ZIER1RZKESCIIE NIEtWSBODE. %:ïMËmÈÊÊi FRANKRIJ L DUITSCRL AND, NEDERLAND. 200. MAANDAG Tweede Jaargang. -*■\f-;V 4 846. 20 JUL!J. DeZlERIKZEKSCIlE NIEUWSBODE voi.lt uitgegeven I Manila en D in.lenlag bij 1'. of. Luoïe, en is i ei li i ijub.iar hii a lie Bneklióudelnren en Posl.lirecl rer en in .lil rijk. De Unrwiv Iderlijk, j Ie IIijk. f Hilt* UlJCWMI'Ull'-l.'.e.. - J piijs is vo ir drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk, (tinnen deSlntl, ƒ0.50 en ƒ0,00 franco door het gelicele L).» prrjs «Ier Ad verten tien is Tien Cents de regel, bclialv 55 Cents zegclrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezon Ion worden lot Maand, eu Woensd. middag 12 ure; na wor- tij.'lslijï zij voor het eerst uitkomend F\°, niet meer welk i den aangenomen, Brieven Franco. meuwstijdingen. ENGELAND. Londen 15 Julij - De cholera breidt zich uit over het geheele grondgebied van Yemen. De sterfte is vreesselijk. Mocha, Yidda, Jambo en ge heel de kusten der lïoodo Zee op de Arabische zijde, worden door dezo ontzettende kwaal geteis terd. Abi-synio blijft tot heden verschoond. De ziekte volgt dezelfde rigting als in 1822 en 1833 en te vreezen is het, dat zij spoedig in Europa zal uitbreken, op de kusten van de Middellandsche Zee. zoo dat men wel zal doen tijdig de noodige maatregelen van voorzorg te nemen tegen eene kwaal die noch rijkennoch armen spaart en waartegen alle quarantaine-wetten niets vermogen. Nogtans is de cholera niet aanstekelijk. Het luchts- gestel van Aden is op zichzelve reeds doodelijk voor den Europeaan; zij, die het sterkste gestel heb ben, kunnen geene drie jaren daaraan wederstand bieden. De hitte is gedurende vijf maanden van het jaar zeer groot. In geheel Indie rigt de cholera groote verwoes tingen aan. Men heeft tijdingen van de Kaap de Goede Hoop ontvangen tot 1Y Mei. Op dit tijdstip was de toe stand op de grenzen der kolonienog steeds de zelfde. De engelsche troepen waren niet in staat om de kolonisten te beschermen tegen de aanval len der woeste Kaffers-stammen, aangezien zij op eene te uitgestrekte lijn op hunne hoede moesten wezen. De Kaffers rooven geheele kudden, verbran den de woningen der kolonisten en lijden slechts geringe verliezen bij de schermutselingen welke met de engelsche troepen plaats hebben. De scha de, welke de ongelukkige kolonisten lijden, is on berekenbaar. Parijs, 13 Julij. Een galeiboef, naauwelijks 30 jaren oudwelke te Toulon den 7 dezer maand werd ter dood gebragt, heeft eene bijzondere koel bloedigheid aan den dag gelegd. Hij wilde niet dat men hem vast hond en riep een oogenblik voor dat het mes vielvaarwel 1 goede reis Uit de stad Calvi op het eiland Corsica, meldt men onder dagteekeuing van 3 Julij, dat aldaar eene misdaad heeft plaats gehad, welke zelfs op dat eiland, waar de Vendatte zoo vele slagtoffers maakt, zonder wedergade is. Zekere Micheline werd, ten gevolge van een proces, tot eene gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld. Zijne tegenpartij heette Horace Savelli. Woedend over dat vonnis, zwoer de veroordeelde daarover bloedige wraak te zullen nemen, niet enkel op den heer Savelli maar ook op diens bloedverwanten. Maar al te spoedig heeft hij gevolg gegeven aan de bedreiging. Donderdag middag begaf hij zich met een zijner bloedverwanten, zijnde heiden met geweren en pis tolen gewapendnaar de pachthoeve van Savelli waar deze met zijn' broeder bezig was met het wannen van koorn. Er vielen twee schotende beide mannen waren lijken. Zonder een oogenblik te verliezen begaven de twee moordenaars zich naar eene schuurin welke drie bloedverwanten van Savelli zich onledig hielden met dorschen. Ook op deze losten zij hunne pistolen een der drie mannen viel dood neder; de anderen waren gevaar lijk gewond. Na deze afschuwelijke daad verrigt te hebben begaven de moordenaars zich naar het gebergte en hebben zich tot heden aan de vervolging der justitie weten te onttrekken. Den 13 Julij heeft voor het hof van assises te Parijs zeker werkman Daloz geheeten teregt ge slaanomdat hij twee dagen na denjongsten aanslag togen 's Koning leven, op een openbare plaats, in zeer ruwe bewoordingen spijt had geuit, dat dio verfoeijelijke aanslag niet gelukt was. Hij is tot ee ne gevangenisstraf voor een jaar en 300 franken geldboete veroordeeld. De Vesuvius is weder meer dan ooit in bewe ging; groote massa's lava siroome» uit den krater met ijsselijk misbaargedruisch en gesisen de vlammen