ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE. Tweede Editie. IV. 24G. fmgen. DUITSCHLAND. NEDERLAND. Tweede Jaargang-. 1 84 0. MAANDAG 1 JUNIJ. De ZIËRIKZEKSCK.K NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. de: Luoze en bij alle Ccekl.andelaren en Postdirecteuren i •iis is voor drie inaauden voor elke EDLTÏK dit l>rlJ m binnen deStad, 0,a0 en ƒ0,GO afzonder'i'k, anco door liet geheele Rijk. f •geven op De prijs der Adverlentiën is Tien Cenis de regel, belialve 35 Cents zegelregt voor elke plea. ic/elve kunnen in gezonden worden lot Maand, en Woeoscl. tnuJdag 42 ure; na wellc tijdstip zij voor bet eerst u'.komend IS0, niet meer wor den aan gen o men. Erie ven Er on co. (324) ondag 30 inen naar g is 25 (32: (328) ENG ELAN' Londen23 Mei. Onlangs is hier eene vrouw van eenen tuinmansknecht bevallen van vier gezonde jongens, die bij den doop de namen hebben ont vangen van Mattheus, Marcus, Lucas en Johannes. De hongersnood en de cholera gaan steeds voort met de westelijke provinciën van Engelsch Indien te verwoesten. De cholera heeft reeds 5Ü00 slagt- offers gemaakt in het enkel arrondissement van Sholipeur. Zoo als men weet is de poging tot zelfmoord in Engeland bij de wet strafbaar. Onlangs is een jong meisje van eene goede familie, dat in eene vlaag van wanhoop uit liefde zich van de Blackfriars-brug in de Theems had geworpen na vergeefs gepoogd tt hebben zich den hals ai' te snijdendoor het centrale criminele hof veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Dank zij de verachtende omstandigheden, heeft de regter gemeend geene zwaardere straf te moeten uitspreken. FRAMED K. Te Elbeuf hebben onlusten plaats gehad ter ge legenheid dat een fabrijkant dier stadde heer F. Aroux eene nieuwe machine had aangewend om de wol te kammen, en al de vrouwen die zich met dat werk bezig houden had weggezonden. Een dertigtal gendarmen en nationale gardes zijn min of meer ernstig gewond geworden, e.m groot ge deelte van liet inwendige der labrijk is door de muiters vernield. Eerst toen de gewapende magt uit Kouaan ter hulp aansnelde gingen zij uiteen. Des avonds was alles weder rustig een dertigtal belhamels zijn gevat. In een brief, geschreven door eenen zendeling in het hemelsche lijk, vinden wij de volgende merk waardige wijze van regtsoefeniug vermeid: Op eene reis, zoo schrijft de zendeling, welke wij naar Tchang-Tchéan, de stad, d.e een zeer uitgebreiden handel met de Philippijnsche eilanden drijft, deden, zagen wij op de maikt eene groote menigte menschen en hoorden luide augstkreeten. Op onze vraag, wat daar voorviel, verhaalde tnen ons, dat een koopman voor eene aanzienlijke som bankroet vvas, hetgeen in China zeld/aam is, en nog zeldzamer, dat iemand gelijk deze handelaar, een frauduleus bankroet slaat. De man was door het criminele geregtshof, onder voorzitterschap van een groot mandarijn, veroordeeld om de handen te verliezen; deze werden hem afgekapt; al zijne schuldeischers woonden de strafoefening bij. In den Memorial des Pyrenees van 21 Mei ieest men het volgende: Indien daadzaken zulks niet bewezendan zoude men bezwaarlijk kunnen vermoeden, dat sommige landlieden in deze eeuw van verlichting nog zoo hardnekkig aan tooverij blijven gelooven. Het vol gende voorval moge dit bewijzeneen bewoner van Bedous was sedert langen tijd ziek; in stede van zich tot een geneesheer te wendennam hij zijn toevlugt tot een duivelbezweerder. Twee vrouwen hebben u betooverdzeide hij. Om de uitwerking voor te komen, moet gij haar verrassen als zij u in het geheim bezoeken in de gedaante van een of ander dier, span haar dan een strik. Men