S«ADS-lTIE"J7rS. Scheikundige Bewerking. A. ROOTHAERT, Fabrijkant in Franklin's na 5 ure onder zijn: daar zij dan toch inderdaad ten half 5 reeds onder gaan zal. Dwaze maatrege len v^n verlichting! M. H. Fragmenten uit een onuitgegeven Reisjournaal. (Vervolg van N.° 260.) Op eenen genadigen afstand van den verminkten toren staat dat andere maar veel grootere schan daalnamelijk eene half volbouwde kruiskerk, als monument tot schande van domme administratiën. Wie heeft, namelijk, ooit iets dommers gehoord dan dat men alvorens met den bouw van iets te begin nen, niet behoorlijk de kosten berekenden dat men maar in het blinde doorbouwt, en dan merkt dat het geld op en het gebouw op verre na nog niet gereed is. Zoo men dat doet met geld uit zijn ei gen zak, dan heeft er, het is waar, niemand mede te maken, want niemand verliest er door, alleen verdient men om voor een ezel gehouden te wor dendoch zoo men het doet met het geld uit den zak van anderenja gedeeltelijk met de bespaarde penningen van dienstbaren en minvermogendendie zij met een vroom doel bijeen bragtendan is men meer dan ezel. Intusschen was hier naar ik ver nam iemand die meer doorzigt had tusschen beide gekomen en wel ter goeder ure, toen het geld nog niet geheel op was; deze, die waarschijnlijk goed cijferen kon en de gekke historie nog een weinig bij tijds doorzag, zorgde dat de bouw gestaakt werd, voor dat al het geld op was. De schuld werd nu op den architect geworpen die het plant gemaakt had, en tevens aannemer geworden was, men verontschuldigde zich met de daadzaak, dat deze de begrooting veel te laag gemaakt en den bouw voor die te geringe som had aangenomen, doch men vergat er bij te voegen, dat menzoowel door de antecedenten van dezen architect, als door onzijdige personen genoeg gewaarschuwd was gewor den omtrent de onmogelijkheid de geprojecteerde prachtige kruiskerk voor die som te bouwen, ja dat men wel het dubbele daarvan noodig hadwilde men die kerk van een overeenkomstig ameublement en orgel voorzien. Zeer bij tijds zeg ik was den arbeid gestaakt, en de kerk heeft nu omtrent 10 jaren lang tot erger nis van belanghebbendenals eene ruïne staan pronken, tot nu eindelijk de bouw zal hervat wor den, met het restanlje van het geld, doch natuur lijk niet volgens het oorspronkelijke plandit is door het alles dwingende geldgebrek zeer gewijzigd, b. v. de helft er afgebroken en met een econo misch dak, in den vorm van dat eener boeren schuur; de kolotiade echter, waarmede de voorgevel prijkt, zal behouden blijven. De stads-architect te Zierikzee heeft zich met dit lapwerkwaarmede natuurlijk toch nooit eer te behalen is, volstrekt niet w illen inlatendat moet men hem tot zijne eer nageven. Maar meer nog is er: De vorige prachtige kerk, in welke plaats deze gekomen isof liever nog komen moet, is verbrand, naar men zegt, doch dat is een grove onwaarheid. Het algemeen getui genis, en ook de teekeningen die van de kerk na den brand gemaakt zijn, alsmede de bouworde der- zelve, maken het blijkbaar, dat slechts het dak, orgel en verder houtwerk verbrand is. Dit was, volgens getuigenis van deskundigen, met betrekkelijk geringe kosten te herstellen geweest vooral zoo men slechts een gedeelte dcrzelve had in orde ge maakt, daar