wordsn als door een' verborgen blaasbalg hoog in de lucht gevoerd. Buitendien klaagt men over do langdurige hitto en men bidt reeds om regen. De in do ruinen van Ninïvé gemaakte ontdek kingen houden da geleerden voortdurend in hooge mate geboeid. De overblijfselen van een uitgestrekt paleis, hetwelk 15 kamers bevat, zijn, nadat zij 2500 jaren lang onder de aarde bedolven in ver getelheid waren gedompeld, wederom aan het dag licht gebragt, door vlijtig voortgezetten arbeid gedurende twee jaren. Van de 15 zalen des ge- bouvv's zijn 9 in volmaakten staat bewaard. Een jonge pool, Wladislaus von Wenglenski, heeft zich den 4 julij,op eene afgrijsselijke wijze door middel eener locomotief, om het leven gebragt, De eerste personen trein van Beslijn naar Kothen had juist liet zoogenaamde Katharinaboschje achter Kosvvig bereikt, toen men voor den trein een man ontdekte, die, na hoed en rok weggeworpen te hebben, met snelle schreden naar de sporen snelde. Daar men terstond voor een ongeluk vreesde, werd liet sein tot stoppen gegeven, maar de vreemde ling legde zieh toen hij dit bemerkte, koelbloedig met den hals op de rai.s, met het gelaat naar den trein gewend. Zoo werd hij' bereikt door de niet zoo snel ophoudende machine, de aan derzeive ge hechte baanveger, stiet hem regt in den mondver brijzelde het hoofd dat de hersens rondspatten, en wierp het iigchaam huiten de sporen. Zwolle 10 Julij. In den nacht van Zaturdag op Zondag j!., is te Steenvvijk hoogst waarschijn lijk eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Zeke re Hiliigje Koning, eene ongehuwde vrouw tusschen de 40 en 50 jaren oud werd in den ochtend van gisteren door hare buurvrouw, die haar als naar gewoonte 's morgens een kop koffij wilde brengen, op den grond liggende, deerlijk vermoord gevonden; eene zware halsvvonde was aan de on gelukkige toegebragt. Deze Hiliigje Koning woonde geheel alleen kwam altijd zeer armoedig voor den dag, doch was gansch niet onbemiddeld. Zoodra de justitie van het voorval kennis had bekomen, begaven zich de E. A. H. inr. D, baron Bentinckfungerend regter-commissaris, mr. G. D. Uibbius, substituut- officier, en J. Philipson, griffier bij de arrondisse- ments-regtbank te Zwolle, in don namiddag van gisteren naar de plaats van het misdrijf. Voor alsnog is de aanleiding tot deze gruwel daad evenzeer als de dader onbekend. Intussclieii heeft men ten huize van de vermoorde een kabi net opengebroken gevonden, zoodat aan het bestaan van misdaad wel niet te twijfelen valt. Het ver- der onderzoek in dezen wordt met belangstelling te gem'oet gezien. (Pr. Oo. en Zw. Ct.) Herwijnen. Wij vernemen, dat voor eenigen tijd door ingezetenen dezer gemeente aanvrage bij de haoge regering is gedaan om eenige armen dezer gemeente, door de nieuwe kolonie in Suriname te doen opnemen, dat dit verzcek gunstig ontvangen is, ten gevolge waarvan omstreeks 200 behoeftigen zich tot de verhuizing verbonden hebben, dat echter een insgelijks aan de regering gedaan verzoek tot kosteloo/.e overtogt voor dio onderteekenaren is ge wezen van de hand, zoodat de moeijelijkheid om de kosten te vinden, de verhuizing schijnt te vertragen. 's Graveuhage, 10 Julij. Het ongerief, ontstaande uit den slechten toestand van het helaas nog maar altijd in omloop zijnde oude geld, doet zich hier meer dan elders, al meer en meer gevóélen. De winkelier, telkens verpligt van muntbiljetten terug te geven, doet dit niet geld, dat hij heeft, docli de ingezetenen weigeren meererideels zulk geld te ont vangen. De winkelier, geen ander kunnende terug geven (daar men het zoogenaamde nieuwe geld schaars in omloop ziet) wordt zoodoende dikwerf gedrongen niet te kunnen verkoopen. 's Hertogenbosch17 Julij. Wij vermeenen onze lezers te moeten waarschuwen voor de verontrusten de berigtenwelke men, naar het schijnt, met ge noegen in de aan den handel gewijde bladen ver spreidt over de aardappelenziekte. Wij willen niet verder spreken dan over hetgeen ons bekend is en kunnen verzekeren, dat noch te Heusden, noch te Vught, noch ergens in dezen omtrek cenig spoor van ziekte bestaat. Ex uiw disce omnes. (N. Si.) Vollenhoven, 15 Julij. Bij het onweder hetwelk zich in den namiddag van dingsdag II. over on^e provincie en naburige streken heeft uitgebreid, is te Gorssel een man door den bliksem gedood; te Borno is een herberg door het onweder getroffm. In de buurschap Stepel is een huis afgebrand, en ook in Vorden, terwijl