Verscheidenheden. rrnen wct wanordelijken toestand w;,ren. Natuurlijk wekte dit. de aljjenieene aandacht, en werd xij van alle zijden met vragen bestormd omtrent de oorzaak van hare verwonding. Zij 7.eidc toeu alleen dat een van de Groenlosche jongelin gen het gedaan had, maar dat zij zijn naam niet kon noe men. De kapellaan C. Gepkens, die in den tusschcntijd «lat men haar naar hare woning vervoerde, ook uit gemelde Kpsweide. was gekomen, verhaalde, dat hij onderweg, toen hij langs het boseh kwam, een rlof gekerm bad vernomen; «lat hij toen naar de plaats was gegaan, waar hij het geluid had gehoord, en er een man had gevonden met een meisje, «Int hij met een mes trachtte te verwonden; hij had dien man onmiddelijk aangegrepen, en terwijl zij te zamcn worstel den, was het meisje ohtvlögt: de man had zich daarna los gewrongen en was hem ontsnapt. Nadat de verwonde M. Wiegerinlc op haar bed was ge- brngt en men baar eenige htiln had verstrekt, verzocht zij «lat men den kopellaan Gepkens bij haar zon biengen. Met dezen had zij een vrij langdurig onderhoud, en, toen hij was vertrokken, verklaarde het meisje, zonder dat men er bij haar op aandrong, dat de persoon, die haar gewond had, een koopman in slaapmutsen, Jan Berends genaamd, en te "Winterswijk woonachtig was, met wien zij vroeger in belrtkking had gestaan. Dc toestand van het meisje was intusschen zeer verergerd; zij Selieeii dit zelve te gevoelen, en vroeg in den avond van «lienzcllden dag, om eenen biechtvader. Tloewel vij altijd ge woon was bij den kapellaan Gepkens te biecht ?n, verlangde zij ditmaal uitdrukkelijk met den pastoor te spreken. Deze verscheen weldra en bleef tot laat in don nacht bij Kaar. Toen nog liet zij den kanton-regter roppe» en legde in han- «len van deze «le volgende verklaring afNadat zij reeds sedert ecueii geruimen lijd ongeoorloofden omgang had1 ge had met den kapellaan Gepkens, was zij thans tot het ver moeden gekomen dat zij zwanger was. Zij had dit des morgens van «lien «lag aan den kapellaan gezegd, in de bicchtknmor, waar hunne bijeenkomsten gemeenlijk plaats hadden. De kapellaan bad haar daarop gerust gesteld en beloofd in alle geval voor haar te zullen zorgen; hij zou voorts over die zaak nader met haar spreken in de Eps- wcide, waar zij moest zorg dragen zich des middags tus- schen 2 en 3 ure te bevinden. Wat daar ter plaatse toen is Voorgevallen, verbiedt ons de kicschheid hier te beschrij ven. Moglen wij er evenmin van behoeven melding te ma ken, dat de laaghartige zijn slagtoffer daarna de borst heeft ontbloot, en haar, na haar den mond en de oogen te heb ben gesloten, onderscheidene wonden in keel en borst heeft toegebragt, zoodat do ongelukkige het alleen aan hare ont- vlugting te danken heeft, dat haar het leven niet werd be nomen. t'it hare veiklaring bleek voorts dat de kapellaan haar liet verhaal van den koopman in slaapmutsen had voorgepraat. Deze voorloopig verhoord zijnde, moet hij de tegen hem ingebragte bezwaren niet hebben kunnen uit den weg ruimen zoodat tegen hem op 30 Julij, ter zake van poging tot moord regtsingang met bevel tot gevangen neming is gerequireerd. Arnhem, 5 Augustus. Zoo op het oogenhlik, onder liet afdrukken dezer, vernemen wij uit Keu len dat liet beneden-gedeelte van Napels door cene aardbeving, (dezelfde, welke men onlangs in de Rijnstreken en een gedeelte van Belgie zou gevoeld hebben) geheel zou verwoest en ongeveer 30,000 mcnschen daarbij omgekomen zijn. Het is te wen- scbendat zich deze treurmare niet bevestigd (Dit berigt uit de Arrth. Ct. overnemende, voe gen wij er evenwel bij dat geen onzer Duit- sche correspondenten van een zoo verschrikkelijk onheil gewaagtdat onderscheidene voorname Am- «terdaiWÉclw buizen, welke met Italië in betrekking •sta*»», oóefcr daarvan hebben vernomen, en dat ook <te Vratache telegraaf daarvan geene melding maakt. Wij rooge» liet er daarom voor houden dat die TCtfscJarikkelyke mare zich niet zal bevestigen. Ren.) Aan de rijks «w««nt te Utrecht, zegt men ons, is, met de oude werktuigen en in de oude localen. van het begin van julij 1815 tot half junij 1816 voor f 11.700,060 aan nieuw zilvergeld geslagen; de munt Is nu op dien voet gebrast, dat zij 's weeks f 500.000 aan groote zilveren specien kan afleveren. Wij «villen bet gelooven, maar vragen: 1.