ZIERIKZEESCHE DOKDERDAG NIEUWSBODE. ëövT 1\ icu wstij din gen IJSLAND. FRANKRIJK. DUITSCHL AND. BELGIE. NEDERLAND. 1 afreist, 1 a". - l\. 245. Tweede Jwirgang. 1840. 21 MEI. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vordt uitgegeven op Maandag en Domlertlag bij P. de Looze bij .alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in prijs is voor drie maanden voor elke EDITIE afzonderlijk binnen deSlad,jT0,50 en ƒ0,60 franco door het gel uitgegeven op l is verkrijgbaar n dit rijk. De 'zonderlijk, J leele Rijk. I Donderdag 2^ Vrijdag' 22 Zaturdag 23 Zondag 24 Liaandag 23 Dingsdag 2G Woensdag 27 KAfe&KP&SU Opgang der Zon. Ondergang, lire. min. ure. min Nieuwe Liaan 4 00 S 0o De prijs der Adverlenlien is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegejregt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden Lot Maand, en Woensd. middag 12 ure; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend 1N°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. HOOGSTE KOERS. 725/,e 93'/» Men schrijft van Reikijavik, 12 Maart: Den 9 de zer heeft er eene hevige uitbarsting van den Hekla plaats gehad. De vlammen braken uit drie verschil lende kraters, en bereikten eene hoogte van 2,400 vademen. De opgehoopte lava vormde, hooge bergen en de vulkaan braakte puimsteenen uit tot op eonon afstand van 3/4 mijl. Men heeft er gevonden, wier zwaarte 480 Ned. pd. bedroeg. Ten gevolge dier uitbarsting zijn groote sneeuw- en ijsbergen aan de zijde van de Hekla opgehoopt en gesmolten en heb ben de wateren van de rivier Ranga doen wassen, die aan den voet van dien berg loopt. De wateren dezer rivier werden door de lavastroom zoo Verhit, dat men iederen dag doode en volkomen gekookte forellen vond. RUSLAND. Volgens eene nieuwe Keizerlijke ukaze, de her ziening der strafwetten betredendezullenonder anderen, de volgende wijzigingen worden ingevoerd. In plaats van de, bij geregterlijk vonnis berolene straf van, 10 knoetslagen, zullen 30 rietslagen wor den gegeven in plaats van 1020 kr.oetslagen 30 rietslagen in plaats van 20—30 knoetslagèn 70 rietslagen,- enz. De straf van rietslagen bij ver banning naar Siberië, wanneer niet meer dan 30 knoetslagen bevolen zijn zalvolgens het daarbij gewezen vonnis, uitgeoefend worden; wanneer, ech ter, de veroordeelde tot een grooter aantal slagen verwezen is, zal hij er niet meer dan 30 krijgen. (In Rusland geeft men in plaats van knoet-riet slagen het is vermindering van .strafin Nederland geeselt men men nog op den ouden voet voort. En wij, Nederlanders, meenen toch grootere aan spraak te hebben op beschaving dan die barbaarsclie Russen Uit Montpellier schrijft men, onder dagteekening van 10 Mei, dat zekere Sévérac, oud sergeant bij de genie, de oorzaak is geweest, van een vreessèlijk schouwspel. Ongesteld zijnde verbeeldde hij zich, dat zijne, vrouw met zijnen geneesheer zaménspan- don, om hem te vergeven; de vrouw was gedwon gen de vlugt te nemen. Hij verliet daarop het huis en begaf zich in eenen tabakswinkel, waar bij geschil kreeg piet eenige jonge lieden; om zich door de menigte een weg te banen trok hij zijn mes, en bragt een zijner vrienden, die hem tot bedaren wil de brengen, een steek in den onderbuik en in de borst toe, welke wonden men als doodelijk be schouwt. Zijne woede verkeerde thans in razernij, 'en' in eene herberg snellende, bragt hij de waardin een steek toe en poogde elk, die hij bereiken kon, te vermoorden. Door een slag met eene