ZIERIKZEESC1IE N SE U mM III, N ieu ws tij d i n gen DDITSGDL AND. Verscheidenheden spaansche wraakoefening. (I -* -167. Twccile Jaargang. 1846. DONDERDAG 15 AUGUSTUS. DeZlERIKZEESCIiE NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is vcilcrijgbaar bij alle Boek handelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen deSlad, f 0,50 en /0,00 franco door liet gehcele Rijk. Donderdag 13 Augu6to«. Vrijdag 14 Zaturdag IS Zondag 10 Maandag 17 o Dlngsdag 18 e Ë&k&HPEa. Opgang jJcr zon tir» min. Ondergang, □re min. De prijs der Advertentiën is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zcgelrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen iti gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; iia welk tijdstip zij voor liet eerst uitkomend 1N°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. n den plaals oesehrijven, ebodeu om wekelijks «•wijl zelfs Ier kosten, jlden. Wij t verkeerde ■It, en dezen en 24 Au- aij de nieuw llemeet, van ien, bestaan- »rs, Ribben, (414) tde om zich tee als 'l'oon- gclegenhe- :h als Z.OO- voor het ren van Bals. KER, Middelburg. CKER 'c ct Violon iijkschool van r dezes aan- (415) ENGELAND. Londen, 0 Augustus. Een dagblad deelt mede dat Prins Lodewijk Buonaparte het plan heeft van de regtbank de vernietiging te vragen van het testament zijns vaders, die tot universeler) legataris heeft ge maakt eenen jongeling die geheel vreemd is aan do familio Buonaparte. Laatstleden Dingsdag is de burgemeester van Lon den voor de regtbank verschenen, om klaglen in te leveren en getuigenis af te leggen wegens liet ont vreemden van een horologie, hetwelk hem aan het spoorweg-station van Black wall was gerold. De dood van Lodewijk, gewezen Koning van Hol land, heeft den Prins zijn zoon. die zicii nog steeds hier bevindt, zeer getroffen, daar hij niets liever gewild had dan naar zijnen stervenden vader te snellen, maar daarin door staalkundige redenen ver hinderd is. Behalve aan do Fransche, had hij ook aan de Oostenrijksche regering verzoeken daartoe gcrigt, alsmede aan den Groothertog van Toskane; het laatste verzoek was beperkt tot slechts 24 uren. De laatsie berigten uit de zuidelijke districten van [Ierland, luiden zeer onrustbarende ten aanzien van den staat der oogst. Er is misschien geen enkel [stuk aardappelland dat niet door de ziekte is aangetast. F RA N K R Ij L Parijs 8 Augustus. Een dagblad verhaalt dat I Joseph Henry, eenige maanden geleden tot alle notarissen van Parijs eenen brief had gcrigtin reiken hij hun, door middel van eeno premie van zoo veel ten honderd, cene gebogchelde vrouw vroeg Imet cene huwelijksgift van ten minste 50,000 fr. Daar een dezer notarissen hem antwoordde, dat hij zich ten dezen tot de orthopédisten moest vervoc- ;cn, maakte Joseph Henry eene nieuwe circulaire fcelks hij rond zond aan alle orthopédisten der jhoofdstad en haren omtrek en iii welke men do Volgende zinsnede opmerkt: rik wil hebben dat lie schouders mijner vrouw even rond zijn als ha lte huwelijksgift. Ik ben op de huwelijksgift ge steld om mijne zaken te herstellen; ik ben op den ji'Jgeliel gèst.eld, omdat, onaangenaamheden niet inij- |ie eerste vrouw gehad hebbende, liet mij geenzins spijten wanneer mijne tweede vrouw op bare Ichouders een schild van assurantie voor de huwe lijkstrouw zal dragen Keulen, 5 Augustus. Onze stad is getuige ge rost van hoogst bedroevende gebeurtenissen. Het een oud gebruik dat men op de St.