ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE. Tweede Editie. Nieuwstijdingen. T U R K E H E. ENGELAND. FRANKE» K. ede laatst Planken, hetgeen ten ver- RUTTE- GKOND aan den ddags ten en een elegen te (308) ten ver- Huwelijk )N. met Zierik- i namid- trkerk in IV. 244. Tweede Jaargang. 1846. MAANDAG 25 MEI. I)i-ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vorilt uilspgcven op Maand.» en Donderdag bij P. de Loom en is verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en Posldirecteuren in dit rijk. i e prijs is' voor driemaanden poor elke EDITIE afzonderlijkl binnen deSUul,jT©,öO en ƒ0,60 franco door liet gelicele Kijk. I De prijs tier Ad verten tien is Tien Cents de regel, behalve I 3o Cents zegelrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in- «rA7.mirlpn wnrrfon int. Maand, en NVóensd. middag 12 ure: na welk gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend IN0, niet meer wor den aangenomen. Brieeen Franco (D, gelc- ïers 118 (309) en zijn 3RWER- houdene ter be- Zeeland dat er «>rdt ge ilen aan neer kun- om naar e toege- ifte vnor hoodene tuur der sectiën K. SCIIA P- ander de N- Lli- loor hvt k besluit 'MAN te n Hec- LOTEN der eer- 6. (311) mid: het heeft de die uit te betui- hem zoo het hem aan de e N1EU- VAN DB 11 fde voor. i prompte waardig (312) in zijne t hij het i uit te n.« 110; worden, (313) ft, Pcz. ezedit ;d in de lelijk de Landge- (314) ER in iER te (315) digd, bij (310) Schouwen oede be- (317) LOOZlf Koustantinopcl, 30 April. De sultan zal deze stad bin nen weinige dagen verlaten, om zich naar Rumelië tc be geven. De hatti-scheriff, welke de sultan aan den divan heeft gezonden, om zijne plannen en het doel zijner reis te kennen, maakt het onderwerp uit van alle gesprekken in ,1e diplomatieke kringen en ouder de inwoners, Men hoopt, dat de voorgenomen reis goede vruchten moge dragen, het welk men te meer gelooft, omdat de sultan zeer bemind is en eene levendige zucht aan den dag legt, om den toe stand zijner staten te verbeteren. De gevoelens van den vorst zijn vrij en oDgedwongen kenbaar gemaakt in het officiële document, dat wij hieronder laten volgen Het is algemeen bekend, dat ik mij altijd vlijtig heb toegelegd, om het onderdrukkingsstelsel te vernietigen, dat op mijne onderdanen zoo zwaar woog, alsmede dat ik steeds getracht heb kennis te verkrijgen van de wezenlijke mid delen, om.de aan mijn beheer onderworpene landen te her stellen en eindelijk welvaart en rust te verschaffen aan de landen, die de Voorzienigheid aan mijne hoede heeft toever trouwd. Den Almagtigc zij dank! Door mijne onvermoeide zorgen is dit stelsel van onderdrukking veel verminderd, maar het nog niet geheel vernietigd. Nu duldt de regt- vaardigheid, die mij steeds ten gids moet verstrekken, niet, dat het minste onregt aan een mijner onderdanen geschie de; en diezelfde beweegredenen noopt mij, eene reis te on- i der nemen, om mij in persoon te overtuigen van deD staat van z«kere provinciën en een denkbeeld te verkrijgen vau het oveiige mijner staten, opdat het mij, met Gods hulp, moge gelukken, de daar nog aanwezige misbruiken met wortel en al uit te loeijen eu welvaart en geluk over mij- j ne volken te verspreiden. Ziedaar uiet welke voornemens ik Runielië zal doorreizen. Wat u en mijne andere ministers betreft, volgens uwe regtschapenlieid en regtvaardigheid en ten aanzien van den ijver en de .vaderlandsliefde, die ik in u heb opgemerkt, zult I gij steeds voort arbeiden ter volvoering der wcuschen, die ik betuigd hel). «Ik heb u nu medegedeeld met welke gevoelens van regtvaaidigheid itc mijne reis aanvaarde; derhalve geef ik u nu te gelijkertijd kennis van miju onherroepelijk besluit om allen strengvjijk te slraflen, die zich aan eeuige on- I regtvaardigheid zullen hebben schuldig gemaakt. o Dewijl mijne gevoelens en mijn besluit nn aan u volko men bekend zijo, moet gij ijverig arbeiden om alles wat onderdrukking of ongeluk voor