ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. i\' ieu wsti jdingen RUSLAND. ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. 2S5. Twcetle Janrgti n<*. 1B40. DO&'DEDDAG 2 JULIJ De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ven,It uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is vei krijg haal bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prij* is »oor driemaanden voor elke EDITIE afzonderlijk, hiutien deStad,yi)«50 en /'0,üÜ franco door liet gelieele Ilijk. Donderdag Viijdjg Zalurd.ig Zondag Maandag Dingsdag Woensdag Jul ij. Ondergang. ore min. De prijs der Adverteuliei) is Tien Cents de regel, behuP* 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na w«lk tijdstip zij voor liet eerst uilkouieuil N°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. JrI Het lang verwachte heeft eindelijk plaats gehad; het heeft den Nieuwsbode mogen gelukken de Zie rikzeesche courant uit haren doodslaap op te wek ken. Het schijnt namelijk, dat zekere persoon zich een artikel voorkomende in den Nieuwsbode van den 18 Jtinij, beginnende; »//c ben een arm eenvou dig boertje enz. enz. (en welk artikel wij de vrijheid nemen in de aandacht onzer lezers terug te roepen sterk heeft aangetrokken en hetzij zelve, hetzij door middel eener gedie.'tstige hand eene soort van verdediging van zijn gedrag in de Zie rikzeesche courant van 11. vrijdag heeft doen plaatsen; daardoor is tevens het bewijs geleverd dat eene ze kere partij den Nieuwsbode waardiger keurt en al thans aan denzei ven meer invloed toeschrijft dan zij gewoonlijk voorgeeft. Om den bedoelden persoon het gelcdene verdriet eenigzins te vergoeden, willen wijdaar de Zierikzeesche courant zooveel minder dan de Nieuwsbode verspreidt wordt, en daar te vens zoo weinige lezers van den Nieuwsbode op de Zierikzeesche courant geabonneerd zijn, de be doelde verdediging hieronder in haar geheel laten vol gen, ten einde zij dezelfde publiciteit als het eerstge- melde stuk zoude erlangen en hare waarde gemak kelijker in het oog zou vallen. Men gelieve deze ioijaliteit, welke gewis de Zierikzeesche courant niet he/.it. te erkennen. Wij zullen ons echter van correctien, zoo in taai als stijl, onthouden, en wel om de een voudige reden dat ook de nieuwsbode in dat op— zigt niet steeds onberispelijk is; tot zijne verschooning evenwel strekt, dat zijne kolommen open staan ook voor hen wier stand in de maatschappij niet toelaat zich in taal en stijl te oefenen, terwijl men van de schrijvers van enkele artikelen, soms in de Zierikzeesche courant voorkomende, iets beters mogt verwachten, althans wanneer zij tot onze eerste standen beh-ooreri. Ingezonden In <lt» Zierikzeesche Nieuwsbode van den 18 Juuij jl. 231, komt, onder andere lasterlijke aantijgingen, ook v.jor eene *aak betrekkelijk Schouwenvoornamelijk gemunt op de zoodauigeii, welke een voornaam deel hebben genomen aan de daarslelling en uilvoeiiug aldaar van de iu 1843 zoo belangrijke werken. Schrijver dezer regelen val in geenc bijzonderheden treden wmlteiit de heilzame uitwerking welke die wei keu iu de gevolgen hebben moeten, dit ware overtollig voor de zoo- danigeu, welke zieh niet laten overredeu en aan gecue vei - atandige redenering bet oor willen leent», eu waaromtrent alléén eene latere uitkomst moet beslissen; uiaar bij meeut le mogen aanvoeren, dat de ontwerper zoo belangeloos en •nverpligt zijne beste pogingen iu bet belang vau Schouwen aanwend-; terwijl tic geldleening daarbij aangehaald, elders l« vergeefse!) eu tot eene verminderde interest beproefd, niet dan met