Lees Hier eene vrij aanzienlijke som moet bedragen, ziet de Commissie zich in staat gesteld, om met de uitvoe ring van hot voorgestelde plan een aanvang te maken. »De vereeniging zal de landverhuizing naar Noord- Amerika bevorderen, door het aankoopen der benoo- digde gronden, in eene der Vereenigde Staten, en door te zorgen dat aldaar zooveel mogelijk de ont vangst der overkomenden zij voorbereid; vervolgens door hen, die verlangen naar Noord-Amerika te verhuizente ondersteunen met den raad en daad, zoo bij de toebereidselen tot hun vertrek van hier, als in 't geen tot eenen gemakkelijken overtogt kan bijdragen, alsmede door in de kosten der over vaart, en verdere reis te voorzien, van hen die be hoeftig zijn." «Niemand kan door de vereeniging in de uitvoe ring van zijn voornemen om te verhuizen geholpen worden, dan die bekend staat als van een goed burgerlijk en godsdienstig leven te zijn; zoodat de Commissie met grond kan verwachten, dat hij over eenkomstig Gods geboden wil leven wier stipte naleving en handhaving de vastheid uitmaakt van elke maatschappij. »Zij die ten koste der Vereeniging worden over gevoerd, blijven evenwel vrije burgers, zonder in eenig opzigt boven anderen bezwaard te zijn." »Keeds in deze maaijd heeft de eerste verhuizing plaats. Zij zal bestaan uit de zoodanigen die uit hoofde hunner bekwaamheid in landbouw of andere zaken, geschikt gereken J worden, om vóór te gaan, en de moeijelijkhedjn voor anderen bij hunne aan komst te verminderen, In 't vervolg zal er om de drie maanden eene afreize voor landverhuizers plaats vinden." »Vooral hebben zich velen uit den middelstand aan de Vereeniging aangesloten, die, vooruitziende dat zij binnen weinige jaren tot den bedelstaf zul len gebragt zijn, zich bij tijds eenen uitweg berei den. Dan zijn er onder de deelnemers gemoedelijke menschen, die hun bedrijf door de groote concur rentie en andere maatschappelijke verhoudingen niet met die stipte eerlijkheid of opregtheid kunnen uit oefenen, welke zij tot rust van hun zelve noodigachten. Ook dezulken, die met angst hunne kinderen zien aanwassen tot den dienstbaren leeftijd; daar zij vree zen moeten dezen, deels uit gebrek aan werk, deels door de belastingwet op do dienstboden, op den ge vaarlijksten leeftijd, zonder bepaald werk te zullen moeten zien. Het talrijkst gedeelte maken zij uit die aan het gebod arbeid en eet hier in 't land niet kunnen voldoen; aan het eerste niet, omdat er geen werk voor hen is; aan het tweede niet, omdat iiet grootste deel van 't geen zij nog verdienen door de indirecte en andere belastingen verslonden wordt." Tot zoover onze berigten. Zij wekken zoo zeer als eenig verschijnsel van den teruggang der wel vaart en van de toeneming der ontevredenheid in ons vaderland, smartelijke gedachten op. Zoo verre is het dan gekomen, met het land, dat vroeger eene wijkplaats was voor allen, die moed en lust gevoel den om door arbeid hun bestaan te verbeteren; waar talryke scharen van Fransche burgers een grond en de gelegenheid vonden ter opzetting en uitbrei ding hunner bedrijven, waar zoo vele Italianen Zwitsers, Portugezen, waar zoo ontelbaar vele Duit- schers niet alleen hun brood vonden, maar hunne fortuin maakten. Met het land, waar de gehecht heid aan gewoonten en zeden, waar tevredenheid en gevoel, van burgerlijke vrijheid, waar het bewust zijn van meerderheid in voorregten voor den nij- veren burger boven andere landen elke gedachte aan het verlaten van den geboortegrond verre hiel den, en het Oost, West, t' huis best uit aller mond gehoord werd. Zij wekken ook zorgelijke gedachten op. Want wie zijn het die ons verlaten willen? De van ouder tot ouder bedeelde? De trage, die des zomers met den hengel langs vliet en stroom rondslentert, de zorg voor de voeding zijns