T Verscheidenheden BEDROEVENDE VERSCHIJNSELEN. ijzen i»cr j*r De openbare schuld rekent hieronder voor veertig duizend millioen, terwijl banknoten voor do overige twintig duizend millioen in omloop zijn. Het Ikitsche Gouvernement heeft de inbezitne ming van het eiland Laboan, aan de uitwatering van de rivier Borneo, bevolen, en gelast, aldaar eene haven plaats op te rigten." Ziedaar, wat reeds lang is voorspeld. De Èngelschen planten alzoo hunne vlag op Nederlandschen bodem! Zal onze Nederlandsche Leeuw nu niet eindelijk ontwaken? En wat moet men denken, van het volgende berigt. Per jongste Overland-Mail ontvangen: «De expeditie naar Balie, door de Nederlanders ondernomen, wordt beschouwd als strijdig met de vekdragei* met Engeland gesloten, die de uitbreiding der Nederlandsche Koloniën in de Indische Zuidzeeën verbieden. Dit onderwerp cischt ernstige overweging De Nederlanders schijnen besloten te hebben, dat eiland te onderwerpen tot groot ongenoegen der Britsche Kooplieden te Singapore!!!". Een mooi voorwendsel om aan 't haspelen te raken en ona in te pakken. De Staats-commissie voor toelating tot de Aca demische lessen vindt het examen zelve ongenoeg zaam; zij zoekt meer licht te verkrijgen, door den candidaat te ondervragen naar zijne afkomst, ouders, onderwijzers, leertijd, ouderdom, enz. Zoo die vragen niet gedaan worden om invloed op het besluit uit te oefenen, waartoe dienen ze dan? Of moet Minerva's tempel alleen voor aristocraten en aristocraten-kinderen open staan? (Kal.) Uit Rotterdam wordt ons het volgende opgegeven van de op 11 dezer aldaar in publieke veiling aan geslagene 220 vaten meekrap zijn 128 vaten ver kocht geworden, als: 16 v.kr.teelt 1844. geb. van ƒ30- ƒ31,30 opgeh. 78 onberoofd. 6» '/,gem. 4 dito. verk. 46v. vanƒ24,50-30,30. 5» -1G,50--18,50. n gob. van 10 - 15, opgeh. 40» onberoofd. n 1845 verk. 30 v. van - 17,- 24, 33 '/t gem. 8 dito. 1843 -10, idem. 1845verk.27 v. van ƒ25, -ƒ26,50. 1843 geb. van ƒ40,-ƒ40,50, opgeh. -35, idem. 19 - 14,- - 17. geb. van 11, - - 15, opgeh. 2 verstampt. 28 onberoofd. 3 b krap. 2» onberoofd. Voor de overige vaten welke zijn opgehouden, is na kwaliteit, zooal dezelfde prijzen als voor de verkochte geboden; verders was de veiling nog al geanimeerd en merkte men verscheidene buitenland- •sclte koopers op. GEMENGDE BERIGTEN. Zekere excellentie tracht den Tyrtaeiis der tien- daagsche rusie tot desertie te verleiden. Maar de wakkere kampioen voor orde en vrijheid wil geen verrader worden door naar de citadel van behoud over te loopen. In Denemarken is men druk bezig om de kroonprins van zfjne tweede vrouw te doen scheiden, opdat hij een derde huwelijk kan aangaan, Er worden middelen beraamd om de behoeftigen uit de steden te verdrijven. Wanneer dit edel doel mogt bereikt worden, en alle burgers die besloten hebben om naar Amerika te vertrekken, zijn vertrokken dan kan Zierikzee, als Iverkwerve ver kocht wordt, gemakkelijk op den koop toegegeven wor den. De buitenlandsche dagbladen beginnen met de Nederlandsche handel-maatschappij in Nederland sche posten,'den draak te steken. Het standbeeld van pleister, voorstellende Simon Stevin, te Brugge, beantwoordt volkomen aan de verwachting. Men wil dat het standbeeld voor Oom FLiris ook een pleisterbeeld zal zijn, aangezien Zijne Excellentie zoo handig in het pleisteren is. Voor de aanstaande tekorten worden er reeds pleisters door hem ge smeerd, die trekken moeten, waar niets meer te trekken is. Van de stukken turf, welke de turf- dragers gewoonlijk krijgen, wanneer er turfschepen worden gelost voor de Meestoven, wordt er thans stads-belasling gevorderd. Zouden de Zierjkzecsche heeren hij professor van Hall in de stilte ook les nemen? Een LUIKSchen ezel en ezelin hebben jl. zondag oen armen stumpert onbarmhartig ge- stooten, geschopt, getrapt en geslagen. Wonder daar de politie zoo ijverig is in het opsporen van misdaden, (nietigheden) dat de nachtwakers niet ge last worden, zulke EZELS in de schutskooi den WITTEN LEEUW te stallen. Een Burger van N.