J. P. KESPEN, TE BROUWERSHAVEN, aan den lande bewezenc diensten, hetzij om andere veel afdoende redenen, aanspraak meent te kunnen mpken, hij die niet tot de gunstelingen of zooge noemde neefjes behoort, kan dood gerust zijn niet in aanmerking te komen. Zouden er voor ons vacant ministerie van binnen- landsche zaken ook sollicitanten voorhanden zijn? Worden daarvoor ook kruijers in den arm genomen? Staat het nepotismus daar ook op den voorgrond? Ziet men, hij de voordragt van aspiranten, kandi daten of surnumerairs, daar ook meer op gunst dan op kunst? Wij vragen slechts; bij ondervinding, noch weten de, noch kennende ai de intrigues, die er belmoren in het werk gesteld te worden, om in het bezit eener geliefkoosde portefeuille te komen. Op een puntje gelooven wij echter den bal niet mis te slaan. Wie zich den Imogen eerrang van minister wil waardig makenmoetbij eene plaats hebbende vacature, hijzonder in de gunst der bestaande ko ninklijke regter- en linkerhanden staan; dient wel degelijk in den geest der bestaande staats-stuurlieden te denken, te gevoelen en te willen handelen en van het centralisatie-stelsel geheel en al doortrokken te zijn. Uit het tweede ad interim van het ministerie van binnenlandsche zaken spreekt het zonneklaar, dat er weinige sollicitanten of aspiranten aanwezig zijn. Aan wezenlijk verdienstelijke, bekwame mannen (dit zeiden wij vroeger) ontbreekt het niet. Maar wie gevoelt ook lust, om onder den plak van mijnheer van Hall te staan? (T. N.) OPMBHEI1T© IN BETREKKING TOT BE LANDVERHUIZING NAAR NOORD-AMERIKA. uittrekselmt het Tijdschriftde Reformatie ran Mei 184-6J Daar in e!e laatste maanden de nicht toeneemt, om zich te verplaatsen naar de Vereeriigde Staten van Noord-Ame- rika, zoo hebben wij niet onnoodig geoordeeld, in overeen stemming met cenige broeders, de navolgende opmerkingen te plaatsen. Het is, volgens alle ingewonnene berigten, volkomen waar, dat de landstreek in de Vereenigde Staten van Noord-Atne- rika welke thans ter bevolking open ligt, eene uitmuntende gelegenheid aanbiedt, om inet redelijke arbeidzaamheid op «ene ruime wijze te voorzien in het dagelijksche brood. Men zou zich echter grootelijks bedriegen, wanneer men meende dat men als luijaard levende, in overvloed zich zou kunnen baden, en groote rijkdommen opeenstapelen. Er moet in Noord-Amerika gewerkt worden overeenkomstig de Godde lijke roeping van het meuschelijk geslacht. In het belang dergenen, die zouden willen vertrekken zijn eenige Christenen werkzaam om alle noodige inlichtin gen bijeen te verzamelen, ten einde zoo mogelijk in eene der vruchtbare streken van Noord-Amerika eene Hollandsche Colonic te vestigen op eene ecuigzins uitgebreide schaal, terwijl in de laatste maand een klein getal personen derwaarts vertrokken is, om ten behoeve van degene die later zullen volgen, nasporingen te doen, en van hunne bevinding schriftelijk berig-t te geven. Bij een gedeeltelijk vertrek zoo als lot hiertoe heelt plaats gehad, worden de Nederlan ders verspreid in andere reeds gevestigde gemeenten. In liet belang van Christeti-INcderlanders wordt liet weuschelijk geacht, dat er dadelijk eene grooterc uitgestrektheid lands in eeDS wordt aangekocht, aldaar een middenpunt gevestigd, rondom hetwelk zich eene Colonic kan vurnien. Daar vol- gen£ de Noord-Amerikaatische Staatsregelingde verzorging van Godsdienst en onderwijs geheel aan de bijzondere per