huisgezins, en des winters van ziohzelven er bij, aan den armenstaat overla tende? Is 't het schuim onzer bevolkingdat in de achterbuurten der steden voortleeft, gereed om elk ongenoegen tot een oploop, eiken oploop tot een oproer te maken, verdrinkende wat zij ophalen, overigens op de armenkas terende, en een geslacht voortbrengende, welks luiheid en verworpenheid in gelijke mate als de talrijkheid toeneemt? Geenszins. Het bekrompen, lafhartig en lui gepeupel denkt er niet aan om de gemeente, die hen sedert onheuge lijke tijden bedeeld heeft, en moet blijven bededen, te verlaten voor eene verandering, di in alles on zeker is, behalve daarin, dat zij zullen moeten wer ken. Maar rustige burgers zijn het, die tot hier toe een eerlijk verdiend stuk brood aten, hun aan deel in de belastingen droegen, bij wien slechts de lust om te arbeiden, en de schrik tegen de moge lijkheid, dat zij eenmaal niet verdiend brood zouden moeten eten, de liefde tot het vaderland en de ge hechtheid aan den voorouderlijken akker overwonnen heeft; dezulken zijc het die besluiten om hunne vlijt cd 't geen zij bezittenaan het nationaal ver mogen van Nederland te onttrekken. De opbrengst der middelen in de eerste drie maanden van 1846 levert bij de opbrengst dier zelfde drie maanden van 1845, een gunstig verschil op van een millioen. Men verheugt er zich over, men maakt er allerlei gevolgtrekkingen uit. Men verheft er zich öp, dat de opbrengst van drie maanden, wier zachte weersgesteldheid geenerlei handel of bedrijf een oogenblik belemmerd heeft, een millioen meer bedraagt dan van een gelijk tijdsverloop, toen een felle winter Jand en water verstijfd, en allen handel en vertier gestremd hield. Het zij zoo. Maar wees zuinig, Minister, met dat millioen der eerste drie maanden; want het tweede trimester van dat zoo schoon begonnen jaar 46 zal eene landverhuizing zien beginnen, die burgers aan den staatdie ar men aan den arbeid, die inkomsten aan de schat kist zal ontvoeren, en het vaderland eene wonde slaan zal, welke met elke drie maanden grooter en gevoeliger zal worden. Overijssel Uit de Kalc-idoskoop deelen wij de onderstaande Correspondentie mede: Van de Bijdragen van den Heer B. kunnen wij geen gebruik maken. Ware de goede zaak met heftigheid te dienen, dan zouden ze gewis met gou den letteren mogen gedrukt worden. Men oordeele uit het volgend staaltje, dat een waardig pendant van Vondels vers aan den Rijn mag heeten, schoon het onderwerp misschien minder algemeen geliefd is. Zakkenrolder, beurzenleéger Duivelskunstenaargoochelaar Monsterreus van zessen klaar, Vleeschhalhouderslager^ weger, Grootkruis van de groote schaar, Aartsgeweldenaarbarbaar Zwaard- en Vorstenveger, Wonderdoder, toovenaar, Alontvangeralverzwelger Alverdrukkervrijheiddelger Alberedder, dwingeland, czaar, Landuitzuigerlandschoffeerder, Alregeerder, albeheerder. Schapenscheerdermenschendeerder On regts weton twerps-verweerder Wetverdraaijer, beul, tiran, Al die titels en nog meerder Zijn de namen van één man, enz. IlTgBZOlTBElTB SI'JZZEIT. Mijn Heer de Redacteur Aangezien het de uitdrukkelijke tvil des kouings i$, ridv ders vau het metalen kruis hij voorkeur te benoemen tot ambtenaren in steden of bij het rijk, en ik de eer heb tot die ridder-schaar te behoorenben ik meermalen aange raden geworden, om bij het openvallen van eene vacature, daarnaar te solliciteren. Doch nooit schoenen gepoest j nooit messen geslepen nooit stroop gesmeerd aan deü een of an deren grijzen baardnooit boodschappen gedaan voor de een qf andere mevrouw, en geene vrouw getrouwd die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij dezen, of genen WelEd. heer, hebik uim ner 21 centen durven wagen om mij voor Slads-ambtenaar te recommanderen. Of heeft de ondervin ding niet bewezen, dat