ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. K' Xieuwstijdingen. DlilTSCHL AND. FRANKRIJK. BELGIË. NEDERLAND. IHIBi SUB. Ttreetie tJiuwsfUHg. 18-46. DONDEItDAG 50 JULIJ. IX- ZIKRIKZKKSCHK NIliU WSBODE vonlt uilsoHeycn o|> Muiulng cm Dunilcrilas bij P. de Luoze til is yci luij^b.mr bij "lit Buckliauclcjartn en Posliliieclenren in ilit rijk. De prijs is voir driemaanden /-oor elke EDlTffa afzonderlijkf binnen dcSlaJ, ƒ0,30 en ƒ0,(jO franco door het gelicele Itijk. KfttiSSCft. Donderdag 50 Julij. Opgang der zon. Viijdag 31 Eerste Kwartier. ure min. Zaturdag j Augustus. 4 j5 Zondag 2 Maandag 3 Dingsdag 4 u Woensdag 5 u OndergaDg. ure min. i De prij I 35 Cents V gezonden k tijdstip zij voor liet eers den aangenomen. Brievei De prijs der Advertentie» is Tien Cents tie regel, behalve zegelregt voor elite plaatsing; dezelve Kunnen in worden tot Maand, en Woensd. iniddag 12 ure; ua welk eerst uitkomend N°. niet meer wor- ici'en franco. ENGELAND. j I.onden, den 23 Julij. Sedert eenige dagen heeft men in de londensche' hospitalen verscheidene ge vallen van cholera waargenomen. De ziekte heeft een zeer kwaadaardig karakter. Men schrijft de vernieuwing dezer ziekte aan den invloed van den dampkring toe. De Singapore free Press van den 28 Mei verhaalt dat een Deensche oorlogsschooncr van 16 stukken door z.ecroovers vernield is in het gezigt van de kust van Banca (Molukken). De flottille der z.ecroovers, zegt dat blad, telde 40 booten, elk met 60 man en een slangstuk voorzien. Na den schooner door entering genomen te hebben, hebben de booswichten de geheele bemanning vermoord en het schip ge plunderd, en eindelijk laten zinken. Vervolgens zijn zij op liet eiland Banca aan land gegaanhebben een dorp vernieldalles wat hun weerstand bood om het leven gebragt, en een vrij groot aantal in woners,- vooral vrouwen en kinderen, als slaven medegenomen. Men zegt, dat deze roovers aangf- voerd worden door eenen afvalligen Deenschen officier, wélke voor eenige jaren schandelijk uit de dienst was gejaagd. Vervolgens bij de roovers, welke die streelten teisteren, een schuilplaats gezocht hebbende, heeft hij de dochter van een hunner opperhoofden getrouwd en voert hen tegenwoordig in hunne roof- tog'ten aan, die hij bij voorkeur tegen zijne landge- iioolen rigt. Frankfort, den 23 Julij. Volgens de jonaste berigten uit Athene over de onlangsin de cpar- rhiën Messenie en Kalama, plaats gehad hebbende aardbeving, hebben deze gewesten door dit natuur verschijnsel eene onnoemelijke schade geleden. Het getal der ingestorte huizen bedraagt, over het ge heel, ongeveer 2500; alle familien leven thans on derden blooten hemel, onder boomen of loofhut ten; een grout deel van den oogst is vernietigd; mgn schat het materiële verlies op 5 millioen drach men, dus veel meer dan door het leger van den thans in Parijs en Londen zoo hoog gewerden Ibrahim-Pacha in de jaren 1827 en 1828 is toe- gebragt geworden. Parijs, 25 Julij. Van de vijf en twintig mijnwer kers, welke te Gagne-Petit door het binnendring n van water en instorten van een gedeelte der mijn, in groot levensgevaar verkeerden en waarvan terstond 22 werden gered, zijn thans nog twee door de on vermoeide pogingen hunner makkers in het leven behouden. Zes dagen hebben die twee ongelukkigen onder de aarde doorgebragt, zij bevonden zich in den toestand dergenen die levend begraven zijn. De lucht die zij inademden, was bedorven. Zij