° waar die elf mlllioen nieuwe munt zijn gebleven; 2." wanneer men zal kunnen goedvinden ons nieuwe munt tc geven, rui men zelf erkent dat voor zes millioen vijfmaal honderdduizend gulden per kwartaal kun nen «orden gemunt of hermunt? Z, Mbeeft goedgekeurd bet ilaor den kerkenraad der Hervormde gemeente tc Noordgouwe, onder de classis van Zierikzee, uitgebragte beroep van een predikant, op J. H. S. van Lamziscerde Schullcr, predikant te Bladc-I en Hapert, GEMENGDE DERIGTEX. firootcn handel te Zierikzee, vooral in schccpsaf- braak, doch weinig animo bij de koopers, omdat een vorkooper te vast staat op zijne oischen, door vermeende waarde, Te Harderwijk he 'ft een jongeling van 12 jaren, ziel» door middel van eene strop van het leven beroofd; des morgens had hij in het ouderlijk huis kastijding ontvangen, en is daar door vermoedelijk tot dien stap overgegaan. Het schijnbaar verbeterd Aaltje de keukenmeid is in Amsterdam, voor de negende maal op de pers ge weest, door bare verbetering zullen de buismoeders met den dag zuiniger loeren worden. De Belgische staatsmannen hebben de Nederlandsche weer te gaauw geweest, met bet fabrijeeren van een handelstractaat. Niets gemakkelijker voor onze excellentiün dan met inlanders om te springen, want die oude wijven ?ijn te laf om te protesteren tegen handelingen die bi)nne vrjjlieid sloopon en hunne beurzen ledigen. De uit O.-Indiön gebannen Heer van Vliet, zal zich beklagen bij den Hoogen Raad over willekeurige handelingen van den gouverneur-generaal van Neór- landsch-lndiön. De Zierikzecsche noblesse is schrik kelijk boos, om dat er aan den Heer C. Montfoort ecne serenade is gebragt. Zekerlijk zoude bet voor hen aangenamer geweest zijn, wanneer aan een hunner neven, zonen of Broeders die eer was te beurt ge vallen, en pronken kondemet kolonels-epauletten. Een jonkheer heeft een 4jarig meisje overgereden; gelukkig sprong het paard over het kind been, anders ware het zeker verpletterd geweest. Te l^jenza heeft het gemeen het wapen van dim regerende» Paus vertrapt, en dat van Gregoritis XV! in dcszelfs plaats gesteld. Een rijk M xicann heeft aan het gouvernement 2 mill, piasters en 1000 paarden present gegeven, om den oorlog tegen N—Amerika voort te zetten. Zulke gekken moesten er in Neder land wat veel gevonden worden. Een armen stumpert heeft een octrooi verkregen. Vreemd voorwaar vreemd dat het verlangen van een gering burger ingewilligd wo'dt. VERSTROOIJING. van den Marquis de Tuouars. Op 's waerehls greote sehonwtooneel Speelt elk zijn rol, knjgt elk zijn deel. Geldt: elk zijn beurt is niet te veel. De volken arm, de vorsten rijk Dat is hij mij, aeen zegenblijk! Och, wierd dat blaadje eens omgekeerd Door Hem die vorst èn volk regeert!(D. B.) De onderstaande brief nemen wij in ziju geheel over; uitgezonderd dc spelfouten), dezelve is geschreven door een eenvoudig landbouwerdie vroeger te Winterswijk woonachtig was. ALinOAKEB 1815. Aan mijnen Waauden Vader'. Zeer waarde en veel geliefde Vader, Broeders cn Zusters! Ik kan niet nalaten mijne beloften aan ti gedaan, te voldoen, daar ik met hartelijk leed wezen gehoord heb van dezen winter, die tot ons zijn overgekomen, dat gij de brief, welke ik op 15 Februarij 1815 heb afgestuurd, niet hebt ontvangen. Gij zoudt zeker wel denken, dat gij uit mijne ge dachten waart gekomen, doch dit is niet zoo. Al hoewel ik thans ver van u ben. geene is van mij vergeten: zoo laat ik u weten dat wij door 'sHemels zegen nog wel zijn, hetwelk wij van harte van u wenschen, indien het anders ware, zou het ons van harte leed zijn. Wij zijn den 1 Julij van Hellevoet- sluis in zee gegaan, maar de zee was onstuimig, zoodat zij allen zee-ziek werden, doch ik ben in 't geheel niet ziek geweest, ook is de ziekte niet ge vaarlijk geweest, allen waren na twee h drie dagen weèr. hersteld, vervolgens zijn wij langzamerhand