dit de voornaamste vereisclitens zijn om in aanmerking te komenof om als geschikt voorge dragen te worden voor eene bediening bij liet rijk En in weerwil van deze overtuiging heb ik mij onlangs laten be praten om naar het opengevallen ambt van Stads-commies te dingen j te meer luisterde ik naar die inblazing, omdat den heer hoofd-commies mij beloofd had, zijn veelvermo- genden invloed in het werk te stellenom mijne benoeming te bewerken, mij tevens belovende, mij in alles te zullen ondërrigten, wat tot dit vak betrekking heeft, en mij zoo bekwaam zoeken te maken als hij zelf is. Maar hoe voor naam die kruiwagen ook scheen, beklaagde ik al spoedig mijne, 31 ceiiten van het zegeltje, dien ik er aan ten koste had gelegd, vermits ik weidra vernam, dat er uit het legio, aspiranten een viertal uitgelezene wijsgeren waren gekozen die juist genoemde eigenschappen in zich vereenigden, en waar het lot voor beslissen zou, wie van hun die waardigheid zou worden opgedragen j daarbij werd de persoon al genoemd wie het commiezen-baantje loten zou, en dit was een ridder ynn d.e eikenkroon neen eiken persplank, cxnaehtwaker lid van een gezalfd geslacht, (papa was dievenvanger, één broertje idem den ander óók Sbuls-coinmjesnu moest het zusje ook nog een postje hebbendan was dit vermaarde geslacht gebroodal ware het b. v. afslaagster van fruiten aardappelen, dat zoowél als het commiesschap spoedig aan te leeren, is, want om bi v. te roepen: om vuuftien stuwers veertien dortien Uveljelfmien deken 't is voor Grietjei, is gemakkelijk na te aapen) handig met de stroop kwast en ivettige bijslaap van de keukenmeid van een' achtbaar mensch. Het doel van dit geschrijf is juist het oogmerk niet om mijn wrevel te luchten om dat ik als man met een kruis, waar ik bijna zoo trotsch op ben als zekere vice- commisSaris van policiewelke dit sieraad als remplecaut heeft verdiend, niet in aanmerking ben gekomen, uécn, volstrekt nietwant in ernst zoude ik er mede verlegen ge weest zijnals ik uit de massa sollicitanten uitgepikt was geworden, om voor 85 centen daags uit de burger maat schappij geschoven te worden om half gevangen van 's mor gens drie tot 's avonds tien ure in een spelonk op den uitkijk te staanwie er moet, mag en kan gevangen wor den. Neen, het doel dezer regelen is niets anders, dan om eene oorspronkelijke verzameling van gesprekken op publieke plaatsen over de hatelijke gewoonte, om Stads-ambtenaren te benoemen het licht te doen zien, doordien het toch zon- derliug is, dat de geschiktheid altijd bestaat in het uitoefe nen van gemelde kunstvakkeu, of in de verdiensten der eer bare vrouwen. Ten slotte raad ik een ieder aanwelke die hoedanighe den mogtcn missen, mij na te volgen, en nooit meer naar iets te Solliciterenwant den voorraad geschikte personen is nog grooter, dan er in 10 jaren posten kunnen openvallen, dus: frivole est votre espérancel OOrtrtBSPOlTDBCTTIB. HH. geabonneerden builen de Stad worden minzaam vei> zocht, hunne verschenen abonnementsgelden van 15 Febru ary tot 15 Mei, bij den uitgever dezes te laten bezorgen. ï><r §j^r<wn. Rotterdam, 11 Mei 1846. TARWE. GERST. oude zeeuwschef 8,80 \f 9,40. nieuwe dito - 8,20 a- 9,00.' ROGGE, jar. zeeuwsche f 0,00 5 ƒ0,00. nieuwe 4ito - 7,20 k - 7,50. In bet begin der markt brag ten de puikste soorten van Tarw vorige prijzen .op, later echter moest men iels lager afgeven. Rogge prijshoudend. Winter- Gcrst stil; Zomer-Gerst in een doen. Haver wel te plaatsen. zeeuwsche (win.) f 4,00 h (zom.)