ZiERIKZEESCllE NIEUWSBODE. li Nieuwstijdingen. NEDERLAND. ONZE TIJD. 3TEN. AGTSS OKRS HOOGST! KOKR» 3'Ml 60*/, 73 Vii 8*/» ft)1/, 89 17(i; IV.0 255. Tweede Jn/irg<in£ i 846. (358 DONDERDAG 25 JUNIJ. Ui-ZltKIKZlil-SCIfli ISli LUVV6DODE eo'dl Maau.liis; c» Dull.l*'il»S bij P. O.. L 107.Een bij alle Buekbauii'-I.n»ll en P. pi ijs is vo ilt'uf.Of.wu oj, t'i k 1 iju,l);tar dil rijlc. De cl 1 k' ui;'.", inleu voor eii'. c* JE D L'l /fa afzonue binnen ileStad, f 0.50 eil ƒ0.00 Iran co door hel gelilde Kijk. Donderdag 25 V-ijdag 2G Diugsdag Woeus'Jag RALEKDi-S.., Opgang der zon Ondergang. De prijs tier A«lverleulien is Tien Cents tie ie^el. bel»aDe 33 Cents 7.e»elient voor elke pla-Gsm dezelve kunnen in" »e/oudeii wo/den tot Ma.nid. en Woeu-sd. ui'dd.^ 1*2 ure; na we"* tijd si ip zij voor liet eerst nMkuin 'd N°. uiet meer wo1" dcu adu^euomen. Bileven Franco Ju lij ENGELAND. Londen, 17 Junij Tira/iim-pacha bevindt zich op dit oogenblik te Birmingham, alwaar hij al de groote etablissementen bezoekt. In zijne zucht om alles te willen zien, zelfs die verb oningen, welke tot verlustiging van de gewone leegloopers dienen, heeft hij zich in eene zonderlinge omstandigheid bevonden. Terwijl hij de stad met zijn gevolg door trokbleef Ibrahim voor een skelet van eenen wal visch staan, dat een man aan het publiek vertoonde. Ibrahim wilde ook den walvisch van binnen zien en treedt er in met de hem vergezellende personen, en ziedaar eensklaps den overwinnaar van Nezib en Konean, verdwaald in de holten van den buik des monsterdiers. Om uit dezen labyrant te komen had hij de hulp van den eigenaar noodig, maar deze had van het buitengewone bezoek gebruik gemaakt, om buiten te schreeuwen: «komt binn m maar, nu is er wat bijzonders te zien, Ibrahim de koning van Egyp te en al zijne officieren, zijn in den buik van mijnen walvisch en kunnen er zonder mij niet uitkomen." l)e binnendringende menigte was zoo groot, dat de pacha en zijne officieren genoodzaakt waren hunnen terugtogt te nemen, door eene der openingen van den walvisch, daar de gewone uitgang geheel opge vuld was met nieuwsgierigen. Jbralüm zal heden mei zijn gevolg naar Manchester vertrekken. 's Hertogenbosch22 Junij. Een ontzettend gru welijke misdaad moet dezer dagen ouder het nabu rig Ciomvoirt gepleegd zijn. Zie hier de bijzonder- ibdeu, welke men ons daaromtrent beiigt heelt: 1'vvee luije vadzige boerenjongens lagen in de rogge, toen een knaapje, (men zegt van 7 jaren) daar voorbij kwam, van de school te Cromvoirt i.aai het udeilijk huis onder Helvnirl terugkeerende. Zij giij.en het ki.ol aan. slepen het in huis (wie zou het gelooven'?) onlkleedeo het en slaan het op hel naakte ligchaani ine. brandende houten, die aan de.i hauid liggende waren, zelfs (hukken zij die houten in het vleesch. Toen zij. in hunne woedende Baldad glieiddil menschontee.end weik venigt had denzonder zich door het bitter geschrei van het kind te laten vermurwen, muest het voor zijne laaghartige beulen nedorknielen en daar beloven hen niet te verraden, wijl het zulks met zijn leven zou moeten bekoopen. Het kind beloofden alles, kreeg toen verlof zich weder te kleeden en begaf zich schreijend en onder de hevigste smart huiswaarts. Aldaar aangekomen, hield het zich goed, doch toen het des avonds te bed zou gelegd worden ontdekte de moeder zijnen erbarmelijke!) toesta..d. Zij begon natuurlijk te vragen, maar het kind verklaaide on der hevig snikken niets te mogen zeggen wijl zij hel anders leapot zouden maken als hij naar school ging. De moeder liet echter niet los en nu kwam de waarheid voor den dag. Men begrijpt ligt dat de ouders zich niet door de belofte van hun kind gebonden achtten. Naar wij vernemen is reeds een dier afschuwelijke boosdoeneis gevankelijk naar deze stad overgebragt. 