de geheele kerk, als veel te groot zijnde, toch nooit gebruikt werd. Al de gebouwen uit de eeuw van den bouw der Ziei ikz.eesche Monsterkerk bestaan nagenoeg geheel uit steen, en üe muren, die van die kerk vooral, waren zoo zwaar en stevig gebouwddat men de grootste moeite gehad heeft om ze te sloepenen ze hier en daar met buskruid moest laten springen. Van waar die heiligschennende verniel-zucht? Van waar die verblinding, die zulk een meesterstuk, te- regt door inwoners en vreemdelingen bewonderd wil de wegvagen, al ware het nooit daar geweest? Ik zal het zeggenEr waren hier bijzondere belangen in het spel, en er zijn altijd menschen die de kunst verstaan dat door te drijven waardoor zij zich kunnen bevoordeelen. O! verblinde Zierikzeenaarskonde slechts de muren en zuilenrijen van uwe trotsche Monsterkerk, zooals die zich na den brand vertoonden, van uit hunne onvernietigbare fundamenten verrijzen gaarne zoudt gij voorzeker uwe kerk, al was het maar gedeeltelijken den oorspronkelijke!! vorm herstellen, en gij zoudt een gebouw herkrijgen dat inder daad voor kenner en niet-kenner vrij wat schooner zijn zou dan de nieuwmodische dorpskerk waar mede men thans uwe stad zal versieren en die naast uwen eerwaardigen grijzen toren waarlijk eene malle figuur maakt. Enfin! die zich de billen brandt, moet op de blaren zitten {Vervolg hierna.) SGHSSRTIJD-LISD. Der schrecklichste Despotismns ist der gefahrlichsle nicht das gefdhrlichste gift ist die aqua Tofana, die ohne geruch undgesehmaek ist. Die KATZE Despotic ist gefahrlich, den sie schmeichelt und man traut ihr; die, LöWIN Despotic st es nicht, denn sie droht und man weicht ihr aus. Die Griechen hatteu sich nie ermannt, halten sie statC unter «iner rohen, unter eiuer eleganten Despotic geïebt, unter ciner Regierung vie die wie die Ludwig des vierzehnten. Kaal, arm geschoren schapen, Van uw eigendom ontdaan, 'k Zie u treurig voedsel rapen, Maar verdient ge een deernis-traan? 't Leden koest'rend kleed van gisteren Wierd u lieden gansch geroofd, Op een wenk van uw ministèren Koud van hart, doch heel van hoofd! Om geduldig toe te geven Dat men alle.t u ontneemt Daartoe schonk natuur u 't leven; Wêerstaud immers is u vreemd! Al wal schaap heet, mout verliezen, 't Leste vlokje van zijn vacht, Zoo geen scheerderen verkiezen, Dat het offer wordt geslagl! Schapen'- wist gij van verweren Als het moedig oorlogsros, Geen scheertuig durfde u deren Geen herder repte uw dosch Maar het ligt in d'aard eens schaapskops Dat hij onderworpen blaat; Sprekend breid eens murwen schaapskops, i Die zich levend villen laat! Die zijn moordVen blijft bewonderen, Stil. zoetsappig en gedwee, Zich maar spatieer naakt liet pionderen, 't Hunkrend slagzwaard in de scheê! Zoo ooit Tolken schapen wareu ln hoogambtelijk liverij, Wat toch aards-geweldenaren Bleef er van uw heerschappij? Zoo geen volken schapen waren ln lijfeigenen kleedij, Slaven tuchtigden barbaren Eu 't vervoogde Euroop1 was VRIJ! Maar van schapenwil en krachten, Schapengeest en schapen moed Is geen BOZZAR1S te wachten, Geen GEöRGIS die behoedt Enkel druiloors, sisyphussen Vruchtloos wentelend den steen; Slaapmuts ridders, Tantalussen Enkel jabroêrs, anders geen! Arm het land waar eedgespannen Bannen vrijheids zonneschijn Waar volks scheerderen tirannen, Trouwe burgers schapen zijn! Tranen biggeling der wangen Zucht tot wie ons lot doorziet: Mogt dra zegezang vervangen 's Dichters deer en scheertijdlied! 