ZÏERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Nieuwstijdingen FRANKRIJK. DUITSE IIL AND. NEDERLAND. V erscheidenheden 1V.° 257. Tweede Jaargang. 184G. DONDERDAG 9 JULIJ. Dc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vonlt uitgegeven op Mnaiulag en Domlerdag bij P. de Loozeen is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Post direct en ren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen de Stad, ƒ0,50 en ƒ0,00 J'ranco door bet gcheele Itijk. Donderdag 0 Vrijdag 10 Zalurdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Dingsdag 14 Woensdag lö Juljj. SADPSDER. Opgang der toa uro min. Oftdergaigf. Bre min. IS Laatilo Kwartier. De prijs der Adverleutien is Tien Cents do regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelvo kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; ua welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°* niet uiecr wor den aangenomen. Brieven Franco Parijs, 1 Jul ij. Te Toulon heeft een valsch al arm alles in rep en roer gebragt. In den nacht tnsschen den 2a""1 en 20"'" Junij werd men gewekt door de kreten van brand en te wapen 1 Men ge loofde, dat er brand in het arsenaal en opstand on der de galeiboeven was ontstaan. Onmiddelijk be gaven zich de burgerlijke en militaire autoriteiten naar den Mourillon en trok ook de bezetting op; doch ras ontdekte men, dat al dit geweld ontstaan was, doordien een der gevangenendroomende brand bad geroepen zijne makkers hierdoor ont wakende, hadden dien kreet herhaald, welke door hen, die tusschendeks lagen, gehooid werd, en deze, bevreesd van te zullen verbranden, hadden alle po gingen gedaan om los te raken en werkelijk de staaf, waaraan zij geketend zijn, gebroken. Hierop hadden de wachten te wapen geroepen en alzoo de gansche stad in opschudding gebragt. Spoedig even wel werd het misverstand ontdekt en keerde alles tot de ordo terug. De laatste bijzondere berigten uit Algéric zijn van belang ontbloot, en vermelden, dat twee sol daten in de nabijheid van Tlcmcen door ecnige Arabieren zijn vermoord. Terwijl de jury bij het hof van assises te Col- mar beraadslaagde over het al of niet schuldig zijn van zekeren Xavier Grobet, wist dezen de waakzaam heid der gendarmes te ontsnappen en uit een ven ster te springen, dat meer dan twintig voeten bo ven de oppervlakte van den grond verheven was de vrees ter dood veroordeeld te zullen worden was oorzaak van deze wanhopige daad. Dc onge lukkige werd bijna stervende in dc geregtszaal tc- ruggebragt. Weinige oogenblikken later sprak do jury het niet schuldig uit. Ofschoon nog niet aan de gevolgen van zijnen val overleden bestaat or weinig hoop hein in het leven te behouden. Weimar. Thans negen jaren geleden is eene bezending van Turksch goudgeld aan ren Hamburgsch huis vermist geraakt. Het vat, waarin eene waaide van f 51,000, was door een Wecner koopman aan zijnen expediteur te Weenen gezonden met last om hetzelve verder naar Hamburg te bezorgen, deze laatste had het aan eeneri vertrouwden voer man overgegeven, die het in ecuo baal wol verborgen verder voerde. Ongeveer eene dagreize vhii Praag, verdween het vat van den wagen. Kort ilaaiop werden door twee broe der# Bergneruit dc nabijheid van Eisenbergin het her togdom Altenburg, geboortig, iusgelijks voerlieden, die op hetzelfde tijdstip op den zelfden weg geweest waren te Leipzig ecnige Turksche goudstukken verwisseld daar zij echter, tot verantwoording geroepen, bij hunne verklaring dezelve op hunnen wagen le hebben gevonden, bleven vol harden, werden zij weder los gelaten; toen zij echter eenige jaren later le Altenburg wederom eeuige goudstukken wis selden, werd er wederom een onder/.ock aangevangen en de reglbank veroordeelde ben, niettegenstaande zij huune vroe