-Amerika heeft aangeboden, om voor de helft der begroote oorlogs-kostcn de Mexikanen tot vol- komene onderwerping te brengen. Ware er in 1830 in Nederland ook zulk een burger geweest, vele millioenen zouden er dan gespaard zijn geworden en mogelijk het doel bereikt. Maar het is waar ook, in Nederland wordt een burger zoo geacht, als in fatsoenlijke steden een commissaris van policie in eene sociëteit. ii. Wij zullen den Handelaar, die zoo veel vraagt en zoo weinig doetin onze dogeneens nader be schouwen. Wat vraagt de handelaar al niet? Aan hem moe ten alle andere belangen in het vaderland worden opgeofferd. Wat gaan hem landbouw en fabrijkwe- zen aan? »Als het den handel wel gaat," zegt hij, »dan bloeit het geheele vaderland. De handel is de rijke bron waaruit alle welvaart voortvloeit en als Holland is, daa. druipen 4e .andere jjrpviyciëu van vet;*1 Het*ts hier do plaats niet, om het be toog te leverendat de vrijo handel in ons vader land in onze dageneen utopiaansch droombeeld is, om dat de markt niet meer bestaat, die Neder land vroeger hadtoen het handel dreef voor al die volkeren, die nu zeiven, aan den oorsprong, de goederen gaan halen. Het is hier de plaats niet om te bewijzendat men door vrijen handelzoo als sommigen die zouden willen, honderd duizenden aan jammer en gebrek ten prooi zoude gevenzon der dat onze groote koopsteden er aanmerkelijk door bevoordeeld zouden worderf. Wij willen alleen, dien zoo veel vragenden Han delaar eens op den keper beschouwen. Wat zijn tegenwoordig onze Handelaren Gaat naar Amsterdam en naar Rotterdam en wanneer gij daar een net, gemuskcerd, opgepronkt heertje ont moet met een cigaartje in de mondden hoed op één oor, die hard spreekt, bij schreeuwen af, dan hebt gij een jongen Handelsman voor oogen. Legt hem de kaart van de wereld voor en vraagt hem waar dé landen liggen, wparop zijn huis handel drijft? Het zal een geluk zijn indien hij u, zonder aarzelen, die plaatsen weet aan te. wijzen. Vraagt hem: »of hij, die zoo hard roept over het verval des handels; die de schuld daarvan geeft aan de re gering en aan die domme leden van de Staten-Genc- raaldie geen besef hebben-van-handelzakenof hij ooit de lauden waarop hij handel drijft, heeft be zocht? of hij, of de zijnen ooit in persoon pogingen hebben aangewend, om op "de verschillende punten des aardbodems zoodanige verbintenissen aan te knoo- pen als geschikt, en tegenwoordig noodzakelijk zijn, bij de groote concurrentie, om voordeelige zaken te doen? Vraagt hem dat en hij zal u aankijken, of gij mannen waart uit de Maan of bewoners van Saturnus. «De moeite en al de gevaren die aan eene ver re zeereis verbonden zijn; laten zij over aan die stomme Kngelschcn. Voor zulk een soort van volkje mag het voegzaam zijn, om hunne kinderen naar verafgelcgene plaatsen te zenden, ten einde goede bronnen op te sporen, die den goudstroom in hunne kisten doen vioeijen; een Hollands koopman is daar te goed voor. Die waagt zichzelven of zijne kinde ren niet op den Oceaan. -Nederland is bovenal voor den handel geschikt en zijne ligging brengt het mede, dat de handel hier bloeijen moet.*! Als de wetten maar goed waren, dan zoude men, buiten al die fratsenwel goede zaken doen." Ziet daar eene koopmans redenering. Voegt gij hem nu toe: «waar de heer Handelaar 1 alleen door aanhoudende zorg en moeite; alleen door opoffeiing van allerlei aard; alleen door de rustelooze vlijtwaarmede onze koop lieden al de zeeën doorkliefdenwas. Nederland een maal de groote en rijke markt voor de wereld. Doe dus zoo als onze vaderen dedenen zoo als an dere handeldrijvende natiën nog doenga zelfs of stuur uwe zonen naar de vier hoeken van de wereld spoor de bronnen van handel op en gij zult vinden dat zij nog niet zijn uitgedroogt." Voegt gij hem dat nu toe, dan zwellen- zijne kaken van toorn; zijne oogen schieten vlammen en hij wendt zich van u af met verontwaardiging, als van een lompert, die niet begrijpt, dat een