sonen is overgelaten, zoo wordt zoodanige Colonisatie vooral in het belang van Godsdienst en onderwijs, voor de aan komende Nederlanders insgelijks weuschelijk geacht. In afwachting van eene uitgebreider vereeniging, wordt bij deze aan allen, die er overdenken, 0111 zich naar Noord- Amerika te verplaatsen, de gelegenheid aangeboden, om de nuo dige inlichtingen te verkrijgen de vereisehl wordende hulp te ontvangen en alzoo te komen tot eene behoorlijke té- zamenwerking, ter daarstelliug van eene Hollandsche Vrije Colouie in eene der vruchtbare streken van Noord-Amerika. Men kan' zich met- franco brieven aanmelden aan de Re dactie \an dit Tijdschriit onder couvert van de Hecren Hoogkamer en Comp. te Amsterdam, aan den Predikant A. P. Scholte Utrecht, en aan den Predikant A. Brum- meokamp, te Arnhem. In de eerste plaqts wordt ^derhalve verwacht opgave van de personen, die bereid zijn om zich in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika te vestigen, met aanwijzing van het getal der hutsgenooleu, beneveus hunnen ouderdom, beroep, bedrijf of handwerk, alsmede tegenwoordige woonplaats. Ten tweede: Of (Ie huisgezinnen, die willen vei trekken, dit geheel op eigen rekening willen doen en levens in staat zijn, wat hunnen geldelijken toestand betreft, om zich in Amerika te vestigen, of dat zij geheel en gedeeltelijk under- steuning en hulp behoeven? Ten derde: Of de personen die voor eigen rekening zieh kunnen vestigen, dit willen doen geheel naar eigen keus of in dadelijke gemeenschap met eene zich vestigende Co lonic, en of zij in geval van meerder vermogen, willen bij dragen tot voorschot voor de overbrenging eu vestiging van minvermogende landbouwers en werKlieden. Ten vierde: Over hoe groot vermogen degenen, die ver trekken willen, zouden kunnen beschikken, hetzij onder ge heel vrije administratie, hetzij iu gemeenschap met de zich vormende vereeniging tot colonisatie. Ten vijfde: Van de meervermogenden en rijken in Ne derland, die door geldelijke bijdragen wenschen mede te wer ken tot verhuizing van verarmde landgenooten, verlangt men opgave van de hoegrootheid dier bijdragen, hetzij als gilt ter dadelijke voorzieniug in de behoeften der armen, hetzij als Voorschot aan de Colouie, om later uit de opbrengsten der Colonie restitutie te erlangen. Wanneer het blijkt dat een eenigzins aanzienlijk getal zich tot de colonisatie bereid verklaart, en er een genoeg- zaam vermogen kan bijeen gebragt worden, zal nader aan de belanghebbende aanschrijving gedaan worden, met uit- noodiging om eeue Algemeene Vergadering van deelhebbers bip te wonen, ter vorming van een geregeld bestuur, en ter benoeming eener Commissie van bevoegde en deskundige personen, om zoo spoedig mogelijk naar Noord-Amerika te vertrekken, ten einde de plaats te kiezen, waar de Colonie zal gevestigd worden de aankoop te doen, van de noodige uitgestrektheid lands, en de regeling te maken der middelen, ten einde liet geregeld vervoer der kolonisten te bevorderen. Er zal tevens worden voorbereid een ontwerp van coloniaal bestuur in verband met de staatsregeling en de wetgeving van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Eene der eerste vereisehten om in de vereeniging als da delijk deelgenoot te worden opgenomen, is openbaring van stellig Christendom en van bereidvaardigheid om le wandelen naar het Woord des Heeren als zijnde dit de voornaamste waarborg ter