volgde den raad van den toovenaar, men hield gedurende twee nachten vruchteloos de wacht. Den derden nacht kwamen tot haar ongeluk twee katten langs de goot in dat huis. De eene werd gevangen in den haar gespannon strik. Er was geen twijfel of dit was de Tooverheks. Thans be zworen de goede lieden de ongelukkige gevangene, om hare misdaad te bekennenhaar edelmoedig vergiffenis aanbiedende. Het arme dier, dat natuur lijk van dat alles niets begreep, miaauwde gewel dig. Nu stak men haar een brandend stuk hout in den mond en joeg haar de deur uit, niet twij felende of de heks zoude spoedig sterven. Het toeval wilde, dat dien nacht eene oude vrouw in het dorp aan eene beroerte stierf. Bii was een licht straal de oude vrouw was de heks geweesten of schoon de kat met behoud van diie pooten en een verschroeiden mond in het leven bleef, twijfelde niemand er aan of de toovenaar had gelijk gehad. De Breslauer Zeitung ileelt de bijzonderheden mede van eenen dubbelen zelfmoord, in een en hetzelfde uur door twee broeders gepleegd. De bijzonderheden van dit verschrik kelijk voorval komen hierop neder: Een ambtenaar te Schweiduitzvader van twee zonen, van welke de oudste 25 jarenoud en bediende op een koup- mans kantoor, de jongste 19 jaren oud en leerling in eene apotheek was, had sedert laug reden om zich over den ligt- zitiiiigen levenswandel van beiden te beklagen. Daar zij beiden hunne priueipalen ontloopen waren en zich aan een openbaar losbandig leven overgegeven hadden, waren zij leeds vroeger door den bekommerden vader opgezocht, ten einde hen te huis onder zijn oumiddeÜjk opzigt tot een meer zede lijk en geregeld leven terug te brengen Zij hadden echter van de gelegenheid, wellen hun de spoorweg aanbood, gebruik gemaakt, om hem te ontwijken en hunne vroegere levenswijs voort te zetten. Ouder deze omstandigheden -was het eenige middel de hulp derpolicie in te roepen te gelijkertijd echter ontving een vriend van deu bekommerden vader het verzoek, 0111 persoonlijk tot de ontdekking en inhechtenisneming der beide broedeis te willen medewerken, waaraan hij dan ook voldeed, met dat gevolgdat de policie zich van hen meester maakte en, in bijzijn van deu vriend hunnes vaders, op het bureau iu verzekerde bewaring bragt. Naauwelijks op boveugeuoemde plaats aangekomen, haalde de jongste der broeders een klem fleschje uit de zak en dronk het uit. Bijna gelijktijdig, en voor nog de daarbij staande beambte het beletten kon, stak hij een papier, waarin zich een wit poeder bevond, iu den mond, beet hetzelve in stuk en trachtte dit poeder in te slikken, iu welk vooruemen hij echter door gezegden ambtenaar verhinderd werd, die hem het papier met het wille poeder ontrukte. Bijna op hetzelfde oogenblik openbaarden zich de verschijnselen van vergiftiging bij den ongelukkige:!, kenbaar aan hevige krampen, vooral iu tie keel. Men diende hem ommd.delijk de noodige hulpmid delen toe terwijl bij het onderzoek bevonden weid, dat zich ill het lleschje blaauwzuur bevonden had, en hel witte poe der bleek aisenicutn te vijn. Eerstgenoemd vergift moet ech ter zeei zwak geweest zijn, daar deszclls gebruik anders een oogenblikkelijkeu dood ten gevolge zuu gehad hebben. Na verloop van ecnigen lijd was de jonge man zoover tot zicnzclveu gebragt, dat rncu hem naar liet hospitaal kou vei- voeren. Zijn oudere bioeder had hem lieltierijke voorstellen gedaan over den door hem gedaneii stap en zich overigens zeer getiollëu doch bedaaid aangesteld, zoadat er niet de geringste aanleiding bestoud, om van hem een dergehjken aanslag tegen ziju eigen leven te verwachten. Ilij weid nu op aandringen