voortgegaan, en hebben tegenwind gehad. De zee is ons niet bezwaarlijk gevallen, wij hebben geen levensgevaar gezien in den weg, dien wij door de diepte gekomen zijn. Zoo hebben wij op 5 en 6 Julij stil gelegen, wij waren met 135 passagiers op het schip, en hebben allen overvloed van visch ge had; vervolgens zijn wij op den 25 Julij te New- York aangekomen, alwaar wij maar eenen dag stil geweest zijn. Dit is een zeer groote stad. Vervol gens zijn wij met de stoomboot weer vertrokken tot Albany, van daar met de kanaalboot tot Buffa lo, welke met paarden gedreven werd. Van daar zijn wij met de Stoomboot tot Westpoin gegaan, het welk 365 mijlen van New-York is. waar wij ons eerste verblijf genomen hebben. Al spoedig bevon den wij dat wij in een beter land waren, omdat de verdiensten hier grooter en er geen opbrengsten ZIJn»' alles is hier even vruchtbaar, men kan hier al'cr'lan" de vruchten verbouwen op een en denzelfden grond zonder tc mesten: tarwe, aardappelen, rogge, erwten, boonen. Boekweit is hier weinig. Allerhande soor ten van fijne vruchten, die bij u niet bekend z'jn; verder, de levenswijs is hier goed. Roggenbrood heb ik in Amerika niet gezien: driemaal daags spek en vleesch; de levenmiddelen zijn hier zeer goed koop. De tarwe kost 5 schellingen de 5 spint, het pond spek kost 7 cents, het vleesch 3 k 4 cents, verder alles naar evenredigheid. Ik hen op den 12 Augustus aan het werk geko men, en ben aldaar vijf maanden geweest. J. W. Loo- man is ook hier met zijn huisgezin woonachtig ge weest. alwaar ik mij op den 12 April in het hu welijk heb begeven met de dochter van Looman, met name A. L, B. Looman, geboren te Winterswijk. Toen zijn wij naar Milwaukee vertrokken. Dit land heet Wis-conswi, hetwelk 146 mijlen verder is, zoo dat wij 2065 uren van Botterdam verwijderd zijn. alwaar er zeer goede weilanden zijn. Ik werk veel in aangenomen werk, en verdien dan 10 tot 12 schellingen per dag. Ook heb ik twee knechts go - huurd voor twee jaren, voor 100 gutden per jaar, als leerjongens. Het land is hier zeer goedkoop. Ik heb zestig akkers gekocht voor 10 schellingen per akker. Een akker is zooveel als een morgen. Het land is hier veelal met hout, doch hier is ook veel ander land. Er is niet veel hout aan het land dat ik gekocht heb, hoewel voor vuur- en timmerhout genoeg. Wij kunnen bouwen en ploegen zonder het hout weg te hakken. Ik heb vijf morgen land la ten beploegen, hetwelk ik met wintcr-tarwe wil be- zaaijen. Verder is het hier voor iedereen goed, een daglooner verdient hier in 't algemeen 6 schellin gen met grasmaaijen, in den oogst 8 schellingen en da kost. Een boerenknecht 10 tot 12 dollars in de maand, doch die hier eerst overkomen en de Engel- sche taal niet kennen, verdienen niet zoo veel. Wij hebben de Engelsche taal in zes maanden geleerd, zoodat wij goed met de menschen kunnen spreken, en ook in de kerk verstaan kunnen. Alle godsdiensten zijn hier vrij, doch daar zijn vele godsdiensten, en voor zoo ver wij het hebben bevonden, is de afgescheidene de voornaamste. Koopmanschap wordt hier op zondag niet gedaan, dan worden hier de winkels gesloten. Ware vrienden en bekenden! roem wensch ik niet te schrijven, niet anders dan ik het heb bevonden. Er zijn van dezen Mei velen overgekomen, als onder andoren een G. J. Meink. van Winterswijk, wiens zoon in het vorige jaar met ons gegaan is, bevond dat liet hier zoo veel beter was, dat hij zic'i ver— pligt vond zijne ouders te verzoeken over lo komen. Doch, toen zij hier waren, heeft hij veel verwijt moeten hooren: omdat zij hier waren, meenden zij dat zij niet behoefden te werken. Doch dit moet gijlieden u niet voorstellen: men behoeft hier zoo hard niet te werken, als in de Nederlanden, omdat men hier in éénen dag zooveel kan verdienpn als bij u in eene week; zoo dunkt mij dat gij dit bij tl zeiven kunt afnemen, dat liet de moeite wel waard is over te komen. Indien het 11 dan goeddunkt dat "ij niet langer in dat verdrukte land blijft, maar overkomt. Ook wensch ik wel eens mondeling met u te spreken. Doch ik wensch in Holland niet weer te zijn; indien