AKmniu V erscheidenheden ONZE TIJD. in. NIEUWE STOOMBOOT-DIENST 2 stilte en ernstige stemming van de menigte, die dit aandoenlijk tooneel bijwoonde, was bewijs genoeg van den indruk door dit arrest en deze toespraak op het publiek gemaakt. GEMENGDE BERIGTEN. Het schip de Roompot is met een Zuid-westewin l naar zee vertrokken. Alles schijnt te Zierikzee, of tegen den draad, of tegen den wind, of tegen stroom, behandeld te worden; van daar gaat a'ies zeker zoo vliegend met stoom vooruit. De Engelsche varkens zijn smakelijker dan de Zierikzeesche. De Prins van Oranje kan zoo handig s lijveren, boren en klop pen. dat Z. K. H, op het Loo inet de arbeiders om het dapperst timmert. Als Neèrlandsch troonopvol ger dit eens 6 weken lang moest doeo. en aan de tafel van een limmermansknecht schaften, wie weet, of de belasting op vleesch en brood dan niet door stad en land opgeheven zoude worden. De proefneming om prinses Marianne .net haren gemaal te verzoenen is mislukt. H. K. H. gaat m 't de kinders naar Sicilië. De beroemde kroondiamaot van Portugal is te Parijs verpand: waarde f 1,725,455 N. Cour. De Beh nids-lui noemen onzen waardi- gen volksvertegenwoordiger Anëmaet. dne-maet (ezels- maat). Zou het niet moeten heteekenen, dat hij de maat is, met welke de ministeriele does geme ten worden? Oom Flouis is jl. Zaïurdag in het stille van den nacht Zwolle binnengetrokken en heeft bij zijn vriend, onzen modernen Brutus, ge dineerd. «Meer dan ooit is er weder sprake, dat de heer Bituce Minister van Binnenlandsche zaken zal worden", zegt de Deventer officiële Courant (Mo- niteur), en zij kan het weten. Aan 't hof zou rneu, volgens Asmodék, van den heer Bruce denken: »Pour la présidence bon; ■Mail pour 1' Exellence? Non." Voor 't Presidentschap fiks Maar voor Minister niks. De belgische centimes worden iu Zierikzee ein delijk en ten laatsten door de burgerij niet meer aangenomen, verscheidene winkeliers zitten met een mandje belgisch koper opgescheept. Te Heinkens- zand is een luchtverschijnsel gezien. Sommige boeren hebben een plan gemaakt, op», als er geene verandering in de belasting op het hooi komt, de daaruit voortspruitende schade te vinden, door de arbeiders minder werkloon uit te betalen. Geen soort van belasting wordt er bijna uitgedacht, of bij slot van rekening is het de werkman die het betaaltDe straten worden vermaakt die onnoo- dig zijn, en die het noodig hebben wordt geen hand aangestoken. DeVlaamsche letterkunde heeft een onherstelbaar verlies geleden inden persoon van haren Nestor, den heer Willems. Het gouvernement begint huismiddeltjes te beproeven, om de opvoeding van een' zoon onder zeven kinderen van een huis gezin, voor de ouders over te laten. Al wat voor den burger nog eenig voord'el belooft, wordt in^ duigen geknoeid. Te Nieuwpoort is er ook op roer met bajonetten gedempt. Uitgevonden Zie rikzeesche nawijn. (zie Zierikzeesche Courant van 30 Jurtij) ze wordt vervaardigd van het grondsop van aalbessenwijn (dat men meest anders altijd weg werpt), met water overgoten, en kost dus niemen dal; is zeer beloonend en versterkend voor den ar beidsman, zelfs geurig en opwekkend; (zie altijd de gemelde Courant.) De Nieuwsbode stelt voor om den Uitvinder O te O die dit bogt in plaats van een gezonde borrel wil uitgereikt hebbentot straf voor die uitvinding, te veroordeelen op 6 maanden het gébruik van den Zierikzeeschen na- wijn en soep uit de N ibelstraat, zonder meer en verder te veroordeelen in de kosten van het proces. Ik heb u nu verhaald buurmanhoe dat Fort van Behoud in de wereld is gekomen en wat het eigenlijk te heteekenen heeft. Als gij daarvan in het vervolg zult hooren spre ken, dan weel gij. dat Iret is opgerigt door de Ministers en door de