gere verklaring vol hielden, tot eene zesjarige tuchthuisstraf; welk vonnis echter door het hof van appél te Jena, wegens gebrek aau voldoend bewijs, vernietigd werd, Yan toen af stonden zij, als zeer verdacht, onder toezigt der polieie; en in het bijzonder bragt een gendarme, die de belooning van 1000 Th. op de ontdekking van den dief gesteld hoopte ie winnen, verscheidene nachten in de nabijheid van het huis der broeders door, om hen op hunDen gang naar den waarschijnlijk begraven mammon te betrappen; deze echter waren op hunne hoede en waagden het niet van het goud ineer uit te geven. Weldra echter deden zich de gevolgen der vermoedens, die op hen drukten gevoelen, men ver trouwde -hun geene vrachtgoederen meer toe. zoodat zij gedwongen waren wagen en paarden te verkoopen, en wildeu zij bij hunne doode schatten niet van honger omkomen spade en houweel op te nemen om arbeid te zoeken aan de spoorwegen. Oulangs kwamen eindelijk weder eenige van deze goud stukken, door hamerslagen onkenbaar gemaaktte voorschijn. Een derde persoon bragt deze bijeenen goudsmid, te Eisen berg, die dadelijk kwaad vermoeden krijgende, tot verwis seling van meer stukken aanspoorde en de polieie er heime lijk van verwittigde, die hem eene sornme geltls verschafte om, dezen handel voort te zetten. Yan tijd tot tijd kwam de onderhandelaar weder, doch altijd met slechls weinige en onkenbaar gemaakte goudstukken. Om oudertusschen met de gebroeders Bergner zelf in onderhandeling te treden, gaf de goudsmid, die alle netten spande om de 1000 th. te verdienen, den overbrenger eenen verzegelden brief, waarin hij dezen bij de bezitters der goudstukken in kwaad vermoeden zocht te brengen en hen aanspoorde om zelve met hem le komen haudelen. De Bergners liepen in den strik, en verzilverden zonder achterdocht hunne goudstukken, daar zij van den heler geen verraad vreesden. Het aantal ingewisselde evenwel was echter nog gering in vergelijk van de gestolcne som, en het gelukte de polieie niet de verbor gen schat te vinden. Om nu de zaak zoo spoedig mogelijk ten eiude te brongen gaf do 6liuimen goudsmid voor, da* hij naar Amerika verhuizen wilde, en de beide broeders overtuigden zich weldra dat er ook voor hen niets beter te doen viel, wilden zy tan hun geld ongestoord genot hebben. Doch er waren twee zware hinderpalen wie zou de tot de reis benootligde gelden voor hen inwisselen cn hoe konden zij die onder zoo zwaar vermoeden lagen, hopen een pas te bekomen? Doch hun goede vriend wist raad, zij bragten hem een pond goud, waarvoor hij hun 200 th. uitbetaalde, die hem door de polieie verstrekt waren ook verschafte hij hun eenen naar zijn zeggen valschen pas, welke echter door de polieie afgegeven was en waarop Raumburg 11a 11e cn Bremen als reisroute aangegeven waren. In ieder dezer plaatsen werden polieie bedienden vooruitgezonden om zich in alle gevallen van de landverhuizers meester te kunnen maken. De broeders braken in stilte hunne woonplaats op, en begaven zich overeenkomstig hunnen pas naar Raumburg, waar de goudsmid ben in een bepaald logement opwachtte om gezamenlijk verder te reizen. Daar zij echter van dezen weusehten ontslagen te zijn, kozen zij een ander logement, hij ongeluk hetzelfde, waar de policic-bedicnde met ongeduld op hen zat te wachten. Yol verlangen stond bij door een der ramen van bet logement de 6traat in le kijken, tol er twee mannen aankwamen, met een zwaren reiskofler op een schuifwagen neliter hen aan. Weldra verscheen een commis saris van polieie in tie kamer, die hunne passen vroeg en hen daarna voor zijne arrestanten verklaarde, terwijl opeen gegeven teeken vier zijner agenten binnentraden. De beide broeders stonden eerst ala van den doucler getroffen en barstten dan in