ZIERIKZËËSCHE NIEUWSBODE. IV.- 277. Derde Jaargang. (Wil K ieu wstij d i n gen U N G E L A N D. FRANKRIJK. BELGIË. NEDERLAND. azijn DONDERDAG IN 40. 17 SEPTEMBER. Ut ZIERIKZEESCHK NIliUWSBUDE wordt uitgegeven op i Maandag ca Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar t bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden foor elke EDITIE afzonderlijkI binnen deSlad, J0,50 en' ƒ0,GO franco door het geheele Rijk. I gAi-.mïDEitt Donderdag 17 September. Opgang der zon Vrijdag Zalurdag 19 Zondag gO Maandag 21 Dingsdag 22 Woeosdag 2 8 Ondergang, ure min. Nieuwe Maan, 5 De prijs der Atlverleutiëii is Tien Gents de regel, belialven I 35 Cents zegelregt voor elkp plaatsing; dezelve kunnen iw f gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor liet eerst uilkomend JN°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco N. TORI g te sprekol tg 18 dezerl Londen, 12 Sept. Men heeft berekend dat de mislukking van dett Aardappelenoogst aan het Vcr- eenigd Koningrijk eene schade van drie en twintig millioen, en aan Ierland alleen een verlies van tien millioen ponden sterling zal toebrengen. Parijs 10 September. In de eerste dagen dezer maand zijn te Cholet groote ongeregeldheden voorge vallen. Ken koopman, die graan voor 4,10 francs bad gekocht, heeft moeten aanzien, dat liet volk zijnen wagen naar de markt voerde en geheel tegen 3,50 francs uitverkocht. Eenige arrestatien hebben plaats gehad. Men had ter zelfder plaatse een herbergier met brandstichting bedreigd. Hiervoor bevreesd, bleef hij tot middernacht wakenmaar bespeurde geen onraad. Naauwelijks bevond bij zich te bed of er brak brand in zijnen stal uitdie met 20- of 25,000 pond ltooi geb^-el in de asch gelegd werd. Bij bet licht der vlammen zag men twee mannen vlugten, doelt zij werden niet herkend. Parijs, 11 Sept. Er zijn brieven uit Perzië ont vangen, loopende tot 1 Augustus. Zij melden de ver schijning der cholera te Teheran, hoofdstad van dat rijk. In het midden van Junij brak zij in eene voor stad van Teheran uit. Van 20 tot 25 Junij telde men 5 of. 6 döoden daags, maar op 30 Jttlij was dit getal reeds tot 40 daags gestegen. Een broeder van den schaehKarama-Morza een jong mensch van 20 jaren, is ook aan de gevolgen der ziekte be zweken. L' Union Libérale van Nevers deelt een voorval mede, waaruit blijkt, dat het leven van vreemde lingen in gevaar is, inde departementen waar bran den woeden. Een reiziger van het huis Jacquinot, van Nuits, departement Cóte d'or, kwam den 10 Au gustus te Epoisses, een dorpje tusschen Semier en Cussy, liet zijne goederen in een logement, en ver trok te voet naar verschillende landhuizen in ^den omtrek, waarna hij in zijn logement terugkeerde. Toen bij den volgenden dag in een rijtuig dien zelfden weg volgde werd hetzelve aangehouden door benden boeren, met geweren en zeissen gewapend. «Daar is bijl daar is de struikrooverde brand stichter," riepen allen. Eenige oogenldikken nadat de reiziger den vorigen dag naar zijn logement te rug was gekeerd, was er een lievige brand in de nabuurschap uitgebroken; de boeren hadden hem daar gezien en hieruit maakten zij opdat bij den brand gesticht had. Zij grepen hem bij den kraag en sleepten hem voor den maire, die hem niet durfde verdedigen. Toen beraadslaagde de woedende hoop, welke straf men den gewaanden misdadiger zoude doen ondergaan; sommigen stemden voor het vierendeelende vrouwen wilden hem de straf van Abelard doen ondergaan en dan ophangen maar de meeste stemmen waren voor het levend verbranden. De hevigste smaad werd hem aangedaan en kalm (want tegen het geweld was niets te doen) verbeidde iiij den schrikkelijksten dood toen het een paar daar toevallig aankomende gendarmen mogt gelukken, hem in hun midden te nemen en naar Kouvray te brengenwaar hijbij bet in orde bevinden zijner papieren, in vrijheid werd gesteld. Dit verhaal is door den ougelukkigen reiziger zelf aan bovengenoemd dagblad ter opneming ingezonden. Parijs, 12 Sept. Heden morgen is Joseph Hcnrij met zeven anderen tot dwangarbeid veroordeelden, ineen cellulairrij-tuig naar Toulon vervoerd, om de straf waartoe het hof der pairs hem veroordeeld heeft te ondergaan. Toen men hem, des morgens vroeg, zijn vertrek aankondigde, en overging om hem het reiskostuum aan te doen en de voeten te kluisteren, ontstelde hij hevig en was uiterst verslagen. Zijn gezigt met zijne handen bedekkende, begon bij luide te weenenherbaalde