moeite tot 4t/k ten honderd is tot stand gebiagt deze gehcele geschiedenis is in geen boek gebeurd; de brief wisseling daarover gehouden, is aan de ingelanden voorgelegd; lot de inschrijving voor verminderde interessen, is in de Zierikzeesche Courant eene oproeping gedaan, en zonder de inschrijving van dien berispelijke» joukhccr, ware de geld leening niet da-u tot 4*/| (nu tot 41/*) teu honderd tot slaud gekomen, f Maar, vraagt do schrijver, moet dan toch tie Nieuwsbode op den duur zoo voortgaan; moet dat de vrucht van dezelve zijn, dat de ingezetenen onder en jegeus elkander wantrou wen opvatten, tegen elkander opstaan, elkander leereu haten «n v erachlen, zal daardoor het heil der bevolking worden lol Maud gebragt Neen waarlijk niet, scheiding tusschen burger en burger, en afkeer om het goede te bevorderen moet daarvan de gevolgen zijn, terwijl wanneer de Nieuwsbode^ als eene zékere Volksbode weleer geschreven wierd, namelijk, om de ingeteteneu het goede en de deugd voor te houden, tot alkeer van het kwaad op te wekkeu, de nijverheid aan te sporen, in een woord alles te doen wat tol volksdeugd en volksgeluk leiden kan, dan zoude tie Nieuwsbode ccu Gcluksbccle kunnen zijn, terwijl dezelve du eene ramp is, tiiet dan ongeluk, tweedragt en weerwraak opwekt, verkeer de vermoedens doet ontslaan, en eindelijk, dat men elders met verafschuwing van onze eigene stad en eiland boort spreken, en derzelver inwoners als verwerpelijk in de oogen van weidenkenden on braven moeteu voorkomen; - zie daar de vrucht van de Nieuwsbodezooals dezelve nu gestemd is, en hoe moet men dus over derzelver schiijvers denkeu en oordcelen 11 Z. Thans zullen wij nog meer doen dan deze over- name, wij zullen het artikel onzer aanmerkingen waardig keurenvooraf echter nog een woord Mogt het der Zierikzeesche Courant, of liever den steller van dat stuk, nooit berouwen, met ons in het strijdperk te zijn getreden, maar al ware dit zoonu reeds is het te laat en wij zouden den schrijver, die zijnen meester eenen zeer slechten Zoo protesteert de Nieuwsbod© tegen het hem aangewreven© vrouwelijke getlacht. Eoue bod in ia vrouwelijk, een bodo mannelyk. dienst heeft bewezen, toeroepen: Gij hebt het gewild! De Zierikzeesche courant dan noemt den ontwer per dien berispelijken Jonkheer, zeer onvoor/igtig waarlijk, hen die men traiht te verdedigen, zulke namen naar het hoofd te werpen die iemand soms zijn leven lang bijblijven; i terwijl hij wat vroeger zegt, dat de ontwerper zoo belangloos en onverpt-gt zijne beste pogingen in liet belang van Schouwen aanwendt; ml de belangloosheid van zijn hoog wel geboren is onder ons genoeg bekend, 0111 zijn HWG. te believen willen wij daarover niet uit weiden. Wat verder de in den aanvang van het stuk voor komende uitdrukking betreft: Lasterlijke aantijgin gen, deze stelt zelve laster daar wanneer men niet de onwaarheid der geuitte denkbeelden voldoende bewijst. Van alles in tusschen wat in het artikel van den Nieuwsbode gezegd wordt, bepaalt zich de verdediger tot de interessen der geldleening en ant woordt dus met Neen. Op de vraag van het eenvoudig boertje: Schuiven dc geldschieters in (le bedoelde polders tcoonaehtig van gemelde ncgotialic i'/, of k'/spGt- i" hunne laadjes, terwijl kapitalisten, uit andere districten, het tegen ipCt. hebben aangebo den?Het zal wel niet noodig zijn, dat wij onzen vraagal uitrioodigen, iets van de gronden op te gevendie hem tot de bedoelde vraag geleid hebben; zijne bekendheid met al de bijzonderheden waai borgt ons zijne bekwaamheid om zijne zaak, iu dit punt, zelve