flescli, hem op het hoofd toegebragt, bedwelmd, slaagde men er in, -zich van den woesten mecsch meester te ma ken. Na verloop van eenige nren bedaarde hij, en herinnerde zich volkomen al wat hij had gedaan. Men twijfelt echter, of hij niet in ëène vlaag van krankzinnigheid aldus heeft gehandeld, dewijl hij verzekerdë geloofd te hebben, dat al degenen, die hij poogde te treffen, mannen in vrouwen-kleede ren waren, die hem, een oud krijgsman, verweten, dat hij lafhartig genoeg was, zich door eene vrouw te laten vergeven. Twee der door hem gewonde personen bevinden zich in levensgevaar. In het kanton Bazel is onlangs een man in 93jarigén ouderdom overleden, die 187 nakomelin gen heeft gehad, van welke bij zijn overlijden nog 118 in leven waren; Martin Schmutz, zoo heette hij, hoeft namelijk 10 kinderen, 47 kleinkinderen, 107 achterkleinkinderen en 23 van liet vierde geslacht •gehad. BREMEN. De schepen, die uit de Vercenigde Sta ten .zijn aangekomen, zijn met groote hoeveelheden levensmiddelen beladen en brengen vleescb, rijst, maïs, maïsmeel, tarwemeel, enz., hoofdzakelijk uit de westelijke doelen der Vereenigde Staten aan. Do berigten van het gebrek aan granen en aard appelen in Europa, vooral in Duitschlaud, zijn klaarblijkelijk zeer overdreven geweest, want overal ligt nog voorraad genoeg op do zolders. De spe culanten in Europa en Amerika verliezen belangrij ke sommen, éven als die, welke hun koren of hun ne aardappelen niet ter markt wilden brelfgenom Pro"-ïriiïien zoo hooa mogelijk te houden. Het is «Keu... wenkleedere». opmerkelijk, dat men tegenwoordig van de oevers van don Hudson en~ den Ohio granen, vleesch en meel naar Duitschlaud zendt. Brussel, 14 Mei. De kamer der afgevaardigden heeft, bij gelegenheid van bet doen eener motie van orde van den heer de Villegas, eene langdurige dis cussie gevoerd over da inundation. waaraan de wei landen'langs 'de Schelde van af Doornik tot Gent zijn blootgesteld. De schade, daardoor veroorzaakt, werd door verscheidene leden begroot op niet min der dan zes millioen francs. Het budget voor binnenlandsclic zaken is met na genoegalgemcene stemmen aangenomen. De senaat heeft indeszelfs zitting van gisteren, het wetsontwerp betrekkelijk de regten op de spoor wegen met eenparige stemmen aangenomen. De groote voordeelen, welke de stad Antwerpen sedert eenige jaren beeft getrokken van do landver huizers, die zich derwaarts begevenom van daar naar Amerika te worden overgebragt, heeft eenige achtenswaardige kooplieden op het gelukkige denk beeld gebragt, om eene onderlinge vereeniging daar te stellen tot bescherming dier lieden. Het doel dat deze maatschappij zich voorstelt, blijkt het best uit bet volgende artikel van hare statuten: De maatschappij stelt zich tot taak, de landver huizers zooveel mogelijk de behulpzame hand te bieden, hen te beschermen en den overtogt zoo aan genaam en gemakkelijk mogelijk te maken, tot dat einde belast zij zich: a. met hunne inscheping en overvaart van de eene of andere stad aan den Rijn, tot aan de ha ven hunner bestemming; met dit doel huurt zij de best geschikte vaartuigen; b. met hun logement te Antwerpen: bij gevolg zorgt zij voor een geschikt en doelmatig ingerigt lo kaal, waarin de landverhuizers, zoo lang zij zich in de stad ophouden,hun verblijf kunnen nemen; c. met bun voedsel, zoowel te Antwerpen als ge durende hunne overvaart; d. met de verwisseling der muntspeciën die zij medebrengen en het bezorgen hunner