bestendiging van eene geiirdeude en gelukkige gemeenschap. De volstrekle godsdienstige vrijheid in Amerika maakt het aldaar mogelijk, om zonder de in Europa bijna oveial aanwezige belemmeringen, gebruik te maken van de j Christelijke vrijheid. In dien toesfaud is echter eene onvoor waardelijke en vrije onderwerping aan het Woord des Heeren eene dringende behoefte ten einde de aldaar zoo gemakke lijke verbrokkeliug te vermijden, waartoe eigeuwilligc gods dienstigheid zoo gereede aanleiding geeft. De ondergeteekendo houdt zich verzekerd, dat wanneer op de bovengenoemde grondslagen eene Colonie gevestigd wordt, alsdan het meest mogelijke vooruitzigt bestaat om een stil en gerust leven te leiden in alle godzaligheid en eerbaarheid; terwijl men bovendien behoorlijk zal kunnen zorgenvoorde maatschappelijke, zedelijke eu godsdienstige voimiug van het opkomend geslacht. Wij hopen tevens, dat de meer en meer ontwakende be geerte om uit Nederland te vertrekken, dienstbaar moge wor den tot opwekking van vcieu, die nu nog als in slaap en sluimering verkecren, dat de oogen van onze regeriug wijd mogen geopend worden voor de gevolgen, die uit eene vei- huizing op grootere schaal voor Nederland zullen vooi tvloei- jeu, en dat alzoo het gedeeltelijke vertrek dienstbaar moge worden ten gpedé van hen, die hier zullen achterblijven. Wij zulleu later gelegenheid genoeg hebben om op onderschei dene zaken terug te komen, en hopeu te spreken, terwijl het nog tijd is, te werken terwijl het nog dag is, eer de unci)t komt, waarin niemand werken kan. Utrecht, Mei 18^6. H. P, Sciiolte V. D. M. I1TGEZ01TDE1TE STUDZE1T. Mijnheer de Redacteur Geliefd liet onderstaande in Uwe Nieuwsbode te plaatsen IETS O VEE DE MEEZEAPPE1T. liij de lezing van het rapport van de Com missie van Landbouw en Veeteelt, gehouden te Zierikzee, op maandag den 8 Junij 1846 hoorde ik niets nieuws, daar de heer H. J. Gudde, com missionair in Meekrap te Rotterdam, reeds in het jaar 1842 heeft aangetoond bij zijne in het licht gegevene brochure, dat men door eene ver beterde zuivering der Mee-wortelen 20pct, meer gewigt aanhoudt, de kwaliteit door eene zuivere droo ging alleropmerkelijks verfraait en men op de brandstoffen, door zijne uitgevondene vuurovens, in gebruik te brengen, 22pct profiteert; wie zijne gedane mededeeling gelieft na te zien zal dit alzoo bevinden, en het verder met mij eens zijn, dat zijne wijze van drooging en bereiding der Meekrappen, niet minder voordeelen zal opleveren, dan wat de Commissie van Landbouw en Veeteelt ons 1111 daar van mededeelt; beschouwt men liet fijner stampen der Meesoorten als een vereischtedit kan immers in de gewone stampblokken ook gedaan worden. De lieer H. J. Gudde heeft in 1842, al het mogelijke beproefdom deze zijne uitgevondene be tere bewerking, waarvoor hij een octrooi van Z. M. den Koning beeft verkregen, iu werking te brengen, en zelfs heeft die heer dit zoo ver gepousseerd, dat hij van de deelhebbers voor iedere Meestoof, slechts f 35 gevraagd heeft, om de bètioodigde werktuigen en vuurovens te laten vervaardigen, en nog wel op voorwaarde dat de voorwerpen, het eigendom bleven van de gezamentlijke aandeel- hebbers, waarvan zij bij verloting voor een hunner het bezit konden bepalen. In 1843 hebben de fran- sche Meeplanters een misgewas gehad tengevolge hiervan zijn de prijzen van hunne en onze Mee krappen énorm gestegen, zoodat men aan geen ver