-3,80 a-3,90. HAVER, inlandsuh voeder ƒ2,80 a ƒ3,10. dito korte 0,00 a-0,00. STADS-ÏTIETTTTS. Wij vernemen, dat d heer J. L. van der Vliet, ge boortig van Zierikzee en meer algemeen als auteur bekend onder den naam van Boudewijn, dezer da gen door de maatschappij: De taal is ganseh het volk, te Gent, benoemd is tot haar corresponde rend lid. ARRONDISSEMENTS-REGTBANK TE ZIERIKZEE. Correctionele teregtzitting van Vrijdag 8 Mei 1846. C. IV. en C. v. d. O., te Nieuwe Tonge, vrijgesproken. J. D., C. D., A. B.H. W., A. W. en A. D.te Staveuisse, veroordeeld ter zake van het afbreken van een 'i, venster der landskcetde lst0 en 4de in eene gevangeuis'vli van eene maauden de andere in eene gevangenis van 14 dagen cn in de kosten. M. M.te Tholen, vrijgesproken van de klagt van out- vreemding van kousen. L. G.te St. Maartensdijk, veroordeeld ter zake vau ontvreemding van een paar schoenen, in eene gevangenis, van één jaar. geboren 9 Mei. Een zoon van H. Goemans en L. van den Thoorn, 'j 13 dito Eene dochter van B. de Looze en A. do Vin. I r Een dochter van J. Ochtman en A. de Vos. i gehuwd: 13 Mei. P. S. Wausink met W. C. KóevoeU. H. van Njeuwehhuijzè met 1/ Berman. overleden 6 Mei. J. van der Jagl, oud 75. jaren.A. J. Rottiers, i oud 51 jaren.F. een Boer, oud 78 jaren.-8 dito H, Wessels, oud 9. dagen (zoon). 10 dito. T. dé Jonge, oud 61 jaren. ÜDTBRTEITTIBIT. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welge schapene Dochter, A. de VOS. hartelijk geliefde Echtgenoot van Zierikzee, J.b OCHTMAN, J.'z.° den 13 Mei 1846. (301) De Notaris J. M. BOUVIN zal, ^op Diugsdag den 19 Mei 1846, ss- jl-i. des voormiddags om 10 ure op de markt te Oos- terland, presenteren te verkoopen: Paarden, Koeijen en ander Beestiaal, nader bij bil- letten te omschrijven. Zij, die verkiezen iets op gemelden koopdag te bren gen, gelieven daarvan opgaaf aan genoemden Notaris of J. BEIJE te doen. (302) De Notaris C. J. van der HALEN zal, ten ver zoeke van STOFFEL van der PLAS. met magtiging der Arrondissements Regtbank te Zierikzee, op vrij dag den 22 Mei 1846, des namiddigs ten 4 ure, in het Logement de Maagd van Mechelen publiek veilen en verkoopen: 1.° Een HUIS en ERVE, staande en gelegen aan de noordzijde der Haven, binnen Brouwers haven, sectie C, nommer 141. 2.° Een PAKHUIS en ERVE, staande en gelegen als voren, sectie C, nommer 134. 3.° Een TUIN, gelegen als voren, sectie C, nom mer 22. (303) 4n de 16 April mengde I miniatuui vermeldir Voor d oplielderii verijt wi de lezer openlijk v der lettei Heer 11 Courant noozelliei dat die wone gen van eïkai dat die dacteur i dat Z KG in een a de «vaars lezer: de at beid dc miniatuu den zeer 1 miniatuu meer on letterkun zoo trots De Notaris X. P. van BORRENDAM zal, op Za* turdag den 16 Mei 1846 des namiddags ten 2 ure, ten huize van L. van den ENDE, Rz.in deSint- Domusstraat, te Zierikzee, wijk C. n." 124, schuin^ over de Brouwerij den Haan, publiek presenteren te verkoopen Den Opstal eener TAPPERS-AFFAIRE, alsmede CaralTenFlesschen en eene aanzienlijke partij flesschen fijne Likeuren, Extracten enz., eenige MEUBILAIRE GOEDEREN, en hetgeen meerder zal worden gepresenteerd; alles 's morgens van 10 tof 12 ure voor een ieder te zien. (304) Uit de hand te koop', een goed geconserveerd gebruineerd eiken HOEK-BUFFETmet een lossa Toonbankvoorzien met ben Mahonijhouten Dek sel te bevragen bij A. ZEVENBOOMM.r Schrijn werker te Zierikzee. 305) SS» C. MONNÉESchoen- en Laarzenmaker al hier maakt aan^zijne geëerde begunstigers bekend, dat hij verhuisd is, van de Oude havennaar het huis, op den hoek van de lange Sint- Jausstraat, nabij de Fontein; hij maakt en verkoopt allerlei soorten van Heeren- en Dames-laarzen en Schoenen in Goud leder, Verlakte, Gewastleder en in diverse stoffen. Verzoekt een ieders gunst en belooft eene prompte en civiele bediening. (306) Terstond een BÓEREN-DIENSTMEID in Schouiccn benoodigd, tegen genot van goed loon en goede be handeling; adres bij den uitgever dezes. (307) te zierikzee, ter drukkerij van p. de looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2