ZIERIKZEESCHE 5JÉL NIEUWSBODE. «fnppBI I Tweede Editie. Derde Jaargang Nieuwstijdingen. NEDERLAND. V crscheidenheden N.° 274. 1846. MAANDAG 7 SEPTEMBER. Ue ZIËRIKZEKSCIIK NIEUWSBODE eurdt uitgegeven oP Mnniuliig CU Doiulefilag bij V. t>t Luoxe, en i» vclkrijgbimr bij nllc Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijia voor drie maanden voor elke EDITIE aftonderlijkj binnen doSUd.yo.SO en /O,Gü franco door bel gchcelc Kijk, I De prijs tier Adrertentiën is Tien Cents de regel, bchalve 33 Cents zcgelregt voor elke plaatsing; dey.elve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na «elk tijdstip zij voor het eerst uitkomend K°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. BELGIË. Brussel1 September. L'Organnc des Flandres geeft berigt van eeniqe ongeregeldheden die den 31aten Augustus te Gend hebben plaats gehad, bij den verkoop van in beslag genomen goederen. De goederen van een der belasting-schuldigen werden door hem zeiven ingekocht, en deze gebeurtenis liep ge regeld afhoewel er eene zekere gisting heerschte en kreten opgingen bü ieder voorwerp, dat ter tafel kwam. Vervolgens ging men over tot den verkoop van het huisraad van zekere tapster; hier werden de kreten oproeriger herhaaldeen gendarme greep een persoon uit eene groep van waar inen steenen wierp, maar de menigte bood wederstand; toen maakten de gendarmes ruimte met hunne geweren, deelden kolfslagen toe en troffen een jong mensch van 25 jaren, sommigen zoggen met een bajonet volgens anderen met een sabel in het aangezigt. Het volk drong op de gewapende magt aaneen brigadier der politie gerankte onder de voet; een persoou die hem mis handelde werd gearresteerd. De menigte, naauwelijks uiteengejaagd, verzamelde zich weder op de brug. waar de verkoop had plaats gehad, eu woonde den afloop hij. Alle meubelen wer den weder door de belastingschuldige tot lage prijs ingekocht. Een gendarme, die onvoorzigtiglijk zijne kameraden verliet, werd door eene groote menigte volks vervolgd, die onophoudelijk riep: «Inliet water met hem! in het water! HU werd nog tijdig ont zet dnor twee gendarmes die hem te hulp snelden. Toen de overige gendarmes aftrokken, werden zij door het volk uitgejouwd en met steenen geworpen. Deze tooneelen kunnen weldra herhaald worden want, indien onze berigten juist zijn, dan staan er riog wel een 300 tal verkoopingen hij executie te wachten. In de laatste zitting der vacantie-kamer van den Hoogen Raad is de uitspraak gedaan in de zaak •van P. Zonne, die in cassatie gekomen was tegen een vonnis der ltegtbai.k te Utrecht. De Hooge ltaad heeft in overweging genomen, dat in liet von nis als daadzaken alleen zijn vermeld, dat de roq., op den 4 Maart 1846eene godsdienstige zamen- komst heeft gehouden, die, behalve du huisgenoo- ten, uit meer dan 20 personen was zamengesteld dat bij die gelegenheid uit den bijbel gepredikt is en gebeden en psalmen gezongen zijn en dat men bepaalde, dat een en ander op eenen naderen dag zou worden herhaald; dat deze als bewezen aange nomen daadzaken waarop men art. 291 Strufr, heeft toegepast, niet kunnen worden gequalificeerd te zijnhet oprigten eener association de plus de vingt personnesdont le but sera de réunir tous les jours ou 4 certams jours marqués, etc.; dat toch in liet enkel houden van eene bijeenkomst waarin men zich met godsdienstige onderwerpen bezig houdt, en zonder bepaling van eenen vasten dag van nadere zamenkomstniet ligt opgesloten de oprigting eener association; dat de Regtbank derhalve, door aan de daadzaken, iu het vonnis vermeld, eene zoodanige interpretatie te geven, de wet verkeerd heeft toegepastdatwat de andere middelen betrefthet onderzoek derzelve niet te pas kan komen nu liet vonnis op den vermelden grond wordt vernietigd, enz. Nagenoeg op deze gronden heeft de Hooge Raad het gemelde vonnisvoor zoo veel dezen requirant betreft, vernietigd en verklaard, dat het hem ten laste gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelt, en mitsdien hem ontsla gen van alle regtsvervolgingde kosten te dragen door den Staat. GEMENGDE BERIGTEN. Onder de wevers te Langenbielau vertoonen