Olicharchische partij in Neder land en dat zij het bezigen, om allen vooruitgang, alle verbetering in ons gebrekkig staats-bestuur af te weren. Gij zult het begrijpen, dat met den val van het Fort, alle, voorregteu en privilegiën, die met zoo veel zorg en moeite weder zijn bijeen gebragt, in duigen zouden vallen: dat de Ministers verant woordelijke dienaars zouden worden van den staat; verantwoordelijk niet voor de representanten van de Ridderschappen, van de stedelijke Raden en van de Adelijke goed bezitters; maar voor de represen tanten van het volk. Gij zult het begrijpen dat bij den val van het Fort, de Aristocraten, die nu nog, grootendeels, het land regeren als van ouds, niets anders worden zouden dan ingezetenen van Nederland en die titel is veel te schraal voor zulke groote heeren! veel heb ik u echter nog van dat Fort van Be houd te verhalen, en wel in de eerste plaats, moet ik u zeggen, welke middelen men heeft aangewend naar alle waarschijnlijkheid althans, om van den Koning de toestemming te erlangen tot het oprig- ten en in stand houden van zoodanig Fort. Onze Koning houdt er niet van om zich achter de mu ren van eenig vestingwerk te verschuilen. In het open veld den vijand Aks in de oogen ziende, en in eenen ridderlijken strijd zijn goed regt ver dedigende, met het zwaard in de vuist, zoo hebben wij hem van der jeugd af aan gekend. Men moet hem echter hebben weten diets te ma ken (anders is er geene goede ver klaring te vinden), dat de regten van zijn huis, dat de onschendbaar heid van zijne kroon, alleen konden gewaarborgd worden, door die in de muren van een Fort op te sluiten. De mannen van de natie, die steeds van vuoruitgaug, van wijzigingen en van verbeteringen spraken, moet men hein hebben afgeschilderd als de vijanden van zijnen persoon, van zijn huis en van zijne koninklijke voorregteu; die, indien men geene behoorlijke voorzorgen nam, wel niet de geheele kroon zouden trachten weg te rooveu; maar al ligt er dezen of genen perel zouden weten uit te rukken. Het getal dat daarop loerde, moet men hebben vooigediageu als groot: alleen op de Ministers en op de veideie bezetting >an de lluo'dsterkle en de kleine Furtjes kan iijen zich verlaten en het was du« raadzaam, niet uit lade vrees, maar als een gevolg van voorzigtigheid, om de aanvertrouwde goedeien die ongeschonden aan de Dynastie moeten verolijveu, voor een coup de main te waarborgen. /.oo gaal liet, Buurman, de waarachtige vrienden van den Koning woideu hem afgeschilderd als zijne tegenslaiiueis en hen, die gerust, è.i vaderland èn Koi.ing, èu Dynastie er aan wagen zouden, indien zjj hunne oude privilegiën maar koude terug be komen, woideii hem voorgesteld als zijne toegenegene aanhangers: aan hen, wier faiuiliën, sedert eeuwen, de vyanden van zijn huis waren, vertrouwt hij de belangen toe van zijn huis en van zijne kroon. De Koning is echter een te goed veldoverste, om niet vroeg of laat te zien, dat het Fort niet ge bouwd is naar de regelen van de kunst, dat vooral de grondslag niet deugt, als zijnde niet aangelegd naar de vaste beginselen van waarheid en van regt, zonder dewelke aan geen duurzaam bestaan te deuken valt. De man die in Spanje den oorlog heeft gevoerd, die in de velden van Waterloo zijn bloed ver goot, eii die bij Hasselt en Leuven streed, moet het wel moede worden, van steeds eene bezetting te zien, bestaande uit mannen met kadondei prui ken, met een lont, geweer of hellebaard iu de hand en die altijd praten, op de wacht, niet een lange pijp in de moud, van hetgeen voor honderd jaar gebeurde. Wij mogen dus, met regt verwachten, dat de dag niet ver af meer is, dat hij die elleu- dige slobkousen afdankt, (Generaal F.lous het eerst;) dat hij order geeft om het Fort van