's Gravenhage, 20 Junij. Gisteren heeft zich al hier, voor zoo ver men weet, allereerst een vraag stuk nopens onze oudezoo deerlijk verminkte muntspeciën voorgedaan, dat waarlijk van belang te achten is, om der gevolgen wille met alleen, maar ook om zoo mogelijk nog een bewijs te meer te leveren van de volstrekte noodzakelijkheid, dat Z. Exc. de minister van financiën zich toch spoede met over te gaan tot de inwisseling van alle nog koers heb bende oude munt- (metaal) stukken, zoo de vrees voor de depreciatie van de munt-biljetten, ten min ste niet nog grooter is dan de kanker der alteratie van het nog gangbare geld. Het geval is dit: De heer deurwaarder Léon al hier, vroeg de betaling eener acceptatie; de accep tant wees hem een zakje met muntstukken aan zeggende te bestaan uit guldens en daalders. Het bleek den hoer Léon aldra bij het uitzoeken van die stukken, dat aan het grootste gedeelte al de kenmerken ontbraken om zich te vergewissen tut welke muntsoort bet een of ander stuk behoorde. En jaartal èu waarde—aanduiding ontbraken dik- Werf geheel en al, zoodat er bijna geene onder- Scheiding mogelijk was. De heer Léon merkte op dat hij deze stukken metaal niet kon aanmerken als muntspeciën, wettigen koers hebbende, en pro testeerde van' non betalingop de weigering van den acceptant om in ander geld te voldoen. Daar uit zal verder volgen dat binnen eenige dagen de cceptant zal worden gedagvaard tot betaling, hij welke gelegenheid alzoo te beslissei zal staan, wel ke maatstaf er bestaat voor de weigering van ge snoeid geldIn-der tijd- heeft het Weekblad van het liegt, aandringende op betere bepalingen, even wel gezegd dat er geen kwestie kan zijn, of het oude geld moet, hoe gesnoeid dan ookaangeno men worden, tot zoolang er wettig zal worden vastgesteld, in welken graad van verminktheid, de wettige koers ophoudt te bestaan. Is dit nu wer kelijk zoo is het inderdaad zoo ellendig gesteld met de wetgeving op dit stuk, eu heeft men, on der zulke dubieuse geschilpunteneen tijdperk voor de inwisseling der oude muntspeciën genomen, zoo lang, dat er nog millioenen schats aan het na tionaal vermogen kunnen zijn ontroofd door een even lafhartig als verpestend misdrijf, dan vreezen wij, dat de weigering van den heer Léon om die stukjes zilver aan te nemen, hoe loffelijk, boe on vermijdelijk ook uithoofde van zijne verklaarde onmogelijkheid om de waarde te onderscheiden niettemin schipbreuk zal lijden op de gebrekkig heid der wettelijke bepalingen op dit stuk. Zoo lang geene wet mij zal zeggen (zoo ongeveer re deneerde het Weekblad van het Regl): gij behoeft geen geld aan te nemen dat gesnoeid verminkt of geschonden is, op welke wijze ook, zoolang doe ik betaling met bet gesnoeide geld dat ik wederom van anderen ontvang en daarmede mijn schuld- eischer betalendekan men mij niet beschouwen als weigerachtig of in gebreke te zijn. Integendeel hijdie gangbaar geld voor eene tietaüug weigert aan te nemen staat bloot aan de