Nederlandsche Handelaar regt heeft om rijk te wordenzonder dat hij zich zoo gemeen gedrageals die vroegere Nederlandsche Handelaren, die in alle landen van de wereld hun aangezjgt vertoonden. Die taak is geschikt en be stemd voor een' ocommis voi/ageur." Een fatsoenlijk handelaarvan onzen tijdkan zich zóó niet enca- nailleeren. Dat nu is een bedroevend verschijnsel, waarover de man, die het wel meent met zijn Vaderland, zich ergert. Handel is, buiten twijfel, de grootste bron van welvaart voor Nederlandmaar onze Handelaars moes ten zich wat meer moeite geven, om handel op te zoeken en die te doen herleven door eigen vlijt zonder steeds met dwaze en met oyerdreven eischeu de regering lastig te vallen en zonder de proef te willen neme.n of zij hunnen rijkdom ook kunnen vermeerderen ten koste van de welvaart van zoo vele duizenden en honderd duizenden hunner land- genooten. n. Op hen vooral is de spreuk toepasselijkdie de Kirchen-Zeitung tot motto heeft genomen; Wan neer zal het beter wordenals wij beter worden zal alles beter worden;'' (T. W.) Rotterdam, 17 Augustus 1S4G. TARWE. t GERST. puike reeuw, ƒ10,23 f 10,73. minder - 9,30 k -10,20. zoru, uaardeugd- 0,00 h - 0,00. puike 2 jarige -10,00 it - 11,00. ROGGE, uicutre J 8,80 k f 9,40. nieuwe (win.) 8,40 k j0.00. gestort (roio.) - 5,60 a - 0,00. (jarige (win.) - 0.00 it - 0,00. (zont.) 4,80 it - 5,00. HAVER. .Ikorte dikke J 4,00 k 4,30. jliglenuarkw.- 3,00 k - 3,60. TARWE. De aanvoer was niet zoo ruim als voor 8 da gen, en ruimde daardoor lot de vorige prijzen vlugger op. ROGGE. Nieuwe werd weder vrij levendig zoo ter ver- zendiug als voor comsumptie gekochtwaardoor de prijs weder 20 cents per Mud is verhoogd. GERST. Nieuwe Winter tot vorige prijzen wel afgegaan. STADS-HIBTJWS. Zierikzee, 10 Augustus. Gisteren is in het huis van arrest gebragt de persoon van Bader Willem Timmerman gewerkt hebbende aan den vuurtoren onder llenesse, dewelke zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van drie biljard ballen bij den kaste lein van 't Hof te Brouwershaven. Dcmb C£&. ^eachto hand zyn wij in slant gesteld, het berigt omtrent het voorgevallene met C. C. van Aker laken, beschuldigd ter zake van verwoudiugnader te kunnen medcdcelenhet komt op het volgende neder, en is uit den inond van den verwonden opgcnouieu. Op Dingstlng den 4 Augustus jl., des iniddng9 omstreeks 12 uie, begeeft de nu verwonde P. Keller, slijter in •/out alhier zich nadat hij ten kantore van accijnsen een biljet had geligt voor uitvoer, naar het kantoor, (gehouden wordende op de haven alhier t) om het biljet te doen viseren, doch vindt niemand op den post; na veel voekens gelukt het hem een der ambtenaren te vinden, die dan ook het biljet de uoodige kracht bijbelle. Keller gaat uu het zout op den wagen bezorgen, waar mede bet vervoerd moet worden en komt op zijnen weg derwaarts den beschuldigden tegen deze vraagt om het bil jet te zien, hetwelk hein wordt ter hand gesteld en iu orde bevonden doch Keller gaf zijne verwondering te kennen dat niemand op den post is, cn het veel moeite kost, om *00 doende zijn biljetten te doen viseren na ecnige woor denwisseling over en weder, (die wij kortheidshalve niet zullen vermelden) wordt tusschcn hen eene weddingschap aaugegaan, namelijk Keller nam aan, op verbeurte van tien guldensom in den loop van bovengezegden dag, 100 pond zout te vervoeren hetwelk Akerlaken tegensprak doch de wed- dingschap aannam, cn zich verbond, om, wanneer Keller werd betrapt, geen proces-verbaal te zullen opmaken, welke weddingschap op schrift werd gebragt en onderteekend. Des namiddags van dien «lag gaat Kf.ller tot de uitvoe ring overen wordt door Akerlaken en een anderen com mies betrapt, en niettegenstaande de aangegane schriftelijke overeenkomstdreigde men hem proces-verbaal te declareren. Kk'ler, die deze handelwijs niet koude begrijpenbegeeft zich ten kantore van den controleur, en doet hem verslag van het voorgevalleiic en vertoont aldaar de overeenkomst. Dooh