Verscheidenheden I3TgB533ID3ir3 STAD S-1TIETJ VTS. NIEUWE STOOMBOOT-DIENST ROTTERDAM en ANTWERPEN AjyilCITIA, 2 was ist das VaderlandDe Zicrikzeenaars magen .toch iagon van de klok zonder werk, noch de Iwning leef, want ilie maar zingt, wordt zonder veel compli menten in den kerker geworpen. Te Goes is op zaterdag 22 Augustus de geboortedag van liet over ledene zoontje van Prins Frederik, door het uitsteken dor vlaggen gevierd; dia menschen waren zeker door de ophanden zijnde kennii-vreugde in de war en .visten daardoor welligt niet wat zij deden, duidelijk bleek het dat zij met de wijze Rotterdammers lu t verlies van eenen Prins van Oranje geheel waren vergeten en te veel in den Almanak hadden gestu deerd. De Minister van Buitenlandsehe zaken in Belgie, heeft niet kunnen nalaten om over de behendigheid onzer ministers, wegens het sluiten van het handelstractaat, hartelijk te lagchen. De Duit- schers spotten er ook mede, terw ijl de Nederlanders knorren, en toch hebben die hoeren er kruisjes voor gekregen. Ibrahim-pacha is den 8 Augustus te Alexandrie aangekomen. De burgemeester der gemeente Mijnsheerenland heeft de karmis aldaar afgeschaft. Het stoffelijk overschot van wijlen den baron Dedel, Nederlandsch gezant te Londen, is uit Londen te Rotterdam aangebragt. Leiden zal met gas worden verlicht, en Zieiik/.ee met nachtpitjes.— De zoogenaamde nieuwe brug staat om in te vallen, zoo dikwijls er eene diligence passeert. Eene andere nieuwe brug, mitsgaders een kondigen Archi tect, zijn noodzakelijk. Het slagtvee moet levend gewogen worden, dus daar kan wel eene andere brug uitvallen. In den Haag wemelt het thans van vorsten en vorstinnen. Te Deventer zijn de aardappelen van 1,50 tot ƒ2,00 het mud. Dat Journal de la Jlaije is toch een ellendig blad. Het maakt zich boos en schieeuwt wraak, omdat de schrijver van de Bijdragen tot de Ken nis der Nedeklandsche Oost-Indische Bezittingen zich door middel van de pers aan den Koning adres seert,.... Maar dit is immers een natuurlijk gevolg van wat dat Journaal verdedigt! Volgens de lezing der regering is uitsluitend opperbestuur immers al- leenbestuuren is art. 75 van de grondwet immers niet voor den minister van koloniën geschreven'. Wat is nu natuurlijker, dan dat oen schrijver over Neer— landsch Indie zich aan het begin en aan het slot tot onzen koning wendt!... Het is waar, dat die leer onfeilbaar leidt tot ineenstorting van het reeds zoo wankelende staatsgebouw; doch het is niet de heer van Vliet die haar leert, maar de regering; de heer van Vliet paste slechts eene gevolgtrekking van die leer toe; welligt om het gevaarlijke en on- houwdbare er van, te meer te doen uitkomen, en heeft, dit is zijn doel geweest, het volkomen bereikt. De hatelijke, een dagblad onwaardige uitval van het Journal is daar, om het te bewijzen: even als de man uit de fabel, beeft de regering voor hare eigene schaduw, et se soujjhtte elie mé me, wanneer men hare onzinnige stellingen toepast, après s'ctre lais- sé soufjletler par les autres. [N. I'. C.) Eiland Tholen, den 20 Augustus 1846. Mijnheer! Ik verzoek een plaatsje in uw geacht blad, voor de volgende regelen: Dat alle verandering geen verbetering is, heeftde gemeente Oud-Vosseineer dezer dagen ondervonden, in de vervanging der aldaar gestationeerd geweest zijnde en gepensioneerde rijks-ambtenaren, die zich, ofschoon hunnen pligt betrachtende, steeds wars be toonden van de vitterijen en vexatie», door twee ande ren. Een hunner is een man, die geen erg in 't hart heeft, en overtuigd is, dat aldaar geen opzet telijke wets-overtredingen plaats hebbende ander daarentegen, die later daar gekomen is, is een man, die de hoogste aanbeveling verdiend, wanneer het er om te doen is, eene geheele gemeente in onrust en verwarring te storten. Vooreerst schijnt hij ver vreemd te zijn van alle beschaafdheid. Komt hij ergens, hij verwaarloosd de