hadden een weinig vuil water, dat zij met hun eigen wa ter vermengden. De honger kwelde hen niet maar des te meer leden zij door de koude, zoodat zij elkander beurtelings de ledematen wreven. Toen zij verlost werden konden zij zich niet herinneren, óf zij tusschen beiden ook geslapen hadden. De jong ste dezer beide mannen had geen oogenblik den moed verloren, maar steeds zijnen makker in het ongeluk, die begon te wanhopen, woorden van troost toegesproken. Men meld ons uit Brussel van 23 Julij. Dat de bezorgheid van de gemeenteraad dezer hoofd stad om de baatzucht van de opkoopers van aard appelen ijverig en strengelijk te doen tegensta in, eene aanmerkelijke daling van den marktprijs tot vrucht heeft gehad en is er gisteren de zak van 100 kilogram tot acht franken en heden tot zes en een kalven frank verkocht, niet zonder moeite echter met de daarover ontevreden landlieden." Brussel, 26 Julij. Het eergisteren met een woord vermeide omtrent den verkoop van aardappelen des voormiddags van den dag tot zes en een halve frai.k de zak van 100 kilogrammen, heeft zich in dezer voege toegedragenEr waren ongeveer 100 zak aardappelen ter markt en de landlieden hadden ge meend, die tegen 8 a 10 franken te zullen aan den man brengentoen zij van wege de overheid vernamen dat. zij niet hooger dan 6'/2 frank mogten eischeivterwijl te gelijker tijd de koopers werden gewaarschuwd, niet daarboven te mogen bieden. Een «trant aantal veiligheids-beambtenniet in hunne uniform gekleed, waren onder het volk vermengd en vijf of zes personendie hooger bod deden werden gearresteerd en naar den amigo gevoerd. Sommige landlieden riepen, dat zij ter stad waren gekomen om voeder voor hun vee mede te brengen, maar, liever dan tot zulken prijs hunne aardappe len te verkoopener hunne beesten mee zouden voederen. Gedurende eenige oogenblikken waren de zamenscholingen van zoo dreigenden aard, dal eene ernstige opschudding te duchten scheen. Een landman die voor den marktijd den prijs van 10 franken had bedongen en daartegen wilde leveren, ziende, dat de kooper hem slechts Ö'/z frank toe- telde, nam zijne waar op, om er mee de stad uit te gaan docli werd door de policie verpligt om te blijven en weder te koop te zetten, waarop hij ver koos ze aan den eersten kooper voor 6'/» frank te laten. De meeste, ondertusschen verklaarden, dat zij op maandag (morgen) niet weder zouden komen. Mogten zij hierin volhouden zoo is te wachten dat voor menigeen ongerijf zal ontstaan. De raad van gemeente heeft in hare zitting van eergisteren een reglement van policie voor eene vaste aardappelen-markt vastgesteld. Brussel, 27 Julij. Jl. vrijdag had voor de cor rectionele regtbank te Antwerpen de behandeling plaats der meergemelde zaak van kapitein de Bra bander. Deze gezagvoerder heeft zich schuldig ge maakt aan verregaand misbruik van magt. Hij is I 23 jaren oud, geboortig van Ostende en te Antwer pen woonachtig. Hij werd beschuldigd van door mishandeling zijn stuurman Voss, oud 32 jaren, vermoord of ten minste tot diens dood aanleiding gegeven te hebben. De staaltjes van wreedheiddie door de getuigen zijn aan het licht gebragt, over stijgen in barbaarschheid alles wat men van dien aard ooit heeft gehoord. De daden des kapiteins, ten opzigte van genoemden ongelukkigen zeeman,' zijn zoo onzinnig, dat men ze voor uitvloeisels van een verward brein zoude moeten houden, indien het niet uit andere zaken ten volle