te verdedigen; wij meenen hem dus te verpiigten zulks verder aan hem zelve over te laten, te meer daar dit van zijn uitgebieid artikel het eenige is, dit men schijnt te hebben kunnen aanvallen. Wanneer er wezeutlijk gelasterd is, is het immers niet noodig zijne toevlugt tot een blad te nemen om het lezend publiek toe te roepenhet zijn las terlijke aantijgingen! I dit helpt inderdaad ook wei nig, bij den meeste in het geheel uiets, immers de llegtbanken zijn daar, om laster te straffen, en dat de bestaande wetten niet voordeelig voor de van laster beschuldigden kunnen genoemd worden, blijkt daaruit, dat men zoo dikwerf niet openiijk met dn waarheid voor den dag durft komen, en ze slechts zijne vertrouwde vrienden inliet oor durft üuisUrni, uit vreeze voor geregterlijke vervolging. 01 hoe ver zijn wij nog van den tijd der zoo danige veredeling van het meuschenras, ook van deszelfs fijnere geslachten, dat de naakte waarheid overal welkom is. O hoe verl thans vindt ze nergens huisvesting en is door vervolgingen en mishandelingen zoo gehavend dat slechts weinigen haar nog schijnen te kennen. Uit strekke den schrijver van het stuk dat .wij boven uit de Zierikzeesche courant hebben overge nomen, tut een staaltje dat de Nieuwsbode ook wel een predicatie zoude kunnen opstellen, even goed als gemelde schrijver, die in de tweede helft van zijn stuk zijne bekwaamheid hierin schijnt te hebben willen aantoonen. Deze soort van zedelés des schrijvers aan den Nieuwsbode .gaat volstrekt niet het stuk in kwestie, maar den Nieuwsbode in het algemeen aan, en wij antwoorden hem init nagenoeg zijne eigene woorden aldus: Ja bedrukte schrijver, de Nieuwsbode moet op den duur toch zóó voortgaan; dat moet de vrucht van denzel- ven zijn, dat de ingezetenen onder en jegens elkander hunne pligten leereti vervullen, niet elkander leeren verdrukken, elkander leeren kennen en naar waarde achten, daardoor zal het heil der bevolking worden tot stand gebragt. Ja waarlijk, verdrukking van den over moed tusschen burger en burger, en noodzaak om het goede te bevorderen moet daarvan de gevolgen zijn; terwijl wanneer de Nieuwsbode, als een zekore volksbode weleer geschreven werd, namelijk, om do ingezetenen met geveinsde vroomheid en kwezelarij bezig te houden, tot afkeer van nadenken op te wekken, tot werken aan te sporen zonder het volk werk te verschaffen, in een woord alles to doen wat tot verdrukking sn demoralisatie leiden kan, dan zoude de Nieuwsbode een ongeluksbode kunnen zijn, terwijl dezelve nu een heil is, niet dan waal- maatschappelijk geluk en menschenkennis bevordert; hij moge bij sommigen weèrwraak opwekken, verkeet- do vermoedens doen ontstaan, wij vreezeu niet dat men ooit elders met vcrafschuwing van onze eigene stad en eilanden zal hooren spreken; doch slechts die inwoners, die het verdienen, als verwerpelijk in de orgen van weidenkenden en braven zullen voor komen; Ziedaar de vrucht van den Nieuwsbode zoo als dezelve nu gestemd is, en hoe moet men dus over deszelfs schrijvers denken en oordeelen? Met deze vraag eindigt den zich onderteekenenden Z., en wij antwoorden hem, dat men denken zal dat de schrijvers geene Z. Zanikers zijn, die zoo Z. zot niet zijn zuilen, zijnen laad op te volgen, en godsdienstige traktaatjes te schrijven; daarvan zijn er reeds zoovelen in de wereld, en nog zoo veel menschen houden zich, hij gebrek aan andere be zigheid daarmede op, dat de Nieuwsbode daaraan de behoefte onmogelijk kan erkennen. Men predikt en schrijft in het algemeen te veel over deugd en zieleheil, en men vergeet daarbij