zien. De verwerping van zijn plan van conversie was eene uitnemende gelegenheid om hem te ver- w ijderen. Die cordate en verlichte staatsman kreeg eene an dere bestemming eri teen was men voor de ver- deeiing der rollen niet meer beducht. Wij moeten regtvaardig zijn en bekennen dat de maatregel voor een oppervlakkig beschouwer nog al goed is gecombineerd. Het Fort staat op eene groote hoogte en be strijkt het geheele land. In al de provinciën zijn Hulp—Forljes opgerigt die het vuur van de Hoofdsterkte kuiineu onder steunen. De opperbevelhebber is Generaal Floris. Zijne ainbtgenoot"i] zijn even zoovele Onderbevelhebbers. De bezetting is sterk en van levensmiddelen is men wel voorzien. Het materieel van dofensiemiddclen is minder goed georganiseerd, liet z.yo oude, ver- sletene en zamengeraapte wapenen die men als on bruikbaar zoude kunnen beschouwen indien ieder wapen niet gevaarlijk was in de handen van hen die strijden oin bet dierbaarste wat zij bezitten en die het weten, dat zij z.ieh nooit kunnen herstel len van eene nederlaag. De hiilp-fortjes in de provinciën worden door de Gouverneurs gecommandeerd en zijn in propor tie even sterk bezet even goed geaprovi- audeerd, maar even ellendig bewapend. Zoudra valt het eerste alarmschot niet. of alles loopt te wapen en met hunne gebrekkige oorlogs tuigen, nebben de mannen des behouds tot nog toe steeds de overwinning behaald. (T. W.) Ten gevolge van de uit den schijndood opgewekte wet, dat een vader, die reuen levende kinderen heeft, bevoogd is. er een van het mannelijke ge slacht aan te wijzen, die op kosten van den staat m et woruen opgevoed, hebben reeds door geheel het ltijk onderscheidene vaders, binnen den gevorderden termijn den Gouverneur hunner provincie geïnsinu eerd, ten einde van dat regt gebruik te maken. Te Voorst, onder anderen., wilde ook zulk een huisvader met dat doel zich adresserendoch er ontstond twijfel, aangaande de bevoegde magt, tot wie men zich te wenden had daar de Fransche wet in dozen van onder—prefect spreekt, en de velschil lende werkzaamheden dier ambtenaren later gedeel telijk tot de attributen óf van de Burgemeester, öl van de District-Commissarissen, bf van de Gouver neurs zijn overgegaan. O.n nu zeker .te zijn, moet de aangifte aan al de drie autoriteiten gedaan zijn, dus aan den Burgemeester van 't Ambt Voorst, ben Disti iet—Commissaris aldaar en den Gouverneur van Gelderland. Alleen aan den laatsten was voldoende geweest. Zulks blijkt uit het arrest van den Hoo- gen llaad volgens hetwelk de Heer Hoogland zich au» den Gouverneur van Zuid-Holland heeft geadres- eerd, dat overeenkomstig de wet is geacht. Het publiek schijnt over 't algemeen die wet nog niet regt te begrijpen. Vroeger verkeerde men vrij een parig in hel denkbeeld, dat het zeven opvolgende zonen moesten zijn, en dat de zevende, naar den Koning genoemd, op kosten van H. D. of van den Staat kon worden opgevoed. Thans meenen som migen, edoch verkeerdelijk, dat wanneer men meer dan zeven levende kinderen heeft, de aanspraak op de opvoeding van één, op kosten van den Staat, des te zekerder is. Zij rekenen als de boekverkuo— pers: op zes exemplaren één als premie, dus op 7, 8, 9 enz. ook één, en op 12 livee enz. Anderen verkeeren in de dwaling, ilat de jongste of zevende kind een jongen moet zij en n,og anderen, dat de zoon, welke men uit dezeven jongens en meis jes kiest en declareert,, reeds tien jaar oud moet zijn, zulks verwarrende met de bepaling, dat de opvoeding op kosten van den Staat van den aange wezen zoon, niet vroeger.begiut dan met zijn tiende jaar. Zie bier wat volgens de .wet vereiseht wordt: 1. Het