goederen naar de plaats hunner bestemming. De maatschappij stelt zich door deze hare bemoei- jingen, vooral ten doel, bet lot der landverhuizers te verzachten, met inachtneming der hoogst moge lijke zuinigheid. Deze maatschappij heeft zich gesteld onder het oppertoezigt van den gouverneur der provincie Ant werpen, die door zijne bemoeijiiigen vee! heeft bij gedragen, om eene zoo nuttige vereeniging tot stand te brengen en als eerelid het presidentschap heeft op zich genomen. Hendrik Beentjes, thans oud 24 jaar, die op dien leeltijd reeds tweemaal 'wegens misdaad was veroor deeld, en zijn jongere broeder, Aaldert Beentjes, beiden wonende te Hoogeveen, hadden te zamen in den nacht van op 7 November II. diefstal ge pleegd ten huize van den heer A. Liengezilver smid te Coevorden. Zij hadden zich den toegang bezorgd door over een muurtje te klimmen, en door in de achterdeur met eene centerboor en mes ga ten te maken, waardoor zij de grendels dier deur konden verschuiven. Ir. do uitvoering van den dief stal verhinderd, konden zij slechts een stuk zilver en eenige stalen werken, die zij waarschijnlijk in het donker voor zilver aanzagenmedenemen. Bij arrest van 12 dezerheeft het hof den eersten beschuldigde veroordeeld tot de straf van gceseling met de strop om den hals aan den galg vastge maakt, brandmerk en een confinement in een rasp- of tuchthuis gedurende 12 jaar, en den tweeden be schuldigde tot eene correctionele gevangenis van 4 jaar. Drentsche Cl.) Men verneemt.dat ten gevolge .vaneene ministe riële aanschrijving, de Ontvangers der directe belastingen genoodzaakt zijn, om in eigen persoon de beschrïjvingsbiljetten aan de woningen der be lastingschuldigen te bezorgen. Er zijn er, die als reden tot dien maatregel van den Minister van finan- tién vermoeden, eene soort van kastijding voor de zoogenaamde hofcoteric en de adelijken, die, gelijk gezegd wordt, uit reu kleingeestig principe, den minister wegens zijne burgerlijke geboorte niet best lijden mogenen onder welker aanverwanten en vrienden zich vele Baronnetjes en Jonkheertjes be vinden, die Ontvangers zijn. Hoewel wij niet zeer hoog loopen met den beer van Ham. zoo kunnen wij echter aan zoodanige onwaardige beweegreden tot eene onedele wraak geen geloof slaan, maar bejammeren bet intusschen, welke bedoeling Z. Exc. dan ook met zijne resolutie moge hebben, dat verscheiden heeren Ontvangers, mannen van gevorderden leeftijd en van een minder sterk lichaamsgestel. hoedanige wij kennen, brie venbestellers-diensten moeten prasterondie even goed door deurwaardersgeëmployeerden en kan toorbediendengelijk vroeger plaats had, kan geschieden. GEMENGDE BERIGTEN. Van Hall heeft weer een half dozijn aanschrijvin gen gedaan aan de arrondissements-dirocteurs dei- belastingen, strekkende om de Natie gemak te be zorgen en ds miris meer schijven. Voor den her tog van Wellington zal er te Londen een standbeeld te paard worden opgerigt. l)aar we toch in de eeuw- der standbeelden leven zoude het wonder niet groot zijn, als er voor van llall ook een standbeeld werd opgerigtdoch niet te paardwant Floris is bang voor schokkenmaar b. v. boven op cenc groote ledige liist zonder slot of bodem. Als het Haar lemmermeer droog en tot bouwland zal zijn gemaakt, zal elke bunder land op slechts f 1480 komen te staan; voorwaar niet duur, doch in Nederland wordt alles goedkoop gemaakt, en alles van dien aard kost weinig geld, want de guootiï stelen aan de lange pijpen