mijne oudcidaueu zoude kunnen veroorzaken, te verwijderen; tracht steeds om aan I alle mijne onderdanen rust cn geluk te bezorgen. Gij groot-vizier, houdt, in uwe hoedanigheid van mijn plaatsvervanger, het toe/igt ovei alle takken van mijn be stuur; gij, seraskier-pacha, hebt tc waken voor de goede orde en rust in mijn gebied; ik heb u gemagtigd om die betrekkingen te vervullen en vei zoek u de daaraan verbon dene piigten steeds met dezelfde naauwkeui igheid na te j komen. Ik hoop dus, dat gij, in vereeniging met mijne andere ministers, al den ijver zult ontwikkelen, die nooodig is voor den geregelden gang der zaken en de handhaving der goede orde; maar dewijl de rust niet kan gehandhaafd wor den dan door het beschermen der goeden en het straffen der kwaden, moet gij hiervoor voornamelijk zorgen. Dat de Almaglige u hierin ondersten ne!» (Gelukkig het land waar de Vorst zoo spreekt en handelt. In zeker rijk is dit geen gebruik, als Z. M. het land doorreist, dan wordt alles zoo welvarend bevonden, en de balans der geregtigheid zoo juist waterpas, dat Zijne Majes teit nimmer eene stad verlaat, zouder eenige kruizen te hebben uitgereikt. In dit rijk moet het derhalve minder noodig zijn, dan in Turkije, dat er meer welvaart wordt verspreid eo mis bruikeu worden uitgeroeid. Intusschen kunnen Vorsten, wier staten kwijnen, van een Turksch Keizer leeren, hoe te beginnen, om verbetering tot stand te brengen.) Londen, den 12 Mei. De jonge schoorsteenveger Jones, die verscheidene malen tot in de appartemen ten van koningin Victoria had weten door te drin gen, werd als scheepsjongen van de tweede klasse ingescheept aan boord van het schip Warspitemen heeft hem echter niet met hetzelfde schip in En geland laten terug komenmaar heeft hem, voor het vertrek van den Warspite, aan boord van den Inconstant doen overgaan. Thans roemen hem de Engelsche dagbladen als goed zeeman. Aan boord van den Warspite was hij allen de baas in het klimmen. Eens klom hij tot den top van de groo- te mast; plaatste zich op de ronde knop, die aan der/.elver uiteinde bevestigd was, nam daar zijn hoed af, trok wanbuis en hemd uit en wierp een eu ander op het dek. Men leest in de Pliare des Pyrcnées «Een brief welke wij uit Navarre ontvangen, deelt ons belangwekkende bijzonderheden mede van een verschrikkelijk tooneel, dat in een der valleijeu digjf aan Frankrijk grenzende provincie beeft plaats gehad. «Eenige dagen geleden treed een manspersoon, in vrou wenkleederen vermomd, een afgelegen huis binnen, de gast vrijheid vragende. De woning alwaar htj zich vertoond had, bevatte slechts drie menschelijke wezens: een' man, zijne vrouw en een jong kind. Deze ontdekten spoedig dat zij een en verkleeden man in hun huis haildcu eu deze om standigheid boezemde beu natuurlijker wijze vrees in. «De man, den nacht niet durvende ingaan nut eenen zoo gevaarlijken gast, ging eene achter deur uit, om bij degeucn die het digtst bij hem woonden hulp te gaan halen. Gedurende zijne afwezigheid kwam het zoo ver dat zijne vrouw hare vrees niet meer bedwingen kon. De vreemdeling was haar steeds ter zijde, en om hem te ont- vlugten trad zij plotseling eene kamer binnen, waarvan zij de deur achter zich sloot. De man wilde haar volgen, doch de deur niet kunnende openen, legde hij zijne inzig- ten bloot; hij zeide aan de verschrikte vrouw: Gij helit op dien dag koren vei kocht, geet mij liet geld, hetwelk gy daarvoor ontvangen hebt, ot ik vermoord uw kiuil. Inderdaad het arme wicht was gebleven aan de zijde, waar zich de man bevond, zijne moeder bad aan hem met ge dacht toen zij zich opsloot. De vrouw aan zulk eene al- schuwelijke misdaad niet kunnende geloovcn, voor haarzel- ven beducht en op de óogeublikkelijke terugkomst vau ha ren man rekenende, kon niet besluiten de deur te openen, en spoedig vernam zij liet hartverscheurend gekerm vau haar kind, hetwelk door dat monster oiugebragl wierd. Toen hij zich met dien