Verscheidenheden zich daarmede den strot doorhetwelk oenen onmid- delijken dood ten gevolge had. Men leest in het Ifeekblad fan het Regt: Het hof in Overijssel heeft op 28 April jl. K. win Ran den schuldig verklaard aan liet iu zijne hoedanigheid van dcurwaaidei der directe belastingen, belast met eenc open bare functie, op den 27,ten November 1845, ten huize van M. de Vries, te Kuiure, aanjagen van vrees aan dien per soon door het bedreigen met calange, wegens eene overtre ding, welke niet bestond, en voorts bet aan hem vragen en ontvangen van geld lol afmaking dier calange, hetwelk hij wist niet verschuldigd te zijn en met toepassing van art. 174 C. P. dcnzelven verklaard eerloos en veroordeeld tot een confinement in een rasp-of tuchthuis, voorden lijd van vijf jaren, en in eene boete van 121/, cents, zijnde het vierde der door de knevelarij verkregen som alsmede in de kosten van het regtsgediugkosten en boete invorder baar bij lijfsdwang. Van de overige aan den eersten beschul digde ten laste gelegde misdaden van gelijken aard is bij vrijgesproken; terwijl de tweede beschuldigdede veldwach ter G. J. O. is vrijgesproken van schuld of medepligtig- heid aan de door K. van Randen gepleegde knevelarij als zijnde tie hem ten laste gelegde misdaad onbewezen. GEMENGDE RERIGTEN. De Engelsche ministers willen volstrekt niet hebben, dat Hare Britsche Majesteit dezen zomer Parijs en den Haag niet een bezoek vereert; doch om zich evenwel wat te verlustigen, zal dit koningin netje, zoodra zij een nieuwe spruit zal gebaard hebben, een uitstapje mogen doen haar Schotland; dus de reisduitjes worden niet onder vreemden ver spreid maar blijven onder de roodrokken. Het vergulden van het paleis van Willem den eersten, Ex-Vader des Vaderlandszijn dus kosten voor 'i sterfhuis geweest; nu, liet goud is in den Haag niet duur noch schaars. He zotten die nog niet gedecoreerd zijn beginnen de plaats op jas of rok waar dit eereteeken moet vast genageld worden met eon rood bloempje aan te wijzenwonder dat daar voor geen vergeet-mij-nietje gebezigd wordt! Prins Hendrik gaat naar Jeruzalem, maar komt terug. Portugal is in opstand over de belasting. Te Arnhem is het roggenbrood maar 11 cents het pond. en in Zierikzee 15 cents, ergo, maar eventjes 4 centen duurder. Het breken en bouwen aan de kerk valt niet tegen; jammer dat de vverk- meiischen zoo weinig geld verdienen. Goed weèr voor de in den smaak vallende LINDENwant die zullen dit jaar zoo èènejétjes goijenokkes groeijen dat er binnenskamers over Jonge, stomme blinde gezaghebbers halleluja's zullen gezongen worden. Te Bergen-op-Zoom heeft een stads-commies een' rijks-commies leelijk bedot met het vangen van nachtegalen. De jongelingen der ligting van 1845 zijn verleden week vertrokken om in den wa penhandel onderwezen te wordenón om te leeren springenén om gansche dagen bedoekt en uitge scholden te worden; welke menschenplagerij de natie maandelijks op één millioen guldens komt te staan. Op zeker dorp in Walcheren heeft de arbeidende volksklasse eene kleine airekening gehouden met het hoofd der gemeente, die door het uitdeelen van eene partij guldens, er gelukkig ongeschonden is afgekomen. Om die plegtigheid meer luister bij te zetten, hebben de dorpelingen eenen grijsaard van 80 jarenwelke zoo dringend begeerde ooggetuige van die klucht te zijn, in zijnen vermolmden fauteuil ter plaatse, waar de huldiging zou geschieden op eene geschikte verhevenheid nedergezet waar hij, even als van Hall, het geheel goed konde overzien. Een VOS met een nachtuilsvacht, heeft op eene in de haven gevallene kip jagt gemaakt, en na haar gevangen en tusschen zijne natuurlijke huid en bovenvacht geprommeld te hebben, voorgegeven, haar niet te kunnen meester worden, terwijl hij bij het heen gaan tegen zijne makkers met vossen- gebaarden te kennen gaf, in zijn hol nog eene kip met een haan te hebben, en haar dus beter benoo- digd