2 199"° KONINKLIJKE NEDERLANDSCllE LOTERIJ. verbaal opmaakte en do:i misdadiger gebonden met zicli deed voeren. Ëenigen van het gezelschap hadden opgemerkt, dat de misdadiger voor het voorval iets uit een lloschje had gedronken, weshalve men hem na zijne aanhouding een braakmiddel deed geven, ten gevolge waarvan hij bloed overgaf. l)e misdadiger is naar Zwolle overgehraet en aan de justitie overgeleverd; men meent het er voor te moeten hou len dat hij krankzinnig is. Amsterdam, 30 Julij. Gisteren ten 2 ure is te 's Gravenhage, door de gevolmagtigden an Neder land en lielgie, het tractaat van handel en scheep vaart, tusschen de heide landen onderteekend. Brielle, 20 Julij. Daar de üriellandscho a rdap- pelen steeds beroemd zijn, twijfelen wij niet of een herigt omtrent den staat dier aardvrucht in dit ei land, zal niet dan welkom zijn. De vroege zijn overheerlijk van smaak, van gewone g ootto en ge ven oen voldoenden oogst, doch de prijzen verschil len merkelijk met die van andere jaren; zij zijn 01 k niet althans niet belangrijk door de ziekte aangetast, want als men soms eens in een vijf-kop 2 4 3 zieken aantreft, is het niet noemenswaardig, vooral na de ramp van verleden jaar, en hoe dik werf zal dit in vroegere jaren ook wel niet het geval zijn geweest, zonder dut liet opgemerkt of uitgebazuind is. De late winteraardappelen staan heerlijk te velde. Wij hehben opzettelijk een paar wandelingen gedaan om ons daarvan te overtuigen, en niets gezien, dat eenige ziekte kenmerkt; wij hebben er bij de eigenaren ook onderzoek naar gedaan, doch de bevestiging bekomen, dat daar waar men voor de ziekte vreesde, geen voortgang is be speurd, maar integendeel, de kwijnende struiken, zich hersteld hebben; wij hebben meer dan een stuk lauds gezien, waarop dothans in bloei staande aardappelen e n prachtig gezigt opleveren, terwijl in het verleden jaar, op diezelfde landen mede aard appelen geteeld waren, doch, uit hoefde der ziekte, voor den tijd gedolven zijn moeten worden. In de nabijheid dezer stal heeft een vvarmoezenier, tot proef gelegd eenige poters van aardappelen, welke in dit jaar geteeld zijn, en deze staan reeds een hand breed boven den grond. De graanoogst komt gezegend binnen, velen zijn aan liet tariec snijden en sommigen hebben die reeds in de schuur. Do koning van Nederland is, naar men verze kert, in onderhandeling over den aankoop der heer lijkheid Esakatliurm in Hongarije, tot den prijs van 4 nvllioen guldens. Dezelve behoort tot de nala tenschap van graaf Ladislaus Festetic, waarop een passief van 6 millioenen gulden drukt. GEMENGDE BERIGTEN. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode wordt met stedelijke publicatien vereerd, een bewijs van gunst, of anders uit overtuiging dat de mindere man meer de Nieuwsbode dan couranten leest. Een vreem deling heeft in Zierikzee van particulieren voor tweo duizèud gulden commission gekregen om chit- jes en katoentjes te leveren hoe edelmoedig I om den burger, die op zware schatten en lasten zit, zoo geheel voorbij te gaan en een vreemdeling te bevoordeelen, die geen enkele cent voordeel aan de stad geeft; en wat meer zegt, die geen enkele cent tot het ofler-altaar der stedelijke belasting toe brengt; Zierikzeesche ingezetenen werken zelfs krach tig om het bijna duizendjarige Zierikzee te sloopen en to vernietigen, en deszelfs inwoners te vormen tot leden van de kolonie van Weldadigheid. Te Zierikzee, waareven als in den Haag, altijd geld te kort komt, is ongeveer f 20,000 voorhanden, om het Stadhuis te verfraaijen. Nog een paar maan den, en het geschreeuw om hulp gaat weer