ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ivr I\T ieuwstij dingen EN GEL AN 1). DllITSCHL AND. NEDERLAND. 47, TweetU Juargang I81G. DONDERDAG 4 JUNU. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v ordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de Looze en is verkrijgbaar I bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijkj binnen de Stad, ƒ0,50 en ƒ0,60 l'ranco door het geheele Rijk. I Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaturdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Dingsdag 9 Woensdag 10 Ppgang der zon ure min Volle M$an. Ondergang ure min De prijs der Adverlentien is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden lot Maand, en YVoensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. e )z. lat of CU New-York 10 Mei. Men verhaalt, dat een door Faber uitgevonden mechanieke man Engeiscli spreekt met een eenigzins Duitsch accent. De namen van alle landen en staten, zelfs die van Mississippi, Alabama en Terginia spreekt de machine zoo goed uit, dat men dezelve in elk gedeelte van de zaal duidelijk en geheel kan verstaan. Evenzoo gaat het met de namen der voornaamste Europesche steden. Het woord Philadelphia werd bijna zoo duidelijk uit gesproken, als door een menschelijk wezen. Ver volgens zong de automaat (en lied en werd daar bij 'door den heer SnulT op het orgel geaccompag neerd. Eenige gedeelten der melodie werden op eene bewonderenswaardige wijze voorgedragen, ter- wijl de nabootsing der menschelijke stern, alle toe hoorders in verbazing hield opgetogen. De auto maat zong daarna een algemeen bekend lied en werd daarbij door een liefhebber op de piano ge accompagneerd. De machinale man bootste niet slechts de volle toon der menschelijke stem na, maar ook de zachtere, zelf tot fluisteren toe. Ofschoon de daarstelling van zulk een persoon aanvankelijk iets hooger te staan komt en met meer moeijelijkheden gepaard gaat dan die van een gewoon zanger, zoo wordt zulks echter door vol strekte onthouding van spijs, drank en zakgeld ruim opgewogen. Voor eenigen tijd hebben de nieuwsbladen der Vereenigde Staten mededeeling gedaan van het voor gevallene met eene jonge amerikaansche dame, miss Lillie, die op een pleizierpartijtje inet eenige jonge lieden scherste en daarbij voor de grap een huwe lijk sloot, ja zelfs de onbesuisdheid zoover dreef, van door den vrederegter het formulier te doen uit spreken, waardoor zij aan haren gevcaanden verloof den werd verbonden. De Courier des Etats-Unis geeft den uitslag van deze kwalijk gekozen scherts; Miss Lillie heeft aan de wetgevende'magt een verzoekschrift ingediend, om dit huwelijk ontbonden te zien; maar dit verzoek is van de hand gewezen, met bijgevoegde verklaring, dat, dewijl zij in Imast getrouwd was, zij nu op haar gemak berouw kon gevoelen. Het is bekend dat de cholera weder in verschei dene provinciën van Perzië is verschenen en in de voornaamste steden groote verwoestingen aanrigt. De epidemie heeft zich uitgebreid van Boekhara tot aan Herat en Meshio, vervolgens heeft zij eene zui delijke rigting genomen langs de Kaspische zee, tot aan Teheran en Ispahan. De laatste berigten uit Odessa melden, dat zij de russische grenzen heeft overschreden en te Tiflis is verschenen, zich noord waarts uitbreidende tusschen de Kaspische en Zwar te Zee. Ver van dat oord heeft zich de cholera insgelijks geopenbaard in de mijnen van het Ural- gebergte; zij is de Wolga overgetogen en heeft zich te Kassan, op twee duizend mijlen afstands van Pe tersburg, vertoond. Indien deze bijzonderheden juist zijn, dan heeft de ziekte eenen zeer bogtigen weg genomen. Zij is van het westen naar het noorden genaderd en heeft niet gelijk van 18281831 den loop der groote stroomen gevolgd. De cholera, die in 1831 en 1832 in Frank rijk zulke groote verwoestingen aanrigtte, had in Persie zeven jaren gewoedvan af 1823 tot 1830. Zij vertoonde zich het eerst to Orenburg in 1823 en bleef in de omstreken van die stad vijf jaren. In Petersburg verscheen zij in Julij 1831 en in Frankrijk in de maand October van dat zelfde jaar. Te Tiflis, waar deze ziekte nieuwe verwoestingen aanrigt, rukte zij drie-vierde gedeelte der aangetaste personen in het graf. Frankfort, 26 Mei. Onze dagbladen behelzen het volgende, als een voorbeeld van persoonlijk onder zoek en billijkheid bij hooggeplaatste personen; De' Erfprins von Stolberg Wernigerode beheerde het vak der bosschen en mijnen op zijns vaders goederen; een finantie-beambte deed hem den