mr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Tweede Editie. Kan de Nieuwsbode weg? N ie w ws tij d i n ge ;i M. 238. Tweede Jaargang, 1846. MAANDAG -^ïs&k Jti'i/L Vh'j a l\kpi 13 JULIJ. Dl-ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vorih uilsetjevcn op I eu Donderdag bij P. df. Luoze eji is vei krikhaar Maand liij alle Boekhandelaren en Postdirecfenren in dit rijk. prijs is vo ir driemaanden vaar elke FDl'^fF af zona binnen de Stad,ƒ0,00 en f 0,60 franco door hel gelieele '-P j lerl/jk, I «Kijk. 3, De prijs der Advertentie» is Tien Cents de regel, behalve o Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, eu Wuetisd. middag i'2 ure; na welk liet eerst uil komend K°. niet meer w or- Br leven Franca. i tijdstip zij voor den aangenomen. (Vervolg van n.° 252, 22 Jnnij.) Voor dat wij van de gevolgen spreken als de Nieuwsbode weg was, moeten wij eerst iets ter opheldering zeggen omtrent de schrij vers van deuzelven. Het is geen enkel per soon die dat alles schrijft, zoo als sommigen schijnen te meenen. die dan eens deze dan weder een ander daarmede beschuldigen, die zich soms zelfs verheelden, dat die daarmede be schuldigde personen, gezelschappen vereeni- gingen, of zamenscholingen zullen opzoeken 0111 daar af Ie kijken wat er gebeurt, en zoo slof te krijgen vcor den Bode; neen waar lijk dit is niet noodig! waarom niet, vraagt de nieuwsgierige lezer, hoe komt de Bode dan aan al die.nieuwtjes? en ons antwoord is: door den publiekcn geest Ja de publieke geest is het die den Bode in stand houdt, niet alleen door de voor beeldig veel abonnementen, iriaar ook door hel leveren van slof. Die geest is zoodanig dat er in bijna geen gezelschap of zameu- scholing iets bijzonders gebeuren kan, of het wordt door een of meer leden van dat zelfde gezelschap schriftelijk aan den uitgever mede gedeeld. met verzoek het te plaatsen, hetzij geheel of bij uittreksel. Die geest is zoo danig dat soms van de zijde van personen, waarvan men het volstrekt niet verwachten zou, beredeneerde stukken worden ingezonden, en deze zijn znoals elk ziet meestal in libe ralen zin opgesteld. Het regent soms letter lijk bij den uilgever, bijdragen voorden Bode, waarvan doorgaans slechts voor een tiende gedeelte wordt gebruik gemaakt, daar negen tiende ol Ie taai en te lang of wel al te krachtig zijn, eu dus niet kunnen geplaatst worden. Immers reeds meermalen heeft den uitgever de mededecling gegeven, dat, zoo hij al dat hekelachtige plaatste, dat hij dikwijls ontvangt iiet nog wel cene andere geschiedenis in ons dierbaar Zierikzee geven zou; hij verzoekt dat de belanghebbende personen (die wij niet zullen noemen, hun geweien zal bij liet lezen dezer regelen hun wel herinneren aan hunnen kerfstok) dit dankbaar zullen erkennenen den Nieuwsbode niet zullen tegenwerken, uil vrees roor erger. Daar hebben wij nu bet punt waar wij zijn wilden, liet slot van het vorig arlikel, bevatte de belofte van een nader onderzoek omtrent de gevolgen, als de Nieuwsbode weg ware. Het bovenstaande beeft zulks dit, vertrou wen wij, zoo duidelijk gemaakt, dal wij niemand iets meer belioeven aan Ie raden, dan dut hij den Nieuwsbode maar rustig zijnen gang laat gaan, uit vrees voor erger. De publieke geest is zoodanig, dat van liet oogenblik af dat de Nieuwsbode ophield, de drukpers van cene zijde die men bet minste verwachten zou. in denzelfden geest zou weik- zaam worden. Men behoeft immers geen boek- verkooper te zijn, om uitgever van een dag blad Ie worden. Sommigen verbeelden zich welligt dut ook zulk een latere onderneming zou kunnen on derdrukt worden; gesteld dit ware eens 7,oo, (terwijl het evenwel in onzen lijd voor onmogelijk moet worden gehouden dan is het eveDwel zoo met den puhlieken geest gelegen, dat zij zulk een beboette heeft om zich te uilen(die menschen moeien immers bij al deu druk bun hart luchten) dat wij. om de gevol gen te schetsen die er uit zouden kunnen voort- vloeijeu, eene vergelijking diode Arnhemsche Courant onlangs ma ikle k >rlelijk zullen toe lichten ai op ons stadje toepassen. Deze courant dun zeide": als men dn veilig heidskleppen toestopt' springt de stoomketel. Zierikzee nu is