ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE. Tweede Editie. Derde Jaargang Nieuwstijdingen. FRANKRIJK. DU 1T8CHL AND. V erscheidenheden L\.° 278. 1846. MAANDAG 21 SEPTEMBER. om- D. de van dilo wo- oud van ïden. Juwe dc d te .^den, 3mber zijn van De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Luoze en is vcikrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. Dq prijs is voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijkt biuuen de Stad,ƒ0.50 en /"0,60 franco door het gelieele Rijk. De prijs der Advertentien is Tien Cents de regel, belialven 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. iniddag 12 ure; ua welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet ineer wor den aangenomen. Brieven Erarico. lange terij te koop (461) KA- (4-60) Parijs, 14 September. Eergisteren, tusschen 5 en 6 ure in den namiddag, viel er eenen zware regen van bankbiljetten van 500 en 1000 francs op de place Vendome. Men zeide, dat eene windvlaag dezen schat opgenomen en weggevoerd had van het kantoor van een der prachtige hotels van het groote plein. Alle biljetten zijn terstond en grootendeels door het publiek opgeraapt en aan den wettigen eigenaar te ruggegeven. Bij natelling waren er slechts 123,500 francs, terwijl er 125.000 moesten wezen: Maar het ontbrekende, namelijk een billet van 1000 francs, en een vau 500, werd door twee schoorsteenvegers op een dak gevonden, waar de wind dezen schat bad heengevoerd. Men leest in het Freeman's Journal Londen. Dingsdag. 8 dezer, hadden de gevangenen in de gevangenis te Carrick ten 5 ure na den middag hun dagelijksch brood nog niet ontvangen, omdat men het zich ter markt niet kon verschaffen. TeBallinrobe hebben benden uitgehongerde personen de stad doorgetrokken een vaandel voerende met de woorden: Brood of Werk. Alleen aan de pogingen der katholijke geestelijkheid heeft het mogen gelukken aan deze demonstratie perk te stellen. Een tooneel van denzelfden aard heeft te Castlebar plaats gehad, en men vreest, dat deze verschijnselen, indien men geen snelwerkend geneesmiddel tegen de kwaal aan wendt, gevolgd zullen worden door nog meer on heilspellende demonstration. Op vele plaatsen hebben de gegoede burgers gehoor gegeven aan de roepstem van het gouvernement, door hulp aan de armen en werk aan de ledige arbeiders te verschaffen. De groote grondbezitters gaan hierin over het algemeen voor, maar in vele districten is de ellende zoo hoog ge klommen. dat deze pogingen, in vereeniging met de maatregelen van het gouvernement, nog slechts een zeer onvoldoend palliatief zullen te weeg brengen. Göttingen, C September. Gisteren en eergisteren was onze stad het tooneel van onrustige bewegingen onder de studenten. Een consilium abeundi binnen 24 uren, door de academische regtbank over twee der meest geachte studenten, wegens beleedigingen door woorden, uitgesproken, was de aanleidende oorzaak. Zonder eenige voorafgegane afspraak ver zamelde zich een groote troep studenden in eene der hoofdstraten en trok, meer en meer aangroeijende en onder het zingen van vrijheidsliederen, naar de woning van den universiteits-regler. waar zij een percat aanhieven. Hiermede ware waarschijnlijk al les afgeloopen, indien niet plotseling gendarmen ver schenen waren, die een' der minst schuldige studen ten in hechtenis namen. Dit voerde de verbittering ten top. De onmiddelijk omsingelde patrouille was verstandig genoeg den arrestant onmiddelijk op vrije voeten te stellen en nu toog de verbitterde menigte naar de markt. Het gelukte echter den prorector Gieseler de jonge lieden tot bedaren te brengen en te bewegen huiswaarts te keeren. De volgenden avond ten 9 ure verscheen een nog grooter aantal studenten voor de woning van den directeur van politie; reeds was men begonnen de glazen in te wer pen, toen de prorector nog te regter tijd verscheen en het geluk had, de opgewonden jongelieden an dermaal te bewegen huiswaarts te keeren. Of de beweging verdere gevolgen zal hebben, is nog zeer onzeker. Gelukkig is het echter dat de meeste stu denten reeds vertrokken zijn. RELGIE. Brussel. 