zelfs, dat eene aanzienlijke mili taire magt noodig was, om hen tot de orde terug te brengen, 's Avonds werden de troepen gereed ge houden, ook artillerie, terwijl de oorlogs-stoomboot Alban, die in de haven lag, met geschut werd voorzien. Allerwege in Ierland gevoelt men de noodzakelijk heid, dat hel parlement spoedig worde .bijeengeroepen, ten einde betere en spoediger maatregelen tot leni ging van den ramp te beramen. Het Freeman's Journal geeft berigt van eene tal rijke vergadering van overheden van het graafschap Mayo, die 11. zaturdag te Castlebar heeft plaats ge had, ten einde beslissende maatregelen te nemen tot wering van den hongersnood. De vergadering heeft besloten onmiddelijk een deputatie naar de koningin te zenden, en heeft ook verschillende andere besluiten genomen, alle strekkende om aan do armen werk te verschaffen en de levensmiddelen goedkooper te maken. Amsterdam, 21 September. Er heeft gisteren op den Hollandschen spoorweg een voorval plaats gehad, hetwelk de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. De trein namelijk, welke ten 2'/s ure alhier moet aankomen, kreeg bij Halfweg Haarlem en Amsterdam, een oponthoud, doordien de spieën van de assen der locomotief braken, de raderen daar door van het spoor af naar binnen schoten, en zoo doende in het zand wegzakten. De schok daardoor aan den trein te weeg gebragt was ontzettend; even wel bleven al de rijtuigen gelukkigerwijze op het spoor, zoodat de talrijke reizigers slechts een verlies van een paar uren tijds te betreuren hadden. De volgende treinen hebben dit zelfde oponthoud onder vonden, daar de locomotief, te ver ingezakt zijnde om haar zoo spoedig uit den grond te ligten, nog midden op den weg staat, en daardoor aan weerszij den derzelve zich een locomotief met wagens bevindt, om de reizigers en goederen beurtelings op te ne men en te vervoeren. Wanneer wij de ontzettende ongelukken bedenken, welke uit dit ongeval hadden kunnen voorspruiten, dan kan men niet genoeg dank baar zijn voor den gelukkigen afloop. 's Hertogenbosch21 Sept. Het provinciaal ge- regtshof van Noord-Holland heeft gisteren wederom twee nachtwachts veroordeeld tot schavot- en ge vangenisstraf, die schuldig waren verklaard aan dief stal bij nacht, door meer dan eenen persoontijdens zij in hunne betrekking als nachtwachts ver- pligt waren tegen dergelijke misdaden te waken en ze te bedwingen. Zeer onlangs hebben twee andere dergelijke bewakers van de veiligheid der burgers door hetzelfde hof zich dezelfde straf zien opleggen. GEMENGDE BERIGTEN. Elburg zit in zak en asch wegens 't droevig af sterven van een kundig arts. Een Dr. te Leiden waarschuwt het geëerd publiek voor de garnalen, De oogst is in llusland buitengewoon goed uitge vallen.De Zuider-Zee zal waarschijnlijk droogge maakt wordenwaardoor 4- h 500,000 bunders bouwland zal aangewonnen worden. Een agent van policie is te Amsterdam tot ƒ25 boete veroordeeld, omdat hij eenen jongendie hij transporteren moetstmet rotting-olie had gesmeerd. In Portugal is de be lasting op den wijn en het zout vernietigd. Alle staten, hoe verward het er ook zijn mag, zoeken toch somwijlen nog iets goeds te verrigten behalve Ne derland.Te Arnhem zijn de aardappelen op éénen marktdagruim één gulden gedaald. Met moeite is er thans 2,00 te bedingen. Van Akerlaken zal waarschijnlijk, onder voogdijschap van van Hall, de brieventasch van binnenlandsche zaken onderden arm krijgen. Wie of de grootsten helft van de 25,000 hebben zal, is onbekend. Een jong sol daat heeft te Duinkerken geweigerd, getrouwheid aan den koning te zweren. Wat helpt toch een eed als men anders denkt; al dat zweren moest maar af geschaft worden, want vorsten worden daardoor in den waan gebragt, dat alle schutters en soldaten zich liever dood zouden laton schietendan een eedbreker te worden. Te Stavenisse is een wit haas geschoten. Men berekent, dat er in dit jaar ruim 50,000 