baddan sinjeur de grutterdie er toch nog genoeg op 't kot heeft. De slimheid der vossen is toch dikwijls te bewonderen. Te Middelburg, waar de bevolking twee maal zoo groot is dan te Zierik zee, zijn in den verloopen winter 32,500 portion soep minder uitgedeeld geworden, dan in Zierikzee; en toch hebben de behoeftigen in laatstgenoemde stad genoodzaakt geweestmet bataljons bedelende de stad door te kruisen, om centen of stukken brood op te loopen. De leden der Eerste- en Tweede Kamer der Staten-üeneraal hebben hunnen geest en ligchaam weer afgesloofden kunnen op hun gemak nu wat uitrusten, en hunne verdiende duiten natel len, terwijl de natie zich kan verheugen over het goede dat door hen is tot stand gébragt.-'Alsproef heeft den nieuwe stads-commies eene ledige mand gevisiteerd, in de verwachting van een broodje te snappen. Aanstaande Woensdag zal er per beurt schipper uit Middelburg f 20,000 nieuw geld arri veren. Dit sommetje is juist voldoende om de verwerkte gelden aan hen, welke het renteloos hebben geleend, terug te gevenmaar 1... LANDVERHUIZING, van Hall cum cuis; WAT DES BURGERS OVERTUIGING WORDT. (vervolg eu slot van N.° 239) Hoe werkt de overtuiging op den minderen man, en vooral op den landbouwenden, dat het gouverne ment,door de zoogenaamde vrijwillige leening uit den nood geholpen, (door eene lammeren-natie, waarop men met goed gevolg proefnemingen doet waarvoor men zelfs bij den slaafschen Duitscher hui verig zou terug deinzen,) en alzoo ten minste voor een jaar of tien niet bij de Kamers behoevende te bedelen, als een hond om een been, onwillig zijn zal, om verbeteringen daar te stellen, onwillig, om de nijpende lasten to verligtende constitutie te her zienhandel en zeevaart, zoowel als den landbouw van onnatuurlijke en dus onzedelijke banden vrij te maken, onwillig hét huishouden van staat te verminderen, niet door 't pensioneren van eenige ambtenaren, ras door neefjes weer aangevuld, maar door het organiseren, volgens een ander beginsel. Hoe werkt nu de overtuiging van dit alles op den bedaard overwegenden Nederlandschen burger Mannen der regering 1 uwe verantwoording bestaat niet alleen in de mede-onderleekening van Konink lijke besluiten, maar in uw aanstaande of aanwe zig zijnde aandeel aan den ondergang eener natie eenmaal door bare deugden, rijkdom en industrie over de beide halfronden der aarde geacht en ge ëerbiedigd Gewis! ieder, wiens hart den gepasten eerbied gevoelt voor onzen Koning en het Vaderlandzal liet u afvragenwaarom eene zoo ongelukkige eu ontzenuwende overtuiging zich bij den Nederlandschen burger meer en meer bevestigt En of het onver mijdelijk is, dat het in 's burgers oog een pligt worde, het land zijner geboorte te verlaten? Het is immers voor onze lezers niet meernoodig de vraag te beantwoorden, of het aangevoerde hem daartoe aanspoort? In Amerika (Noord) vindt hij, wat hij hier heeft, vindt, hij, wat hij hier inist: Vrijheid van handel en industrie, geene belastingen, ten koste van bloed en tranen opgevoerd; vruchtbare akkers dankbaar hen beloonende, die ze bebouwdt; geene aristocraten, die als landeigenaars den boer uitmergelen; geen suiker monopolies, of hoe ze heeten, ten koste van het algemeen! In Amerika (Noord) kan hij zijn gewonnen brood in den mond steken, zonder daartoe een vrijbrief van commiesen noodig te hebben. In Amerika kan hij zijn eigen vee slagten en eten, kan hij over zijn eigendom beschikken, zonder eenig ambtenaars-bil jet. In Amerika kan hij op redelijke gronden hopen, dat het zijn kroost niet hongeren of dorsten zal; dat aldaar brave ouders, zonder angst of schrik, de ver meerdering van het getal hunner kinderen kunnen te gemoet zien, zonder dat zij van deze behoeven te vragen, of het hen niet beter ware, dat zij bij hunne geboorte met een molensteen om den hals in de rivieren waren geworpen! Heeft, gelijk de historie vermeld, eens Prins Wil lem i. aangeraden