de stoomketel, volk en burgers zilleu er in, en de Noblesse zijn de ma chinisten die er onder sic kei. De Nieuws bode is de veiligheidsklep waardoor de over tollige stoom, door het ui te strafte stoken der machinisten veroorzaakt, zich ontlast. En nu roepen wij: lieve machinisten, stookt toch niet te straf', en laat vooral da veiligheidsklep vrij werken, want als gij dezen met geweld lees toptspringt oizo dierbare ketel, en gij neet het immers teeldat bij het springen ran stoomketelsdie machinisten het eerslaan de beurt liggendus het meeste gevaar Lo pen FRANKRIJK. Uit Portugal word geruild, dat geen zon— of feest dag voo liij gaat zonder oiigeregelüh den. Het volk van Santaiem was weder tot de grootste wanorde lijkheden overgeslagen. De ovtrheid kaa hieraan niets doen. Op de muren worden schandsclnifteii tegen de Koningin aangeplakt, waarin o der ande ren gezegd wordt: dat zij niet wil Wat haar volk wenseht, dat /ij hare ministers tegen werst, enz. De geldschaarste is ten huogsten top gedreven; het gouvernement heeft geene middelen meer en kan die niet meer bekomen. De toestand is allertreu rigst. Het schijnt, dat de ministers niet weten Welken weg in le slaan, behalve de hertog van Palmella. die het met de opstandelingen eens schijnt te wezen. Men zegt, dat hun doel is, de Koni.igin te vernederen, ten einde zich te wreken voor de gunst aan den graaf van Thomar (Cabral) bewezen. Dit heeft de vriend van dra 1"" minister zelfver klaard. Bij het vertrek van den postluii de minister Laureiro zijn ontslag ingediend, met de verklaring dat hij niet graat dos Antac, dien hij als venader beschouwd, niet in gemeenschap han delen kan. De ministerraad zou vergaderen om te heslissen over de viaag, of men dit ontslag moet aannemen, of dos Antac ontslaan. Het schijnt dat de Koningin voor dit laatste is gestemd; het is echter te betwijfelen of het gouvernement zich daar toe sterk genoeg acht. DLTTSCIIL AND. Bern 30 Junij. Men meldt ons het navolgende uit Zwitserland. Heden nam de constituerende raad verscheidene gevvigtige artikelen in de nieuwe con stitutie op. Aile Lungers zullen gelijk zijn voir de wet eu de staat zal geene vooriegteu van plaats, van geboorte, van personen of fami.iea eu vooral geen adel ij ke titels erkennen. De personele vrij heid vvorut gevvaarhoigii; niemand mag in hechte nis genomen worden dan ia de gevallen, hij de wet bepaald en niet inachtneming van de voorgeschre— vine vormen. In geval iemand gevangen genomen wordt is alle onnoodige gestrengheid vei boden evenmin mag men tot middelen van gewei I den tocvlugt nemen ten einde cene bekentenis af te persen. Het rogt van verzet tegen inhechtenisne mingen hij welke de vorm geschonden is door de commissie van voorloopige beraadslagingen voor geslagen, werd door d :n constituerende!) raad met eene verzachtende wijziging aangenomen. Niemand mag aan den gewonen regler onttrokken worden hot htiisregt is onschendbaar. De vrijheid van me- dedeeling door woord scli ii't en beeldende voor stellingen is gewaarborgd. Wel bepaalt de wet de straf op het misbruik.doch geene censuur of een andere maatiegel mag ooit den vrijen loop der drukpers stremmen. Eveneens is liet regt van pe titie aangenomen. BELG IE. Brussel, 9 Julij. Een ontzettend ongeluk op den nieuwen spoorweg van Parijs naar Brussel heeft de gelieele stad in de diepste verslagenheid golnagt. Morgen zullen wij nadere berigten omtrent dit on geluk m.dedeelen. De Belgische bladen zijn opgevuld met bijzoiide"- he.ien en herhalingen van het ongelukop den spu> r- vveg bij Anas gebeurd, en alle uit verschillende biomien geput, deelen wij aan onze lezers iheüe: De trein bestond uit een groot aantal rijtuigen. Acht rij tuigen werden iu liet moeras gestort, het negende bleef na i den rand van den afgrond wankelende staan. De diepte van het moeras wordt op 50 voeten geschat. Moer dan 100 personen Worstelden mimet den dood, terwijl die. welke zich in de achterste wagens be vonden, ter nnaiivveninod eenige sellok gevoelden. Keeds heeft men 27 lijken uit het moeras gehaald, terwijl het getal gewonden ruim 50 bedraagtwaar onder /.eer velen die z.icli in levensgevaar bevinden. Het