-Maartens- jerinis slangen en andere kleine vuurwerken op de markt afsteekt. Verleden jaar heeft de policie eds die volksvermaken willen beletten. Dit jaar ilde zij dit weder en daaruit ontstond eeno treu- jge botsing, waaraan wij eindelijk de ongelukken n den vorigen nacht te danken hebben. In den [oegen avond van gisteren hadden de troepen op oude markt post gevat, om aan de policie de rke hand te bieden. Tegen negen ure heeft een twistwaarvan de rzaak ons niet met juistheid bekend is, de mi- airen en het volk handgemeen gemaakt. Weldra 'de de ruiterij in alle rigtingen op de zamen- [holingen los. De verbittering was van beide zijden top gestegen er zijn glazen verbrijzelddeu- ingeloopenwoningen geschondenvreedzame rgers werden in hunne huizen mishandeld onder irwendseisdat zij rustverstoorders verborgen iden of dat steenen of geweerschoten uit hunne [izen gekomen waren. Vijf burgers zijn gedood i'ordenmen zegt dat zij geheel onschuldig wa- vele der geachtste ingezetenen die rustig swaarts keerden, zijn gekwetst geworden, men at het getal hunner op twintig. Het volk heeft itin ger.darme gedood en onderscheidene soldaten r het werpen van steenen gekwetst, leden morgen zag ik op de straten bloedplassen, ke eenen akcligen stank verspreidden. Een kind ft do beide armen verloren. De straten waren evuld met de aciitbaarste ingezetenen, die het luide leurden, dat men tot zulke uitersten zijnen toe- §t genomen had, om een oud gebruik te vernietigen, legen negen ure maakten de dagbladen in een ffiplemcnt eene proclamatie bekendgéteckend (Ór den generaal commandant en den opper-inten- )t der provincie; doch deze proclamatie bragt de toederen niet tot bedaren. Eene onopgeroepene bijeenkomst van 700 burgers had plaats in liet Dom-hótel. Terwijl men raadpleegde, kwam do procureur-generaal Berghatis binnen. Mijne hee- ren zeide hij ik heb de dooden gezien da ge kwetsten bezocht; keert naar uwe buizen terug; wij zullen de noodige maatregelen nemen, om du openbare orde to handhaven," De vergadering ge hoorzaamde niet aan deze uitnoodigingmaar be gaf zich gezamentlijk naar het stadhuismet eene bezending aan het hoofd om de onmiddelijke oprig- ting eener burgerwacht te vragen. .Dezen avomi zeiden zijzullen nieuwe buitensporigheden plaats hebben, onze huizen zullen bloot staan aan do aan vallen der soldaten of dos volks; men moet zich in staat van verdediging stellen." De eerste burge meester beloofde alles, zonder zich evenwel tot iets te verbinden. De heer Wittgensteinlid van den raad, maakte de opmerking dat het te laat was, om eene burgerwacht te organiseren. «Neen, neen, riep men van alle zijdenwij willen een beslis send antwoordwij willen weten hoe laat wij het zelve zuilen kunnen vernemen." Er werd besloten dat men in overleg zou treden met den comman dant dor plaats en den opper-intendant der pro vincie. Ten drie ure kwamen de burgers weder bij een. Zij hebben aan alle huizen uitnoodigings-brie- ven gezonden. God geve dat de stem der rede ge hoord worde en men grootere ongelukken voorkome. NEDERLAND. Wagnningen 8 Augusus. Gisteren hebben wij hier weder van des namiddags vier uur tot Iaat in den avond zwaar onweder gehad, vergezeld van eenen malschen regen. Do naburige stad Bhenen is ongelukkiger geweest; daar is hagel gevallen ter grootte van een duivenei waardoor de tabak en boekweit geheel zijn vernield en de andere veld vruchten veel hebben geleden alsmede veel glas ruiten zijn ingeslagen. Onder het naburig Veenendaal, zoo