getal levende kinderen, uit één en een wettig huwelijk verwekt, moet juist zeven bedragen, onverschillig van welk geslacht de kinderen zijn; mits 2. ten minste één hunner van 't mannelijk ge slacht zij, en dat 3. liet kind hetwelk men door den Staat wenscht te doen opvoeden, ook een jongen zij, onverschillig echter hoe oud hij is: beneden of boven de tien jj— reu tot 18 jaren toe; beginnende echter in het eerste geval de opvoeding, ten koste van dej Staat, eerst met het tiende jaar. 4. Hst jongste of laatste kind moet nog geen drie muanaen oud zijn. 5. De bevoegde persoon, vader, moeder of voogd, moet binnen drie maanden na de geboorte, van het laatste kind aan den Gouverneur der provincie doen insinueren, dat hij op grond der wet van 29 Nivóse, jaar Xill (19 Jan. 1803) de zoon Jan, Pieteu of Klaas, aanwijst designsom op kosten van den Staat te worden opgevoed. Hierbij te voegen wat echter van zelf spreekt; De noodige bewijsstukken en bescheiden, als huwelijks- en geboorte-acteu verklaringen van het gemeente-bestuur enz. Er schijnt nog twijfel te bestaan, of men van de wet zou kunnen prsfiteren, als men maar zeven kinderen in leven heeft, doch er meerderen zijn geweest, die overleden zijn. Volgens den tekst dei- wet schijnt dit toestemmend te moeten beantwoord worden. Er staat namelijk: »Elk huisvader, die zeven levende kinderen heeft,"»Van des vaders keuze zal aangifte gedaan worden, binnen drie maanden na de geboorte van't laatste kind." Stond bier zevende kind, in plaats van taaiste, dan zou de aanspraak betwist kunnen worden, maar daar er »het laatste kind" staat, kan dit natuurlijk zeer wel het Sste, 9de, ja zelfs het 12de zijn, terwijl men toeli maar nzeven levende kinderen" beeft, en dus in de termen der wet valt. Ook de geest der wet schijnt voor deze uitlegging te pleiten, daar Napoleon hieromtrent gewis gezonder en /edo- lijker denkbeelden had, dan door Br. fin de ürent- sche Cl.) eu dergelijke staathuishoudkundige mli-ten aan den dag gelegd worden die het door Goddelijke en menschelijke instellingen vereerde huwelijk vveii- scheii belemmerd en tegengegaan te hebben. Men heriiinere zich voorts, dat de Hooge llaad de kosten van opvoeding van een kind door den Slaat heeft berekend en vastgesteld op ƒ250 's jaars, uit te betalen tot dat de zoon den ouderdom van 18 jaren beeft bereikt zoodal men 8 jaren lang genot van de wet kan hebben; summa 2000, of zou veel minder als de zoon wanneer hij wordt aangewezen boven de 10 jaar oud mogt zijn. Zoo bekomt de heer Hoogland wiens zoon Johannes Dirk, den 20 Julij 1833 is geboren en dus thans 13 jaren oud is, slechts gedurende 5 jaren de som van 230 's jaarlijks. Een vader die zulk een buitenkansje ten deel valt, kan met regt zeggen dat een kind 1000 ter wereld brengt. Die soul wordt anders hij de geboorte van een kind gewoonlijk als negatief be schouwd (Kal.) IlTgSSOlTSSlTZa SCTZZEXT. Mijnheer de Redacteur 1 UEd. gelieve de goedheid te hebben in uw veel gelezen wordend blad het volgende een plaatsje in te ruimennamelijk: Dat er in Noord-Beveland een Burgemeester leeft en regeert die misbruik duift maken van deszelfs magt en de grenzen durft overschrijden, welke hem door de wetten zijn afge paald. Men zegt dat die Burgemeester eigendunkelijk te werk gaat, eu bevelen durft geven tot inbreuk op de eigendommen, der vreedzame inwoners zijner ge meente; deze handelwijs heeft zich een poos ge leden, voornamelijk uitgestrekt door aan zijnen veld wachter last te geven, om een huis (hetwelk door een braaf en achtingswaardig ingezeten, op deszelfs eigen grond zoude gebouwd worden), ai te breken. Nota bene: dit bevel is