bewezen was, dat de wreedaard volkomen bij zijn verstand is. Hii heeft den stuurman op zeker tijdstip geheel laten uit— kleeden en op het naakte ligchaam met teer bestrij ken, in deze positie moest de arme man eenige uren aan liet roer staan en vervolgens een zestal °keeren over het dek loopenwaarbij hij, op hevel van den kapitein, zonder tusschenpoozing geslagen werd door de, van afstand tot afstand geplaatste matrozen; vervol gens met touwen aan handen en voeten gebonden zijnde, werd hij op den rug gelegd, waarop de ka pitein hem den mond met verschillende onreinheden volstopte. Dit namelooze lijden scheen den onmen— schelijken kapitein nog te zacht; een op het schip aan wezige hond werd op den martelaar aangehitst en beet hem op eene jammerlijk wijze. Het bekla^ens- waardige mensch leed neg vele andere mishandelingen die van eene zoo verfijnde wreedheid zijn, dat men er bijna geen geloof aan kan hechten. Kortom vol gens het loopende gerucht werden hem ten laatste de voetzolen met vet gesmeerd en zoo op de ver schansing gezet zijnde, viel of sprong hij over boord. De zee was bijzonder kalm, maar noch de kapitein noch de op het dek bij die gelegenheid aanwezige matroos wendde de minste moeite aan, om den be klagenswaardige te redden, die daar binnen hun be reik met den dood worstelden. Vervolgens onthaalde de kapitein liet scheepsvolk feestelijk, en er was verder geene sprake van den verdronkene. Op de aanmerking van den president der regtbank hoe het mogelijk was, dat de ekwipage zulke han delingen toeliet, werd hem ten antwoord gegeven, dat de kapitein van zulk een lievig karakter is dat zij zich door eenige weigering of verzet aan de grootste gevaren blootstelden; als ook, dat zij niet wisten of zij elkander konden vertrouwen, omdat de ekwipage uit personen van verschillende natiën bestond. De kapitein scheen zekeren matroos van den Berg tot medepliglige zijner euveldaden te hebben; doch deze had zich door de vlugt aan de nasporingen der policie weten te onttrekken. De regtbank heeft den kapitein schuldig verklaard aan mishandelingen en aan liet onwillekeurig veioar- zaken van den dood van iemand door geene hulp toe te brengen waai hij kon en hem diensvolgens veroordeeld tot het maximum der hiertegen bepaalde straf, na- mei ijk: 5 jaren confinement, 5 jaren onder toezigt j der policie en 500 francs boete. Groningen, 22 Julij. Gisteren had in de Nieuwe i Kerk alhier de jaarlijksche tentoonstelling der proe ven van vorderingen der kvveekeliiigeti van liet In stituut voor Doofstommen en de prijsuitdeeling aan dezelve, op de gewone wijze, plaats. Van de 152 kweekelingen zijn uit de provincie Noord-Holland 45, Zuid-Holland 32, Vriesland 16, Groningen 19, Utrecht 7 Gelderland 8. Overijssel 7. Zeeland 5, Drenthe 1, Noord-Braband 2, Lim burg 1 uit de Westindien 1 en uit de Oust— indien 1. Van de jongens leeren het kleermaken 23, letter zetten 8, schoenmaken 8, kuipen 5, schrijnwerken 4, wagentnaken 5, boekbinden 5, blikslaan 4, zeil- maken 1, borstel.naken 2, timmeren 2, mandema— ken 1 broodbakken 1stoeldraaijen 2smeden 1; nog op geen ambacht zijn 12; van de meisjes lee ren het naaijeu borduren enz. 56 en het brei den 12. Men leest in het dagblad Overijssel: Het bevestigt zich meer en meer, dat de oogst der rogge allczins sober uitvalt, en op vele plaatsen niet meer dan een derde van een gewoon verbouw oplevert. Onder de korrels worden er daarenboven nog