aan om de behoeftigen te ondersteunen, dus als dit geld, dat nu te veel in kas schijnt te zijn, eerst daar voor werd gebruikt, dan kregen die menschen maar terug, wat door lien in één jaar aan overtollige j belasting is betaald geworden. In het Bruinwijk- sche regent het tegenwoordig brandbrieven, waarop de brandstichtingen geregeld volgen. Te Antwer pen is thans niemand gekerkerd voor schulden. De laatste bijslaap van Neèrlandsch rijkmaker heeft in de kerk te St. Truije gevaar geloopen om door vallend puin gekwetst to worden. In het nieuwe entrepét voor booswichten heeft weer eene vreem de vrouw een dag doorgebragt, zonder eten of drin ken, die daar naar toe gesleept was, omdat zij met een vischwijf twist had gehad. Wonder toch dat liet uithangbord niet veranderd wordt, en er b. v. opgezet; HOTEL DER INQUISITIE, in plaats van: Geeft den Kegscr dal des Keyscrs is ende Gode dat Gadts is. Onder Tiel is oen stuk land met aardappelen beplant geworden, waar dezen zomer koolzaad op gestaan heeft. Het loof heeft de hoog te van één voet reeds bereikt, Om de morrende volksklasse te bevredigen, neemt het stedelijk bestuur van 's Hértogenbosch maatregelenom do prijzen der levensmiddelen niet to hoog te doen stijgen. Op il. Zondag hebben de schoenmakers to Bergen- op-Zoom feest gevierd bij het houden hunner jaar- lijkscho rekening, Worstebraod heeft bij deze ge legenheid hunne magen eenigzlns genezen van de zwakheid, veroorzaakt door het langdurig gebruik van rijst, gort en pap, Verwarring te Zierikzee met de schutterij aangezien het voornemen was geweest om gisteren schijf te schieten, doch daar dit geheim verpraat was geworden door den een of ander, heeft de ehpf de battaillon tegenbevelen gege ven, on heeft die plegtigheld bepaaldelijk gediend om een burger die bedankt had langer muzy-^ kant te bljjven, (en, door gebrek aan reglmontsklee- deron, In burgerkleederen was,) te leeren, hoofd links; Jumid regts. Men schijnt zich veel moeite te ge ven om du hoefden der lungers nrar begeren in beweging te brengen. 0,> liet gevangenhuis te Zici ik/ce is een spicrwittcii Beer te zien, (denke lijk een IJsheer). I1TÖE501TDE1.TE ST T£Z31T. Aan den sehrijccr van liet stak geptuatst in de Z'crikzceselie Courant jt", 60. Dat het niet goed is dat gij uwe verarmde me deburgers met den naam van «den gemeenen man" bestempeld, zal zekerlijk door uw wel worden ge voeld, wanneer gij niet tot liet soort van menschen behoort, die vuur geene overtuiging vatbaar zijn; dat gij daartoe behoort kan ik wel niet ronduit zeggen, maar dat ik het geloof is zeker waar, de redenen daarvan zijn te vinden in het recept dat gij onlangs aan de h uid gaaft, om nawiju te maken van den moer of liever deo droes van den aalbes senwijn, waarvan de boeren op deze eilanden wo nende, een bijtend zuren azijn maken, en deze na- wijn als eene verversching aan de arbeiders te drinken geven. Maar wat hindert dat, het is voor den gemeenen man, want deze zijn arbeiders, en arbeiders zün arin, niettegenstaande velen daarvan en misschien veel beter dan gij zelven-, zich op eene burgerlijke afkomst beroemen kunnen, en alleenlijk arm zijn, door dat hunne ouders sedert dertig jaren door be lasting zijn uitgeplunderd, en daardoor onverschil lig omtrent alles zija geworden, vooral omdat zij zien dat thans met vlijt niets meer te winnen is, maar wel door schoenpoetsen, stroopsmeren, voor deze of gene mevrouw visch schoonmaken, boodschap pen doen en veil andere werkjes van dien aard te verrigten. Gij durft zeggen, den gemeenen man, dat immers is schandelijk van u, en vraag u dus, wie zijt gij? wat doet