malen uitroepende; «Geen hoop dus meer!... alles is gedaan.', o welke schande/" tevens te kennen gevende dat hij liever den dood zou gekozen hebben. Het gevoel van de schande die hij onderging scheen wel voor het oo- genblik liet meest op hem te werken. Men is niet vreemd van te denken, dat hij, bij gelegenheid van het huwelijk des hertogs van Montpemierzoo al geene kwijtschelding van de levenslange straf des dwang arbeid, ten minstetl, ook met andere veroordeelden, verzachting van straf zal bekomen. Zaturdag 5 Sept. heeft het vuur eene gemeente vernield, waarschijnlijk Marcilly-Hayer. Ook te Kiliy-Sainte-Syre heeft een verschrikkelijke brand gewoed; de/.elve brak des namiddags ten een ure uit en binnen weinige uren lagen 70 huizen in don ascli; 130 huisgezinnen verkeerden daardoor in de grootste ellende, beroofd van kleederen, voedsel en dak. Drie personen hebben den dood onder de puin- hoopen gevondenterwijl de veroorzaakte schade op 650,000 francs wordt begroot. Brussel, 12 Sept. Uit de Ardennes schrijft men: De bewoners der gemeenten in de nabijheid van deze koninklijke residentie verkeeren in de grootste on rust, ten gevolge der vele wolvendie men ontmoet. De veldwachters der koninklijke domeinen hebben, zoo liet schijnt, bevel ontvangen, deze gevaarlijke dieren te laten vermenigvuldigen. Eene petitie gaat onder de inwoners rond, om aan den koning te verzoeken dezen staat van zaken, die het leven en de bezittingen der ingezetenen in gevaar kan brengen, te doen ophouden. Eenige dagen geléden zijn ver scheiden schapen eene prooi der wolven geworden. Nijmegen, 12 Sept. Ten aanzien van liet na tuurverschijnsel, hetwelk in den namiddag van den lOden dezer alhier werd waargenomen en waarvan melding gemaakt is in het vorige nummer dezer Courant, vernemen wij nóg het navolgende: Zekere landbouwer uit het naburig dorp Persingen gemeente Ubbergenkeerde met zijne vrouw, op eene kar, huiswaarts en had de plaats zijner woning bijna be- reikt, toen de hoos, in hare schrikwekkende ge daante zich voor hunne oogen vertoonde. Als door een voorgevoel van een naderend onheil gedreven, raadde de man zijne vrouw aan van de kar af te stappen en zich plat op den grond neder te leggen, terwijl hij het paard zou trachten vast te houden. Deze had zulks naauwelijks gedaan of kar en pa^rd werden met kracht in eene nabijzïjnde sloot geslin gerd; de man werd tot driemaal tce opgenomen en tirak een been. Van verdere ongelukken verneemt men gelukkig niets. TIEL, 10 Sept. Men verneemt, dat een ingezeten dezer gemeente, nalatig geweest zijnde om de door hem verschuldigde belasting te voldoen, bij den- zclven een krijgsman is ingelegerd geworden. Nadat die persoon aldaar den namiddag en nacht zander nachtleger en zonder voeding had moeten door brengen, ging hij deswege klagen, als wanneer de nalatige belastingschuldige voorgaf, dat het hem niet mogelijk was zijne belastingen te betalen, ook niet aan een soldaat huisvesting en voeding tc geven, als hebbende voor zichzelven en zijn gezin niet te eten. Intusschen is do belastingschuldige deswege later door de regtbank alhier, volgens art. 17 5 der wet van 22 Mii 1845, tot eene geldboete van 10 of ingeval van onvermogen tot eene gevangenis van acht dagen veroordeeld. Dordrecht, 11 Sept. Ook alhier heeft zicli inde kiezers-stemming meerdere wakkerheid en afteeke- ning vertoond. De partij van het behoud en die van den vooruitgang hebben elke hare afzonderlijke kandidaten gehad. De eerste getrouw aan hare zucht voor het behouden of de familie-regering heeft zulks onverholen doen zien, door als hare kandidaten te nemen, de oudste leden der familiën van overleden kiezers; de kandidaten der andere partij waren be kende voorstanders der grondwets-herziening, onaf hankelijk in karakter en standpunt. Nog nimmer heeft de regerings-partijdie altijd gewoon was te schrollen op onderling verstand, als kabaalomdat zij er het monopolie van wilde, zich zoo openlijk moeten vertoonen. De uitslag wordt met verlangen te gemoet gezien. Intusschen is het van de regering welligt niet ver standig, dat zij zooveel spoed met de stemming en het ophalen der billetten heeft gemaakt, en zoo lang verwijlt met het in rade opnemen der stem ming. Zulks kan alleen voedsel geven aan liet wan trouwen alsof van de zijde der regering van dien tusschentijd ook eenig gebruik wordt gemaakt, met nog sommige stemmingen toe te laten. Zuid-Beveland12 