voor slag, om op de looncn der lieden, die in de bos schen karren-diensten verrigteneenige besparingen te maken, daar zij als te hoog konden beschouwd Worden. De Erfprins begaf zich met dien beambte p de plaats, om de zaak te onderzoeken. Zij ontmoetten twee karrenlieden, de prins beval hen •itil te staan, en plaatste zich nu zelf voor eene Lr, terwijl hij den beambte gelastte dit voor de idere te doen. De prins van een vrij sterk gestel, bragt de lading een eind wegs verder, doch de be ambte kon er niet mede voort. Toen vroeg de prins den arbeiders, waarom de karren zoo boven matig door beu werden' bevracht? Zij verklaarden dat zij anders hun levensonderhoud niet konden verdienen. Dien ten gevolge verminderde de Vorst hun loon niet, ja verhoogde het zelfs eenigermate, en vermaande hen tevens om in 't vervólg wat minder op te laden. De Regtbank eener stad in Gelderlandis den 20 Mei in eene vrij curieuse zaak betrekken; ziellier liet exploit van dagvaardiging: Aangezien ten vorige jare door den gedaagde (J. P, B. van Kruijne) eene wond is toegebragt op het aangezigt van de eischeresse (mejufv. Theodora Eddrink ten gevolge van welke wond: 1." do eischeresse gedurende eenen geruimen tijd buiten staat is geweest het noodzakelijke werk voor haar levens onderhoud te verrigten, hetwelk haar een verlies van 50 dagen heeft veroorzaakt, elke dag berekend op 50 cent; 2." de eischeres zicli verpligt heeft ge zien, de kosten harer genezing te betalen, geschat op f 30; 3.° het gelaat van eischeresse zoodanig is geschonden geworden, dat zij geheel misvormd is, en voor geheel haar verder leven eene afschuwelijke tronie, in plaats van een bevallig gelaat (lief bak- kesje) moet dragen. Aangezien de daad van den gedaagde is weder- regtelijk en dat hij bij gevolgverpligt is de eischeresse schadeloos te stellen voor al de haar veroorzaakte kosten en schaden, en onder welke niet slechts de bij paragr. 1 en 2 genoemde sommen begrepen moeten worden, maar ook liet nadeeldat ten gevolge van bovengemelde kwetsuur bet aange zigt van eischeresse heeft geleden. Aangezien een bevallig gelaat een der voordeden en voorregten is, waarmede de natuur de vrouw heeft beschonken, ten einde daardoor eene gelukkige betrekking in de maatschappij te verkrijgen, en dat daarentegen een afschuwelijk gelaat wezentlijk als een ramp voor het schoont geslacht moet beschouwd worden. Aangezien de gedaagde, door het schenden van het aangezigt, aan de eischeresse de gelegenheid benomen heeft oin door dit middel hare fortuin in de wereld te maken, en dat hij haar dus heeft be roofd van een voordeel, 't welk zij bezat, en dat om het niet boven de waarde te taxeren, door haar slechts op duizend gulden werd geschat. Verzoeken, dat het der Regtbank moge behagen, den gedaagde te vcroordeelen om aan de eischeresse te betalen: 1de som van f 25 als schadeloosstelling voor tijdverlies, dat zij heeft geleden in de uitoefening lau haar beroep, gedurende de geneeskundige behan deling. 2." de som van f 30, voor de kosten van hare gene zing. 3.» de som van f 1000, ter vergoeding wegens het verminken van haar aangezigt; een en ander des noods invorderbaar bij lijfsdwang. En eindelijk de kosten van 't geding. Wij vermelden nog, dat de eischeresse de 4 kruis jes reeds achter den rug had. Geen wonder dus dat zij het verlies van hare schoonheid slechts op f 1000 taxeerde!! (Kal.) De Hooge Raad heeft beslist, dat de Fransche wetsbepaling, volgens welke de Staat verpligt is om de opvoeding van (een zoonder zeven levende kin deren uit een huwelijk te bekostigen, in Nederland nog verbindend is. De Staat werd alzoo veroor deeld om aan den eischer in dezen, den Heer C. J. Hoogland, eene jaarlijksche toelage van f 250 uit te keeren tot het ia10 jaar zijns zoons, of wel op eigen kosten voor de opvoeding van het kind tot zijn 18de jaar te zorgen. A. Gouverno Oudersdie met moer hinderen dan goederen gezegend zijt. Doch verheugt u niet te zeer. Die wetsbepaling ter xcrligting der natie strekkende, zal wel spoedig krachteloos gemaakt worden, want zij strijdt ten eenenmale tegen het productief bezwarend stelsel der Ministers.Profi teert intusschen van uw voorregt, zoolang gij 't nog bezit, want met October aanstaande, als de Kamers vergaderd zijn, wordt het waarschijnlijk u ontnomen. Goes, den 30 Mei. Ter nadere opheldering van ons berigt omtrent de aardappelen, zie N.