gij voor beroep of wat hebben uwe ouders ge daan, of wat zijn uwe ouders? Gij ziet wel met vernedering op uwe burgers neer en geheel uw geschrijf beteekend niets, en uwe daar in geopperde gedachten ruiken naar stroop, die die nen moet, om aan deze of genen hoogen ambte naar den mond te smeren. Gij wilt uwen voorslag omtrent winkelkaartjes in ruwe omtrekken uiteen zetten, en daarom vorint zich, onderstelt gij, eene commissie van vier perso nen, een uit Zierikzee, een uit Brouwershaveneen uit Schouwen, (dus Brouwershaven ligt volgens uw schrijven niet in Sohouwenen een uit Duiveland die een zeker aantal kaartjesop deze of gene wijze van kracht te maken, beschikbaar steltter waarde van vijf cents, natuurlijk inde vooronderstelling dat daarvoor geen drank zal worden gekocht, en alzoo het misbruik van sterken drank zal worden tegen gegaan. Hoe goed met dit tegengaan uwe gevoelens ook zijn had gij toch iets beters in uwe gedachten moeten nemenwant gij zult toch wel begrijpen dat de geneververkoopers deze kaartjes welke gij den naam van bons geeft, ook wel zullen ontvan gen nu zult gij welligt zeggen, «maar van deze worden dezelve niet ingewisseld," wel nu dat is ook al goed, want geneververkoopers hebber, ook win kelwaren noodigen deze geven de bons weder bij de winkelier en hebben daardoor nog winst, omdat de bons vijf cents waarde hebben, en zij dezelve in ruilen voor een slokje van drie en een halve cent. Gij zoudt nu kunnen zeggen, dan moet men be paalde personen als winkeliers aanstellen en zij die een bon hebben ontvangenmoet daar zijne bon be steden, doch dit zoude eene barbaarsche instelling zijn, en nimmer zijn doel kunnen bereiken, want dan zouden velen zeggen: «loop naar de maan met je bonben ik niet vrij waar ik mijn geld besteden wil?'' Bovendien zoude de overige winkeliers zich daartegen verzettenomdat het niemand vrij staat hem zijne klanten, hoe weinig deze ook kunnen be steden, te ontnemen, hetwelk daardoor het geval zoude worden. Maar neen mijn heer; gij moest u met zooda nige kinderachtige redeneringen niet ophouden, maar trachten de oorzaak van het misbruik van ster ken drank tegen te gaanwelke oorzaak eenigen tijd geleden in den Zièrikzeeschen Nieuwsbode is opgenoemd. Het ware ook beter dat gij de uitdrukking den gemeenen man»' dacht, maar niet schreeftmaar het is niet, alieen onverstandig maar ook gemeen, om uwe verarmde natuurgenooten met zoodar.igen naam te bestempelenzulks doet mij denken, dat op u het spreekwoordals niets komt tot iets kent het ziehselven niet in ruime mate van toe-- passing is. Bovendien blijkt daaruit dat gij eenen bijzondere» vriend van papier zijt, en het geheele land met papieren geld zoudt willen opvullenzekerlijk omdat er nog niet genoeg is. Ik zeg u bij deze vaar wel, en geef u het recept, om vóór het schrijven in het vervolg wat te overwegen, en daartoe wat schrijfpoeder om het uur in te nemen, X. GORJlESFOlTDElTTXE. Het stuk uit TMen, handelende over een stads- commics die een rijks-commies heeft aangeslagen, omdat hij tienden van een korenmolen haalde, zon der consent, zal in zijn geheel geplaatst worden, zoodra de inzender zijn naam heeft opgegeven. VERTREK DER BEURTSCHEPEN* Woensdag 5 Augustus.. Naar Middelburg, 's morgens ten 7 ure. STOOMJACTEX varende tusschen MIDDELRIJM!, DOK DU ECHTKOTTEKDAM. ALUiUTUS 1840. MiDDEtuuBc: VA» RQTIERBAK: Zaltmlag 1,'sinorg. 9 ure. Zalurdag 1, \s IIIO K- ure Yst nd.ig 2, n 9 Dingsd. 4. 8 1 WoiMIS 15, 8 Donderd. 6, tl) 9 V rij dag 7, 0 9 'Zalurdag 8, D 9 'Zondag 9, 9 S 9 Diligsd. 1 1 0 s 9 Woensd. 12, 3'/» 4 9 Donderd 13, s 9 Vrijdag 11, 9 4 9 Zalurdag 1 a, V 5'/, 9 Zondag IC, 9 6 9 Dingsd. 