vcrfocijelijkeu moord besmeurd had, kwam hij tot de deur terug, welke bij poogde in te loo- pen, doch hieiiu niet kunnende slagen, kwam hij op de gedachte den binnenmuur door te steken. „Deze muur was slechts van klei; hel was hem dus niet moeijelijk er een gat in te maken, waar hij trachtte door te kruipen. Het dreigend gevaar deed de ongelukkige vrouw een wanhopig besluit nemen; 7,ij wapent zich mol eeu sikkel welke zij daar vond, en de moordenaar bij de baren vut- teudo, op het oogenblik.dat hij het hoold door het gat stak, sneed of liever zaagde zij hem met zoo veel kracht door zijnen hals, dal zij het hoofd van den romp scheidde. „Men oordecle, zoo men kan, over het afgrijzen vau den man, toen hij, middelerwijl met een aantal zijner bu ren terugkomende, zijn kind onthalsd vond eu niet ver van daar een onthoofd lijk, waaruit hel bloed stioomde, en eindelijk zijne vrouw, in onmagt, met bloed overdekt eu een meuschcuhoofd aan hare voelen. DUITS CH1 AND. El! wangen, <1 Mei. Heden zagen wij een ge zelschap landverhuizers hier doortrekken. Hei. wa ren alle Israelite» uit het plaatsje Oberdorf, Obe- ramt Neresheim, die zich naar Noord-Amerika be gaven. Terwijl de landverhuizers gewoonlijk door hunne gedragingen, kleeding en voorkomen de groot9te behoeftigheid verraden, zoo kenteekende liiir integendeel alles eene zekere gegoedheid; een sier lijke omnibus bragt liet gezelschap naar do plaats, waar de inscheping zoude geschieden; allen, vooral de meisjes, waren net gekleed en zagen er vrolijk uit. De vereeniging heeft eene op perkament ge schrevene thora medegenomen, die voor het aan vaarden der rcize in de synagoge te Oberdorf pleg- tig is ingewijd. EEL61E. In den Nouvellisle de Bruges leest men het vol gende: Eene treurige daadzaak is op eene officiële wij ze ter onzer kennis gekomen. Belgische mijnwer kers uit de gemeenten Zandvliet, Beirendrecht en Stabroeck gaan elk jaar naar Nederland arbeid zoeken. Weinige dagen geleden, zijn die werklieden door Nederlandsche arbeiders te Terneuzen verjaagd. Den lldel> dezer maand zijn Belgische arbeiders van Beirendrecht naar h t belgische dorp Zandvliet ge togen, om op hunne beurt Nederlandsche werklie den te verjagen, die bij de landbouwers dienden. Het schijnt echter, dat zij weder zijn hoen gegaan, zonder hun voornemen ten uitvoer te brengen. Het is te wenschen, dat do plaatselijke overheden ge paste maatregelen zullen nemen, ten einde in het vervolg dergelijke botsingen voor te komen. NEDERLAND. Men schrijft uit Leeuwarden het volgende: Ge durende den afgeloopen winter tot heden zijn al leen uit deze Gemeente, meer dan honderd perso nen, wegens bedelarij, veroordeeld tot gevangenzet ting van eenige dagen, om na expiiatie dier ge vangenisstraf in een bedclaarsgesticht te worden overgebragt. Men bejammert het zeer, dat sommige dier ongelukkige» niet vrijwillig naar de Ommer- schans kenden getransporteerd worden, en hiertoe juist eene correctionele straf moest voorafgaan, waar bij sommige weerloozen even als de grootste boos doeners geboeid naar de Regtzaal werden geleid. [Pr. Fr. C.) Op den 5 Mei jl. is door Z. M. den Koning, op voordragt van den Minister van financiën, een besluit genomen, waarbij voortaan aan de Rijks-Ad- vokatcn wordt ontzegd om praktijk ten behoeve rad particulieren uit te oefenen of voor dezelve op tc treden, dan alleen in burgerlijke zaken, waarin, noch de slaat, noch de regering direclelijk of indi- rectelijk betrokken zijn. Alzoo zal Mr. J. M. de Kcmpcnaer, die Rijks- Advokaat in Gelderland is, den Heer C. A, Thieme niet meer mogen verdedigen. In den Zuid-Afrikaan van 26 Feb. leest men: wDeri 28 Januarij trok een onweder over dit veld- kornctschap; de donder en bliksem waren verschrik kelijk; drie jonge meisjes, de dochters van Jan van Tonder, onzen vcldkornet, waren bezig bij eene fon tein n bij het huis to wasschen, eu het onweder ziende aankomen, begaven zij zich naar huis. Zoodra zij binnen