Z1EHIKZEESCHE NIEUWSBODE. Tweede Editie. 1846. ]\T ieu wstijdingen ENGELAND. FRANKRIJK. D HTS CII LAND. BELGIE. NEDERLAND. Tweede Jaargang. MAAKDAG 29 JÜMJ. Ve ZlERlKZKhSCHK NIEUWSBODE v oull uitgegeven-op Maanibrg eu Dumlerrlag bij I'. de Luoze eu is vei krijglianr bij alle Boekhandelaren en Rusltlircclci-reu in ilil rijk. De prijs is vair1 ilrie maanden door el ka EDITIE afzonderlijk. binnen deSt.nl, f 0.50 eu /O,GO frauco door het gehcele Rijk I ijk. De prijs der Advertentiën is Tien Cents de rej<el, belialve 35 Cents ïe^elrc^t voor elke plaatsing; dezelve kunnen in* gezomleii worden lot Maand, en Woensd. middag 42 ure; na we^ stip zij voor liet eerst uitkomend N°. niet meer wo*"- aangcuomen. Briepen Franco. i t.jds den Ie. dito. Eene Een® uijzc. Landd en 4. Londen, 22 Junij. In eene op den 18 alhier gehouden vergadering, ter viering van den gedenk waardigst slag bij Waterloo, werd een snaphaanko- gel vertoond, die in den namiddag van 18 Junij 1815, een soldaat van het 73ste regent ent Engelselte infanterie, gedurende een aanval der kurassiers van den Maarschalk Ney, in het hoofd boven de linker slaap was gedrongen. He man herstelde, doch bleef geweldige smarten uitslaan, daar al de pogingen om de kogel uit de wonde te halen, vruchteloos waren gebleven. Laatstleden dingsdag echter kwam de kogel na 31 jaren in James Brian's hoofd te hebben gehuisvest, door den mond naar buiten. De kogel is aan eene zijde plat. De man bevindt zich thans veel beter. De koning, uil eenige processtukken betrekking hebbende op een regtsgeding, thans te Algiers aan hangig, te weten gekomen zijnde, dat in die kolonie menigvuldig gebruik wordt gemaakt van de baston nade, om aan de inboorlingen bekentenissen af te persen wegens begane misdaden, of zelfs ligte over tredingen, heeft zijne afkeuring daarvan te kennen gegeven, en aan de ministers van oorlog en justitie gelast, om de noodige bevelen te geven, dat der gelijke straffen of pijnigingen in Atgerie voortaan niet meer plaats grijpen. De maarschalk Bugeattd heeft in dien zin instructiéii ontvangen en overeen komstig die voorschriften bevelen gegeven aan de burgerlijke en militaire besturen. Frankfort, 22 Juriij. De landverhuizing, welke aan de Anterikaansche Staten jaarlijks zoo vele nieuwe krachten uit Duitschland schenkt, schijnt ook in dit jaar weder op eene buitengewone vvijz.e steik te zullen toenemen. Langzamerhand ontslaat daardoor eene soort van volksveihuizing eene nieuwe Germaansche voortplanting. In liet vorige jaar telde men in de Vereeiiigde Staten' alleen 62,000 Duit- sclie landverhuizers, en maakte men eene globale berekening, volgens welke zij, door elkander gerekend, een kapitaal van 200 dollars per hoofd haar geld medegebragt hadden. Zij ook deze laatste bereke ning overdreven, zeker is het altoos, dat niet alleen vele armen, voor den arbeid, maar ook aanzienlij ke geldsommen, door eene zoo hoog geklommen landverhuizing voor Duitschland verloren gaan, en wel zonder weder terug te vloeijen. -Millioenen over millioenen jaarlijks verdwijnen in de zakken onzer landverhuizers. Hachenburg, 17 Junij. Heden morgen heeft in de groote ijzersmelterij van de Britsch-Nassausche ijzersmelterij-maatschappij eene vreésselijke ontplof fing plaats gehad, waarvan de oorzaak nog onbe kend is. Hoewel daardoor de sclu ikbarendste ver woestingen aan huizen en gebouwen zijn te weeg gebragt, zijn, op eene wonderbaarlijke wijze, alle werklieden ongedeerd uit de puinhoopen gekomen, Als een zeldzaam bewijs van kracht van ontploffing, verdient, onder anderen, bijzondere vermelding, dat men de armen van een meer dan 3000 centenaars wegend ijzeren scheprad, als speelballen meer dan 400 voet door en over het dak van het groote ge bouw in de hoogte zag vliegen, die thans in brok ken van eene zwaarte, welke slechts verscheidene paarden in beweging zullen kunnen brengen, op een afstand van 40 tot 00 voeten rondom liet ge bouw liggen. De schade wordt op meer dan 50,000 th. berekend. Ofschoon de onderhandelingen tusschen Nederland en België ver zijn gevorderdblijven er tochzoo het schijnt, zeer netelige punten ter beslissing over. Men zou van België niet slechts de opoffering van zijnen koffijhardel vergenhetwelk eene besliste zaak is, doch daarenboven zijnen handel in tabak. Het