in groote menigte aangetroffenwelke geen vol komen wasdom verkregen hebben. Eene belangrijke vraag mag het geacht worden te zijn, of dit niet nadeelig op den oogst in het volgend jaar werken kan? of deze half ontwikkelde korrels (daar men altijd nieuwe rogge tot zaaizaad gebruikt) wel ont kiemen en dan wel sterke planten voortbrengen zul len? of het daarom niet aan te bevelen zijn zou, om ter zaaijing overjarige rogge te gebruiken. Tot overmaat van ongeluk is eene streek alhier door eenen geduchten hagelslag geteisterd. Gelukkig, dat de bui slechts eene geringe breedte besjagen heeft, maar daar zij dan ook alle te veld staande gewassen letterlijk geheel vernield. Stukken ijs waaronder er waren ter lengte van een halve palm, andere ter grootte van walnoten, hebben daar pene vreesselijke verwoesting aangerigt. Tiel, 23 Julij. Wij vernemen, dat een inwoner van deze stadvader van zeven kinderen waarvan het jongste den 4den Mei jl. geboren is, op grond der bekende fransche verordening, den gouverneur' dezer provincie, hij deurwaarders-exploiteen der- -> zelve heeft doen opgeven waarvoor hij de opvoeding op 's lands kosten vordert. Bij het provinciaal gcregtshof van Zuid-Holland, is II. zaturdag behandeld de zaak van Pieter Kèn- niphaas en Gerrit Kieefinan, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide, en de tweede daarenboven ter zake van diefstal hij nacht, op de aanhoorigheid van een bewoond huis. Het hof overtuigd van hun ne schuld heeft den eersten veroordeeld tot tepronk- stelling, gedurende een half uur op een schavot en tot vijfjarige tuchthuisstraf; en den tweeden beschul digde tot dezelfde schavotstraf enzes jaren confinement. 's Hertogenbosch27 Julij. In den nacht van vrijdag op zaturdag is de bliksem ingeslagen bij A. van Nuland, te Orther.doch zonder zeer groo te schade aan te rigten. Een boom werd door midden gekloofd en eert paard getroffen. Goes, 25 Julij. Als een bewijs van de voor spoedige en vroegtijdige groeizaamheid in dit jaar kan strekken, dat de Moerbezicnboom van Jacoba van Beijeren, staande in eenen hoek van het slot Ootende alhierwelke altijd vroeg vruchten geeft echter dit jaar ze reeds half Julij en alzoo bijna eene maand vroeger dan anders, heeft opgeleverd. Thans ziet men algemeen rijpe moerbeziën. Voorts is er reeds voir 14 dagen van bekwame ingezamelde nieuwe tarwe in de Balhsche-Poldi r uitmuntend brood gebakken. Over 't algemeen is men thans druk bezig met snijden' en binnenhalen der tarwe, welke van uitnemende qualiteit is. GEMENGDE BERIGTEN. Verwacht een stoombootdienst tusschen Ipswich en Rotterdam; men zal dan van Londen in 12 uren naar Rotterdam kunnen stoomen. De Zierik- zeesche schutters zullen zich ill het zweet kunnen werken, om de geweren uit de roest te halen, daar liet plan bestaat om aanstaande zondag de vuurwapenen te le.iroeven, door met los kruid te sc lieten. Te Berlijn slaat men dag en nacht door n.euw geld daar moet voor 3 millioen Hit. nieuwe munt voor den dag komen; in Nederland hoort men dit niet, daar drukken zo liever, papieren geld. dat is veel gemakkelijker en meer aan slijlagie onderhe vig, zoodat er menig muntbiljet nimmer zal inge wisseld worden.ln onze hrand-eeiiw zijn te Ville- Sur-Arce, zestig huizen verbrand; dit brandje woidt zoo als wel meer gebeurd aan kwaadwilligheid toe geschreven. Vooreen rijks-commies, die zync visitatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1