Keller zich niet gerust kunnende stellen omdat hij dacht veel meer voor boete te zuilen moeten betalen als de geheele weddingschap aan waarde was, begeeft zich Woensdag middag ten huize van Akealakbn Qin hem over het voorge vallene te spreken en het proces-verbaal daardoor uit den weg te ruimen, doch Akerlaken zeide daarin niet te kunuen treden waarop Keller hem de getcekende overeenkomst ver- tooudeeu zeide: dat hij zulks zijns inziens niet weigeren kon. Akerlaken rukt hem het bewijs uit de handcn zeide dat hij nu toch geen bewijs hadmaar Keller verhaalde hein het voorgevallene ten kantore van den controleur. Akerlaken vei langde nu dat Keller on middel ijk zijne wo ning zoude vei laten, doch deze weigerde zulks, zeggende: te zullen vertrekken zoodra hij, het hern ontnomeiic bewijs terug gaf, waartoe Akerlaken niet te bewegen was, integen deel nain hij cenen wandelstok en bragt Keller daarmede eeltige slagen toe; Keller ging hiciop ecnige schreden achteruit en cenige trappen af, waarop hij zich iu ceu ander woonvertrek bevond alwaar zekeren Jan de Zwitser zittende was, welke Akerlaken had uilgenoodigdom bij hem te komen etendoch die zich na ecnige oogen blik ken verwijderde. Akerlaken ziende, dat hij nog weinig had gewonnen, nam hierop ceu pistool dal aan den muur hing, iu.de hand en dreigde Keller hiermede(of het pistool ge laden was of dat hetzelve niet wilde afgaan is ons onbe kend) doch ook dit deed geene werking, waarop Akfrlaken h't pistool woedend op eene tafel wierp, en zijue bedreigingen al zwaarder werdenKeller evenwel wist zich nu van het pistool meester te maken en slak helzelve iu zijn zak. Akerlaken keert zich nu naar eeu bij hem staand wasclila- feltje, neemt iets in zijne hand, hetwelk Keller niet konde onderscheiden wat of het was door den spoed, waarmede zulks gebeurde, en een oogenblik daarna lag Keller bev usle- loos in zijn bloed badende voor de voelen van Akerlaken, eene geweldige wonde aan het hoofd hebbende, terwijl door het werpen of slaan eene spiegel werd verbrijzeld. Akerlaken's bloed kwam nu tot bedaren op de gedachlo van eenen gepïeegden moordenhctgccu vorder is voorgevallen, bedekken wij met ecnen sluijcr. ADYBRTEHTIBiaN De Notaris J. M. BOUV1N zal, op Woensdag den 9 September 1846, 's namiddags om 3 ure, in het dorpshuis te Oosterlandten verzoeke van zijn principaalpubliek en aan de meestbiedende pre senteren te verkoopen; Circa 15 bunders BOSCH, gelegen onder Oosterlandaan de oude heilige en uitkomende aan den groenenweg, aankomende do erfgenamen van wijlen Mevrouw de wed. Boonackcr. Nadere infurmatiën te bekomen bij bovengemelden Notaris, (/,20) KS5 VERKOOPING op Maandag den 24 Au gustus 1846des morgens ten 9 urebij de nieuw gebouwde Meestoof de Zwaan, onder Ellemeetvan eene partij Timmerhout en Gereedschappen, bestaan de in; Üeelen, Latten, Sparren, Kolders, Ribben, Touwen enz. (421) NS1" Uit de hand te koop, eene SCHUUR en ERVE, staande cn gelegen te Oud-Vossemeerte bevragen aldaar, bij JAKOBUS SCH1LLEMAN. (422) SÊSr* Men verlangt zoo spoedig mogelijk uit de hand te koop, een SCHBIJFLESSENAAR, vooreen jersoon; adres bij den Uitgever dezes. (423) -o Bij M. SLAGER, te Zierikzee, is- in dc etSfyVijfde Klasse der thans trekkende Loterij, getrokken, op N.° 18911 een prijs van DUIZEND GULDEN, bij hem zijn nog te bekomen heele en gedeelten van Loten, volgens prijs-cou- rant. (424) Bij den Uitgever dezes is van de per) gekomen Belangrijke van JOHANNES! vak DONGENgeschreven uit Cleveland(Noord Amerika,) den l,te" Julij 1846aan een voornaam] inwoner te Noordgouwe. In dezen brief vindt men belangrijke mededeelingetil die voorzeker met het grootste genoegen en de meest belangstelling zuil :n vernomen worden. Prijs 7'/2 Centi Verder is bij hem, tegen een billijke prijs, ver krijgbaar gesteld een exemplaar van M. Smalle gangu, KRONYK van ZEELAND, met platen e Wapen-kaarten. Brieven franco. (425 TE ZIEniKZEE, TER DRUKKERIJ van I'. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2