zich bedenkelijke sporen van ontevredenheid. In de kerk van Babe! is eene 'Verzakking ontstaan. Nu hel kan ook niet eeuwig duren. Op eene Stoomboot heeftoen van de noblesse zich geschaamtomZierikzeeals de plaats zijner woning op te geven, toen bij daar naar zonder inzigten werd gevraagd, door een fatsoen lijk heer, In Ierland hebbhen ernstige ongeregeld heden plaats gehad, ten gevolge van het inbeslag- nemen van goederen. De Nederlanders rijn zoeter. Te Ouwerkerk staat eene aardappelplant die 1,5 El in omtrek heeft, en 45 bloemen bevat. Een boer te Serooskerke heeft al zijne arbeiders weggejaagd, om dat die menschen een oogenblik hebben uitgerust. ▼OORUTTOAIWK Het «oord dat «ij gaan spreken is inzonderheid tol ti ge- rigljonge lieden in den lande! tot uopkomend geslacht! hetwelk de kracht en dc kcru der natie uitmaakt; die de kinderschoenen ontwassen, aan den mavinelijkcn leeftijd zijl genaderd. Van u hoopt en verwacht «Ie natie veel; gij zijl het dusgenaamde Jonge NederlandGij zijt gevaarlijk voor de mannen des behouds, voor de onderdrukkers van dei» vooruitgang, voor de oude van dagen, die vreeztn te ver anderen en te verbeteren, omdat zij wel welen dat zulks al leen met hunne eigene slooping en hunne eigene vernieti ging geschieden kan. Want om tien eenmaal aangenomen liingzamen en wankelenden tred, met een meer haastigen, maar tevens vasten en fiksehen gang te verwisselendaartoe ontbreekt dien oudeu lieden èn de moed èu de wilskracht. Daarom zien zij ook niet dan met angstige bezorgdheid op dio jongeren van leeftijd, die geen lust hebben iu dat trage voortschuiven met die centoonige afgemctciic passen. Daar om willen zij u terugdringen, indien gij hen op zijde streeft, en ter nederslnari indien gij hen voorbijsnell. Hel warme kloppen uwer harten voor de eer en het geluk van hel lieve vaderlandwordt door hen bestempeld met den naam van woelziekte en opgewondenheid. Zij beschouwen zich omdat zij het van u in jaren winner»als uwe noodzakelijke voor gangers, leiders er» leermeesters. Wanneer uwe meerdere vlugheid van begrip, uwe uitgebreidere kundigheden, uwe grooterc belezenheid, uw ijver en zucht tot de waarheid, hut» eene vraag durft voorleggen welker beantwoording hun lastig, ondoenlijk, onmogelijk toeschijnt, dan trachten zij u met magtspreuken den mond te sloppen, of, wat veel er ger is, met onwaarheden eu schijnarguinentcu tevreden le stellen. Verre is het echter van ons, dat wij door dit be weren geacht zouden willen wordenbij het jeugdige ge slacht don betamelijkcn eerbied eu hel voegzame ontzag voor wezenlijk en waarachtig vtrecreriswaardigc mannen weg te redeneren. Neen 1 dat zou even berispelijk als bespottelijk zijn. Want voor die oudeu van dagen, die, hoestramvau ledematen, grijs van haren, en gerimpeld van gelaat zij ook zijn rnogentoch ung veerkracht in pligtsbetrachtingvu righeid in geestontwikkelingen, dorst ïinar hei vorming too- ne» voor die, zeg ik, zijn deze woorden niet geschreven. Of moet het, bij rijper nadenken, voor bejaarde lieden, niet een nameloos groot genot zijn, die jeugdige annkome- lingcn te beschouwen, begaafd en toegerust zoo als zij zijn, met dal versland en die kennis, welke zij zelve naar mate der meerdere of mindere ruimte van hunnen werkkring, door voorbeeld en lessen hun hebben aangebragt eu ver schaft? Of is een welgeplaatst vaderhart niet van vreugde opgetogen, bij het zien van zijn kroost, dat hem in kunde en oudervinding evenaart, en zelfs voorbijstreeft? Zijn de ouders zoo schandelijk egoïstisch, om hun licht door hunne kinderen niet betimmerd te willen zien [men houde ons die triviale uitdrukking ten goede), dan verdienen zij ook niet beter, dan dat de Kinderen bun eigen pad inslaan, en hen op hunnen zóó geliefkoosden weg alléén en zonder bijstand laten achteraan strompelen. Zij verdienen het niet alleen, maar het zal uit den aard der zaak voortvloeijen. De na tuur verloochent zich niet, en de tegenstand baart kracht. tNaluram expelles farcatarnen usque recurretd' O ouden vnn dagen, dio uit persoonlijke considerationof omdat de eene of andere wetsbepaling u voor uw loven