Behoud met al de Hulpfortjes af te breken en dat hij zijne reg ten en belangen, die van zijn huis en van zijne kroon toevertrouwt aan de liefde en aan de ge hechtheid van de hem toegenegene natie, die bij den hardnekkigsten strijd tegen de mannen des Be- houds, nooit uit het oog verloren heeft en nooit uit het oog verliezen zal, dat de Koning onschend baar is, en dat het welzijn van Nederland ten naauwste is vei bonden aan het stamhuis van Oranje Maar in afwachting dat die heilrijke dag aanbre- ke voor het lieve vaderland, is het de pligt van ieder braaf ingezetendat hij een wakend oog boude op het Fort en op de bezetting. Die bezetting, hoezeer dan ook uit oude en jonge slobkousen bestaande, moet eten en drinken; moet tabaksgeld en een extra kloddertje hebben. DeKoi»- mandant, de Onderbevelhebbers, de Kolonels, Lt. Ko lonels, Majoors, Kapiteins, Luitenants, Onderofficiers, hebben allen extra tractement: sommigen zwaar tractement. Daar komen nu nog bij uniformen, épauletten en ridderorden, die ook geld kosten. Dan van tijd tot tijd eene extra versnapering, orn de bezetting in een goed humeur te houden; en dat niet alleen in de Hoofdslerkte, maar in al de hulpfortjes mede. Dat alles kost veel Buurman en die kosten dra gen wij. Wij moeten dus waken en onze kans zoeken waar te nemen, als er zich eens eene goede gelegenheid opdoet om een buitenwerk of een voor post te overrompelen Buurman barstte uit in een schaterend gelach toen hij mij zoo hoorda spreken «Met genoegen,' zt ide de man »heb ik u hooren vertellen van dat Fort en hoe het in de wereld is gekomen en door wie het is bezet." Maar nu ik dat wpet nu houde ik het daarvoor, dat het door zijne eigene zwaarte moet invallen, of door den Koning moet afgebroken worden, of dat het bestaan zal tot de lengte van dagen. Onze burgers zijn nog veel meer oude wijven, dan die daar in het Fort zitten. Met een blaas van erwten jaagt men die naar huis. Men hoort immers van geen Grondwets-herziening meer kikken. Als de groote heeren maar zuur kijken, dan krui pen onze mannen in de schulp. Bij eene volgen de gelegenheid praten wij daarover wel eens nader. »Ik verlang niet beter. Buurman! want ik heb u nog zoo vele rare zaken te vertellen." oAlzoo tot wederzietis!" (T. W.) IH©E2ÖWDEWE STTTZZEH. MEN NOEMT GEENE KOE BONT OF ER IS EENE VLEK AAN. Hoezeer het grootste deel der ingezetenen wat halstarrig is om alles te gelooven wat hun wijs gemaakt wordt, is het thans gewillig om aan te ne men dat de aanhaling van l1/, anker wijn waarvan in den Nieuwsbode N.° 2i5 melding is gemaakt, even als van een wagen met zout, een gevolg is ge weest, van een onnoozel abuis; niet van de zijde der commiezen, neenmaar van de zijde der re spective eigenarennu, onnoozele menschen kunnen immers onnoozele werken doen? Jammer dat de middelstand en het janhagel in onnoozelheid zoo afneemt, want waarlijk onnoozelheid is een gemak kelijk hulpmiddel om de maatschappij naar welge vallen in sektie's te organiseren, dewijl het dan minder bemerkt wordt voor welke afdeeling men geschikt wordt beschouwd, en men minder twijfelt, aan de heilzaamheid der geloofsleer die de natie opgedrongen wordt, om als gehoorzame onderdanige dienaren, alles werktuigelijk te gelooven. Intusschen zoude het te betreuren zijn, wanneer rijke ridders, die tot nut- en uit beurzen van 't algemeen, rijk worden gemaakt, als lorren- draaijers waren bekend gewordenwant de Hemel weet hoeveel kleine smokkelaartjes daardoor zouden opgestaan zijn, die zich welligt zouden verbeelden, dat. als een ridder smokkelt, het een werkman ook vrij staat. En dit zoude immers bij velen verkeerd uitkomen? Want in het smokkelen van een broodje door een arme stumpert, kunnen geene abuizen be staan, en wie zal