echter door ZEA. inge trokken, men zegt omdat een goed vriend aan hem Burgemeester gezegd beeft, dat een der ambtgenoo- ten van ZEA. voor een dergelijke heldendaad, twee jaar beeft moeten brommen, O', wat spijt het mij dat die goede vriend dat aan bet oor van ZEA. heeft gefluisterd, want zoo dat gegeven bevel des zelfs uitvoering had erlangdwel na een paar jaartjes en alles was gedaan geweest. Maar nog moojer grap hoeren lezers, de Burge meester had geen zin in twee jaren te brommen, dat spreekt van zelve, en toch werd ZEA. hart zoo vol trots, dat hij met eene hevige furie (helscbe furie, last geeft, om een tuin op te breken, welke eenige dagen geleden was aangekocht, door(ze zeggen een pennelikkeij de Burgemeester kon niet velen dat die manhet rustig gebruik van zijn eigendom genoot! Dat geval was te erg om de hiërarchie te laten begaan, een aauklagt tegen ZEA. was het onmid- delijk gevolg, want art. 162, 163 en 164 der grond wet, wijst een ander regter, tot bevoegde regter aari, geen Burgemeester, deze is wel om vrede en rust te stichten en te handhaven, van de klagten en wanbediijven, procesverbaal op te maken en aan hooger autoriteit op te zeiden, daar waar het be hoort. maar niet eigendunkelijk regten. En dan, ofschoon tegen misbruik van magt in het codepSnal straf, ja strenge straf bedreigd wordt, zoo schijnt nogtans de hooge autoriteit dit niet in acht te nemen, want zoo ik wel onderrigt ben, heeft diepennelikker zijne grieven aan hoogere mag- ten kenbaar gemaakt, maar het slot van rekening was; er was geen strafbaar feit gepleegd!!? Neen 't is geen strafbaar feit, tuinen open te breken, hoe kon ik ook zoo zot zijn, want ruim een jaar geleden had een dergelijk geval plaats en het ging altijd goedl De persoon die nu geloofde mishandeld te zijn, bad zoo verlangd ZE den lieer Gouverneur, over l et te voren aangehaalde te spreken, bij gelegenhei i Zijne Excellentie de gempente heeft geïnspecteerd edoch niet gedaan, omdat ZEA. in de waan zou verkeeren dat er pillen waren geslikt, en dat was toch niet zoo, want de man weet zeer goed alleen te bandelen en te babbelen, hetgeen zal blijken, want zoo ik goed onderrigt ben zal diepenne likker zich schriftelijk tot ZEd. wenden ten einde van ZEu\ regtvaardigheid te veizoeken den Burge meester wel te willen inlichten, dat zulk eene wijze van regeren botsingen tusschen het hoofd en de ingezetenen eener plaats teweeg zoude kunnen brengen. Noord-Beveland, 10 Junij 1846. D. 11. GSRB.BSP0ITD31T7ZB. Hutstuk, lot moito hebbende: «De burgers van ZIK olie m maakte.» lofliedekens on vlookteu Abimelech doe de stad afbrak, en met ZOUT bezaaide," val geplaatst worden, als de inzender genoegen neemt, dat het vuu ge vaarlijke personaliteit én gezuiverd wordt. Spj|]avfU:j>njzo» ïxr ^C^rancn. Rotterdam, 22 Junij 1846. TARWE. GERST, oude neeuwsche^y 0,00 5»/" 0,00. zeeuw-schc(win.)/"4.90 fc/4,00 nieuwe dito - 9,30 - 9,90. (izoin. - 3,70 a-3,80 ROGGE. I1AVER. jar. v.eeuwsehe ƒ0,00!» /"0.00. inlandsch voeder/ 3,00a ƒ3.30 nieuwe dilo -7,70a-8,0oj dito korte -0,00a-0,00 STÜ.D S-1TISTJ1TS. Zierikzee, 20 Junij. Als eene bijzonderheid kun nen wij meldendat heden de huisvrouw van A. Scbilleinans van haar achtste zoon is bevallen, waarvan er zeven in leven zijn. ARttON DlsSEM ENTS-R EGT BANK TE ZIERIKZEE Correctionele tcreglzitting van Vrijdag 19 Junij 1846. K. v. O.te Zierikzee, veroordeeld ter zake vau het werpen van een gloeijend ijzer tegen den schou der van P, it.in eene gevangenis van drie dagen, eene g.