kosten weinig geld meer dan de kleine. Op het dorp Groszimmern in Hessen- Darmstad hebben de vermogende inwoners f 40,000 bijeen gebragt om de behoeftige volksklasse naar Amerika al te schepen. Als de geleende 20,000 in Zierikzee tot dit einde ware aangewend geworden, zoude dit geld meerder nut hebben aangebragt, dan het nu gedaan heeft, want dit jaar zal er wel ƒ30,000 ingeschikt kunnen worden als de ingezetenen maar goed genoeg zijn om af te schuiven. Het water van een waterzuchtig meisjedat 9 maan den wassende is geweest, en welke moeite er werd aangewend, niet, tot bet vallen wilde overgaan, heelt thans eene natuurlijke uitwatering genomen waardoor een groot ongemak is uit den weg ge ruimd.Bij den landbouwer Z., te Zonnemaire heeft eene gans dit jaar reeds tweemalen jongen voortgebragt. Door een geestige hand, die het tijdsgetuimel welligt beter herdenkt en voorziet als van Hall, op zijn verheven standpunt, is liet klok kenspel te Goes, dat eenigen tijd sprakeloos is ge weest, het spraakvermogen terug gegeven, en roept nu, met klagende toonen bij dagen en nachten: Geen geld meer in den zak, Geen knoopen aan den broek, Het zal niet lang meer duren, Of 't gaat, als En op marktdagen speelt het klokkenspel te Zierikzee zoo volop van ons prinsjeop arm en nedrig is ons stadje dat sommige fijngevoeligen dikwijls van de eene flaauwte in do andere vallendoor dat die toonen zoo vervelend aan hunne gehoorzenuwen knagen. Te Brussel is een brief uit den Haag ontvangen die de handels-onderhandelingen eene fikse schrede vooruit schopt; nu de Hagenaars worden door ganseh Europa ook bewonderd om hunne slim heid doch de Amsterdammers worden in Frankrijk toch nog gaauwer geacht, want de Parijzenaars be weren, dat de Amsterdamsche Joden het tot eene aanmerkelijke hoogte hebben gebragt in bet vak van bedriegerij en dieverij. Te Zwolle is het ver boden om te stoken in kagchels VAN OUD LEDER. Den 4 Mei waren er te Londen op de Covent- Gardenmarkt, kersen en aardbeziën in overvloed. De zitting der Sla teil-Generaal voor 1845 1840 is ten einde geloopen. Weinig verblijdens heeft die zitting opge leverd. Aan woorden is men i ij k genoeg geweest, maar de vruchten waar zijn zij Helaas in plaats van tien voor uitgangwelken wij cn velen met ons, in den boezem der Tweede Kamer gehoopt hebben zagen wij eene noodlottige strekking tot achteruitgang. Naauwclijks beeft de Kamer eenen vreesachtige» voet gezel op het pad van constilnlione- len vooruitgang, welken den «eest dés tijds en de daarmede zoo dringend verbondene behoeften van welvaart en vrijheid meer en meer vorderen of zij schijnt over hare eigene stoutmoedigheid verbaasd, cn begint weder langzaam dien voet terug te trekken, in plaats van moedig ook den tweeden voet op dien heilzamen grond te plaatsen. De minister van Binnenlandsche Zaken ad interim wiens welsprekendheid wij reeds hebben leeren kennen in zijne aanspraak bij de ope ning der zittingen van de Provinciale Staten vau Zuid-IIol- land in het afgeloopen jaarmoge aan de Staten-Gencraal eenen minzamen afsotierdsgroet toegevoegd hebben en hun een vleijend kompliincut hebben gemaakt over al hel goede, dat de Staten hebben gewrocht-, wij betwijfelen liet zeer of er wel vele leden, zullen geweest zijn, zelf ciuler hen, wier vreesachtigheid stelselloosheid of eigenbelang lien aan het behoud gehecht doen blijven die dit komplimeol -voer goede munt hebben aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1