zijns vaders, gevangen genomen en iraar het tuchthuis gebiagt. Toen hij hier gekomen was moest hij, volgens de orde van hel huis aan een onderzoek onderworpen wouleii. Terwijl dit door den dienstdoemleu cipier gedaan werd, wendde de gevan gene zich plotseling om ontsnapte den cipier eu sprong op de binnenplaats ucr gevangenis. De cipier volgde hem op deu voet en hield deu jongen man bij tie schouders, zootial deze laatste regt voor deu cipier stondop dit oogenblik viel een schot. De gevangene had een geladen pistool bij zich gehad en de weinige «ogenblikken dat hij vair den cipier ontslagen was, besteed, om den haan te spannen en tie tromp tegeu z ij li eigen ligchaaiu te zetten. Dit wapen is waarschijulijk in een zijner mouwen verborgt n geweest. Het schot trof de linkerzijde der buist, tusschcn de vijfde eu zesde lib; de kogel had regel regt het hart getroffen waarvan een «ogenblikkelijke dood bet gevolg was. Indien de kogel hel ligchaaru van deu zelfmoordenaar ware doorge drongen, da 11 zou waarschijnlijk de cipier mede omgekomen ziju. Men hoopt tien jongeu broeder iu het leven te be houden. Nijmegen, 27 Mei. Jongstleden Zaturdag, 23 Mei, weid alhier gevankelijk binnen gebiagt zekere Wil- lemina Theunissenwerkster, oud 35 jaren, op welke een zwaar vermoeden van kindermoord rust. Volgens een loopend gerucht zoude deze persoon zich reeds vroeger aan dei gelijke misdaden schuldig heb ben gemaakt; dat gerucht vermeldde ook, dat zij hare zwangerschap lang verholgen had gehouden en eindelijk achter eene doornheg bevallen was, terwijl het kind op pruissisch grondgebied in een bosch moet begraven zijn. Het lijkje is evenwel tot nog toe niet gevonden. Utrecht, i27 Mei. Bij arrest van het provinciaal geregtshof is Jan Lobel veroordeeld tot geeseling, brandmerk, met den strop om den hals, en 15 jaren tuchthuis-straf, wegens gequalificeerden diefstal, na bevorens reeds twee malen gebrandmerkt, en diie malen gegees.eld te zijn. (Utr. Avondp.) Amsterdam26 Mei. Heden is er eene pakkist, inhoudende 10,060 doosjes zoogenaamde lucifers, on der liet iu den kelder werken, op den O. Z. Voor burgwal, bij de Lombardsbrugin brand geraakt. Zulks gelukkig in tijds ontdekt zijnde, heeft men het grootste gedeelte van den inhoud der kist in het water geworpen eu daardoor het vuur gebluscht. 's Gravenhage, 15 Mei. Uit eene missive van den minister van finautiën, aan de heeren gouverneurs der provinciën, blijkt, dat het voornemen bestaat, om het inwisselen van de zeeuwsche rijksdaalders, waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijn, zoo spoedig mogelijk te doen volgen, en alzoo het tijdelijk in omloop blijven daarvan kortstondig te maken. Tilburg, 27 Mei. Naar men verneemt, zijn er, ten gevolge van de door den Edel Achtb Heer kan ton-regter gedane ijverige navorschingen, wegens de oorzaak van den alhier op gisteren plaats gehad hebbenden brand, zoodanige zware verdenkingen van moedwillige brandstichting ontstaan, dat P. V. de S.... en deszelfs echtgenoot, in wier bewoond wor dende huizinge of schuur de brand is uitgebarsten, nog gisteren avond door de policie zijn in verze kerde bewaring genomen, terwijl de vrouw reeds in den vroegen morgen van heden gevankelijk naar 's Bosch is overgebragl. Men verneemt dat de roe rende goederen van den beschuldigdeslecht vier weken geledentegen brandschade zijn verzekerd en dat eenige oogenblik ken voor het ontstaan van den brandeen kist door hen uit het huis is ver voerd waarin de beste en mees! waardig zijnde kleedingsttikkenenz., geborgen waren. GEMENGDE BER1GTEN. De Rijksdaalders welke liet eene uur, door den Agent van