daartoe be noemd heeft, hooge en g»wigtige ambten cn betrekkingen in den Slaat blijft vervullen; gij, die doof zijt voor de stem der waarheid, eu blind voor het licht dat elke dage raad bij vernieuwing aanbrengt wordt geopend en ziende I En wilt gij niet hoorenzoo gevoelt, wilt gij niet zien, zoo ondervindt! Evenmin als de dorre winterblaren zich kunnen staande houden, wanneer de uitspruitsels der lente aankomen, zult ook gij den stroom, die tegen u van alle kanten komt opzetten, op den duur kunnen weêrstaon. De heer Thorbecke heeft wèl gezegd, toen de heer den Tex, met zooveel geleerdheid over nederlandsehen zin eu neder- landsche beginselen argumenteerde, »dal de staat van afzon dering, waarin men de natie, te midden van den vooruil- gang, welke andere volken kenmerkt, wil geboeid houden, eenmaal haar doodsuur worden zal." Maar de heer Thor becke wist wel dat eene natie niet sterveu kaudie nog zulke edele en krachtige levensbeginsels in zich omdraagt als die waarvan de Hoogleeraar zelf de hartader en het hoofd tevens uitmaakt. Ilij wist wel dat het einde van de worsteling uiet anders dan ten nadeele van het afgesle- tene, ten voordeele van het nieuw gevormde gedeelte moet uitloopen. En wie zal het bestaan van zoodanige worsteling looche nen Of voeren de mannen des behouds, de minisleriëel- gezinden de zoogenaamde koningsvrieuden geenen strijd op leven en dood met de oppositie en Hebben zij dat niet reeds vóór lang gedaan Slaan de eersten niet tegenover de laat ste als de afgeleefde grijsaard tegenover den krachtvollon jongman? Contrasteren zij niet evenzeer als duisternis en licht, slavernij cn vrijheid, dood en leven? En met welke hoop op goeden uitslag denken de eerste met de laatste te zullen kamp voeren? "Wij willen het gevraagd hebben, of het in zulk eenen ongelijken strijd niet verstandiguiet voorzigtigniet pligtmatig zelfs wezen 20U dat de zwakke re partij voor de overmagtige dc wapeneu nederlegde en vóór het aangaan van eenen bcslissenden slag zich uit eigen be- wegiug gewonnen gaf? Zij zouden er dan met eere afkomen, terwijl de nu te verwachten wanhopige verdediging niets dan schade, schande en oneer kan na zich sleneu. Maar duch ten dan de liberalen in den lande het niet dat tij met eenen hardnekkigenonverzettclijkcn vijand zullen te doen hebben, die zich liever, om zoo le spréken, in de laatste verschan sing Iaat «edersabeleudan vrijwillig eenen duim breed grond* nf te staan? Toch niet; de liberalen welen wel met wie zij zich roeten. Zoodra zult gij de schaal niet halverwege ten nadcele van de maunen des behouds zien overslaan of reed* terstond zult gij hel verschijnsel besj>euren, dat allernatuur lijkst zich moet opcubareu, on.dal niets stevigs, niets het welk hecht mag heetcnhun bedreigd gebouw onderschraagt. Twcedragt onder elkander, wantrouwen, beginselloosheid, onkunde, lafhartigheid, eigenbaat cn valschbeid zijn. om zoo te zeggen de beslanddeelen waaruit zoowel bet gebouw als de steunsels zijn zanieDgevoegd. Zelfs de geriugste wind vlaag doet bet schudden, zal dan Diet een vernielende or kaan het in puin doen nederstorteu Te vergeefs zullen zij zich krampachtig aan iedere grasscheut, aan elkeu stroo- haltu vastklemmen; de alles voor zich uitdrijvende vooruit gang voert hen uiel zich delgt ze uit. Zij zullen geene middelen oubeproefd laten; maar alles zal beu op het eind begeven eu loslaten. Al wilde ecu afgevaardigde uit Noord- Holland wij zouden het een geacht lid noemen iudien wijwanneer het de teederslc belangen des dierbaren va derlands geldt niet warsch waren van alle pligtplegingen f ook de jeugdige bevolking van Nederland bijna vogelvrij verklaard hebben. Al hefreuri dat, belaas 1 herkozen lid, dat het jonge Nederland zoo stoute beginselen aankleeft zalk eene gevaarlijke oppositie voor de tegenstandeis v*n den vooruitgang voert en al spoort hij de ambtenaren van het Opeubaor Minisietie bij gereglshoven en regtbankeo aan, om meer bepaaldelijk op die zoogenaamde uitspattingen acht te geven; het zal weinig haten. De opdriugeudejeugdige, energieke volksmassa zal de stilstaande afgeleefde, onbetee- kenende