vcrweuschingeu uit tegen den goudsmid, die zulk een valsch spel met heil gespeeld haih In dc koffer voud men nog 28,000 th. nan goud. Alen leest in do JVcser Ztg. Noorwccgsche dagbladen deelen een bcri'gt van kapt. Ci. Gjertzen mede, voerende do brik. Bet lij uit Thjomoc, geteekend AIoss, den 7 Junij, cn lui dende als volgt: Op mijne retourreis van Calais, werd ik op den eersten pinksterdag, des voormid dags, op ö3° Br. en 3° L. van Greenwich twee Hol- landsche barcassen gewaar, van welke do eene mij volgde cn inhaalde. Na mij bereikt te hebben, kwamen zes man aan boord cn vroegen om brood en water, waar mede ik hen ook voorzag; zoodra zij echter bekomen hadden zooveel ik missen kon, begonnen zij onder liet uiten van scheldwoorden en bedreigingen spek to cischcn; doch daar ik niet verkoos mij te laten dwingen, weigerde ik aan hunnen cisch te voldoen en ging, om verdere onaangenaamheden te vermij den, naar de kajuit, waar ik mijne afgebroken be zigheden voortzette. Aldra echter vertoonden zich twee van die personen aan de deur der kajuit, en herhaalden hunne bedreigingen; doch daar ik hunne begeerte nogmaals afsloeg, riepen zij met luider stem: «entertl" en keerden op het dek terug, den sleutel van de kajuitdeur medenemende, denkende, dat ik nu opgesloten was. Het 6lot was echter zoo ingerigt, dat ik de deur van binnen kon openen en op het dek komen, waar ik vernam dat terskond naar den uitroep «entert," nog 5 man uit de bar- cas waren te voorschijn gekomen, in welke zij zich verborgen gehouden hadden. Sommigen waren met grootc messen gewapend en maakten zich gereed tot eenen formeelen aanval, dien wij moesten trach ten te ontwijken, want de roovers waren alle groote kerels en sterker dan mijne equipage, die boven dien geene wapens bezat, en onder welke zich twee knapen bevonden. Onderwijl sommigen der 11 mij en dc klocksten mijner manschap bestendig met blanke messen bewaakten, moest ik dulden, dat de overigen mijn schip doorzochten; en daar het hun niet gelukte den in de kajuit verborgen liggenden proviand te vinden, begonnen zij het touwwerk te plunderen, sneden een tros af, en beroofden mij van de geheele fokschoof, waarop wij eindelijk na t1/* uur van dit onaangenaam bezoek bevrijd werden. Het is waarschijnlijk, dat de 11 man tot de beide barcassen behoorden en zich vereenigd hadden, om des te meer buit tc bekomen. Sneck, 8 Julij. Heden heeft in het huis van arrest alhier een gevangene, die, naar wij vernemen, ter take van gekwalificecrden diefstal, op zich zelf echter van weinig belang, op morgen naar Leeuwar den moest worden getransporteerd, een einde aan zijn leven gemaakt, door zich aan rijnen zakdoek op te hangen. Toevalligerwijze is dit ontdekt, al spoe dig nadat zulks heeft kunnen gebeuren, cn met don moesten spoed is alle geneeskundige hulp aangewend geworden, doch te vergeefs, hy was reeds overleden. Maastricht, 4 Julij. Zekere Johanna Conix, rond- venster, die door het provinciaal geregtshof onlangs wegens diefstal tot zes jaren dwangarbeid en tepronk- steliing was veroordeeld, werd heden morgen tusschen 11 en 12 ure, ter uitvoering van dat arrest, aan do kaak gesteld. De vrouw, die met eenen ijzeren band om den hals aan eenen paai wasjvastgemaakt, verloor haar bewustzijn, door de brandeude zon af gemat. Vruchteloos trachtte meu haar weder by te brengen; zij moest op eeno kar naar de gevangenis teruggebragt worden. Het ware te wenschen, dat dergelijke publieke strafoefeningen 's morgens vroeg en niet op het heetste van den dag geschieden, en dat in liet algemeen met meer menschlievendheid jegens de veroordeelden gehandeld werd. Zoo werd onder anderen, onlangs een' veroordeelden tot levens langen dwangarbeid, daag9 nadat hij gebrandmerkt was geworden, te voet