18, 9 8 a Woensd. 19, 9 8 B Donderd 20, S 10 9 Vrijdag 21, 9 10 9 *ZaIurdag 22, 9 4'/i 9 'Zondag 23, 9 8 9 'Dingsd. 25, 9 5 9 Woens<1.26, 9 S 9 'Donderd 27, 9 5 t 'Vrijdag 28, V 3'/. 9 Zalurdag29, n 4 B Zondag 30, 9 4'/, B Zondag 2, Dingsd. 4, Woensil. 5, Domtor tl. 0, Vrijdag 7, Zaluitl. 8, Zondag 9, Dingsd. 11, Woensd. 12, Domleid 13, Vrijdag 14, Zalurtl. 15, Zondag 16, Dingsd. 18, Woensd. 19, Honderd 20, Vrijdag 21, Zalurd. 22, Zondag 23, Dingsd. 25, Wocn6d. 26, Donderd 27, Vrijdag 28, Zaturdag29, Zondag 30, 10 11 3 3 4 4 5 *7t 7 7 «V* 97* 10»/, 11 3 3 3 3 5 5./, 7 7 9 Do diligence ran Zierikzee op ZJjpe vertrekt een half uur na do afvaart der stoomboot van Middelburg op Rotterdam en twee en een half uur na de afvaart van Rotterdam op Middelburg. Op de afvaartsdagen met een gemerkt voor de beide plaatsen nog een half uur later. STADS-HIETJWS. ARRONDlsSEMENTS-REGTBANK TE ZIERIKZEE Correctionele teregtzitting van Vrijdag 24 Julij 1846. J. v. U. en L. M., te Oud-Vosmeer, arbeiders, beklaagd van het toebrengen van slagenvrij van de reglsvervolging tegen hen aangedongen. Zierikzee, 25 Julij. Heden is het maken van een Burgertusschenschool binnen deze stad aanbesteed aan F. Brandei burg, voor de som var, f 708, buiten het ameublement; in deze school zullen de kinde ren onderwijs genieten 4 1 cents de les. zoodat bur gers die schaamte bezitten om hunne kinderen' op de stads-armenschool gratis onderwijs te doen genie ten, van deze school op een voordcelige wijs gebruik kunnen maken, om hunne kinderen een onderwijs te doen genietenwaarvan zij in hun volgend le ven voordeelige vruchten kunnen plukken. ADYEHTEITTIEIT. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal, ton verzoeke van zijnen principaal, op Vrijdag den 7 Augustus 1846, des voormiddags ten 10 ure, te Kerkwervc, publiek presenteren teverkoopen; 3 Baatgevende MELKKOEIJEN, 3 Loopvarkens, 2 KloetschuitenTonnen, Karn, Emmers en verdere Melkgereedschapeenige Meubelenals1 Kast, 1 Vriesche Klok, tafels, planken en verder Huisraad en andere Roerende Goederen. (404) De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van zijn principaal op Donder dag den 6 Augustus 1846 des middags ten 12 ureop de Nieuwe Haven te Zierikzeepubliek presenteren te verkoopen Eene aanzienlijke partij SCHEEPS-AFBRAAK, tot verschillende einden zeer bruikbaaralsmede eene groote hoeveelheid bewerkt IJZER. (405) Bij den ondergeteekenden is in de vierde klasse der thans trekkende Loterij getrok ken op N.° 16840 een Prijs van f 1000 5 en op N."* 189011139, 1188 ieder een Prijs van TWEE HONDERD GULDEN. Bij hem zijn nog te bekomen, heele en gedeel ten van Loten, volgens Prijs-Courant. (406) Zierikzee, 31 Julij 1846. M. SLAGER. De Beurtschipper Johannes Mommaas geeft door deze berigt, dat hij, bij gelegenheid der Middelburg- sche Kermis, op vrijdag den 7 Augustus zal varen van Zierikzee naar Middelburg, des morgens om 3 ure, en des maandags morgens terug; de vracht heen en terug is in het paviljoen ƒ2,00, in het vooron der f 1,50, en in het ruim 1,00, de persoon. (407) BS* Schipper A. de KLERK zalbij gelegen heid der Middelburgsche KERMIS, op Vrijdag den 7 Augustus, des morgens om 4 ure, met een over dekte schuit, Van Zierikzee naar Middelburg ver trekken en des Maandags retournerende vracht heen en terug is 1 de persoon. (408) BS* Terstond benoodigd een BROODBAKKERS-I KNECHT, van de Protestantsche Godsdienst. Adres] in persoon bij PIETER FAASE, te Sint-Annaland te zierikz ee, ter drukkerij van l>. de louzk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2