ZIERIKZ EËSCIIG NIEUWSBODE. Verscheidenheden. O ZE TIJI>. j weena utinrfrtnifr. i)o\i>i;i)A(. IS JITVIJ Ik ZIEIUKZW.SCUh Ml UWSBODh v.,uli uilw'K'veii Mnamlng eti Donderdag bij P. de L >«><ze cu is i-ci ki ijgbaui l»ij alle Boekliandelareii en Posldiieelei-t en in dil rijk. I)e pi ijs is von drie maanden coor elke EDIT IK afzonderlijk binnen de.Slad, /'0.50 eu O.bO Iraucu dooi hel gelicelr Kijk. Donderdag 18 Viijdag 19 Zalurdag 20 Zondag 21 Maandag 22 Dingsdag 23 Woensdag 2 4 J'.nij S&LLNDE&, De prijs dei Ad\ei'ieiilieu is Tien Cents de tegel, liel.alVe 35 Cents /.egelrei(l vooi «Ike plaatsing; dezelve kunnen i"* gezon ten wurdeu lot Maand, en Woeiisd. innldag 12 uie; mi w elk tijdstip zij voor lie! eerst uitkomend IN0, niet meer wui- len aangeuoiii''ti. Hrieaen Franco. ieu ivstij (liiii»en. K li E L A D. Loudenden 10 Junij. De Courtier va» Dum fries geeft verslag va» re» /.eer treinig ongeluk, hetwelk (les »ai»iihlags va» de» 27 .Vlei is ioui ge valle» aa» boord va» ee» stoomboot die naar Liverpool onderweg was. Zij had voor eene korte poos, een half uur omtrent, Garliest.vvn aangedaan en was zoo even weder in gangtoe» liet Opstij gen van zware wolken stoom de assagiersdie op liet dek waren, verschrikte. Kort daarop zag men den ingenieur, en twee zijner werklieden, dee. lijk gebrahdnaar loven vliegen; drie anderen, die niet in staat geweest waren te volgen, ware» dooi de matrozen op dek gehaald maai alle» waren in eenen toestand, dat zij den Hernel smeektenslechts een spoedig eind aan hun lijden te maken gelijk zij dan ook, geen uitgezonderd overleden zijn. 'i'J onderzoek bleek, dat een der platen aan den voet voor deo schoorsteen of in de zoogenaamde st omkist. gesprongen was. Waarschijnlijk was dit gebeurd wijl me» Gailiestuwn slechts voor een o .genhlik aandoende den stoom niet had uitgela ten. ny deze gelegenheid word op aangifte va» een' deskundige in de Dumfries Courier aange merkt, dat het gevaarlijkste oog.-nhlik voor de ke tels van stoomschepen sleeds dat is, onmiddelijk na li.-t vertrek, vermits het in beweging geiaakle vaal tiiig liet kokende water in ue ketels doet schommelen daardoor men meer stoom doet ont wikkelen en dus de overspanning, die hij het af— vaie.. meestal plaats lueft, nog vermee.tiert. Dit rcliij t de oor/.aak te zijn. waa.tloor zoo vele onge lukken le.sloiul na het vertrek eener stoomboot i beuren. Londen. II Junij. Kr is, op dit oogenhlikzegt de Manchester Guardianeen ro/.enhootn te zien, dl 8000 lozen van eene ongeirieene soort draagt. Deze fabelachtige sti nik is een groote liooin gewor den, vva.,t hij is 38 voeten hoog en zijn gebladerte hooft 09 voet in den omtrek. Binnen vijf jaien hoeft hij deze wonde.ha.e grootte verkregen, hij weid in 1841 ge, lant. ill ITSC HL A NI). Fiankfort, 11 Junij. In dp laatste dagen der maand Mei werd de slad Venei ie en derzei ver omstreken door lievige hazelbuijen geteisterd, die groote schade veroorzaakten. Kr vielen steenen ter grootte van een duiven-ei, hebbende een gevvigt van lood, en des avonds na zulk een on weder lagen, in den openbaren tui.» wie h bn.erie.i ontbladerd zijn, ruim 1000 vogels, die hunne toev lugt onder de bladeren gezocht hadden.' F It A H li IJ k. Parijs, 13 Junij. in Ie Perehe heeft zich de vee pest onder de kuilde schapen vertoond. Deze ziekte, ook rotziekte genaamd, heeft vooral