bewindsmannen voor zich uitdrijveu ouder den voet halen achter zich laten en vooruitslreven op den weg, die teeds lang te voren door levendiger en zielvoller natiën dan wij zijn, was ingeslagen. Zij die thans tot de mannen des behouds behoorendode zon aanbidden welke over ben op gaat, of met andere woorden, de huif naar den wind laten hangen, de partij die bovendrijft aankleven, zij zullen spoe dig met alle kracht wenden draaijeu ei» onikeeren om met den stroom mede te loopen» Zoo absolutistische als zij nó gezind zijn, zoo liberaal zullen zij dan zijn! Een gouver nement kan van zijne dienaren maken wat hel zeil maar wil; toon het nieuw bestuur kracht en ontwikkeling te bezitten, de dieuareu zullen niet zwak noch den ouden slenter toege daan durven zijn want zij zijn meest allen aan het behoud van hun ambt afgodisch gehecht. Wie in zijne betrekking aanschrijvingen van hoogcr haud ontvangt, om dit of dat voor le komen, te stuiten, te verrigtcn of zijnen loop te lateu, moet daaraan gehoorzamen of aftreden. Aan bet geldelijk voordeel offeren verreweg de meeste hunne beginse len op. Dit is thans nog de eenigste en sterkste evenaar, welke de schaal der natuur in balans houdt. En toch kan het niet anders, of het eveuwigt moet verbroken worden. Telt ze met ons op die menigte van jonge lieden, die, hoezeer ook met talenten, ijver eu krachten toegerust, zon der arbeid eu bestaan zijn aanschouwt dat heerleger van solicitanlen bij elke opengevallen vacature, die even aU de vliegen op de suiker, op een gering postje van ƒ300 cn f 400 uzeu let op die menigvuldige pogingen tot omkooping dagelijks iu de publieke bladen aangewend: en zeg bet ons: wat zal hiervau het einde zijn (de Burger.J IITgBSOnDElTB STTTSZEII. De KERMIS eindigt zaturdag den 12 dezer, daar er vnn dit jaar geene Na-dagen zullen gegeven worden; leest men onder twee in de Zierikzeesche Courant van vrijdag 4 Sep tember 11., geplaatste advertentiën, als; een van C. II. RIS- SïK cn een \au YAN HASSELT, beide deze kooplieden hebben dus een berigt medegedeeld, waarvan zij, zoo als ik vcele reden heb otu te geloovcn, geen de minste zekerheid kunnen geven; maar zoo ik geloof onze stad- en buitenlie den alleenlijk in dim waan hebben gebragt, omdat zij wel- ligt van voornemens zijn, om zaturdag naar eene an dere kermis te vertrekken, en dan zooveel mogelijk voor hun vertrek de inwoners cn buitenliedeu tot het koopen van hunne goederen, te animeren. Het niet houdeu van zoogenaamde NA-DAGEN der kermis die tot eene gewoonte te dezer stede zijn geworden, en de voornaamste dagen der kermis uitmaken, zoude voorzeker eene niet geringe schade aan de inwoners veroorzaken, die toch, alhoewel er vcelc vreemde kooplieden zijo, daarvan wel het meeste voordeel hebben, cn welke vootdcclcn voor hun onmisbaar zijo, daar toch zal moeten worden er keurt, dat door alle neringdoenden op ccuige meerdere verdiensten wordt gerekeud, om deze eu gene schuldeischers daarvan iets te kunnen betalen; bovendien is het houden van NA DAGEN eene zoo vaste gewoonte geworden, dal zelf» vile menschen in de eerste kermis-week naar onze stad komen, om aldaar eenige benoodigde Ulecdiugstukken te koopen, om voor des Donderdags in de Na-dngen daarmede gekleed op de kermis te komen. BAKKERS, VLEESCHHOUWERS, WINKELIERS en nik andere neringdoenden hebben daarom dan ook zoo red doen lijk hunnen inslag vermeerderd, natuurlijk in het vertrou wen van meerder dan near gewoonte le zullen debiteren, rit wauneer nu geene NA-DAG EN op de kermis week volgden, dan zoude voorzeker voor ccn ieder daaruit een annuioi ke- lijk verlies voortspruiten. Bovendien spreekt het immers als van zclre dat de Ste delijke Regering met een en ander genoegzaam bekend is, en dus, wanneer geene NA-DAGEN plaats mogten liebticw, daarvan wel uitdrukkelijk ccuigen tijd voor den aanvang der kermis had kennis do?u dragen, zoodat het berigt, ge plaatst als een NB. onder de advertentieu you c. u. RiSSlK en VAN HASSELT cn aan hel hoofd van dit stuk letterlijk opgeiTTurveoij in geen geval etfnig geloof kan verdienen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1