-hlbncte van 3. en in de kosten. J. H., te Haamstede, ter zake van het toebren- ge i van slagen aan zijne huisvrouw, in eene gevan genzetting van drie maanden, eene geldboete van ƒ8, en in de k sten. H. K.en A. V., te St. Maartensdijk, ter zake van poging tot ontvliigting uit liet huis van arrest te Zierikzee, den eersten in eene gevangenzetting van één jaar, en den tweeden in eene gevangenis van ééne maandmitsgaders in de kosten. P. W. F. A. W.te 's Hage, ter zake van het onbevoegdelijk uitoefenen der genees- en heelkunde, in eene gevangenzetting van 14 dagen en in de kosteu. geboren i 17 Junij. Eene dochter van G. Wiciikx en J. Taohie. 19 dito. Een toon van J. Fans en M. Lips. 20 dito. Een zoou van A. Schilletnans en P. van Dijk. Eene dochter van T. Peterse en .1. Verseput. 21 dito. Eene dochter van A. Phernainbucq en C. M. van Nieuweuhuijze. 22 dito. Eene dochter van I). Buijze en M. G. Lands- kne^t. 24 dito. Lelie dochter van L. J. lleuuiue on J. J. Giele, gehuwd: 24 Junij. A. Wolbach tntl J. Donkers. overleden 20 Junij. S. de Wolf, oud 35 jareu (ongehuwde doch ter.)W. Rggebffii oud 85 jaien wed. T. Hilligcipijs, 22 dito. C. M. Dixon, oud 22 ja reu (ongehuwde zoon.) ADYZEI'PEXTTIEXTT De Notaris D. q. de JONGE van der HALEN zalten verzoeke zijner principalen, publiek presen teren te verkoopen Op Dingsdiig den 30 Junij, des namiddags ten 3 ure. aan de blokken onder Noordgouwe eu Kerk leer ve 69 roeden 88 ellen TARWE, 67 roeden 66 el len Rogge, 69 roeden 33 ellen Zomer-Garst43 roeden 62 ellen Haver en Buonen. 35 roeden 42 ellen 2jarige A1EEDE, 19 roeden 45 ellen jonge Dito. Op Woensdag den 1 Julij, des voormiddags ten 10 ure, aan het Woonhuis, bewoond door J. Gildï, onder Noordgouwe 1 zwart RU1NPAARD, 2 Melkkoeijen, 2 Loop- varkens, 1 BOERENWAGEN, 2 Land- en 1 Dcii- ploeg, 3 Eggen, 1 Windmolen, Slepers, Kruiwa gen en verder Bouwgereedschapeen partij MEU BELEN, als: Tafels, Stoelen Kabinet, KI* k en ver der Huisraad, alsmede eenig MELKGEUEEDSCHAP. Op Vrijdag den 3 Julij des voormiddags ten 10 ure, aan het Woonhuis van J. Spjrk, onder Noordgouwe Eene partij HUISRAADbestaande in Kabinet Stoelen Klokken Spiegels Schilderijen en verdere Huismenbelen eenige groote TIMMERMANS- GE REEDSCHAPPEN alsLaddersSchaafbanken Kelderwinden Schrop- en Trekzagen en hetgeen verder zal worden geveild. Alles nader bij biljet ten aangewezen. Zullende de verkoop van het Woonhuis, hij vrtr- gere annonce dezer verkoop vermeld, geen vooit- gang hebbenen de MEEDE als hoven gemeld aan da blokken worden geveild. (363) BEB16TAAN HET GEEERFPLMIEKT M. S. SPEELMAN iV COMP., van Rotterdam. berigt mitsdeze, dat zij alhier zijn ge arriveerd met eene extra mooije partij Ka toene-n en Wollen MANUFACTURENt Kanten, Kragen, Manchetten, Chemissetten enz., zooals in hunne uitgegevene biljetten breedvoeriger omschreven is, en wel door verandering van Affaira finaal uitverkoopt 25°/0 beneden fabi ijksprijzen. Zjj hopen zoowel door hunne goede kwaliteitenals mede door hunne prompte en civiele behandeling, met de tegenwoordigheid van liet geëerd publiek vereerd te zullen worden. Zijn slechts voor eenigen tijd uitgepakt bij de Zuid-Havenpoort, n.° 498. NB. Winkeliers en Kooplieden worden verzocht te komen des morgens van 8 tot 10 ure. B3sr* Des verkiezende, kunnen heeren en (lama de goederen aan huis ter bezigtiging ontvangen. (364 Bij den ondergeteekenden, wonende in de Langi Sint-Jaiisstiaat, te Zierikzee, zijn voor de Tweede Klass der 199!l° K. N. Loterij te bekomen. Heele en Gedeel ten van LOTEN, iu koop en huur; prijs-couranl. (3Gi K. HOLM, Jz. fjgg» Olieduime STOKHOLMER TEER te he komen in Heele en Halve vaten, bij J. C. B ROEK SM I te zierikzee, ter drukkerij van p. db looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2