16 September. De buikloop maakt voort durend te Lippeb'O en omliggende gehuchten vele slagtoffers. TeSt. Amand beliep het getal sterfgevallen over de maand Augustus 66, hetgeen het gewone cijfer verre overtreft. De geneeskundige commissien der provinciën Antwerpen en Braband hebben zich naar de'gemeenten begeven waar de ziekte heerscht. NEDERLAND. Arnhem, 19 Sept. Eergisteren is te Elden, in onze nabijheid, plotseling overleden eene reeds be jaarde vrouw. Men zegt, dat eene vergiftiging zou hebben plaats gevonden. Eene commissie uit de regtbank te Nijmegen, vergezeld van deskundigen, heeft zich gisteren derwaarts begeven, ten einde hier omtrent het vereischte onderzoek te doen. Jl. maandag is de huisvrouw van den apotheker A. J. Teljer, te Loenen aan de Vecht, bijgestaan door de bekwame 80jarige vroedvrouw van Breukelen, de wed. Senus, ontijdig verlost van 4 kinderen, die kort na de geboorte zijn overleden. UTRECHT, 16 September. Gisteren stond alhier teregt Gerrit K., boeren arbeider, beschuldigd van broeder—moord, den 31sten Mei jl., of 1 Junij, om streeks middernacht tusschen die beide dagen, onder Soest, gepleegd, door middel van een mes, hetwelk hem door R., beschuldigd van medepligtigheid, zou verstrekt zijn. De feiten, zoodanig als die uit de akte van be schuldiging en de getuigenverhooren voortvloeijen, komen hoofdzakelijk daarop neder, dat er sinds lang oneenigheid tusschen beide broeders bestond; zij was, naar men meent, ontstaan uit naijver wegens zekere voorkeur der moeder, jegens den bij haar inwonenden verslagene. Den 31sten Mei waren die twisten weder hoog geloopen, en had des avonds de verslagene ge weigerd een borrel, hem door zijnen broeder aange boden. met dezen te drinken- Toen omstreeks mid dernacht het gezelschap de tapperij, (door de moeder gehouden) verliet, volgde de verslagene zijnen broeder, en riep «om iets blanks!» De 1ste bssch. zou daarop ongeveer hebben geantwoord: «als je steekt, dan zal «ik je doen als de witte wortelen, en punten je!» De moeder was, ongerust over hare kinderen, komen aanloopen op ongeveer 60 passen harer woning op het aardappelveld, waar de beide broeders, van het overige gezelschap verwijderd, zich bevonden en hoorde na eenige woordenwisselingen den verslagenen roepen: O Jezus! Zij zelve was in zwijm gevallen en weggedragen, even als de verslagene, die ééne diepe wonde in den onderbuik had en een half uur daarna overleed. De 1ste besch. erkent tot lijfsweer zijnen broeder een steek te hebben gegeven, en beweert dat het mes hem door de 2de besch. was verstrekt; deze ontkent zulks. Nadat in de morgenzitting de formaliteiten vervuld en 18 getuigen en deskundigen zoo van de zijde der beschuldigden als van die der verdediging gehoord war«n, werd eene avondzitting gehouden, waarin het O. M. deszelfs requisitoir heeft genomen en daarbij den doo I heeft geëischt; daarna pleitten de advokaten mr. B. G. A. Pabst en mr. van Loenen voor de beschuldigden, en werd de verdere behandeling der zaak tot heden uitgesteld; dezen morgen zijn de replieken afgeloopen; het arrest zal worden uitgespro ken dingsdag den 22-ten dezer. Middelburg, 15 Sept. Het hof heeft heden uit spraak gedaan in de zaak van Marinus Jakobus B., amanuensis van het collegie van regenten over de algemeene armen alhier, beschuldigd van eene som van over de f 14.600 aan geld en geldswaarde te hebben verduisterd van de gelden, die hen in die betrekking waren ter hand gesteld en waarvoor hij verantwoordelijk was. Hem is de straf opgelegd van uur tepronkstelling. zes jaren confinement cn f 1000 boete. Op aanstaanden vrijdag, den 18 dezer, zal voor hetzelfde hof teregt staan Jean Louis de T„ mede beschuldigd van eene aanzienlijke som te hebben verduisterd van de gelden, die hij als ontvanger van een stedelijk middel alhier ontving. Beide deze personen hadden zich met de vlugt naar België begeven doch zijn door het Belgisch gouver nement uitgeleverd. GEMENGDE BEKIGTEN. Het provinciaal geregtshof te Zuid-Holland, heeft een' man veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, brandmerk en tepronkstelling op een schavot, voor het stelen van een klusje brandhout, ter waarde van 25 cents; terwijl het provinciaal geregtshof van Zee land, eenen grooten dief, die duizende guldens gesto len heeft, heeft veroordeeld tot 6 jaren confinement, f 1000 boete en een kwartier uurs tepronkstelling; dus geen brandmerk. Staat dit gelijk? In Belgie is een middel ontdekt, waardoor het viervoetige Vee beveiligd wordt van door vliegen gestoken te wor den. Wanneer zal er toch een middel ontdekt wor den, waardoor het tweevoetige geslacht bevrijd wordt van gestoken te worden door ADDERS, SLANGEN eri BLOEDZUIGERS? In den Haag heeft een oud soldaat gebedeld, waarvoor hij naar het land van belofte (Ommerschans) zal gebannen worden. Een burgemeester heeft 7 arbeiders schriftelijk ontboden, om voor hem, tegen een billijk loon, Meede te ko men delven, doch toen zij eenigen tijd gewerkt had den, konden zij meer Scharendijksche vloeken krij gen, dan geld, en zijn alzoo genoodzaakt geweest, tot groote schade naar elders te vertrekken. In Belgie heeft zich eene nieuwe