van hier naar Holland ver zonden, om zijne verdere straf to ondergaan, het geen hem blootstelde om het koudvuur in zijne nog openo wondo te krygeu, en voor den man doodelyk had kunnen zijn. Goes, 4 July. Heden had alhier eert droevig on geluk plaats. Een arm daglooner verliet gisteren avond zijno woning, zeggende tot zijne kinderen, dat iiij uitging om een stuk gereedschap te halen daar zij den geheelcn nacht te vergeefsch gewacht hadden zonder iiij was wedergekomen, gingen zij uit om to zien waar hij zich bevinden mogt; spoe dig ontdekte mendoor het op de kant leggen zijner pet, dat hij in de haven even buiten de brug ver dronken was; eenigen tyd daarna is het lijk opgevischt. De zucht tot landverhuizing begint meer en meer ook in Zuid-Beveland toe te nemen, zoodat men daar een aanzienlijk getal vindt, niet alleen arme. maar ook meer gegoeden, welke toebereidselen ma ken om het land hunner geboorte te verlaten. GEMENGDE BERIGTEN. De Spcievaardcrs naar Goes hebben in de terug reis bijna schipbreuk geleden de verdienstelijke van Akkerlaken, zou hierbij in de Zeeuwsclio wa teren, al spoedig zijnen dood gevonden hebben. De vermiste huisvader, waarvan wij in den Bode van maandag melding maakten, is dienzelfden avond le venloos gevonden; die de aanleidende oorzaak tot dien zelfmoord is; heeft ook geene kleinigheid op zijn kerfstok. Do inzameling voor de gewapende magt gaat jaarlijks als do kreeften vooruit. In Parijs heeft men in de heete Julij-dagen in den tijd van 15 minuten ijs vervaardigd; dagelijk worden cr 300.000 kilogrammen verbruikt. De erfgenamen van Marinus van der Lee, die 50 centen heeft nagelaten, zijn in de Staats-Courant opgeroepen. - Het kraakseheepje de Vriendschap is lek geworden en gezonken. Gepasscerden Zondag i9 te Middel burg een jongeling van 20 jaren, ai badende ver dronken. Z. M. de koning vertrekt eerstdaags naar Vriesland. In 's Gravenhagc zijn eenige manden in beslag genomen, die voor «ardappelen- maat dienden doch die verre na de maat niet hadden, mogten alle kuiperyen aldaar eens geweerd worden, cn een einde vinden. Te Donjon (Frankr.) zijn 6 hoeren door den bliksem gedood. Bij de Russ. armée in Kaukasie staan thans honden op Schildwachtzijnde de soldaten te veel onderhevig aan doodschieten. (HB.) Te Bergen in Henegouwen i9 een jonge vryster geguillotineerd. Men berekent dat met de som waarmede 't nuttelooze Journ. de ia Haye wordt in 6tand gehouden100 Vinderen van staatswege konde worden opgevoed. VERVOLGING DER DRUKPERS. De Hoogo Raad heeft de cassatie van het vonnis van het hof van Gelderland in de zaak der Arn- hemsche Courant uitgesproken, en die zaak verwezen naar het Hof van Zuid-Holland. Dc Hooge Raad heeft daarenboven beslist, dat het niet genoeg is om te zeggen er is gelasterd, cr moeten grouden voor dat zeggen worden aangevoerd. Onze Ministers zullen nu het genoegen hebben, om in hunne nabijheid deze zoo veel gerucht makende zaak zeker wel voor eene talrijke 6chaar te kunnen hooren behandelen. Of zij daarmede echter wel zeer gediend zyn be twijfelen wij. Voor zoo \er wij ons het beklaagde stuk in de Arnliemscho Courant herinneren, dan vertrouwen wij, dat het Hof van Holland niet we! in staat zal zijn, om aan ts tooncn dat de Koning boosaardig gelasterd is geworden. Kan dit nu niet aangetoond worden, dan moet de beklaagde worden vrijgesproken, en dan betaalt de Staat de kosten der procedure. I» zulk een geval zou men kunnen denken, dat de inwoners des lands zich niet te beklagen hebben, en dat de vrijheid van drukpers gewaarborgd is, dewyl de Staat de kosten betaalt. Men moet echter altoos bedenken, dat alles, wat door den Staat betaalt wordt, uit do opbrengst» der burgers gevonden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1