gebruikelijke pligten der burgerlijke beleefdheid, alsof hij boven dezelve door zijnen stand verheven ware; li ij treed bij voorbeeld het kantoor van den Ontvanger, die het er steeds op toelegt om het der gemeente zoo gemakkelijk te maken, als hem zonder pligtverzuim mogelijk is, binnen, met een jongen, dien hij op de straat heeft opgevangen met een zak met meel, en zegt, zonder groet of iets dergelijks: Ontvanger, weeg dat meel eens! Ten anderen maakt hij eene parforce jagt op alle vrouwen en meisjes, die hem in den weg ko men, en behandeld hen op zulk eene grove manier, dat de jonge lieden aldaar er zich grootelijks aan ergeren. Ten derde is hij 1MMF.U in 't ZEEL om kinde ren, die bij de meelslijters meel voer hunne tarwe inruilen, staande te houden en gelei-biljette i af te vra gen, iets, waarvan men voorheen in die gemeente zelden of ooit iets vernam en waarin voorzeker geene de minste smokkelarij kan plaats hebben, dewijl het meel is van verinpost graan gehaald hij men schen, die onder peil staan. Indien het de bedoeling van het bestuur mogt zijn, den gemeenen man te verbitteren, dan kan het niet beter doen, dan al de andere ambtenaren bij dezen om een lesje te doen komen, in het plagen der burgers, ten einde de reeds daar en elders be staande spanning over den druk der belastingen ten top te voeren. De gemeente heeft hem daarom ook- zoo lief, als het wijfje van den aap, haar kind, en geeft daarvan bij voorkomende gelegenheden, ondub belzinnige bewijzen. Mij nbeer de Redacteur Aangezien een kantoorklerk in. vertrouwen aan een mijner vrienden verhaald heeft, dat UEd. tot het zestal heeren behoort, die den Volksbo de zullen dirigeren, zoo neem ik de vrijheid UEd. daarvan kennis te geven, opdat, ingeval dit waar heid zij gij uwe handelingen daarnaar zoudt kun nen regelen, en tevens zien, hoe stipt de go - heimen worden bewaard (een der lioofdpligten der Redacteurs van volksbladen.) Hoe moeije- lijk het mij intusschen valt om dit te gelooveo, zoo behoort het echter niet tot de onmogelijkheden, en mogt het zoo zijn, dan is het waarlijk eene klucht die eenig in zijne soort is, en waarvan het publiek veel pret te verwachten heelt. De burgerij namelijk heeft niet meer pret, dan als zij lagchen kunnen, omdat du noblesse vloekt, (de noblesse lacht als de burgerij weent) want boe verstokt de noblesse ook zijn mag, toch wordt zij kregelig wanneer zij door liet geheele Nederlandsche publiek bespot of door dezen of genen aan de schandpaal wordt gezet. En wat moet er van Worden als twee couranten, van welke één ministerieel en één opposiet in liet licht verschijnen, door denzelfden persoon worden gedi rigeerd. Vervolgens vei haaide genoemde klerk, (alias babbelaar) dat, wanneer de noblesse verkeerden lof wordt toe gezwaaid, en de knechts en meiden lagchen dan Ver- nieeneii dat hunne dienstboden hen uitlagchen, terw ijl zij in het denkbeeld verkeeren, dat als iemand hen beleefd met den hoed in den hand groet, het louter spotternij is. Wat is het geweten tocli een onbeschof te» waarzegger! Of intusschen de Volksbode zijn doel zal bereiken, namelijk den Nieuwsbode uit het veld te jagen, dat, (volgens gezegdens van den klerk) het hoofddoel is, is moujelijk te gelooven, want ministeriële bladen zijn niet gemakkelijk te verpassen, doordien het volk eindelijk zooveel verstand gekregen heeft, dat het begrijpt dat het alleen kunst-blinddoeken zijn, die strekken moeten om het volk vertrou wen op hunne herders in te boezemen, die het alles wel zóó zullen maken, dat Nederland binnen wei nige jaren tot vorigen welvaart is teruggekeerd. Doch ware het een echte Volksbode, dat is, een'Waar heidsbode dan zoude hjj binnen 3 maanden welligt hetzelfde getal geabonneerden verkrijgen dat de Nieuwsbode thans heeft, zonder dat het getal lezers van den laatsten er veel door verminderen zou, want het volk wil liever een maal eten uitzuinigen, dan