de stoffelijke welvaart van het arme volk, zonder welka de deugdsbetrachting in otis oog zoo niet onmogelijk, althans zeer inoeijelijk is. St. Petersburg, 10 Junij. De ellende is ten top gestegen in het gouvernement Wilna. De behoef- tigen blijven letterlijk op de straat van honger en ellende dood. De levensmiddelen zijn onmatig iu prijs gestegen; otlder anderen kost do ton Kogge, waarvoor men vroeger vier zilver-roebels betaalde, 1111 IS zilver—roebels. Er is een committé opgerigt ter uitdeeling van onderstand aan de behoeftigep: hetzelve heeft reeds zeer groote diensten bewezen, terwijl particuliere personen iu weldadigheid wedij veren. Vrijdag heeft boven do stad Melbourne in Der byshire een vreesselijk onweder gewoed waarbij twee mannen, die in eenen tuin onder een populier stonden, door den bliksem zijn gedood. Maandag barste weder een onweder los en sloeg de bliksem nagenoeg op dezelfde plaats neder, waar de twee mannen twee dagen geleden gedood waren. Parijs, 25 Junij. Uit Nancy schrijft men, dat er in den avond van den 20"*° dezer pogingen tot op stand hebben plaats gehad, wegens de duurte van het brood; dat dezelve echter door de gewapende magt werden onderdrukt, maar dat zij toen den daar- aanvolgenden zondag op lieuw ernstiger zijn beproefd geworden. Om tien ure des avonds stroom den talrijke volkshoopen bijeen, onder het zingen van de Marseillaise en het uitstooten van verschrik kelijke bedreigingen. De gewapende magt, welke te vergeefs met zachtheid de volksmenigte poogden uit een te drijven, werd in de kleine straten door eene hagelbui van steenen, flesschen en andere voorwerpen ontvangen. Eene patroelje zag zich genoodzaakt van hare wapenen gebruik te maken, waardoor eenige personen gewond weiden, terwijl een man, door eenen kogel doodelijk getroffen, ter aarde stortte. Ook verscheidene soldaten zijn gewond geworden. Do maire, die in deze hagchelijke omstandigheden blijken van den meesten moed en van roorzigtigheid heeft gegeven, werd insgelijks met steenen begroet, welke hein echter gelukkig geene wonden toebragten. Tal rijke in-hechtenis-nemingen hebben plaats gehad terwijl de daarop genomen maatregelen van het openbaar gezag de oproerlingen ontzag hebben in geboezemd, zoodat zij geene nieuwe pogingen gedaan hebben. Vier eskadrons kurassiers, van Luneville komende, zijn op den 23*"° des morgens binnen Nancy getrokken. Leeuwarden, 27 Junij. Wij vernemen, dat «p Donderdag avond jl., tusschen 10 en 11 ure, le Lemmer een hevig onweder gewoed heeft, waai by de vuurtoreu aanmerkelijk doorden bliksem is be schadigd, zijnde de stutpalen verzet en de glazen bijne allen verbrijzeld. Uit meerdere oorden 111 de provincie verneemt men berigten van zware ouwe— ders en stortregens, zelfs zijn op sommige plaatsen hagelbuijen van ongewone zwaarte gevallen. Heden middag ten 1 ure, had de uitspraak plaats van het arrest in de zaak van Kuurd Pasquiers van Dyk, beschuldigd van drie diefstallen, met ver zwarende omstandigheden en moord met voorbe dachten rade. Het uitgebreide arrest van het hof van Vriesland bevatte de beslissing, dat het niet vol doende bewezen, dat ten dezen preméditatie had be staan, maar wel moedwillige doodslag met diefstal vergezeld, en diensvolgens de veroordeeling tot de doodstraf, door middel van den strop. De Edel Groot Achtbare Heer Voorzitter van het hof, M.° P Wierds- ma, rigtte eene krachtige en indrukwekkende toe spraak tot den veroordeelde, wieti weinig hoop, j overblijft op de genade des Rollings, en de plegtigs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1