beterd fabrieaat meer dacht, en alle de voor stellen van de heer H. J. Gudde leden schipbreuk, nu Frankrijk weder in zijne gewone Mee-cultuur hersteld en onze Meekrap andermaal nadeelig geworden is, ontwaakt wederom de vroeger bestaan hebbende vrees, dat de vreemde Meekrap de onze zal verdringen, eu is men dan ook van meening dat men uu niet langer mag wachten om een ver beterd fabrieaat daar te stellen; dit voornemen zij gegrond, maar om dit buiten 's lands te gaan zoe ken voor eene groote som gelds, terwijl men zulks voor een klein kapitaaltje van slechts f 2500 kan beproeven, indien men maar opregt gezind ware niet een onzer eigen industeriéelen te willen hande len (die zelfs alreeds in het bezit is van het oc trooi en geregtigd aan ieder werkende Mee stoof deze zijne uitvinding te kunnen overdra gen) om iets tot proef voor het algemeen welzijn te doen dienen, zal het derhalve verkieselijker zijn zulks op een eenvoudige en min kostbare voet te ondernemen, wil men de medehulp van de Meeteel- ders en aandeelhebbers van Meestoven genieten, dan met plannen op eene groote schaal voor te komen j waarvoor duizende guldens vereischt worden en die geene meerdere uitkomst kunnen opleveren. De proef van de werktuigen en vuurovens, uitgevon den door den heer H. J. Gudde, kan immers in iedere Meestoof genomen worden, zoodat men daar geen op te rigten modelstoof voor benoodigd heeft, daar de dorschmolen en zuiveringsmachines met een lantaarnwiel op den molen in het stamphuisen de vuurovens in den toren het eerst worden ge plaatst, cn dit alles voor eene Meestoof slechts ƒ2500 zal kosten. Waarom de Commissie van Landbouw en Veeteelt met den heer H. J. Gudde, niet alreeds gehandeld heeft, blijft mij zeer duister, daar het belang van ons allen zulks vordert een hekplanter. NB. De belangrijke mededeeling aan de Mee planters en eigenaars der Meestooven in hel Koning rijk der Nederlanden, door den heer H. J. GUDDE, in 1842 in het licht gegeven, is voor als nog te ver krijgen ii 15 cents bij den uitgever dezes. Niets bestaat er in de natuurof het heeft zijne oorzaak en dus zijn er ook natuurlijke reden, waar om de deugdgroote en schoonheid van het rundvee, niet op alle plaatsen gelijk is; want ware de veree- deling van het vee altijd te bevorderen, door het kruissen met vreemde soorten, zeer zeker zoude geheel Europa een uitmuntend rundersoort bezitten. Wel is waar is het bewezen, dat door het overbren gen van vreemde stierenhet eerst daarvan afkomend geslacht, beter dan het inlandsclie is, doch de vol gende geslachten keeren bij trappen tot hare moe deraard terug. Als lid der maatschappij van Landbouw en Veeteelt, heb ik dan ook te Zierikzee de tentoonstelling van paarden enz., niet alleen bijgewoond, maar Schouwen en Duiveland bezocht. Opmerkelijk is het dat liet rundvee in Schouwen in het algemeen grooter en zwaarder valt, dan in Dniveland. Doch hij weinig nadenken is de oorzaak daarvan spoedig te ontdekken; Schouwen bestaat alleen uit weilandweshalve al het daar gekweekt wordende vee, in den winter nooit anders wordt gevoerd, dan met hooi, terwijl in Dui veland, (zoo als mij gezegt is) het jong vee even als in Walcheren, en alom, waar weinige weilanden zijn, met stokkig stroo wordt opgevuld. Daarbij heeft Schouwen een ziltachtigen gronden zout, zoo als bekend is, heeft voor rundvee, een groeizaam vermogen, zoodat liet niet anders zijn kan, of Schou