den ltijks Kassier, beschouwd worden, onder het soort te behooren die niet ingewisseld moe ten wordenworden het andere uur afgewezen op andere Rijks kantoren. Als het dus blijken moet, dat de laatste juist begrijpen welke Rijksdaalders er in omloop moeten blijven, voorzeker zullen er dan een aantal de eer niet mogen genieten om bij hun ne broeders begraven te wordenen w ie zal de schade dan moeten dragen? Zonderling voorwaar, dat de Nederlanders door zulke verschillende bril len zien 1 Bij het Fransche leger kunnen de helft der manschappen lezen noch schrijven. Het bloed der Nenrenbiirgers is beginnen te gisten door de liooge bier-belasting. Te Botterdam vermeer deren de policie-agenten alsmede de diefstallen. Te Zierikzeewaar weinig gestolen wordt door de smalle gemeente, wemelt het van nachtwakers en policie-beambtennu de Schatkist is zeker wel zoo eivol dat er met al het geld geen raad geweten wordt, want de Stadsbelasting is raak. Voor een gedeelte van Stads rekening wordt er een prachtigen tempel gebouwd, om den 8 Junij te dienen om de feestelin gen van den landbouw en veeteelt plegtig te ont halen en om er vorstelijk in te spijzigen. Den grootsten hoop, welke dit gebouw zullen helpen betalenzullen de eer niet mogen genieten er een voet in te zetten. Te Liverpool zijn voor f 230,592 aan Wisselbrieven gestolen, De long ziekte verspreidt zich meer en meer onder het rund vee in Overijssel, Te Tiel is een koolzaadplant te zien, die meer dan 4000 gezonde polen bevat. Eenige Duitsche Staten zullen een partij onder danen verruilen. Te Bremen is weinig kooplust voor tarwe, en de boeren in de eilanden Schou wen en Duivelanddroomen van nog veel hoóger prijzen, en velen willen volstrekt niet verkoopen. Op alle veemarkten in Nederland, wordt het rundvee tegen buitengewoon hooge prijzen verkocht. De paus heeft een gezwel aan de voeten. In den Haag is een zakkenrolder gesnapt. Het zak ken leëg kraauwen schijnt in de residentie nooit een einde te nemen. Van Hall is van woon plaats veranderd, maar niet van beroep. Op de Zierikzeesche nieuwe kerk wordt het dak geplakt. Dil goedkoope pronkstuk begint nu het aanzien te kiijgen, van zeer klein te zullen zijn. Nu als zij voltooid is, zal er welligt ruimte genoeg in wezen, want wie weet hoevelen er dan hunne matten op gerold zullen hebben en naar Amerika getogen zijn. Te Brussel is een volksvertegenwoordiger iu slaap gevallenbij het stemmen over een wetsontwerp. Neenonze Edel Mogende Heeren zijn toch waar lijk zulke slaapkoppen niet, uitgenomen echter sommige menschen van jarenwant deu ouderdom komt met veel gebreken. De Spaansche finautiën worden slecht geadministreerd, en de Nederlandsche kunstmatig. Aan het hoofd vande Spaansche geld middelen staat thans een maneven bekwaam als toegewijd aan het welzijn van zijn land. Idem in Nederland. Te Botterdam zullen naar prijzen worden gevaren welke een aantal honderd guldens zullen bedragen. De Koning zal er een groot ge deelte aan betalen. De Koningin Victoria is den 25 Mei van eene dochter bevallen; door duifjes is de tijding in Nederland gebiagt. Steeds blijft de regering voor de stem der natie doofjaarlijks echter wordt de wensch naar grond wetsherziening dringender en nemen hare voorstan ders toe. Of zoude de regering misschien willen wachten tot dat van haar geëischt werd wat zij nu zoo hardnekkig weigert? Is het geene ongehoorde en verderfelijke leer te willen beweren dat een volk in zijne grondwet geene verandering zoude kunnen brengen? Is zij dan alleen voor de regering ge schreven eu is het volk er buiten?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1