in donkere tijden, om de dijken door te steken, de molens te verbranden, en, zich met vrouw en kinderen op de schepen begevende, een ander vaderland op te zoeken, zoo zal thans de burger meer en meer de tijden als even donker be schouwen, en de landverlating als eenig redmiddel aangrijpen, teregt oordeelende dat het beter is eene onzekere toekomst te gemoet te gaan, dan een zeker verderf. S. (Kal.) DE MEDELIJDENDE REGTER TE TEXAS. .Bij gelegenheid, dat zeker zeer geleerd en mede lijdend regter in Texas, het doodvonnis uitsprak over een misdadiger met name John Jonesdie van moord overtuigd was geworden, besloot hij zijne toespraak met de Yolgende woorden: Eigentlijk, Jo nes, was het Hof niet voornemens uw doodvonnis voor de aanstaande lente te doen ten uitvoer leggen: maar het is thans zeer koud, onze gevangenis is ongelukkig in een zeer slechten staat, de meeste ruiten iu de ramen zijn gebroken, de schoorstee- nen zijn in zulk een vervallen toestand dat er geen vuur in kan worden aangelegd, om de ver trekken te verwarmen; daarenboven kan er, uit hoofde van het groot aantal gevangenen aan elk maar één beddedeken worden gegeven; om dus goed en verkwikkelijk te slapen, is eene onmogelijkheid. Alle deze omstandigheden in aanmerking nemende, en uw lijden zooveel mogelijk wenschende *te ver ligten, beveelt het Hof bij deze, in zijne mensch- lievendheid en medelijden, dat gij morgen ochtend, zoo spoedig na bet ontbijt, als de sheriff geschikt oordeelt en u aangenaam is, ter dood zult worden gebragt. Indien wij wel geïnformeerd zijn, dan hebben vele Hoef- en Grofsmeden in de provincie Vries land zich genoodzaakt geacht, niettegenstaande hun ne stellige overtuiging van daartoe onverpligt te zijn, om toe te geven aan het verlangen der ad ministratie, van te worden gepatenteerd als Scherp- smid, wanneer zij boerengereedschappen maken. Hoe vieemd dat beweren ook schijne, te meer, daar se dert de nog fungerende Wet van 1819 daarover nim mer sprake is geweest, is het, dat ter requisitie van den Min. van Financiën, als Hoef- en Grofsmid ge patenteerde P. D Smedinga, te Veenklooster, tegén den 1 April jl., voor de Arrondissements-Regtbank te Leeuwarden is gedagvaard, als te hebben uitge oefend het bedrijf van Scherpsmid, door het opleg gen en scherpmaken van ploegijzers en van kleine zoo wel als groote vorken of griepen.He Regtbank heeft bij vonnis van den 15 April jl., overeenkomstig de conclusie van den Heer Subst. Officier, beslist dat de voorgemelde werkzaamheden behoorden tot het beroep van Grofsmid en niet dat van Scherpsmid, en niet alzoo aan de Administratie de vordering tot betaling van het regt als Scherp smid, behalve eene bqete van f 25 tot f 400 ont zegd. Door de mededeeling hiervan meenden wij aan de Smeden geen ondienst te doen, vooral omdat zij binnen kort op nieuw aangifte voor het. Patent zullen moeten doen. De Redacteur der Wespen, over den Heer Beudt handelende, zegt onder anderen; »Wie kent dien wakkeren Leeuwen-Ridder niet, die, door zijn vrouwtje vergezeld, de provinciën des lands afreist, om den ijver der ambtenaren aan te sporen". »Het tractement, de reis- en verblijfkosten van den Inspecteur-Generaal zijn bekend. Gaarne werd ik onderrigt of Mevrouw de Leeuwen-Ridderes ook traetement, reis- en verblijfkosten geniet. Volgens het zeggen van sommigen, komt zulks haar in ge- moede toe. Men verhaalt toch, dat, terwijl de Ridder op het kantoor van den ontvanger suuHeld en na- en opspoort, de Ridderes intusschen het dorp doorloopt, de winkels bezoekt, en niet zelden door hare navorschingen den Ridder op den weg heeft gebragt, waar langs men tot verhooging van belas tingen geraakt. Ik zou niet durven zeggen, dat die verhalen schijn of schaduw van waarheid heb ben; maar zijn zij waar, dan moet ook op de vrouw Generaal-Inspectorin den regel worden toegepast: de arbeider is zijn loon waard." RECEPT, OMLIDTE WORDEN VAN DE 4' KLASSE VAN HET KONINKL. NEDERL. INSTITUUT. 