1840. Marquis de Tuouars. geboren i 2 September. Een zoon van C. Baarts en J. Hendrikse. 3 dito. Eene dochter van Jonklv M. J. Schuurbeque Boeije en Jonkvr. E. S. de Jonge. 4 dito. Een zoon van G. II. Pieter en J. C. Dulour. 3 dito. Eene dochter van P. Mes en A. Trijsclaar. Eene dochter van P. van der Have en G. Slierendregt. 7 dito. Een zoon van J. Priem en i). M. Loarts. overleden 1 September. L. Overbeeke, oud 16 maanden, (dochter). 3 dito. W. Kabos, oud 71 jaren, echtgenoot van S. van 't jNoordende. M. M. Bekkens, oud 64 jaien, weduwe van J. L. dc Rochefort. W. E. Dilvorst, oud 8 maanden, (dochter). P. van der Maas, oud 7 jaren, (zoon). 4 dito. D. de Winter, oud 13 maanden, (zoon). H. J. Lo- dewijk, oud 71 jaren, echtgenoot van W. de Dijk. 3 dito, G. Mulder, oud 43 j iren, echtgenoot van J. Otte. 6 dito. M. \an den Berge, oud 16 jaren, (dochter), 7 dito. A. Ver steeg, oud 84 jaren, echtgenoot van P. van Graafeiland. Wij vernemen dat met toestemming van de WelEdel. Achtbare Hecren Burgemeester en Weihouders dezer Slad, de 1NA-DAGEN zullen duren tot aanstaande DONDERDAG 17 September. Patent- pligligen worden herinnerd hunne patent bladen aftehaleu lot en niet Zalurdag den 12 dezer. ADYSR?31Tt?I31T. ONOVERTREFFEL1JKE De heeren LIJZEN en Compagnie hebben een werktuig in deze stad ingerigt, om de oudste en beschadigste PLUIMEN te vernieuwen, en aan de zelve hunne oorspronkelijke gedaante weder te ge ven. Dit middel vernietigt ook alle insecten die aan de Pluimen nadeelig zijn, en verdrijft tevens alle ongezonde en kwade geuren die uit sommige ziektens zijn ontstaan. Dat het publiek zich niet laat misleiden, door andere personen, die durven beweren het geheim van dit middel te bezitten; de ze spraken de waarheid, en wij vreezen niet te zeggen, dat wij alle oogenblikken bereid zijn, om deze door werken en daden te overtuigen en te logenstraffen. Wij hebben ook een bijzonder mid del om de wollen matrassen te reinigente ver zachten en deze voor de Motten te behoeden. Wij alleen bezitten dit geheim. Iemand gading hebben de, ons te zien werken, vervoege zich vrijmoedig in ons werkbuis, in de Poststraat, wijk C, n." 98, vroeger bewoond door den Heer C. Corsmit. Zierikzee, 31 Augustus. HENRI LIJZEN. TARIEF ONZER PRIJZEN: Per Bed, f 3,50; per Hoofd-Peuluwe, f 1,25; twee Hoofdkussens, f 1,50; per Matras, f 3,50. Het wasschen der Linnens daar niet onder begrepen. (433) ■EE ZEEKZEZSEt [maakt aan zijne geëerde Stad- en Landge- nooten bekend dat bij hem vervaardigd worden en te bekomen zijn nieuwe model len van Parijssche FRANKLIN'S of zoogenaamde Cheminée au Jour, die een vierde meer warmte geven en een vierde minder brandstof noodig hebben, als een gewoon Franklin; alsmede KAG- CHELS of zoogenaamde Pieterstaelenvoor Kan toren Slaapkamers en Kinderkamers zelfs zijn de zelve zoo ingeiigt, dat, al is de Kagchel of Pieter- stael gloeijenden de Kinderen zonder opzigtzij zich niet kunnen branden. Hij acht zich ook in staat om met de binnen- en buitenlandsche Fabrij- kanten te kunnen concureren; beveelt zich