° 245, dient, dat alleen die aardappelen weg zijn, welke voor de poting in kalk met zoutwater gelegd waren. Ge lukkig, dat die proef slechts met eene betrekkelijk ge ringe hoeveelheid der uitgepote aardappelen alhier genomen is. De overige staan, gelijk de andere ge wassen goed te velde. GEMENGDE BERIGTEN. Bij 's konings aankomst te Amsterdamheeft Z. M. die stad links laten liggenen is langs de buiten singels gereden, koers zettende naar den Rijn, om met het daar wachtende stoomschip de Leeuw, naar Dusseldorp te stevenenom van daar de reis naar Weimar per as voort to zetten. Het minzame groeten heeft de Amsterdammers slom gemaakt voor luide eerbetooningen. Te Arnhem gelden de mei kevers 2 cent de kop. De kon. familie en andere clubistèn zullen, bij gelegenheid van den wedstrijd der Yacht-club te Rotterdam, plaats nemen op eene Tribune van f 2000, die voor stads rekening is daargesteld. Zierikzee is het toch alleen niet waar onnuttig liet geld wordt vermorst. De Zutphenaars roemen het stedelijk bestuur, en de Zierikzeenaars hebben dit al twee jaar naar waarheid en reden gedaan.De berigten zijn gunstig over den toestand van koningin Victoria en haar kweekje. Oude ge rande Dukaten zijn waardig f 5,65 a f 5,75 dito zilvere Zeeuwsche Rijksdaalders f 2,35 a f 2,45 aan oud zilver. Die zich dus nu liever wil getroosten, met een verlies van 25 cent per stuk, is niet ver pligt ze voor van Halletjes te verruilen. In Belgie heeft een wedloop van ezels plaats gehad, en een wedloop van varkens staat op handen. In den Haag zal er in October door ezels en varkens gegoocheld wordende grootste en vetste zijn natuurlijk liet be hendigste. De koningin woont thans aan den Scheveningschen weg, hetzelfde buitengoed waarvan Hall's wederhelft niet gezond heeft kunnen wor den. De keizerin van Rusland heeft haar geliefd kind Olga weggegeven. Prins Lodewijk, zoon van den nog in leven zijnde koning van Holland is uit zijne gevangenis ontsnapt, waar hij 5 jaar, 9 maanden en 20 dagen in doorgebragt heeft. Te Schiedam zijn 232,902 portion soep uitgedeeld, iu Nederland zal er nog zooveel soep gekookt moeten worden, dat de vreemdelingen het, in plaats van Nederland, nog wel het SÖEPLAND zullen noemen. 6 -f 1 BOOM klaagt dat de paling een Zaturdag nachtzoo slecht geloopen heeft, want den ganschcn nacht heeft er geen beestje bij hem op het net willen komen, uitgezonderd een paar ratten, dien hij voor waterduivels aanzag. Hij schijnt dus zoo goed te kunnen visschen als te kunnen jagen. De hoofd-redacteur van het dagblad la Presse, is dooi den Sultan met de ridderorde van Yichan Iftiliar beschonken. Te Brussel zijn de nieuwe aardappelen al zoo overvloedig, dat de prijzen weinig hooger zijn dan in vorige jaren. Meekrap iets williger. (Y. R. C. van 1 Junij.) Te Lissabon vreest men voor onlusten.—St. Petrus kruist in de Middellaml- sche zee. De Paus kanhoezeer 81 jaren oud nog zien zonder bril, In Nederland zijn maar wei nig voorname menschen die zien kunnen zonder bril, noch loopen zonder stok en in den Haag zien de oude kleutertjes over den bril heen. Twee onbe kende vaderlanders hebben 3 coupons en één bank biljet, zamen 31,43 waarde, aan de miris pre sent gedaan. Het gevaar voor liet verhoogen dei- belasting is dus geweken, want met zulke bonken geld kan van Hall wat gaten vol stoppen. De landbouwkundige commissie van Overijssel heeft verklaard, dat het verschijnsel, aan de rogge waarge nomen, voor alsnog geene bezorgdheid voor misgewas kan opleveren.Het vaartuig dat bij prins Hendrik is gemaaktis bij nacht van den Haag naar Rotter dam vervoerd om aldaar opgetakeld te worden. Waarom dit op den helderen dag niet gedaan? Of zoude het zoo Haags gemaakt zijn, dat liet den dag niet verdragen kan!? Te Londen is een brief aan het postkantoor gekomen, met liet adres: Ann mijn Vader te Londen. Daar liet zich meer en meer bevestigt, dat er zoo bemiddelde als onbemiddelde landlieden, de ei landen Schouwen en Duiveland verlaten, om in Noord-Amerika zich neder te zetten, zoo vermeent de Redactie van den Nieuwsbode, zoowel de zich daar toe reisvaardig makendeals de nog twijfelende geen ondienst te zullen doen, met het onderstaan de berigt mede te doelen TE KOOP AAN LANDVERHUIZERS. 200,000 Akkers Land gelegen in de Provinciën Mak Kean en Potler, in den staat van Pennsylva nia, aan of nabij de grenslijn tusschen de Staten van New-York en Pensylvania. Smethport en Cou- I deresport, Hoofsteden der Provinciën Mac-Kean en Potter, bevinden zicli op dezelven, beneyens verschei dene NcèrzetlingenKoord- en Zaagmolens, Loer-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1