kwaadaardige ziekte onder het rundvee geopenbaard. Okoopman in lak, te O..schot, verkoopt lak in de Zierikzee. sche Courant, over winkclkaartjes, O.' 01 nog eens Overal komt de klad in, vreemde herders gaan vreemde kudden hoeden! Te Oirschot wordt wei nig jenever gedronken, maar veel bier; dus, daar zijn geene winkclkaartjes noodig. TELETTRIG-E TOOR-ITITSIGTBIT. Hoe menigmaal is het onzer ministeriëele rege ring, door meer dan één orgaan onzer grondwettig vrije drukpers toegeroepen: «zie toe en let op de toekomst!" en hoe menigmaal was en bleef dit roe pen eene stem des roependen in de woestijn. Wel ke uitmuntend gestelde artikelen hebben wij niet gelezen over onze landverhuizing en onze overbe volking, met dringende, zeer dringende inlichtingen en aanmaningen, om daarin zoodanig te voorzien, dat de landverhuizende menigte mogt worden geleid, en beschermd, even als in Frankrijk, Engeland, Duitsch- land en België. Maar neen, ons ministerieel gouver nement heeft ook die zaak, even als zoovele andere zaken, blaauw blaauw gelaten; het heeft er zich niet over bekommerd; het had eigendommelijker be langen te behartigen. En wat is de uitkomst van dat laodieeïsmus? Dat de landverhuizing hand over hand toeneemt; dat een aantal welgestelde burgers have en goed verkoopt, om niet langer onder een last van belastingen gebukt te gaan, die niet meer is te dragen, maar dat wij in Nederland met eene massa armen zullen blijven zitten, in wier behoefte het onmogelijk zijn zal, op den duur te voorzien. Mag, kan en zal men derhalve in den gegeven toestand, of liever moedwillig bevorderden toestand van zaken anders uitroepen dan: «pas op, regering van Nederland! het beste gedeelte der nog gegoede burgers maakt zich reeds gereed, om het vaderland te verlaten, en niet te onregt, want zij gaan naar een werelddeel, dat minder drukkende lasten ople- \ert dan het plekje gronds, tot welks behoud hunne voorvaders goed en bloed hebben opgeofferd. De liefde tot het geboorteland, eiken sterveling ingescha pen, die den Laplander gelukkig doet zijn met het rendiervel en traan; die liefde welke een beschaafd volk des te meer moet bezielen, vooral, wanneer dat land zooveel bloed en tranen heeft gekost, om het öf aan de klaauwen van een' heerschzuchtigen over weldiger, öf aan de magt van een' geduchlen vijand te ontwringen, die liefde gaat bij den Nederlander geheel en al verloren, bij de meesten is ze reeds lang vervlogen, bij velen niets meer dan e m dich terlijk denkbeeld, in het hoofd van dezen of genen poëet aanwezig. En dat verlies, dat belangrijke verlies, waardoor de dierbaarste banden worden ver broken, hebben wij niet uitsluitend aan der staat kundige gebeurtenissen, maar wel bijzonder aan ons krachten uitputtend, slaapmutsachtige regeringsbestuur te danken, dat bovendien nog ondersteuning vindt in den boezem van hen, die geroepen zijn, om de alge meene belangen met al hun vermogen te helpen hand haven. Treurige uitkomst voorwaar, of liever treu rige toestand, waarin wij ons bevinden, die on- eindelijk geheel en al doet te gronde gaan. Indien het waar is, wat wij uit een onzer dag bladen hebben vernomen, dan bestaat er een associ atie-plan tot ontginning onzer nog woest liggende gronden. Het is te wenschen, dat dit plan spoedig worde in praktijk gebragt, en men van gouverne- mentswege de belemmeringen zal trachten weg te ruimen, die hetzelve hinderlijk kunnen zijn. Men heeft er meermalen op aangedrongen, dat de rege ring zich de zaak der landverhuizing behoorde aan te trekken, en haar eene afleiding naar onze Oost- Indische koloniën moest trachten te gever. Maar de regering heeft het tij doen verloopen, en de bakens niet in tijds verzet. Nu is de kreet: «naar Amerika!" algemeener geworden, en zal zich met moeite laten smoren. Er is genoegzaam in Nederland geene streek meer, of men hoort haar weergalmen. Van dkèr komen van tijd tot tijd bevredigende berigten, die de gemoederen nog meer opwinden; van dkkr wordt men uitgelokt door betuigingen van goedkuoper le venswijze en ontheffing van drukkende belastingen. Naar Amerika zijn reeds veele huisgezinnen verhuisd, die aan hunne achtergeblevene betrekkingen schrif-^ telijk toeroepen: «Komt tot ons, verlaat, even als wij, een vaderland, waar men u het leven bitter maakt, en het bestaan niet langer verzekerd is." Dit alles zijn geene hersenschimmen, geene uit de lucht gegrepene vertellingen; maar daadzaken, die genoeg bekendheid hebben verkregen, om krachtda dige maatregelen uit te lokken, en, bij eene jaar lijks toenemende overbevolking v.,n meestal behoef-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1