het lezen van liberale dagbladen nalaten maar van KOOL of LAK willen weinigen meer iets weten. Jammer dat er voor 25 jaren geen Nieuws- of Waarheids-bode in bet licht is verschenen, gewis zoude Zierikzee zoo snel niet zijn achteruit gevlogen, daar er dan zeker minder Cato Kamerling's-streeken zouden uitgevoerd zijn geworden, want waarlijk libe rale bladen zijn de teugels voor de noblesse, zoowel als de policie de teugel is voor het volk. Onder de oorzaken van den vooruitgang van Zie rikzee bekleedt de oorsprong van den achterstand un het vermoorden der Visscherij eene voorname plaats. Geen schip deed bijna eene reis of het had ankers en kabels verlorendoordien de kabels zoo ste- k wa ren dat bezwaarlijk die schepenweike de Schouwsche binnenwaters in den winter bevaren, ge rust er mede ten anker zouden hebben durven ko men; want oude kousen en allerhande vodden, die er in geprommeld werden maakten de helft van de bestanddeelen der kabels uit en werden tegen goeden hen- nip betaald; terwijl elk schip gemakkelijk vlot kunde liggen in den rooden wijn die verzwolgen werd, van het leggen der kiel af, tot het afloopen toe; bovendien zwommen de kabeljaauwen tot over de daken der huizen en zoo in de keukens van tallooze vischbuiken enz. enz. enz. Zoo was het toenmaals en nog heden, In anders leer wordt diep gesneden. En als vande achterstand niet veroorzaakt had, zoude er dan eerstdaags wel goederen voor de personele omslag-belasting verkocht behoeven te worden En hoe vele rijksdaalders zouden de in gezetenen kunnen behouden hebbenwanneer er zoo veel geld niet in verkeerde zakken gestoken was. Nooit had dit plaats gehad als er toen een Nieuwsbode had bestaan. O. OP DEN DOOD VAN DEN WEL. HOOGEDEL GEBOREN HEER DEN HEERE GRAVE VAN REGTEREN! LID DER STATEN-GENERAAL. Ook hij is dood, die Edle Graal, zij» leven, Was ook te kort, voor 't wei k hem opgelegd; Ilij viel toen hij, voor Neerland was de plegt Van 't ranke schip der golven prijs gegeven. Ja hij is dood!! dat diep die maar ons rouwen; Smelt vrij in tranen weg, gij, die het regt waardeerd; llij had voor u den steven nog gekeerd Toen 't ranke schip verdoold, geen koers meer wist te houwen. Gaat Volk ter beevaart heen en strooit zijn graf met bloemen, Rigt hein een eerzuil op en draagt zijn daêii in 't hart; Want straks vraagt u het kroost met hoogst verbolgen smart Waarom der Vad'ren grond zijn naam niet meer hoort nqe^nen? Zegt dat den Dijk bezweek, ter borstweer opgegraven; Door d'Oud'ren vlijt volbouwd, eens met hun bloed gekocht; Hij zonk, omdat 't bestuur geen redding daar aan zoeht, Toen 't werk door schuld verviel, ontworpen door die braven. Ja zelf de inan, die nog, ter hulpe snelde. Toen reeds gevaar wei luider stemme sprak, Daar bier en daar het damwerk, ziglbaar brak; Waar door het water dreef, dat uil de scheuren welde. Wierd diep verlaagd, versmaad, bespot, vertreden; B-laakt, gehoond door 't geemlijk dijkbestuur; En dat, omdat, hun grond geschonden door 's Volks kuur, Lei boven peil des noods, waar 't ami'ren lei beneden. Zoo bleef hel lands belang, den landman nederdrukken, Totdat de dam bezweek en Neêi land zouk in rouw; Maar zoo ook bleef 't bestuur, der Vad'ren eed getrouw, Waaidoor den dijk ontstond, die nu weer viel iu stukken, Ziet daar de reen gemeld, waarom u laud verdwenen Waarom gij nu uiet meer, op d'and'reu bodem woont; Maar leert ook hier weer uit, hoe't werk zijn meester loout, Die naar geen wijzen raad, liet domme oor wil leeneu. Dau zal gewis de vloek bij hun niet achterblijven; Neen 't wraakzwaard zal bet ziju dat op hun kop zal slaan, Ja eens zal 't dijkbestuur ook op hun land vergaan, Zoo als het gollgeweld de andre deed verdrijven. En dau zal ook 'l altaar, wat gij been nu deed rigten, Veriijzen naast de plaats van d'eerste Willems graf, En 't glansrijk loon wat hem die edle tombe gaf, Zal met den eigen gloed van Regleus graf verlichten. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Vrijdag 28 Augustus. Naar Amsterdam's morgens om 2 ure. geboren 12 Augustus Een zoon van J. F. Hofman. '15 dito. Eeue dochter van W. C. de Crane ea Jonkvrouwt M. S. van Vrijberghe. 10 dito. Eeue dochter y<hi M. Tachi en J. A. Geradts. x17 dito. Eene dochter van J, Sijbrandse en E. Hoogerheijde. 20 Augustus. Eene dochter van M. Husou en Mul. ders. Een zoou van C. Gardeuier eu W. van. Duuren, 21 dito. Eene dochter van P. van Zandvliet eu C. Sir re. 24 dito. Eeu zoon van G. van Boxsel en C. J. Rikniau. Eene dochter van I. tl. Von Sehatteubui- Collmauu en J. de Zwarte. 25- dito. Een zoon vtw D. Coster us eu W. Buijze. gehuwd: 19 Augustus 11. van der Vaate eu J. de Vos. overleden 13 Augustus W. G van Bloppoel, oud 5 jarou, (zoon.) S. Mpudeel, oud 7 maanden,, (zoon.) A. Phernambucq, oml 7 weken, (zoon.) 14 dito. E. de Jonge, oud 15 weken, (docht.) J. Viergever, oudl3, maanden, (zoon.) 15 dito. J. J. de Cock, oud 3 weken, (zoon.) W. Slierendregt, ornl j 8 maanden, (zoon.) lö. diio. M. C. Buijze, oud 7 weken, (docht.) iM. Van der Weel, oud 4 weken, ('zoon] VI, Henniug, oud 7 weken, (docht.) 18 dito. A. van deu Berge, oud 4 maanden, (zoou.) 20 Augustus». 3', Sue-einiregt, oud IS. maanden, (zoon.) 22'dito. C» Leij dek kees, 'oud 9 uwiauden, (docht) M. J.'van Gestel, oud 9 weken, locliter.) (1. Bos, oud 18 (mailden, (zoon-.) "21 dito. E. C„ van L'igbUeilioVcii, out 8 maanden, (dochter.) IX M-rlee oud 7 maanden, (dochter.) J. Hofmau, oud 12 weken (dochter.) R. Blankertoud 16 maanden.(dochter.J,- - 25 dito A. Adriaaose, oud 81 jaren weduweuaar van M. Reijeis ADTSB.TS1T"IS1T. De Notaris D. Q. de JONGE van dek HALEN zal, op Woensdag den 2 September 1846dra voormiddags ten 10 ure, te Nieuwerkerkaan hel woonhuis bewoond, door A. van de VELDEten verzoeke van A. QU1NTUS, publiek presenteren It verkoopen Eene aanzienlijke partij zeer goed. onderhouden Meubelen, bestaande in: Notenhouten Kabinet, Ma- hniijhouten en Geverw.de Tafels, diverse Stoelen, Bedden met toebehooren,, een zeer goede halve Kas- klok, Spiegels, Schilderijen PorseleinGlas, en Aar dewerk wijders nog: Twee Mestvarkens en hetgeen verder zal worden geveild; zijnde tevens uit de hand te koop.de BAKKERIJ en WINKEL, staande in de Kerkstraat te Nieuwerkerk, bewoond door A. van de VELDE; te bevragen bij bovengenoemden Notaris. (431; Met primo September aanstaande, bij W. S. Monté. in het wapev van Schouwen, to Zierikzee, benoodigd, eene HUISHOUDSTER,-die hare vingen uit de geldladen en haren mond van de brandewijn flesch houden kan, en overigens de geschiktheid be zit, om al die vrouwelijke bezigheden te verrigtcn die iu zoodanige affaire voorkómen. Adres bij den uitgever van dit blad of in person» aan bovengenoemd Logement. (432, tusscil en met ii 1st fiiaa1je snee va kende ijzeren stoom jagt hebbende Machines van. lage Drukking. Vertrekkende van ROTTERDAM; des Maandags TVoensdags en Vrijdag van elke week. Van ANTWERPEN, des DlngsdagsDonderdags en| Zatuidag vau elke week. AUGUSTUS 1846. van ROTTERDAM. van ANTWERPEN. Maandag'24, 'sniorg. 61/* ure. Dingsd. 25, 'smidd. 12 urr. Woensd. 26, 8 Douderd. 27, 'snamidd. 1 Vrijdag 28, 9 Zaturdag29, 'smorg. 3 Maandag 31, 1 De Kantoren, alwaar eene Diligence zal afrijden, zijn l< 's Hage bij J. Langeeaan, Stadsherberg op liet Zieke, 2l/i uur voor het vertrek der Stoomboot. Te Delft bij Anthonie van Veen, in de Romein. Te Overschiebij dc Wed. van 't Woüdt in de Valk. Te Zierikzee, bij D. B. Schock, in liet koffijhuis Schoonzigt. Terwijl te Rotterdam en te Zijpe bij de aaukomst der Boot, eene Diligence naar bovengemelde plaatsen zal afrijden, i Nadere information bij JOHs. OOMSEs., en Conipv Boompjes wijk I 23 Wolfshockwijk B 263 en bij den Agent W.r ABELS, te Zieriktec TE ZIERIKZEE^ TER DRUKKERIJ VAN P. Dg. LO.OZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2