toepassing der strafbepalingen hij den Code Pinal bedreigd. Nog eene andere vraag hecht zich aan deze zaak vast: is namelijk de endossant hier, onder de opgegeven omstandigheden, en wetende d t de ac ceptant betaling he'ft aangeboden, verpligt tot be taling, en kan hij weigering daarvan hij hem con tra-protest worden beteekend Wij hopen dat spoedig in deze zaak eene be slissing valle, en, ofschoon het kalf toch reeds ver dronken is zoo strekke de geschiedenis van onze oude muntspeciën en hare zonderlinge wijze van inwisselingtot eene droevige les, oin in liet ver volg, o k in zoo vele andere zaken den put wat vroeger te dempen, en de regelen eener gezonde staatshuishoudkunde, niet oppermagtigen met een zeker geviel van betweterij te verwerpen, alléén welligt omdat /e de vrucht zijn van het doordenken en de wetenschap van anderen, Egoïsmus kau somtijds wel zamen gaan met regeert ach i maar niet met reg enilcunst. GEMENGDE REKIGTEN. Te Veeren is een kind, dat op het gras lag te slapen, door een muis vennoord geworden; het beestje is in de keel van het kind gekroopen, waar door het is gestikt. De stad Zwolle is met een bezoek van Minister van Hall vereerd geworden. In den Hijn is een jongeling verdronken, die een ander wilde redden. Slokop heeft weder f 1009,25 ingezwolgen voor het houden van Godsdienst, te Nieuweikerk in Duiveland. De Roompot is met. zand uit de Kooinpot geballast door vreemde schippers. De Zierilueenaars schijnen nergens beter voor gebezigd te worden, dan om de kisten te bal lasten van de noblesse, terwijl den baas van de Roompot wil zorgen, dat zijne medeburgers niet te dartel worden. Te Amsterdam wordt er gewim— peld. De gekken kent men aan haar werken. Gepasseerde Zondag is den biddag niet half zoo plogtig gevierd geworden, dan over 15 jaar. De Zierikzeenaars hebben de eerom een neefje van den Hoornsche Akerlaken in hun midden te be zitten, als commies van de elfde klas. Hij zal dus nog wat sprongetjes moeten doenaleer hij neef ingehaald heeft. Nu, wie weet als den grooten ueel eens minister wordt, ol het kleine neefje geen secre taris van dit departement zal worden. De archi ved van gevoerde correspondentie» door onzen vuor- maligen koning met vreemde gezanten, zijn verkocht geworden voor een dubbeltje het pond. De eerste aar.gebragte haring heeft bestaan uit 91 ton en is verkocht geworden voor f 700, de tonzoodat die kwantiteit f 63,700 heeft opgebragt. Terwijl de geloovige burgers van Home zich in het zweet bidden, vour het eeuwige heil van Paus Gregurius, zijn er anderen die ai beiden aan staatkundige beroeringen waardoor de militaire magt genoodzaakt is met gela den geweren, een oog in 't zeil op het volkje te hou den. Baron van Kothscliild zal over 5 maanden zijn gouden bruiloft vieren. Prins Lodewijk Napoleon logeert in dezelfde vertrekken, waar verleden jaar onzen geëerbiedigden koning, tijdens zijn verblijf te Londen, gelogeerd heeft. Als die hoogo personen el kander daar hadden ontmoet, wie weet hoe aange naam dit voor beiden zouden geweest zijn, en hoe veel vragen de Prins zoude gedaan hebben, be treffende het nrelkgéven der llollandsche koeijen enz. Aangeboden f 8000 voor een vette post. ii. O.ize goede Prins Willem V en zijne raadslie den kregen de schuld van de (evolutie, in het laatst der vorige eeuw. Er lag misschien wel eenige schuld hij den vorst en voora' hij zijne