Belgische Gouvernement zou, zonder de krach tige pogingen der commerciële en industriële Ver- eeniging van Antwerpen, er na aan toe geweest zijn om toe te geven. Volgens berigt van lieden, die volkomen op de hoogte der onderhandelingen zijn, hangen de voordeelen waarop Belgie kan ho pen, hoofdzakelijk van de fermitpit af, welke zijn Gouvernement zal toonen. Het is te betwijfelen of het traktaat voor de sluiting der zitting, welke men denkt tegen den 7 Julij te zullen plaats hebben zal geteekend zijn, doch men verwacht eene bui tengewone zitting in Augustus. Het rapport over het verdrag met Frankrijk, zal tegen het eind dezer week worden ingediend en de discussie er over zal waarschijnlijk aanstaan den maandag een aanvang nemen. Arnhem, 25 Junij. Heden stond Maria Jans. huis vrouw van L. Hopoud 71 jarenwonende te Hierden, onder Harderwijk, voor het hof alhier te regt wegens kindermoord. De stiefdochter van de beklaagde, welke haren zwangeren staat bedekt had gehouden, beviel in de maand Maart II. ten huize van de beklaagde, welke het kind al dadelijk, niet tegenstaande zij hetzelve had zien leven en hooren kreunen, onverzorgd in eene geitenstal had neder- gelegd en daarna onder den grond bedolven. Zulks werd door de beklaagde, nadat zij de moeder in eenen bewusteloozen slaat naar het bed had gehol pen. geheel alleen verrigt, terwijl zij de deur barer woning zorgvuldig gesloten hield; nadat er ongeveer acht dagen waren verloopen. werd deze gruweldaad ontdekt, als wanneer dan ook spoedig het lijkje on der den grond werd gevonden, aan hetwelk bij ge- regtelijke beschouwing niet alleen verschillende blaauwe vlakken op het ligchaam maar ook aan de keel werden bevonden, terwijl het regler oor en de neus plat gedrukt en de tong van het wichtje verre uit den mond hing, uit welke kenteekenen de geneesheeren meenden te moeten besluiten, djt liet kind, hetwelk volkomen ontwikkeld en voor leven vatbaar geweest was, door verstikking, ten gevolge van toedrukking der luchtpijp, was overleden. De moeder van het kind was aanvankelijk mede van deze misdaad verdacht, doch is later te dezer zake buiten vervolg gesteld. De beklaagde zegt, dat groote armoede en geldgebrek tot het aankoopen van kleederen voor bet kind. tot die verschrikke lijke daad heeft gebragt. Tegen haar is de dood straf door middel van verworging gevraagd. Het hof zal in deze zaak heden over 8 dagen uitspraak doen. l)e heer advocaat-generaal Dijkmeesler heeft op «rond, dat uit de verklaringen der deskundigen bleek, dat het kind geleefd en geademd had, dat het kind geen natuurlij ken dood was gestorven, dat de dood door gewelddadige verstikking had plaats gehad, blijkbaar uit de lijkschouwing, de blaauwe loodkleurige vlakken aan den hals, eu de ge zwollen uit den mond stekende; long, alsmede uit de bekenletiissen van de beklaagde en de ten processe bekende omstandigheden, d it dit geweld door niemand als de beklaagde kon gepleegd zijn. hare schuldigverklaring eu ver- oordeeling tot de straf des doods door ver worging gevorderd. De heer advocaat mr. P. G. A. C. Reigers man, ambtshalve als verdediger voor de be klaagde optredende, begon met bel bof te doen opmerken dat de beklaagde thans 71 jaar oud. eu op wie nimmer eenige verden king gerust had, die sleeds met eere dien Imogen ouderdom bereikt had, op eenmaal tot misstappen vervallen was, en zich van misdaden betigt zag. welke ieders afschuw in hooge mate opwekten. Dut niemand met dit schrikkelijk voorbeeld zich meer, zells aan den rand des gruis beroemen kon, den levensweg met eere le hebben afgewandeld, want dat het geen onzer gegeven was, le beslissen, wel ke beproevingen ons aan het einde van de- zelveu wachtten. Hij heelT daarop getracht aan te toonen, dat al nam men aan, dat het kind bij de geboorte geleefd en geademd had, het wettig bewijs niet was geleverd, dat het zelve aan oorzaken buiten hetzelve gelegen, den dood had gevouden, als hebbende des kundigen verzuimd, belangrijke levens orgt- nen, het ruggemerg, de ruggestreng en andere deelen te onderzoeken; dat hier evenmin bleek van een gewelddadigen dood, door ver- j stikking, en wel door het toeknijpen der j luchtpijp, dewijl de deskuudigen verzuimd j hadden alle de kenteekenen aan te wijzen of te onderzoeken, die daarvan als bewijzen