1. Men neemt, uit de vriendschappelijke en an dere betrekkingen met eenige leden der klasse, aan leiding, om zich op de nominatie te doen plaatsen. 2. Men neemt, is het bovenstaande gelukt, de vrijpostigheidom even als een sollicitant voor een of ander winstgevend postje, bij de leden der klasse, zoo binnen als buiten de stad, zich in de gunst en recommandatie aan te bevelen: 3. Men neemt eene goede dosis onbeschaamdheid in het vermelden van eigen bekwaamheid, verdien sten en bijzondere geschiktheid voor het openstaand baantje, des noods met overlegging van bewijzen, als: teekeningen, prentjes e.d.g. vooral bij die leden, die, wegens hooge jaren, ligchamelijke er Andere gebreken, zelden of nooit iets wezenlijks hebben uitgerigt. 4. Men neemt vooral de gelegenheid waar, om te doen opmerken, dat juist nu de gepaste tijd, om gekozen te worden, daar is; en dat, bij mislukking, alle hoop op eene volgende benoeming geheel zou moeten worden opgegeven. 5. Men neemt, uit de portie gemoedelijkheid die men beschikbaar heeft, de noodige hoeveelheid, om op het gemoed van gemoedelijke leden te werken. Daartoe wijze men op het talrijk gezin dat men heeft en op de voordeelen, die, door eene eventu- eele benoeming tot medelid, het budget van huis houdelijke- ontvangsten, met eenige opcenten, zullen komen te vermeerderen. Bovenstaand recept zorgvuldig klaar makende en het decoctum getrouw en uaauwkeurig applicerende is men van de meerderheid, bij de verkiezing ze ker. De jongste benoemingen der 4° klasse (bij de overige klasse is dit recept volkomen onbekend) hebben van het welslagen een merkwaardig, buiten gewoon en hoogst leerzaam voorbeeld opgeleverd; waarmede men niet wil gezegd hebben, dat hetzelve zoo bijzonder lofwaardig is. Iemand nadere inlich ting verlangendevervoege zich in de kerkstraat te Amsterdam, mits vooral belet vragende liefst des morgens van elven tot 12 uur. (K. C.) PRIJS-COURANT DER EFFECTEN. AMSTERDAM. 15 Mei 1846, LAAGTSE HOOGSTE KOERS KOERS. 60'/,r, 60 72'/, 93»/,s 933/ 170'/, <707* pCt. Nederland. Werkelijke Schuld. 24/2 dito dito 3 dito dito opresc. 3 dito dito 4 Amortisatie-Syndikaat4'/2 dito dito 31/ï Handel-Maatschappij 4'/s VERTREK DER BEURTSCHEPEN, Woensdag 20 Mei. Naar Rotterdam, 's namiddags ten 3 ure. Dordrecht 's morgens 4 SFADS-ÏTIEUWS. Zierikzee, '14 Mei. Gisteren heeft op de buiten plaats, MON PLAISIR, onder Noordgouwe, een be droevend ongcb'k plaats gehad. Een metselaarsknecht, welke bezig was om op de hoogste zolder het dak en muurwerk te repareren, de zolder sterk ge noeg achtende om hem met zijn mortelbak te kun nen torschen stortte met zijne bijhebbende be- noodigdheden, (doordat de planken als glas onder zijne voeten braken), door de zoldering henen, en viel be wusteloos in eene daaronder zijnde kamer neder. De man is zoodanig gekneudst dat hij niet huiten gevaar kan geacht worden. Burgem. en Welti, hebben bij public, van den 22 April de ingezetenen 'herinnerd aan de inwisseling der Zeeuwsche Rijksdaalders of stukken ran f 2,60 welke geschonden of ongerand zijn. Welke inwisseling moet geschieden van af Dingsdag den 19 tot en met Donderdag den 28 Mei aan staande, alsmede op Vrijdag en Zaturdag den 29 en 30 derzelve maand bij de Ned. bank cn Agenten van 's ltijks schatkist. Thans zijn aan 's rijks agenten muntbiljetten ter uitgifte toegezonden, Die van f 5 zijn rood, van f 10 koffijkleurig, van f 100 blaauw en die van f 500 olijfkleurig. Behalve den naam van den Min. van Hall, bevatten zij twee geschrevene handteeke- ningen, benevens een 'watermerk van 's rijks munt;' de som die zij voorstellen, staat er acht malen op uitgedrukt. Als naar gewoonte zal de marktdag, door het in vallen var, den hemelvaartsdag, in plaats van op donderdag, op woensdag aanstaande gehouden worden. te zierikzee, ter drukkerij van p. de looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2