onvoorzigtige, en met Pruissi- sche denkbeelden doordrungene vrouw maar de hoofdoorzaak was gelegen iu de onverduurbare han delingen der oligarchie. De Burgers grepen met gretigheid de gelegenheid aan die hun door de Fransche revolutie werd aangeboden om het on- torschbaar slavenjuk af te schudden. De oligarchie kreeg eenen duchtigen slag en men moest gelooven dat zij dood was. Maar even als Jan Ki.aasskn in het poppenspel hield zij zich maar of zij dood was. Onder het bestier van Scliimnielpem.ii'ck en van Koning Lodewijk ver roerde zij zich min of meer; maar men hield dat voor de laatste stuiptrekkingen, en onder Napoleon verroerde zij zich niet. Naauwelijks was echter de gezegende omwente ling van 1813 daar, of zij vertoonde zich weer springlëvendig. Koning Willem I, die door de ondervinding wij zer had moeten geworden zijn, begunstigde haar. Hij scheen het vergeten to-Zyii' dat de groote vij anden van zijn huis; dat zij 'die aan hetzelve de meeste onheilen hebben toegebragt. steeds te vin den waren geweest onder die Aristocratische fami- lien die nu op nieuw het hoofd weder omhoog staken. Voor de Burgers, dat is, voor de ware kern en kracht van den staat, konden zij wel niet meer zoo lastig en gevaarlijk worden als vroeger daartegen was bij de grondwet gezorgd. Maar die zelfde grondwet was zoodanig ingerigt, vooral in het kies stelsel, dat de oligarchie zeker was, dat zij, bijna uitsluitend het land zou helpen regeren. Ha;e raadgevingen aan den ouden Koning, (dien zij steeds sterkte in zijne, niet constitiitioneele, denk beelden om wederkeeiig van hem hulp te erlan gen,] en hare handelingen mishaagden zeer aan de Belgen en werkten de Geestelijken en den onver- genoegden Adel maar al te zeer in de hand hij het voorbereiden en ten uitvoer brengen eener re volutie, die liet schoonste rijk van de wereld in twee, onbeduidende eu ouinagtigedeelen heeft gesplitst. Na de abdicatie van Willem 1, na dat de sier lijke slaat B. was bekend gewordenstonden de zaken der oligarchie slecht. Bij dezoogenaamde Grondwetsherziening in 18kü, hadden de betere beginselen schipbreuk ge leden op hare magt, geruggesteund door de amovie- bele ambtenaren in de dubbele kamer, die eens op het terrein der herziening gebragt wel vechten moesten voor hunne patronen en beschermers. Maar hoe zou het nu zijn Willem II aanvaarde zijne regering, onder gunstige voorteekens voor het volk, De Vorst, die met zulk eene diepe ontroering zwoer; "dat hij de algeineene en bijzondere vrijheid en dé regtei van al zijne onderdanen en van ieder der- zelve zou beschermen en beveiligen zoo als een goed Kuning schuldig is en behoort te doen was al ligtelijk op den wegom het in te zien dat de grondwet, met haar filtreer kiesstelsel de vrij heid en de regten van allen tot eene fictie maakte. Daartegen moest worden gewaakt. De Ministers des Konings leefden onder de be staande verordeningen te zalig, om niet de ha-ul te leeneii tot het groote werk dat iiu werd aan gevangen. Met ingespannen vlijt en met onafgebroken ijv r werd een sterkte gebouwd. Al do Aristocraten in den lande leenden daartoe de hand eu weldra reis dat b ruchte Fort van Bkhood in de Beside»- tie omhoog. K"chuSven moest van de baanvóór de geh e'e voltuoijing van den arbeid. Zijn standpunt was niet hoog genoeg om het geheel te kunnen over- dk looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1