als men ver neemt is met hetzelfde weder eene boerenwoning door den bliksem getroffen on met ai wat er zich aan vee en koren in bevond geheel in de asch gelegd. Bhenen, 7 Augustus. Heden middag werd onze gemeente door cene noodlottige ramp getroffen: te gen vier ure paklo een zwaar onweder boven de stad te zamen en ontlaste zicii weldra op de verschrik kelijkste wijze. Heiige bliksemstralen en donder slagen, vergezeld van eenen hageldie meer op liet nedorvallen van stukken ijs geleek, b.irstte weldra los: da hevigste ontroering maakte zich van allen meester, zoodat de vree3 voor levensbehoud en voor verlies van havo en goed zicli gedurig afwisselde. Het oogenblik was verschrikkelijkde angst op ieders gelaat te lezen. Ten .vijf ure bedaarde de woede van liet natuurverschijnsel. Maar mogt men zich verheugen in liet behoud des levens, met smart ont waarde men in zijne tijdelyke bezittingen de schade geleden te hebben. De eenige oogenblikke.n te voren, zoo heerlijke en weibelovende veldenwaren nis afgemaaid de schoonste vooruitzigten van den nij vere» landman ais vernietigd. Boekweit- cn aard appelenvelden hadden aanmerkelijk geleden: maar de tabaksplant, dat een hoofubestaan der arbeidzame klasse opleverden, was letterlijk vernietigd. Men moet oog getuige geweest zijn van de verwoesting, die was aangerigt, om er zicli een denkbeeld van te kunnen maken. Aan meenig eerlijk huishouden wordt eene zware slag toegebragt, daar de schade nu reeds begroot wordt op plus minus f 80,000, die gedragen moet vvordeu door eene bevolking van ca. 2000 zielen.» Tilburg, 7 Augustus. Naar men verneemt, heeft do directie der Antwerpsche Brandwaarborg-Maat schappij Sccuritas, op gisteren aan den stedelijken commissaris van policie J. Verbuut alhier, doen uit reiken, eeno fraai bewerkte zilveren tabaksdoos, cn zulks uit erkentelijkheid voor de pogingen door hem aangewend ter achterhaling der oorzaak van don onlangs alhier ten huize, bewoond door P. van der Staak, gewoed hebbende brand waarin Z. £d. in zoo verre is geslaagd dat en man en vrouw als beschuldigd van vrijwillige brandstichting, bei de zich in handen der justitie bevinden en naar men verneemt eerstdaags voor het provinciaal hof zullen teregt staan. GEMENGDE BERIGTEN. Het aantal hulpbehoevende kinderen van veroor deelden in twee onzer strafgevangenissen, beloopt niet minder dan 892, en bij eene evenredige raming over de overige gestichten, 1500; ieder zou jaarlijks f 00 moeten kosten voor verzorging door de Maat schappij van Weldadigheid, want deze bewijst geene Weldadigheid dan 4 contant. Bij de wedrennen te Scheveningen heeft een jockey van prins Alexan der zijn sleutelbeen gebroken en is een kanonnier, ridder van de Militaire Willemsorde, gearresteerd en tussefcen de bajonetten weggevoerd, omdat hij niet. voldeed aan het bevel van den Kroonprins, (die in burgerk I eedi ng geen gehoorzaamheid van een militair kon vorderen), om eene zamenscholing uit een te doen gaan. In Parijs speelt men steeds met veel succes Le Domino noir. Onverzoenlijke lieden hebben er toe kunnen besluiten op nieuw den beker der vriendschap aan te nemen, en tot op den bodem te ledigen, voorwaar een mooi sujet (onder werp) voor Alex. Dumas; vleijen en knoopenoraaijen is voor sommigen voordeelig, Grocntens in een gaard van Rozen geteeld, moeten voorzeker lekker zijn, te meer als men die om niet hoeft, zoude het niet beter zijn do overvloedige grocntens aan behocf- tigen te