eenige schreden van het luiis waren, i werden alle drie door het weerlicht ter aarde go- worpen; een barer had de oogen voor altoos geslo ten; zij was omtrent 15 jaren oud. Men kon niet bespeuren waar de elektrieke sloffe haar getroffen had, daar er geen uitwendig letsel ziglbaar was. Eene der andere voelde den schok am de linker zijde, en was een weinig lam, maar is sedert her steld, en de derde gevoelde slechts den schok zon der eenige pijn of schado te lijden." GEMENGDE BEKIGTEN. Zijne Excellentie de Minister van Binnen!andsché Zaken boezemde, ter gelegenheid van de voor-sluit- zitting der Staten-Geneiaal zulke hartelijke geluk- wenschen uit, wegens liet gemis van proces de tendance in het belastingrijke vaderlaiidl Het tweede boek van strafregt is afgekeurd, anders hadden ze vast de cel len kunnen bouwen (lEngeland heeft den buit van China binnen; zulke profijtjes laten do schoor- steenen der gouvernementen rooken. Christelijke, rede lijke menschen zijn die engelschen toclimaar er loopt veel van St. Anna onder. Daar is sterfte on der de Oostenrijkers, desertie en zeer veel insubor- denatie hij de Hollanders, oorlog tegen Balie, als er geene interventie komt, die de non-interventie beveelt. Daar is, in zekere groote stad, waarvan de naam met eene ft. begint, en die drie lettergre pen ieder van drie letters heeft, een zieke, een lijder van eene vervaarlijke lengte; hij is zoo ver bazend lang, dat hij wel van antidiluviaanschen oorsprong schijnt te zijn, daarom nadert hij al meer en meer de ingewanden der aardedaar staat hij bleek en uitgevast, want hij bekomt hoegenaamd niets in de ingewanden, de verpleging van dien zieke is aan een professor, een heelmeester, een geneesheer, een aantal leerlingen der clinische school, en een ge zondheids-raad van 24 leden opgedragen; dezelve kost gelukkig maar de rente van zes ton tegen vier percent; het zoude er vijf hebben kunnen wezen, bijaldien schrandere koppen zulk een ongeluk niet hadden verhoed. Daar is nog een andere zieke in die stad; men liet hem eigenlijk ziek worden, toen hij eindelijk, even als het hongerlijdende slepers paard op den Anisterdamschen sluis, ouder zijn ramp bezweek; dien zieker, dient men de geneesmiddelen, iederen dag een cijcrlepel, toe; als do pottebakkers- brug te ftotterdain gereed is, zal hij zijn eerste kerkgang doen. Het beste plan om liet zedelijk gedrag der dienstmeisjes te verbeteren bestaat om ze aan brave, oppassende en vlijtige mannen en de ze aan eerlijk brood te helpen; brood mijne lieve hoeren is het eerste middel tot volksbeschaving en het natuurlijk instinct laat zich door geen bijna slaafsch opzigt. theorie of boeken binden. I» Vlaanderen zal het koolzaad zoo vroeg rijp zijn, dat de landlieden besloten hebben die akkers nog met aardappelen te bepoten. Bij eene in aanbouw zijn de kerk, heeft een der werklieden een vinger ge vonden waaraan nog een gouden ring zittende was, welken ring voor f 3,91) is verkocht geworden. Doch die sukkelaar had zich ruisgist rrfet dit geld voor zich te behouden, want de volgende Zaturdag werd hij 3,90 minder betaald dan hij die week had verdiend. Zoude den vinder niet meer aan spraak hebben op dit geld dan, den NEMER'? To Zierikzee wordende ingezetenen, die hunne liiks- daalders ter inwisseling aanbieden, ai afgescheept met een bewijs om over een maand over het be drag te disponeren. Wie zal nu zeggen dat zoo iemand om die som in dien tusschentij I niet ver legen is? en waar het dan zonder interest van daan gehaald'? Tot bezuiniging doen de mevrouwen met sektie'e, gort met balen van de pelmolens op, en verdoelen het onder elkander, zoodat de winke liers op geene groote verdiensten moeten rekenen \an die lui; evenwel is het overlang bekend, dat de grootste provisiekamers door vreemdelingen wor den voorzien. Te Milaan heeft een sluipmoorde naar, die ter dood moest worden gebragt, drie da- u

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1