ZIEIUELZEESC1IE NIEIJWSBÖBE. tierde Jaargang. DE VOLKSBODE. Nieuwstijdingen. ENGELAND. J RA N KR IJ K. MJTSCIILAND. BELGIË. NEDERLAND. N.° 2G9. !84<». DONDERDAG 20 AUGUSTUS. iJeZlÉRlKZEESCllE NIICUWSBODE wordt uiljwvcn op Alaamlü" o» D<ir»«lertlo» hij P. de Loozr t?u is vei krijshim' hij alle Boekliai»«lelar«*u en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voir driemaanden voor olke EDITIE afzonderlijk, hitmen »leSlad,^/*0.50 en /'0,60 franco door liet geheele Ilijk. Donderdag 30 Augustus. Opgang der jon Vrijdag Sl u Nieuwe Maan. ure min, Zaturdag 33 a 4 45 Zondag 83 Maandag 34 o Dingsdag 8 5 b Woeusdag 80 b Ondergang, ure min. 7 15 j De prijs der Adverten tien is Tien Ceuts de regel, htlialv I 33 Cents xegelrogt voor elke plaatsing; ileaelve kunnen in gevomlou worden I'd Maand, en Woensd. luhlilng 12 ure; na welk l lijilstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet uieer wor- i den aangenomen. Brieven Franco. In eene zoo bloeijende koopstad als Zierik- zee, met eene zoo aanzienlijke bevolking van ruim 6000 zielenlaat zich sedert eeuigen lijd de behoefte aan een derde dagblad ten allersterkste gevoelen. De Nieuwsbode, die tweemaal 's weeks ver schijnt voor veel meer dan 1000 geabon- neerden, en de Zierikzcesche Courant, voor ruim 150 geabonneerden kunnen natuurlijk in de behoefte van ens lezend publiek niet meer voorzien, en eenige volksvrienden, niet tevreden met het volk volop arbeid en brood te verschaffenzullen nu nog bovendien gelden veil hebben om bet verstand van het volk te vormen, en deszelfs geest te verlich ten zoo dat het volk eindelijk daardoor tot het begrip zou kunnen verheven worden, van deszelfs eigene nietigheid, en de ware groot heid van al wie veel geld bezit, als ook tol de overtuiging dat de belastingen slechts strekken tot 's volks heilen dat het laste raars zijn die beweren, dat uit den opbrengst der belastingen alle ambtenaren en rente niers betaald worden. Dit derde dagblad, waarvan wij de strekking daar al met deze weinige woorden hebben doen gevielen, zal den naam voeren van de Volksbode; en zal even als de Nieuwsbode versierd zijn met een vignet, waarop de geperso nifieerde volksbode staat afgebeeld; hij hinkt ol liever hij gaat over beide zijden mank en beeft eene laars aan, en de andere laars onder den arm. Verder draagt bij zijne cou ranten, waarmede bij per stuk langs de huizen tan het volk leurt, doch ziet er zeer treurig uit, aangezien hij ze slechts mr.eijelijk aan den man kan brengen, daar niemand ze:lezen wil, behalve de hecren die dezelve schrijven, door wie ze met de grootste zelfvoldoening gelezen worden Het getal exemplaren dat zal gedrukt worden, bedraagt 16, waarvan er reeds 4 a 6 zijn besproken. De Nieuwsbode neemt de vrijheid aan al zijne lezers, die eenigzins van de Noblesse afhankelijk zijn. de lezing van den Volksbode dringend aan te bevelen, zij zullen zich daardoor weilist veelvermogende protection verwerven vcoral zoo zij voor den Nieuwsbode bedanken, nf zich houden als of ze bedankt hebben, of 1 wel verklaren dat zij dat vuile blad met te geqzin lezen, al meenen zij er niets van, want Munrfus vult deoipidat is: De wereld wil bedrog-en zijnzoo denken er de aanstaande Redacteurs van den toekomstigen Volksbode ook over, het is dus niet meer dan billijk, dat zij met gebjke munt worden betaald. Daar om zullen wij hem ook soms eens prijzen vooral omdat hij voornemens is onze Nieuws bode zeer beleefd te behandelenmaar ons tevens op vaderlijken toon onze dwalingen onder het oog wil brengen. Wij zullen daar voor dankbaar zijn, en rekenen van zijne zijde op hetzelfde. Uit wrijving van denkbeeldenmoet de waarheid des te sterker aan het licht ko men dit geeft ons moeden tevens het vertrouwen dat de waarheden die de Nieuws bode van tijd tót tijd verkondigtdoor de altijd mogelijke tegenspraak van den Volksbo de, met des te meer kracht ingang zullen vin den in het verstand des volks; en de Volks bode dqs tegen zijne bedoeling zal mede werken tot de goede zaak die de Nieuwsbo de voorstaat en verdedigt namelijk Vermindering van den druk des volks f f De hinkende hrvlf» komt ncliter