negendebijna tevens verongelukte rijtuig be vatte den gezant, den markies de Saldaiiha, met zijn secretaris en bediende; liet twaalfde lijtuig inder daad de prinses de Ligny, echtgenoot van den Bel- gi clien gezant te Parijs, benevens hare vier kinde ren die ecliler niet het minste leed hebben onder vonden. Het hoofd van den honfd-coiiducteur van den trein is letterlijk als afgesneden geworden; ter wijl een ander conducteur verpletterd is. Te Brussel zij i heden morgen twee jonge lieden met de dili gence naar Parijs vertrokken; helaas', zij waren met hun dertienen een plaizierreisje gaan doen. en keer den slechts met hun tweeën terug 1 Zoo als wij reeds gisteren zeiden, heeft de adjudant van den generaal Oudinot er zijn leven hij ingeschoten. Drie zijner ribben waren gebroken, en Irij is eenige uren na het ongeluk onder de hevigste folteringen over leden. De generaal zelf heeft zich met zwommen gered. Merkwaardig is daarbij het verhaal van den conducteur der Mcssagerics- Roy alesBourgeois, die met den trein mede reisde. Voor hem bevond zich een wagon, welke, volgens zijn berekening, een dertigtal personen bevatte en voor die wa gon stond eene diligence, bevattende vier reizigers, henevens den conducteur, op een wagon. Toen de trein het station van Aniiens verliet, kaalde Bour geois zijnen kameraad van de onderneming Lafille- Cuillard over, hem gezelschap te houden. Beiden bevonden zich dus op het rijtuig van d: Messagcrics Jloyates, toen op eenigen afstand van Arras Bour geois tot zijnen kameraad zeide: Dat gwt hier raar toe! cu ter zelfder tijd, als door instimt aangedre ven, vatte zij heiden te gelijk naar de gewoonte in hun beroep de riemen van liet rijtuig, /van deze omstandigheid alleen hadden zij hun leven te tanken! Eenige oogenblikkcn later en zij stortte in do tiepte neder. Volgens het verhaal van Bourgeois is Ie eerslgemelde diligence het diepst in de moeras ge zonken, doordien de andere wagens op dezelve vielen. Hij en zijn kameraad bleven wonderdadig aan de riemen van hunne diligence hangen, terwijl hun rijtuig op de andere ingezonken wagens zweefde. Gedurende de eerstvolgende vijf minuten weten de heide o nducteurs niet, wat er gebeurd is, zooda nig waren zij door den slag en den schrik van alle bewustzijn beroofd. Onder de geredden be vond zich ook een klein meisje van 7 of 8 jaren; maar ter halverwege uit het slik voor deu dag gehaald, werd het door eene onzigtbare hand in de diepte terug getrokken. Het waren hare zuster er. haar bloeder, die iu de wanhoop van deu doodstrijd haar niet wilden loslaten. Slechts met geweld kon men haar aan hunne handen ontrukken, en aan de wanhopende moeder terug geven. Van de vijf personen uit de eeiste diligence is niet een kunnen gered worden. Uit den tweeden wagon, met 30 reizigers, haalde men, door liet openslaan van de planken des rijtuigs negen nog levende personen, maar die zwaar gewond zijn, en elf lijken. Van een wagon met 45 letelingen zij slechts twee te— legt gekomen. Men heeft eene dochter gevonden verpletterd in de armen van haren vader, insge lijks een lijk. Ai de ongelukkiger! die daarbij om kwamen, moeten op eene vieeselijke wijze verminkt zijn. Een reiziger, die er ongedeerd afkwam, heeft dadelijk eene teekeniug van de ramp gemaakt: hoe is het mogelijk, dat er menschen zijn, die zoo veel koelbloedigheid bezitten Oe ware oorzaakwelke deze ramp te weeg bragt, schijnt niet hekend te zijn. Eenige zeggen, dat de ruits verschoven waren anderen dat er eene inzakking van den grond plaats gegrepen had. Hue zulks ook zij, heden morgen hebben zich de procureur-gen. hij het koninklijk hof van Douai, de procureur des Koniags en andere reg- t o lijke en admini.-trutive overheden naar do plaats der ramp begeven, om aldaar een streng oiideizoek aan te vangen. Men is zelfs in gissingen omtrent de ware loizaak zoo ver gegaan, dat men dezelve aan kwaadwiligheid toeschreef. Natuurlijkerwijze vindt dit laatste vermoeden nergens ecnig geloof. Als eene bijziindeibeid verdient nog vermeld te worden, dat de Belgische reizigers en die van Va lenciennes alle zijn behouden gebleven. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1