wen moet zwaar en groot rundvee opleveren, het welk mij dan ook zoodanig heeft voldaan, dat ik er geene zwarigheid in vind om openlijk te verklaren: Schouwen bezit een' veestapel die met de vermaardstc van ons Vaderland kan gelijk gesteld worden. Minder was ik voldaan over de Zierikzeesche no blesse, want nooit heb ik grooter schandalen gezien, dan bij het feest hetwelk na de tentoonstelling van rundvee enz., aldaar op 8, 9 en 10 Junij heeft plaats gehad. Gelukkig! Zierikzee, dacht ik, zijn dit nu de personen die aan hoogere magten verslag moeten doen, van het gedrag der burgerij, O, lieve tijd! de arme burger is fatsoenlijker dan so.nmigejon kers, en die worden nog wel met ambten overladen. j Maar wij leven ook in Nederland Middelburg, 13 Junij 1846. X. IK-Z iYlaaini.i l»ij all P' 'j* iHlJIIt'l! VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Dingsdag 16 Junij Naar Dordrecht, 's morgens om 10 ure. STADS-lTIEtTWS. geboren: i Junij. Eene dóchter van J, van der I lucg en C. Gra velijn. 2 dito. Eeue dochter van I), tie en J, Wijsman. 8 dito, Een zoon van C. Franken en .8. C. overleden 9 Junij. P. Adriaanseoud 39 jaren, wonende te Zou némaire, echtgenoot van M. Speijer. ADTSHTE1TTISÏT. NOORDZIJDE DER HAVEN, IN: SSHEEFS-ViatTTXADXEN E1TS., berigt bij deze voortdurend te zullen verkooped Manilla Cigaren, 3 en 4, Havana, Rencurels Lapaloma's, Eijne Tabak, Engelsche Zuren, Franscl Vruchten op Brandewijn, Moutardes, Gember, Kaj; pers cn Olijven, Enchovis, Sauce, Truffels, Speci rijen, Saucis de Bologne, Hammen, Gries Meel, Sa go's, Edamsche en Zwitsersche Kaas, Likeuren, Ei de Cologne, Eau d'Ambié, ToiletZeep, Borstels enl Eene spoedige en accurate aflevering is de zekci belofte. (35 "FINALE UITVERKOOP; LiiikIi h ies gr hetwelk vallen Liverpo poose en was gen vai liet del den iii^ gebrand niet in de mat eeuen t een spc zij dan Bij Voet u st omki gebeurd "'•genbl ten. B een' di merkt, tel.. vai liet ve vaïiitiiq sell i oin vv ikkeie vaie., i ■cliij t lokken heme Loinli (Ie 1Win di 800 Deze fa «len vv li 'eft ti heeft li weid in Fiank maand omstrek groote grootte 5 lood, in den zijn, rui bladeren E. M. WIENER, van Amsterdan, uitgepakt GALANTE1UEN, enz., bij de Korte, in de Kooi beurs te Zierikzee, berigt liet geëerde publiek, hij nog maar eenen zeer korten tijd alhier uil; pakt zal blijven, ten einde zijne goederen, wegel finale uitverkoop, tegen buitengewone lage prij op te ruimen. SSSsr* NB. Winkeliers van deze gelegenhjj bouwers gebruik willende maken worden verzocht if 's morgens 8 tot 19 uur. (3[ Brusse Op eene billijke voorwaarde uit de hp 'en gevo hen, gaa Parijs pest om. ook roti kantons beeft nii ware ge (Kik uit i'i groot vond. I misdragt gemeen ti ui onze Voor de ten noon 44 bet: meer bed 's Grai te koop: een HUIS, SCHUUR en ERF, staande! gelegen in de gemeente Nieuwerkerk in Duivela| geschikt tot het uitoefenen van alle affaires; ti vragen bij den uitgever dezes. jg5§=» Uit de hand te koop te Kerkwervci BROODBAKKERIJ met KRUIDENIERS-WIN! te bevragen aldaar, bij den eigenaar JACOBUS B(f Zuid-Ho Bij S. K1STER, te Nieuwerkerk inl veland, zijn te bekomen, HOOIRIJVEN, tegenl Frederik minst mogelijke prijzen. f misdaad, il geeseliiig Terstond 2 4 3 MAAIJERS benoodigd add Oirseh den uitgever dezes. tengevvon aangetroll TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOM en gezoilf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2