onu. Is dit uwe leus ook Volksbode? zoo ja dan zijt gij een goede Volksbodezoo neen dan zijt gij een Ongeluksbode i Het matigheids-genootschap heeft den 5den te Londen eene bijeenkomst gehoudenonder het voor zitterschap van den Heer Samuel Bowly. l)o se cretaris heeft een opmerkenswaardig statistiek over ligt voorgelezen, uit hetwelk blijkt, dat het ge middeld bedrag van hetgeen door elk persoon aan geestrijke dranken jaarlijks gebruikt wordt, is als volgt: in Engeland 7 pinten 1/9; Ierland 13 pinten; Schotland 23 pinten. De eerwaarde Heer Spencer heeft belangrijke ophelderingen gegeven; hjj heeft berekend, dat in Londen 12,000 kinderen in ondeugd worden opgevoed; in die stad bevinden zich 3000 helers van gestolen goederen; 4000 personen, die elk jaar wegens misdaad worden veroordeeld10,000 die van opligling bestaan20,000 bedelaars en 30,000 dieven. Om al deze verdorven schepsels te voeden en to onderhouden, wordt voor niet minder dan 3 mil- lioen aan sterken drank vereischt. De uitwerking daarvan isdat men jaarlijks 23,000 dronkaards inde straten opraapt; 150,000 personen I zijn aan het misbruik van sterken drank verslaafd, er zijn 5000 h,uizen die aanleiding geven tot uit spatting, en de overtredingen der wet op Zondag.zijn ontelbaar. Het gebruik van sterken drank is hoofd zakelijk de oorzaak van al het kwaad. De heer Dunlop heeft ook eenen vergelijkenden staat geleverd tusschen het aantal misdaden in Frank rijk en Engeland. Het vergrhp tegen personen is jaarlijks te Londen 8333, te Parijs 3416. Tegen de eigendommen 17,719 te Londen; te Parijs 4076. Men ziet, dat deze vergelijking geenszins in het voordeel van En geland uitvalt. Parijs, 15 Augustus. Onlangs heeft men in de omstreken van Artes een allerbelangrijkste proef neming gedaan welke van het grootste gewigt is voor den landbouw van zuidelijk Frankrijk en zelfs voor geheel Frankrijk. Men heeft namelijk •op den zoutachtigen grond van de monden der lilióne beproefd rijst te bouwen, hetgeen volmaakt gelukt is. Deze buitengewoon voordeelige kuituur heeft buitendien het voordeel den bodem geheel van zout te ontlasten en dezen grond, welke door aanspoeling is ontstaan en van goede hoedanig- heid is, geschikt te maken voor alle soorten van bebouwing. In dit jaar zullen 300 hectaren in ijsvelden herschapen worden, en zonder twjjfel zal dit voorbeeld gevolgd worden. Zoo zal dan, bin nen weinige maandenten gevolge van eene ge lukkige proefneming, de Frauscbe landbouw eene belangrijke aanwinst ondergaan, en zullen de lan den van de delta van de Rhóne tienvoudig in waarde toenemen. Keulen, 11 Augustus. De gevaren, die den rus- tigen burger na de onlusten der afgeloopen week bedreigden, zijn nu gelukkig uit den weggeruimd, dientengevolge zullen de burgerkompagniën waarschijn lijk aldra ontbonden worden. De stad en de regering hebben groote verpligling aan dezelve, zoodat het geheele Rijnland den heer Raveaux, die het eerst het denkbeeld hiei toe opperde, de grootste dankbaar heid verschuldigd is. Dat, in geval deze kompagniën zich niet gevormd hadden, veel zou uitgebarsten zijn, wordt moer en meer bevestigd, hoewel de geruchten van een plan van verdediging door de burgers .be raamd en een plan van aanval op de militairen, zoo als dezelve thans verhaald wordenwel grooten- deels overdreven zijn zullen. Zoo zegt men b. v. thans, dat de straatjongens en derzelver oudere bondgenooten reeds de torens hadden uilgekozen, van welke de stormklok zou kleppendat zij do kazernen der landweer en het tuighuis hadden wil len openbreken ten einde zich te kunnen wapenen; dat men eenige schepen op het oog had, om ze tegen de brug te laten drijven, ten einde de dragonders niet voor de tweede keer de stad zouden kunnen binnenrukken, enz. enz. Waar schijnt het te zijn dat op den bedoelden avond oude wapens zijn op gekocht, dat verscheiden burgers uit de lagere klasse' van schietgeweer en gevaarlijke belgische hakmessen voorzienop de straten verschenenalsof zij zich verdedigen of wraak nemen wilden. Wanneer het plan van gezegden aanval niet geheel uit de lucht gegrepen is, zou zou men bijna vermoedendat de belhamels