Sept. Men verneemt sedert eenige dagen geen voortgang der ziekte onder de te velde staande aardappelen in dit eiland meer. En daar vele hoeren de aangestokene uitgedaan hebben, staan die velden thans geheel zuiverzoodat het zich laat aanzien, dat die vrucht nog een middelbaren oogst zal opleveren. Diegeene welke hij het eerste teeken der ziekte hunne aardappelen uitgedaan hebben, zijn genood zaakt dezelve, tegen wat prijs ook, te verkoopen. Te Colijnsplaat is in don tuin van J. Visser, een perenboom ten tweeden malen met vruchten beladen dia vermoedelijk rijn zullen worden. GEMENGDE BER1GTEN. De H eer van Hulst toont door zijn laf gedrag, dat hij niet uit zucht voor 't goede, maar enkel om GELD heeft gedrukt: Judas Iscarioth was even zwak en geldgierig hij verried zijnen mees ter voor dertig zilverlingen! De drukker der Kamper overloopster bezit een kurken ziel, die- drijft op alle stroomen, en waait met alle winden! Ware 't anders, rnejufvrouw zijne beminde bedgenoot, had geen knieval kunnen doen voor Willem Twee. Is zij mooi die tot het heiden dom hekeerde christin? Zoo ja, dan: bon courage. Dat mooi zijn is toch ergens goed voor! Die Kam per courant wordt te aardig om ze niet geducht in de maling te nemen. Wij hebben zuslief in de mot. Zij, die in hare gemengde herigten tot spu- wens toe opdischt: «KOOLZAAD GEWILD," zij is zelve de grootste kool verkoopster van de wereld: heeft zij ons geen kool verkocht? De scheertijd der dierlijlce schapen is afgeloopen, die der mcnschelij- lic ophanden met October aanstaande. ELORiS heeft beloofd op het adelijke Eerden, hij den Baron van Pallandt, te zullen komen jagen; zou 't een Kroneuburgsche jagtpartij kunnen worden Gave 't God! Kloris de Vijfde, Graaf van Holland, wierd door misnoegde Edelen, op een voorgewende val— kenjagt, gevangen en kort daarop GENEKT. Meester Floris Adriaan van Hall begint nu, als een bewijs van vooruitgang, zijne doopnamen te schrij ven in de taal van Latium; nu Florentine, Adria- nus, klinkt ook deftiger dan 't oud Hollandsch Flo ris Adrianus, namen die zich een graaf en een paus niet hebben geschaamd! Da CROMWEL onzer dagen is van te groot kom af, om tot aan 't vredig graf een naam te willen dragen die hem zijne peet schap gaf. Vischwijven en groenvrouwen zijn schaltiugpligtigde groenvrouw van Heeinse echter is vrij van patent. Hoe zit dal? Luistert: een al- ledaagsche burger koopvrouw wordt gecalangeerd zoo zij hare waren vent zonder patent. De groenvrouw van Heemse is, (let wel!) eene barones, en daarom patent-vrij. Jonkheer Jacob van Forecst van lieeinse en zijne dierbare wederhelft, drijven groot handel in kool en uijen, en wat dus meer zij, zonder aan de alge- meenc wet te zijn gebonden. Maar al wat vorste lijk is, is immers vrij van patent en belasting? 't Buiger canaille moet maar opdokken. O oligar chische beereboel van vijf en negentig!! Te Goes, is II. zaturdag weer een schutter ingerekend gewor den, omdat hij de boeten nog niet betaald had, die hem waren opgelegd, voor het eenige malen niet tegenwoordig zijn bij het gekke exerceren. Hoe vrij men in het vrije Nederland ook leven mag, toch wordt een burger voor do nietigste zaken maar ach ter het slot geprommeld. Brederode heeft gezegd: De kans kan keeren. Tot ergernis van veleGoes- sche burgers, welke met moeite hunne lasten dra gen, hebben er wekelijks uitpakkingen door vreemde lingen plaats, die met de duiten gaan schuiven, en voor een winkelier weinig overlaten. Gepasseerde Dingsdag is er aan een verkeerd adres, een baaltje rijst bezorgddat voor de noblesse was bestemd. In de volgende maand zullen de winkeliers goed zijn om voor veel geld in te teekenen voov soep, enz. Toen onlangs iemand een' schaapje liet wegen om daarvan den keizer te geven wat van Hall goed vindt, werd hem gevraagd, of hij ook naar Amerika vertrok, waarop hij antwoordde: «Toen Erasmus in de haven geworpen was, vondt men een' papier op hem geplakt, waarop te lezen stond: «Erasmus gaat van hier vertrekken «Zijn STAD wordt geregeerd van gekken." Avignon 3 September 1846. MARKTPRIJZEN DER MEEKRAPPEN. TEELT 1816. Alizaris Palus 38 franGS. Uosée 33 dito. Gefabriceerde. E. X. F. Palus 72 dito. S. F. F. 62 E. X. F. Rosée 67 S. F. F. 57 per 50 kilogrammes. Rotterdam7 September 1846. MARKTPRIJZEN DER MEEKRAPPEN. TEELT 1846. Onberoofd 1ste kwaliteit 20 a f 21'/, dito goede - 17 a - 18.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1