tusschen Logchem en Laren alles verhagold is. Het onweder hield van 3 ure des middags tot middernacht aan. Botterdam, 17 Julij, Gisteren in den laten avond, omstreeks elf ure, hooft zich een jongeling, met name v. Vop de Delftsche Vaart, op de straat, aan den waterkant, door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Alen kan zich een denkbeeld vormen van do ontsteltenis cn schrik der bewoners in die wijle, op het hooren van het schot, cn nog mopr toen zij buiten gekomen ontdektendat er een jongeling op de straat lag, badende in zijri bloed eu de hersenpan verbrijzeldmet een pistool nevens zich. Het lijk is onmiddelijk in eene nabij zijnde herberg gebragt. Zoo wij vernemen, was die jon geling, welke met een aldaar wonend m.isje op oe nen vertrouwelijken voet leefde, en waarschijnlijk vernomen had dat zij hem ontrouw wasop een ongelegen uur naar die woning gegaan met een ge laden pistool, met oogmerk om dengeen, die hij hij dat meisje ontmoette, dood te schieten. Doch aan de diu' dier woning komende, wordt hein de toegang ontzegd, hij keert terug en schiet zich den kogel, dien hij hoogstwaarschijnlijk voor een ander bestemd haddoor liet hoofd. GEMENGDE BERIGTEN. In Zierikzee wordt veel werk gemaakt, om te zorgen van niet te kunnen smokkeleneen Imrger mag niet meer dan vijf ponden zout in een winkel halen zonder vervoer-biljetzout, suiker, zeep enz. moet beter door gedrukt en geteekend papier gedekt zijn, als het gevaarlijk buskruid, dat soms met verschillende ponden ongedekt wordt vervoerd. Gepasseerde week heeff er veel harrewarrerij plaats gehadmet de heeren commiezen, dio zoo actief zijn, dat ze nog maken zullen, dat de vrachtwa gens niet meer op de bepaalde uren zullen kunnen vertrekken. Woensdag 11. is een wagen met paar den, zout, grutten enz. in beslag genomen, door een klein abuis van den vervoerderdie niet liet minste plan had om te smokkelen; vreemdelingen zouden haast denken dat in Zierikzee niets dan saiokkelaars wonen. Dat stadje levert weer een bewijs van vooruitgang op; vaneen kapitein van ce peiibout en andere inwoners, zijn de meubelen in Naam des Konings voor de belasting opgeschreven Op den spoorweg van Brighton i3 een man en eene vrouw overreden en geheel vermorseld de maatschappij is tot 1 Sb. (60 cent) bloedzonde veroordeeld. De verkiezingen zijn meererideels in Nèderl. zin uitgevallen, zoodat nog aan geen her stel van 't lekke schip van staat kan gewerkt worden, Het bevalt de burgers van Rome bij uit stek, dat de Paus veie onnoodige uitgaven voor wijn en gebraad afschaft, O: Koning is te Leen warden nat geworden van den regen. Voor een kantongeregt heeft een burgemeester met 8 ambach ten teregt gestaan; beschuldigd van feiten die de menschheid tot ergernis verstrekken. De Notabeisteu hebben verzocht als lasteraars gestraft te mogen worden, bijaldien hun burgemeester niet als een eirlooze schelm wordt weggejaagd. Raovers maken Griekenland onveilig. De Koning van Piuissen heeft zijn minister van financien ontslagen. Nam Z. M. van Hall nu maar in de plaats, dan waren wij Nederlanders van dien wonderman ver lost. Hot onderzoeken en redeneren over de ziekte der aardappelen in Engeland, heeft niet meer gekost dan f 209,000 en de hemel weet hoeveel het in Nederland wel gekost heeft. Ibrahim- Pacha heeft een Engelschen policie-beanibte met eene zweep gesmeerd. Als Z. II. Zierikzee eens mogt bezoeken, dan raden wij onze dierbare policie- dienaren en nachtwakers aan, om blikke borstrokken aan te trekken. Verscheidenheden OVERBEVOLKING. Overwinst is in de meeste gevallen een bewijs van vooruitgang. Waar zij voordeel oplevert, is zij wenschelijk: waar zij nadeelig werkt, is zij zorgwekkend. De handelaar, fabrijkant, winkelier, ambachtsmankunstenaar en geleerdedio zich jaarlijks, in een eerlijk verkregen batig saldo mag verblijden, is tijdelijk gelukkig; maar de huisvader, die, bij een talrijk gezin, met een. tsvee of drietal kinderen te gelijk wordt begunstigden voor zijne vijf of zes reeds bezittende kinderen ter naau- wernood het dagelijkscho brood kan verdienenzit t, door zijne overwinst, zijn bekommernissen verme nigvuldigd; waar dus de eerste stnffe heeft tot jui chen, heeft de laatste staf tot zuchten. Zóó is het ook met den toestand onzes weleer zoo gezegenden vaderlands. Toen de handel bloeide, de faörijke i .floreerden, dj ambachtslieden, door zuinigheid en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1