op de Sl. Marlens kermis den raad van ervaren militairen gehad hebben, daar het eenige kennis van zaken verraadt. Zoo veel is echter zeker, dat de burgerkompagniën niets van dit plan wisten,, en dat niemand vermoedde, dat het tumult het minste staalkundig karakter zou kunnen hebben. De Belgische Senaat heeft in de avondzitting van vrijdag II. het mot Nederland gesloten tractaat met 20 stemmen legen 3 goedgekeurd. Twee leden heb ben zich van stemming onthouden. Na de aanne ming van de, voor het departement van oorlog aangevraagde credieten hoeft de minister van finan cien vourlezing gedaan van het koninklijk besluit waarbij de zittingen gesluten worden. De senaat scheidde ouder den uitroep: Leve do Koning! Winterswijk, 15 Aug. De landverhuizing naar Noord-Amei ika uit deze streken neemt op eene ver bazende wijze toe. Uit deze gemeente van ruim 8000 zielen zijn thans ca. 950 menschen derwaarts verhuisdon nog grooter getal maakt zich thans tot de reis gereed meestal bestaande uit boeren en ambachtsliedenwelke hunne eigendommen groo- tendeels bestaande in landerijen, huisraad en nog te velde staande vruchten, eerst verkoopen, waarvan het natuurlijk gevolg is, dat de waarde van vaste goode-en in deze gemeente reeds 25 4 35 pCt. ge daald is, zoo mede do huurprijs en pacht daarvan van 15 tot 20 pCt. Indien de brieven van de reeds in Noord-Ame- rika gevestigde mensehon van hier, even gunstig blijven tot hiertoe, zal over een jaar stellig een derde, zoo niet de helft der inwoners uit deze gemeente der waarts verhuizen. Als oorzaken hiervan worden opgegeven de voor deze klasse zoo zeer drukkende belasting op het ge maal geslacht en personeel, en de ijverige bemoei- jingen van den alhier gevestigden agent van Rotter- damsche rceders, welke eene premie per kop ontvangt, die hij op het schip levert. Amsterdam11 Augustus. De maatschappij: Tot nul van 'I Algemeen hield heden morgen ten half elf ure iu hol keikgebouw der doopsgeziude gemeeute alhier, hare 62ste jaarlijksche algemeene vergadering. Het geschiedde met eene openingsrede van den algemeeueu voorzitterdrn hooggeleerden heer H. Beijerman. De openingsrede werd gevolgd door de voorlezing van tiet algemeen verslag van den toestand der maatschappij eu hare verrigtingen, sedert de laatslgehoudeue algemeene ver gadering. Daarbij werd o. a. vermeld Dat als schrijvers van de 4 prijsantwoorden Natuurkun- dig Se/iootboe/caan welke'in het vorige jaar gouden me dailles waren toegedacht, zijn bekend geworden, de heeren: G. K. Timmer te Arnhem, A. C. Oudemans te Leiden, If, GleunsJr. te Groningen, en V. H. van der IVeijde te Zierikzee. Brouwershaven, 17 Aug. De tektswoordeu die door onzen overledenen leeraar G. J. de Wtt op Zondag den CJeo dezer voor het laatst zijn be handeld waren genomen uit Math. XIIIverzen 16 en 17. Aan de redactie van de nieuwe Botterdamsche Courant, is het volgende ingezonden Groote ergenis geven aan alle weidenkenden de nog iinmer in ontloop zijnde gesnoeide guldens, die dik werf niet grooter dan een lOcentsstuk zijn en niet ineer dan 4 a 5 stuivers waarde aan zilver bevatten. Het is een oud spreekwoord, dikwijls door de ondervinding bewaarheid, dat wanneer God een volk straffen wil, hij de regering met blindheid slaat, dit zoude men (hetzij zon er schroom gezegd) wel bijna op den minister van finunoiëii kunnen toepassen. Het valt toch terstond in het oog. dat bij het lange dralen van de inwisseling der oude guldons, aan liet verderfelijke snoeijeu den vrijen teugel gegeven wordt, hetwelk ten slotte niet anaers dan op eene enorme schade van 's lands geldmiddelen kan uitioopeu, en hetwelk zoo gemakkelijk kende voorgekomen worden, wanneer men te gelijk met het creëren van eenige millioen muntbiljetten, terstond tot de inwisseling der voornaamste verminkte specie overging en. tevens hij de nu versnelde werking van 's lands munt met al len spoed de nieuwe zilveren munt in omluop bragt. In Europa telt men slechts 4000 millioen aan ge munt geld, on hierop is een krediet en circulatie varr ruim zestig duizend millioen in papier gebaseerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1