in ieders gunst en recommandatie. (436) De ondergeteekende. Brillenslijper, sints jaren alhier goedgunstig be kend en dewelke vereerd zijnde linet verscheidene attesten waarvan hij slechts er een laat volgen, beiigt zijne vroe gere kennissen en begunstigers, dat hij alhier gearri veerd is met een compleet assortiment BRILLEN in alle kwaliteitbenevens alle soorten van PERIS- COP1SCHE OOGGLAZENdie door genomen proe ven, door deskundigen tot verbetering van het gezigt aanbevolen worden; zoowel voor zwakke als bijziende, alsmede voor die welke van de cataract zijn geopereerd. Hij geeft een ieder naar de stijl der geneeskunde zoodanig een Bril als voor het ge zigt het meest geschikt is. Alle lijders aan oogziek ten van verschillenden aard, worden op het vrien delijkst ter bezigtiging der Brillen uilgenoodigd. Daar hij niet meer belooft, dan bij leveren kan, waarvan zicli heeren deskundigen kunnen overtui genis hij ten allen tij Ie bereid, zich aan een onderzoek zijner glazen en kennis derzelve te on derwerpen, en verzekert diegenen welke hem met hun vertrouwen gelieven te vereeren, van eene prompte en civile bediening. Is te spreken of te ontbieden lot aanstaande Dings- dag bij den heer N. S. Polak op den Dam. NB. Zendt niemand met zijne go-deren rond. J. A. VAN DAMvan Dordrecht. ATTEST. «De ondergeteekende, op verlangen van den heer J. A. «VAN DAM, Brillenslijper, wonende te Dordrecht, zijnen «voorraad van OOG- es BRILLENGLAZEN gezien, en de- «zelve als van tie heste soort bevonden, en daarbij zijne keu- «nis in de aanwending opgemerkt hebbende, zoo is hel dat «wij verineenen dezen bekwamen Brillenslijper aan diegenen, «welke eenen Bril behoeven, met vertrouwen te kunnen aan- •bevelen." (449) (geteekend «MENSERT," Chirurgiae Doctor en Oculist van Z. M. deu Koning, enz. De ondergeteekende brengt bij deze aan zijne ge- eerde Stad- en Landgenooten ter kennisdat hij gedurende de kermis weer extra WAFELS en BROE DERS «al bakkende Wafels 60 cent het dozijn en de Broeders 25 cent de 2 dozijn, hij staat met zijné kraam aan de kraan over de oude haven verzoekt een ieders gunst en belooft een prompt bediening. (454) J. WIERKX. op Zaturdag den 12* September, bij J. H. H. Korte. Entrée vrij. Bij vonnis ran de Arrondissements-Regtbank, regt- doende in zaken van correctionele policie, in dato 4 September jl, is H. J. GUDDE, Commissionair te Zierikzee, veroordeeld in eene boete van f 15 en de kosten, en voor de civile partij in eenè som van f 25, benevens de kosten, ter zake dat hij den on- dergeteekenden heeft gehoond en heleedigd in zijn ar tikel geplaatst in den Nieuwsbode van Zierikzee, dato 29 Junij 1846, N,°254. (444) Zierikzee, den 10 September 1846, M. PLATSCHORRE. Terstond te huur, op het beste gedeelte dezer stad, twee gemeubeleerde KAMERS, waarbij men, des verkiezende, ook kost en bediening kan verkrijgen; te bevragen bij den uitgever dezes. (452) Terstond benoodigdeen KORENMOLE NAARS-KNECHTvan de Hervormde Godsdienst en goed zedelijk gedrag die behoorlijk kan scherpen en overigens zijn werk goed verstaat, lnclinerende vervoege zich in persoon bij L. D1JKEMAKoornmolenaar te Sint- Annaland. (451) te zierikzee, ter drukkerij van p. de luozb.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2