gewoed in de kantons Brou Clayes, Authon en Triron. De plaag heeft niet opgehouden dan nadat de kudden als het ware geheel waien vernield; deze pest strekte zich nok uit tot de hazen en konijnen, wier lijken men in groole menigte in de bosschen en op de wegen vond. De koeijen en merriën op de stallen hadden misdragten en stierven insgelijks. Een-en-twintig gemeenten zijn dour dezen ramu getroffen273 land bouwers hebben 21.000 schapen verloren. B E L G1 E. Brussel, 13 Junij. Ofschoon de meekrap dit jaar, ten gevolge der droogte niet bijzonder zal geluk ken, gaat in het artikel weinig oin, dewijl daarvan in onze fabrieken minder gebruik wordt gemaakt. Voor de kwaliteit uit de ineestoven der polders ten noorden van Antwerpen werd in het vorige jaar f 44 betaald doch kan men thans daarvoor niet meer bedingen dan f 28. NEDERLAND. 's Gravenltage, den 13 Junij. Het prov. hof in Zuid-Holland heeft, bij arrest van heden. Hendrik Berkenkamp schuldig verklaard aan schennis van zilveren nationale gangbare muntspeciën, en Pieter l'rederik Wienand aan medepligtigheid aan die misdaad, en beiden veroordeeld tot de straffen van geeseling, brandmerk en twaalf jaren tuchthuisstraf. Oirschot, 14 Junij. Ouder veel andere, van bui tengewone lengte, heeft men alhier eeneu korenhalm aangetroffen van 237 duim lied.! De aar was zwaar en gezond. Oude—l oiige, 13 Junij. De veldgewasso in deze streken, en zoo ver wij vernemen in het gidieele eiland, slaan in liet algemeen overheerlijk, te. wijl aan de aardappelen volsliekl geene kente.-ke.ieu van eenige idéinie te bespeuren zijn. Bij den landbou wer P. Snijder stonden de laate winter-aardappe- lee den 11 dezer reeds in vollen bloei. Tijdingen uit het noorden van Europa melden dal sedeit eenigen tijd de pi ijzen van het giaan eene melkbare lijzi.g hebben ondergaan. Men vei klaart dit door de omstandigheid, dat groote eigenaren en bemiddelce landbouwers weigeren zich van hunnen voorraad te ontdoen, in de hoop van hoogere prijzen te zullen kunnen bedingen, Zij beweren dat de voor raad van graan reeds zeer beperkt is, en dal de hitte en langdurige droogte eenen nadeeligen invloed op den oogst moeten uit >elëneu. l.i eeuige zuidelijke sta ten van Duitschland heeft het brood reeds de duurte van het jaar 1817 bereikt. GEMEi\GI>E BUItlGTEN. De magnetiseur Wijrch hoopt te Bo.vi.viki. aan het Haringvliet zoo gezegend werkzaam te zijn. als ge passeerde jaar te BkuimssE. Un Cicero fantastigue, ex-amateur de bouitlie,' heeft een' nieuwen tnuoijen naam gekucht; na geld veikiegen.en door dit geld opeen klissen geplakt te zijn, waarop, naai de bepaling der grondwet, alleen de vei mogendste des lands mogen zitten, is hot zeker verdiietig, als men daar zit onder mannen, die namen hebben van een voet lang, met een naamtje, van sleehts een letter of vijf; - maar hij blijft innneis toch. echter saus renommee? De verwstollën waarvan Uubbens zijne oversclioone kleuren bereidde, zijn op nieuw ontdekt. Te 's Hertogenbosch is het houwen van eene me ivve kerk aanbesteed geworden, voor f 11,000. De keik van Babel zal wel zooveel kosten aan lange pijpen, tabak, sigaren, kotlij, thee, suiker, vuur, licht beschuit en Waakloon. Up de reede van Viissin- gun is voor Antwerpen bestemd aangekomenhet schip Leintine, met eene laüiug terugkeerende land verhuizers. Te Paiijs is een man