aan de geregtelijke geneeskunde worden opgegeven cn /iet meerendeel daarvan, niet bewezen waar te bestaan of ontbraken; dat zoo men den dood aan verzuim of nalatigheid toeschreef de beklaagde aan dat verzuim niet schuldig koude geacht woiden; dat bij al het aanne melijke dut het kind reeds had opgehouden te lev en, bij het begraven in den geitenstal, zelfs de daden van geweld die men ten laste van de beklaagde wilde brengen, geene ge welddadige berooving van het leven koude daarslellen, daar die misdaad, op een lijk niet. denkbaar was, op grond van dit een en ander tot ontheffing van de tegen haar in - gebragle beschuldiging concluderende. Het hof heeft de uitspraak in deze belangrijke zaak bepaald op donderdag e. k., 2 Julij, des namiddags 2 ure. 's Hertogenbosch, 24 Junij. Naar wij uit goede bronnen vernemen, heeft er den 19 dezer tusschen de ingezetenen van Vlijmen en die der belendende gemeente Nieuwkuik eene schermutseling plaats ge had, ontstaan door dat de inwoners der eene gemeente hunne koebeesten lieten grazen op eene weide, waar op de andere gemeente alleen vermeende regt te hebben; waarom de.e dan ook die koebeesten wilden schutten, terwijl re anderen zich daartegen hevig verzetten. De officier van justitie van dit voorval bewust, begaf zich onverwijld naar die plaats, gevolgd door een detachement Maréohaussées. De officier, op bovengezegd grondgebied gekomen, vond daar een aantal gewapende bouwlieden, uit de gezegde twee dorpen, welk als het ware krijg tegen elkander voerden. De weide waarop deze schermutseling plaats greep, was omzet met wachtprs die insgelijks met wapenen toegerust, den heer offi cier belelteden voort te gaan, en zich onder de oproe rige landlieden te begeven. Dadelijk echter schoot hierop een luitenant der maréchausseés toe, en het gelukte dan ook den heer officier van justitie, na bekendmaking zijner kwali teit, de te zamen gekomene menigte te bereiken. De Ed. Achtb. Heer officier van justitie trachtte hen met bedaardheid tot stilstand te brengen; zeg gende dat dit geschil eene territoriale kwestie is, en de beslissing daarvan aan den regter alleen moet worden overgelaten, die hun welke regt hebben, regt zoude geven, waarin Z. E. A. dan ook na eenige oogenblikken heeft mogen slagen. De volks menigte heeft zich verwijderd en is tot heden, voor zoo ver wij hebben vernomen, rustig gebleven, Dank zij hiervoor de waakzame justitie, die thans weder een nieuw blijk van haren onvermoeiden ijver heeft aan den dag gelegd, en aldus een oproer voorgekomen, hetwelk zeer noodlottige gevolgen zou de kunnen gehad hebben. 'sGravenhag-, 27 Juuij. Het Prov. Hof iu Zuid-Holland beeft heijeu uitspraak gedaan in de zaak van Franzina van de Meer voormalig schoonmaakster in de lokalen van liet kabinet des Kouiugs. Zij is schuldig ver klaard aan diefstal van papier uit een huis, waarin zij ge woon was, voor loon te werken en te dier zake veroordeeld lot een half uur tcproukstelliug eu vijf jaren confinement. De feestplegtigheden in Utrecht zijn feestplegtig afgeloopen. De bewondering van de duizenden Utrechtenaars en van elders toegestrooinden Nederlan ders en vreemdelingen, is ten top gestegen over de dragt der costumes en de smaakvolle zamenstelling van den optogt, die dan ook duizende guldens uit de zakken van vele ouders in die der Utrechtsche winkeliers, kleedermakers, naaisters, enz. hebben doen overgaan, behalve nog in die der koffijhuis- houders, wijnkoopers, restaurateurs, enz. enz. Bij een uitgebreid feestgenot moet het dan ook in dezen winstgevenden tijd niet aan geld ontbreken; zoo hebben Botterdam en Amsterdam mede feestgevierd; de eerste stad met eene groote jacht-club, de tweede met eene groote w(p)impel-partij. Zeker predikant, haalde, van die eerste feestviering gewagende, in zijne kernachtige leerrede van 14 Junij, aan, dat de tijd geest zich kenmeikt door feestelijke beozelingen, bestemd om de menschen meer en meer af te leiden van het nadenken over godsdienstige onderwerpen; hij had er kunnen bijvoegen, en om ze meer en meer van het beoefenen der noodige zuinigheid te ontwennen. Nu heeft er te Apeldoorn den 23, 24 en 25 dezer eene Engelsche wedrennerij plaats gehad. Het prospectus daarvan behelsde onder anderen, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1