ossen en koeijen uit Nederland zullen worden gevoerd. Het bruggetje hetwelk over de schuithaven ligt, staat om intevallen. De beurs van Amsterdam, die, even als de nieuwe kerk te Zierikzee, verknoeid is, zal overdekt worden. In den Haag is een kabinets-courier aangekomenmet de belangrijke tijding, dat Z. M. cours naar de Ne derlanden zet. Er is een schoon voorbeeld te Amsterdam gegeven, der navolging voor de" overige steden van ons vader land dubbel waardig. Wil men eens kracht door de vertegenwoordiging zien ontwikkelen en het zoo der regering onmogelijk maken, langer den sleur van flaauwheid en beginselloosheid vol te houden, er staat geen ander middel ten dienste, dan op den ondersten trap van verkiezingen invloed uit te oefenen. Sedert eenige jaren is er we! is waar meer leven digheid onder de stenigeregtigden ontstaan, er werden meer stembilletten ingevuld dan vroeger, men ver heugde zich hier en daar over enkele goede keuzen; men werkte echter niet met die kracht, welke mrn ontwikkelen kon, omdat er geen eenheid onder de stemmenden bestond. Terwijl de behoudsmanncn zich onder elkander vcreenigden, wierpen de vrij zinnigen, op zichzelf staande stemmen in de bus, die bij het beslissen eeuer betrekkelijke meerder heid, letterlijk verloren gingen. Dit merkten eenige verdienstelijke mannen te Amsterdam op, en zoo als wij reeds vroeger mededeelden, zij vereenigden zich tot het voorstel van twee kandidatendie zij openlijk aan alle stenigeregtigden aanbevalen. De poging gelukte; beiden zijn verkozen. Zoo telt het Amsterdamsche kies-collegie twee leden meer, wier standvastig en onafhankelijk karakter, ook goede keuzen door hen te doen, waarborgt en wier gloeijende ijver tot de verkrijging eener grondwets-herziening, bet voorstaan er van bij de regerings- kollegiën, zooveel in hun is, verzekert. Dat men bij de overige steden zich dit voorbeeld ten nutte maken en op deze wijze, de goede zaak eene zekere zegenpraai verschaffe. Men zal zoo langzaam werken, maar eindelijk zijn doel moeten bereiken. Aaneensluiting, zietdaar de groote hefboom. Aaneensluiting van alle vrijzinnigen onder de slemgeregtigden, aaneensluiting van alle vrijzinnigen in de kies-collegiën, in den Raad, in de Provinciale Staten, in de Staten- Gene raal, en men zal meer verrigten, dan men aanvanke lijk dacht te kunnen. Er ligt intusschen in dit alles eene les voor de regering, die zij wel mag overdenken. Ziet zij de beweging niet rondom zich? Bespeurt zij niet, dat de slapenden langzaam beginnen te ontwaken en zich tot werkzaamheid te bekeeren? Zij bedenke het, dat te Amsterdam door de stemgeregtigde burgers, twee warme voorstanders van de grondwetsherziening zijn verkozen, twee petitionarissen. Begrijpt zij niet wat dit beteekent? Erkent zij hierin de volkstem niet, die haar luide toeroept; herzie de grondslagen van ons staatsgebouw? Zijn de stenigeregtigden niet het deel der burgers, dat het meeste belang heeft bij rust en orde in den staat, en dat deel, het vraagt duidelijk en onbewimpeld grondwetsherzie ning. Het zijn dus niet sommige ontevredenen, som mige omwentelings-gezindensommige kwaadwillige dagblad- en pamphletschrijverszooals Z. E. de mi- ii nister van finantien zich in zijne hoffelijke taal uitdrukte, die de herziening der grondwet verlangen, maar het grootste deel der gegoede ingezetenen van den staat. Men bedenke het, dat het voorbeeld is gegeven in Amsterdam, welks bevolking vroeger, als de meest behoudende bekendstond. Niet alleen daar, ook in andera steden merkte men een gelijk ver schijnsel op. De vrijzinnigen waren daar nog niet op het denkbeeld van vereeniging gekomen en uit hunne verdeeldheid putte de regering kracht. In de voornaamste steden echter zijn de behoudende kan didaten slechts met eene betrekkelijke meerderheid gekozen, zoodat de volstrekste meerderheid hen niet wilde en in de meeste heeft het de regering niet mogen gelukken, de warme