overleden, ei. sedert 1843 geen voedsel heeft gebiuikt, en zijn leven alleen door vocht ondeihietdzulke magen vindt men niet overal. Een dorp hij Wadaehije, is met menschenvee, enz. door de aarde verzwol gen. Ue beiigten omtrent den slaat der aardappe- len zijn ook uit Groot-B. ittanje bijzonder gu stig, nergens heeft men nog spore., der ziekte ontdekt. De ridderschap van Gelderland heeft benoemd tot lid der provinciale Slate» E. van Lijnden, afgezet als controleur te Zul, Iten, omdat hij de belastin gen niet productief wilde maken. Te Delft woidt eene kerk gebouwd voor arme Chi is tenen, zoodat ei- dus onderscheid zal gemaakt worden tusschen rijke en arme Christenen, gelukkig dat er geen onderscheid in het sterven is. De stadsbelasting op de mutsaard is weer verhoogd. De prijs van het brood is ook verhoogd, zoodat de Bakkers weder zoovvat in balans worden goh ruiten. Een schoen maker heeft laarsjes gemaakt van vreemd leer. het welk. zoo hij zegt »Echt Ja,aansch is en 800 uren ver hier van daan komt." Er is spiaak om de kinderwagentjes te belasten. De heer Grooff is met eene halve scheepslading klagteu voor het Nederlandsche gouvernement uit Oost-Indië i den Helder binnen gekomen. - Men denkt dat er eer lang op Z. M. groote schepen >an oorlog predikan ten zullen worden ge; laatst. De inalrozen en scheepssoldaten verwachten eene km ting van lOOpGt. in het uitdeeleu van jenever, hetwelk hun door koflij zal worden vergoed.Een voormalig keuken- geërnploijeerde van Willem den 1, is in eenen an dere betrekking overgeplaatst en bevorderd tot com mies van de 4dc klasse, op een dorp in Zeeland. Met de Brouwershavensche kennis is men in het hótel Calsburg niet zoo veilig geweest, als men verwachten zou, in eene sociëteit- of koffijhuiszaal, waar men voor 25 cents entié, de eer mag genie ten eene flesch gewone wijn, tegen betaling van ƒ1,23, uit te drinken, dewijl iemand zijn hoed er op eene zonderlinge vvijz' is kwijt geraakt. De heeren en dames, die hunne doinestiqiien hebben geleend aan den hospes, om de gasten te bedienen, op het feest ter eere van het tentoongeslaane VEE, zijn schrikkelijk boos, dat die sukkelaars één gulden voor een fuolje hebben aangenomen, voor hel vol brengen van dit hatelijke werk; voor gevende, dat ze in hunnen dienst dit hebben verrigt, en dat 50 cents meer dan genoeg was geweest, wantje mot er niet lugt over dienkezóó veel geld aan fooitjes voor dit ventje. De iniizijkauteii klagen over het schrale en kaïige onthaal, voor het bijna te berste 'bla/en- hunner longen, op het feest van 9 junij. i. Wij leven in eene hoogst zonderlinge wereld en in eenen hoogst zonderlingen tijd. Vrolijk zijn echter on/e tijden niet, waarin wij verkeeren. Aan den staatkundigen hemel hangen donkere dreigende wolken. De Bevelhebbers van het Fort van Behoud doen net als of zij die wolken niet zagen, en als zij door een van ons, die niet gevoed worden uit de magazijnen van de sterkte, er attent op gemaakt worden, dan zeggen zij: »Het is maar mot, die aan de lucht geslagen is en die zich zal oplossen in eenen weldadigen regen. Het zou echter kunnen zijn dat er wat onweer in z.t; maar in ons land heeft dit niet veel te beduiden Men hoort hier zeldzaam van ongelukken. Aardbevingen heb .en wij hier niet. Als het eens gedonderd heeft dan is de lucht weer gezuiverd. Maak u dus niet on