verdeden, als aan lieden die liet goed kun nen betalen en geen last van kinderen hebben? Om den wille van het smeer, Likt de kat den kandeleer. (Cats.) De zaken aan liet huwelijks-kantoor gaan thans slecht, dan het is ook in den komkommertijd; troost u liet zal wel beterenZoodra liet 89ja- rige Leendertjo een paar nieuwe Schoenen een' reiszak en drie gulden aan geld heeft, heeft Z. M. de koning een bezoek van hem le wachten, de wijl hij dan wil gaan klagen over het afzwendolen van zijn huis en omdat hij aan eon ketting en blok verscheidene dagen in de kerk heeft moeten zit ten pronken. Tot op Java wordt er met Joover de Zierikzeesche êcheerders gesproken. 9 uitgclezene schutters, hebben verleden week cene afzonderlijke inspectie moeten maken voor den commai"derenden officiordoch de schutters waren te wijs om voor gek te spelen, zoodat de sergeant-majoor de plaats konde inspecteren waar de schutters moesten gestaan heb ben om geinspccteerd te worden. Maria Rodrigeus, wonende te Aquiia Fuentc, was sints geruimen tijd ongesteld, en hare ziekte begon een zeer ernstig aanzien te verkrijgen, in de maand Mei 1845; zij ondervond hevige pijnen van hare keel tot in de maag. en vreessclijke kramptrekkingen, die haar geen oogenblik rust lieten. Dc geneeskun digen werden geraadpleegd, maar hunne geneesmid delen, hoe zorgvuldig ook aangewend, hadden volstrekt goene verandering in den staat der ziekte gebragt. Maria Rodrigeus iiad eene dochter, genaamd Justa. Beide, moeder en dochter, hadden eenige oneenig- heid gehad met haar buurmeisje Cirila Gomez, cn dientengevolge waren alle betrekkingen tusschen haar afgebroken; zelfs groeteden zij Cirila niet, wanneer zij haar op straat ontmoetten. De familie van Ma ria namelijk verbeeldde ziel) in hare bijgeloovighcid, dat zij door Cirila betooverd was, en dit denkbeeld werd nog versterkt, toen men vernam, dat Cirila op zekeren dag, zich met wasschen bezig houdende gezegd had, dat zij den duivel meende te zien, wan neer Maria of een der haren haar onder dc oogen trad. Ten gevolge van deze verbeelding waren de Rodrigeus op allerlei middelen bedacht, om verlost te worden uit de betoovering, waarvan zij zicli do slagtoffers waanden; zij trachtten met haar de vriendschap op nieuw aan te knoopen, en te dien einde begaf men zich naar dc woning van den pas toor, wiens verzoenende aanmaningen evenwel niets i itwerkten, daar Cirila, bij het verlaten zijner wo ning, verklaarde, nimmer aan de Rodrigeus de las terlijke geruchten, die zij ten hare opzigten verspreid hadden, te zullen vergeven. Weinige dagen daarna begaven zicli Maria Rodri- gucs en haar schoonzoon, Francisco Abad, naar liet klooster van St Bernard, en verzochtten den prior de gebeden en de evangelien van Markus en Lukas te lezen, ten einde den boozen geest uit liet lig- chaam van Maria te verdrijven. Gedurende de drie dagen dat zij in het klooster bleven, las de prior aan de ziéken negen malen liet verlangde voor, maar toen de priester na do stool over liet hoofd der lijderes uitgespreid te hebben, bemerkte dat do stoo- ten en schokken nog niet ophielden, zeide hij, dat hij nog nooit cene bezetene in zoo treurige» toe stand gezien had, en dat alleen God in den Hemel, of zij, die haar in dien slaat gebragt had, haar kon genezen. Men kan naauwelijks gelooven, dat een man van zijnen stand, die onvoorzigtige woorden uitgesproken heeft, indien niet een getuige zulks ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1