zeggen, dat als er een aanslag een paar broodjes gedaan wordt, de commiezen het al niet verdeeld en opgeknabbeld h 'bben, alvo rens het uitgemaakt is, of het aan abuis, of aan boos opzet, toe te schrijven is? Doch het vonnis is over zulke zaken spoedig geveld, en de uitspraak wanneer iemand zijn abuis tracht te bewijzen, aan de hoogsle persoon is doorgaans: Au, brutale vent, schrobje maar spoedig de deur uit, en als je nog eens smokkeltzat il; je op STEEN laten zetten." En kwijt is de man zijn broodje. Daarom is het gelukkig afgeloopen met het zout en die wijn, want zeker zoude dit navolging gevon- den hebben, en men weet bij ondervinding, dat als het publiek verdacht wordt van te smokkelen in liet klein, de commiezen zoo talrijk zouden worden als het zand aan den oever der zee, en hoe minder van dit volkje, hoe beter voor het algemeenwant die menschen moeten betaald wordenvoor het wa ken, dat stad en land geen centje wordt benadeeld. GORnESFOHDEHTIE. Hoeren gcabonueeideii op de TWEEDE EDITIE van d*i Zniik/.eeNclion Nieuwsbode, woid«-n minzaam verzocht, hun. :ie verschonen aboiinenieuls-gel'.ieu, vau 1 April tot 1 Julij, bij den uiige*er dozes te bezorgtn. STADS-1TIEXT7TS. Zierikzee 27 Junij. Heden morgen is J. C. Reijn- houdt uit het huis vau arrest alhier, naar Hoorn getiapspoiteerd, 0111 aldaar eene hem opgelegde straf van 2 jaren te ondergaanwegens het toebrengen van slagen. Ilpurtjerfijlu ie geroken 24 Junij. Eone dochter van J. de Graaf en J. But. 26 dito. Eene dochter van A. van der Jagt en C. Schul'ing, 29 dito. Een zoon van J. Lokker en M. Franse. 30 dito. Eene dochter van A. Geelhoed en S. Costeius. overleden 23 Junij. A. A. S. Verdoom oud 2 jaren, (dochter.) 30 dito. J. C. Bogerts. oud 4 maanden, (dochter.I 1 J lilyW. Maller, oud 46 jaieu (ongehuwde duchtei) ADV3SITE1T7IE1T. KS" De ondergeteekende maakt door deze be kenddat hij zijne BROODBAKKERS- en KRUIDE- N1ERS-AFFA1KE, in de Havenstraat zal openen op Vrijdag den 3 Julij 18i6, verzoekt een ieders gunst en recommandatie; dewijl hij trachten zal door eene prompte en civiele bediening zich de gunst waardig te maken. (260) J. ADIUAANSE. Een JONGELING van de Hervormde Godsdienst, oud 22 jaren, eene fraaije hand schrijvende, begaafd met een gezond oordeel en niet onbedreven in de kennis der Fransche, Engelsche en Hoogduitsche ta len, bekend met onderscheidene administration, biedt zich aan in eenige betrekking, zoo In- als Buiten lands, onder nader te maken voorwaarden adres met Iranco brieven, onder lett. P. B., bij B. KODDE, te Zierikzee. (375) Terstond eene bekwame BOEBEN-DIENSTMEID benoodigd tegen genot van een goed loon adres bij den uitgever dezes. (373) tussuhen ROTTERDAM en ANTWERPEN, met het fraaije snelvarende ijzeren stoomjagt Vertrekkende van ROTTERDAM, des Maandags Woensdags en Vrijdag van elke week. Van des DingsdagsDonderdags en Zaturdag van elke week. JULIJ 1846. van ROTTERDAM. Woensd. 1, 's morg. 10 urè. Vrijdag 3, 'smidd. 12 Maaudag 6,'s morg. 3 "Woensd. 8, 5 Vrijdag 10, 6'/i Maandag 13, 8 Woensd. 15, 10 van ANTWERPEN. Donderd. 2, 's morg. 4 ure. Zaïurdag 4, 6i Diugsd. 7, 81/, Donderd. 9, i0 Zaturdag 11,'s midd. 12 Dingsd. 14, 's morg. 2 Donderd. 16, 4 Van het kofiijhuis Schoonzigt bij D. B. Sehoek te Zie rikzee, zal een diligence afrijden langs Nieuwerkerk naar Zijp. Als: voor de boot van Rotlerdam komende, twee uren na de afvaart, en van Antwerpen komeude gelijk met de afvaart der boot; terwijl alsdan te Zijp een hoogaars gereed legt, die passagiers en goedereu op de door het Slaak komende boot brengt en a( haait. Nadere iufoi matieu te bekomen bij den agent te Zierik zee, W.r ABELS. te ziep.ikzee, ter drukkerij vak p. de looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2