gerust, vriend!" Als de bezetting van liet Fort zich ongerust maakt over die donkere wolken, dan wordt er uit een a ider vaatje getapt: «Jongens" zeggen zij dan, «hoe kunt gij zoo dwaas zijn van u te beangstigen! weet gij dan niet, dat onze Kommanuant. die reeds zoo vele bewijzen heeft gegeven van knapheid, beter dan eenig ander menscli in de wereld de kunst verstaat om onweersbuijen af te wenden? Hij zal wel zorgen dat er behoorlijke afleiders worden ge bruikt. Afleiders zijn in ome dagen voor een prijsje te koop Wat was er in Maart 1844 geen vreesselijk onweer aan de lucht! Wij, Onderbevelhebbers, waren allen in onze schulp gekropen. Generaal Fi.obis alleen hield zich goed. Hij wist dat zijne afleiders naar den eisch waren geplaatst. De bliksem sloig op vele plaatsen in: verscheidene menschen zijn deerlijk getroffen, maar het Fort bleef immers on verlet? Geene zorgen dus voor den tijd! wat er ook in die wolken broeijen moge, zoo lang onze Kommandant leeft, heelt het Fort en zijne bezetting geen nood!" Als men nu die verschillende praatjes hoort, zou men dan niet denken, dat dat Fort van Behoud was opgerigt in een overwonnen land, zooals dat in den oorlog gebruikelijk is, om de inboorlin gen te beteugelen, die dan nog het voorregt mogen genieten, om de vreemde gasten de kost te geven? Men zou het waarlijk kunnen gelooven en toch is het zoo niet. Dat Fout van Behoud staat in het hartje van Holland: het is door Nederlandsc.il volk bezet, de bevelhebbers zijn ook Nederlanders en de Kommandant is in de kleine stad Yianf.n geboren thans onsterfelijk door zijnen roem. »Maar ik zou dan toch wel eens gaarne willen weten, hoe die hark aan de steel zit. Ik hoor ge durig praten van dat Fort van Behoud, en ik merk wel, dat daarin een apart soort van volkje hij elkander zit; maar het fijne van de mis heb ik nooit begrepen." «Hoor, Buurman! ik zal u dat alles eens doodeenvoudig voorstellen, en dan hen ik zeker, dat gij het even goed zult begrijpen als ik, en gij zult mij toegeven, dat ik gelijk had, toen ik zeide: wij leven in een hoogst zonderlingen tijd." Iri vroegere eeuwen dacht en zeide men algemeen: udat het Volk voor de Koningen was geschapen." Het s| rak dus van zelve, dat het volk zich hoogst gelukkig moest rekenen, dat zoo'n koning wel rege ren wilde: en het was zuivere genade, wanneer hij van het geld dat werd afgeperst aan de ongeluk kige ingezetenen, van tijd tot tijd een brok aan het canaille toewierp. De Priesters en de Adel, die niet mede droegen in de belastingen, die aan het volk werden opgelegd, vonden dien toestand oveiheerlijk, en zij hebben al gedaan wat zij konden, om aan de koningen en de volkeren te doen gelooven, dat onze Lieve Heer in persoon dat zoo verordend had. Zij hadden daar eene bijzondere uitdrukking voor en noemden het: ole droit devin." (hel Goddelijk regtj. Van dat God delijk regt maakten geestelijkheid en adel ook ge bruik, en de wol, die door de koningen was over gelaten, werd door de Prelaten en de Baronnen we der afgevild. In onze dagen zijn er in Europa niet veel van die regeerders par droit aiviu meer overig, en die ep nog zijn zullen het met den tijd ouk wel be- naauwd gaan krijgen; want geene meiischelijke magt is in staat om den geest van waarheid en ver lichting, die waarlijk uit G >u is, tegen te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1