voorstanders der grond wetsherziening, zelfs niet de petitionarissen, geheel uit te sluiten. In een volgend jaar vereenige men zich, en de zege zal overal aan de vrijzinnigen zijn. De regering bedenke dit. en trekke er eene nuttige leering uit. Zullen de stedelijke regeringen echter den weg niet volgendie de bevolking zoo duidelijk aanwijst Zullen ook zij niet, al wat in haar magt is doen, o:n den vooruitgang te bevorderen Zullen ook zij niet begrijpen, dat indien zij zich niet aan het hoofd stellen, men zonder haar voortschrijdt en dat zij" daardoor allen invloed verliezen zullen welke zij op de bevolking uitoefenen kunnen? Er is een wettig middel om den vooruitgang te bevorderen. Het ïs de openbaarmaking der processen-verbaal van de verkiezingen. Waarom zou men de ingezetenen niet met den uitslag hunner staatsburgerlijke verrig- ting, de eenige die hun toegestaan is, bekend ma ken? Waartoe dat angstig geheim? Dat ook hier de hoofdstad voorga, wij wenschen het van harte; maar indien zij achter blijft, waarom zullen de overige steden haar dan het voorbeeld niet geven? Vreest men het misnoegen der hoogere regering? Zijn de stedelijke regeringen in haren werkkring dan niet onafhankelijk? Waarom dan niet helder licht ver spreid over eene verrigting, die door het helderste licht behoort beschenen te worden Blijft hier de eerste stad van het rijk achter, wij zouden juichen indien het voorbeeld van de tweede uitging. Wij zouden er trotsch op zijndat de regering van Rotterdamzich het eerste bewoog op de baan van vooruitgang en constitutionaliteit. NR. C Wat men tegen landverhuizing moge inbrengen zeker is het dat zij niet onbepaalde af keuring verdient. Alles hangt echter van de omstandigheden af, en wat voor den eenen gepast en nuttig is, is het daar om niet voor den anderen. Slechts één algemeene re gel kan daaromtrent aangenomen worden: dat zij die op goede gronden de overtuiging hebben verkre gen dat hun elders een beter lot wacht, zoo niet verpligt zijn te verhuizenten minste daardoor prij zenswaardig handelen. Alles komt echter daarop aan dat men de zaak niet ligtvaardig onderneme, dat men eerst behoorlijk onderzoeke, wikke en we- ge, en dan eerst besluite. Zij die vrouw en kin deren en daarbij een redelijk bestaan hebbenbe- hooren met dubbele omzigtigheid te werk te gaan, terwijl daarentegen de vrijgezel iets meer mag wagen. Andere grenzen dan de zoo even gestelde kennen wij niet; daargelaten, natuurlijk, wanneer de een of andere bijzondere pligt op ons rust,' welke wij hier blijvende alleen kunnen vervullen. De mensch is geboren wereldburger; de geheele wereld is zijn vaderland: zijn aanleg en vatbaarheid, zijne be stemming, ja zijn pligt nopen hem dezen aardbol in alle rigtingen te doorkruissen en een plek op te zoeken waar hij de meeste redelijkezedelijke en stoffelijke welvaart kan genieten. Het is eene kwa lijk begrepen vaderlandsliefde welke ons zoud; weèrhouden dien door natuur en pligt aangewezen weg te bewandelen, en ons onherroepelijk zoude binden aan de enge plaats waar wij het eerste le venslicht hebben aanschouwd. Geen pligt schrijft ons voor, ja eer is het zonde, vadsig to blijven rondwentelen in het slijk der armoede van de plaats onzer toevallige geboorte, en ontzenuwd terug te deinzen voor de inspanning welke ons in de verplaat sing naar elders een betere toekomst belooft. Ook hier is van toepassingGod helpt niet die zichzel- ven niet helpt! Godswil is het, dat menschen zoo veel mogelijk met menschen in aanraking komen over de geheele aarde, dat zij zich aan elkander mede- deelen en daardoor elkanders krachten .en vermo gens vermenigvuldigen, uitbreiden en versterken. Dat is het krachtigste middel tot de snelle vermeer dering van de algemeene beschaving des geheeleu menschdoms, dat baant den weg tot die algemeene verbroedering van liet menschelijk geslacht," waar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1