li dunkt dat hot de moeite niet waard is. zoo zullen er zeker wel eenigen overko men. Ik wensch dat gij eenige letteren mede zend, dewijl het niet zeker is dat de brieven uit Hol land hier heen gezonden worden en overkomen; ik wensch dal grj een brief zult verzenden. Ik wensch van ganschor harte dat de zegen des Heerc met u zij. Hij schenk e tr zijnen zegen naar ziel cn lig— chaam. het/ij in tiw Vaderland of op zee. Ik wensch dat sij een berigt zult ontvangen vanjjN. N., dewel ke naar de West is gegaan; het believe u mij iets te laten weten. Hierop breek ik af met de pen. Zijt hartelijk van mijne echtgenoote en mij gegroet, en weest zoo goed laat hem lezen van ieder die lust heeft. Het Hollandsch zilver is hier niet goed, maar het goudgeld wel. Een franc is hier ook goed, en een dollar is f 2,50, en een mijl 20 minuten. I Te'Milwatikec Wiskousin Of San tuitsnlanl rat» Centrist Stond: AoVtoï ll. A. HALLERDIJK. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Woensdag 12 Augustus. Naar Dordrecht, 's morgens ten 5 ure. STAD S-ITIETTTTS. Zierikzee, 6 Augustus. Heden is in hét huis van arrest binnen gebragt de persoon 'van C. C. van Akerlaken, Commies dor 2,lc klasse hij 's Rijks middelen alhier, beschuldigd ter zake van verwon ding aan den persoon van P. Keiler. Die verwonding, die als gevaarlijk wordt opgege ven, moet hebben plaats gehad op den middag van Woensdag den 5 dezer, ten huize van eerstgemehlen. en bragt, doordien eerst des avonds het berigt daar van ter kennissc van het publiek kwam, de gein e- le bevolking van dit stadje in bewegingvooral toen omstreeks negen uren de Edel Achtbare Hoeren regler-commissaris, substituut-officier, en sub stituut-griffier de woning van den beschuldigden bin nentraden, en de gereglsdienaren aan de deuren wer den geposteerd; de onvolledigheid van de verklaring des verwonden, die zich toen nog in de bedoelde wo ning bevond, schijnt ten gevolg te hehhcngcnad, dat de beschuldigde niet dadelijk, maar eerst lieden werd gearresteerd, hoewel ieder daarnaar verlangde, daarbij zich gedurende zijn kort verblijf alhier niet zeer be mind heeft gemaakt. De oorzaak van deze verwonding wordt gezegd toegeschreven te moeten worden aan eene wedding schap, welke zij onderling hadden gesloten. De volledige bijzonderheden van deze verwonding en de oorzaak waaraan dezelve moet worden toege schreven. kunnen wij vooralsnog niet vermelden, doch zullen dezelve berigten wanneer wij meer ze kerheid daarvan hebben verkregen. De onverschilligheid, welke in ons vaderland al meer en meer veld begint te winnen, zal de re den zijn dat aanstaande dingsdag eenige goederen, welke voor de belasting in beslag zijn genomen, zullen worden verkocht. Wij kunnen des te gerecder, de redenen van den plaats te hébben verkoop aan onverschilligheid toeschrijven, uit hoofde den belastingschuldigen is aangeboden om de belasting voor hem te betalen, mils wekelijks eene kleinigheid daarop teruggevende, terwijl zelfs de deurwaarder het grootste gedeelte der kosten, in"evat van betaling, heeft willen kwijtschelden. Wij zijn ook niet vrij van te gelooven, dat verkeerde raad in dezen ecne groote hoofdrol speelt, en dezen belastingschuldigen daarin doet volharden. ADTEB.TEITTIB1T. VEBKOOP1NG op Maandag den 24 Au gustus 1846, des morgens ten 9 ure, bij de nieuw gebouwde Meestoof de Zwaan, onder Kllemeet, van eene partij Timmerhout en Gereedschappen, bestaan de in: Doelen, Latten, Sparren, Kolders, Ribben, Touwen enz. De ondergeteekenden voornemens zijnde om zich in de aanstaande Kernris-wekcn te Zierikzee als Toon kunstenaars op onderscheidene geslotene gelegenhe den te laten hooren bevelen zij zich als zoo danig aan het Kunstminnend Publiekvoor het geven van Muzijk Soirées, alsmede dirigeren van Bals. C. A. BECKER. Stads-Dansmeestcr te Middelburg. de Gehr. BECKER Obligatisten voor Violoncello ct Violon Kwcekelingen der Koninklijke Muzijkschool van 's Gravenliage. Commission worden bij den uitgever dezes aan genomen. (415) TE Z1FÏIKZEE, TFK DïllHIiEBlJ VAN P. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2