ZIERIKZEESCHE MEIWSBODE. Tweede Editie. Nieuwstijdingen. ENGELAND. N. 25-4. Tweede Jaargang. 1846. MAAADAG 20 APRIL. (250) Dc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v ordt uitgegeven op Maandag en Donderdag bij P. nr. Looze en is verkrijgbaar bij alle Boekliandelareu en Postdirecteuren in dit rijk. De prijs is voor driemaanden poor elke EDITTE afzonderlijkI binnen deSlad,ƒ0,53 en /0,60 franco door liet geheele Rijk, I De prijs der Advertcntiën is Tien Cents de regel, behalve 35 Cents zegelrcgt voor elke plaatsing; dezelve kunnen in gezonden worden tot Maand, en Woensd. middag 12 nrc; na welk tijdstip zij voor het eerst uitkomend N°. niet meer wor den aangenomen. Brieven Franco. met des- r.r ABELS, (249) De toestand van Ierland wordt meer en meer verontrustend. De hongersnood en deszelfs onafscheid bare gezellin de koorts beginnen er verschrikkelijke verwoestingen aan te rigten. Te vergeefs zendt het engelsch gouvernement er maïs henen, welke het tegen de laagste prijzen aan het volk laat verkoopen. Dit middel baat niet; honderd duizenden van men- schen zijn tot de diepste ellende gebragt. Niettegen staande dat behandelen de landlords bij voort during de kleine pachters met eene ongelooflijke hardheid. Ook is de verbittering ten top gestegen. Zij gaan overal rond, aan de priesters en meerver mogende menschen kennis gevende dat indien hun binnen eenen bepaalden tijd geen hulp geboden wordt, zij zelve zullen aanvallen op hetgeen hun zal goed dunken. In een groot aantal gemeenten zijn brand brieven aangeplakt om de werklieden en behoeftigen aan te sporen de handen in een te slaan, om zich werk en brood te verschaffen. Zoodanige toestand kan niet, lang meer duren zonder de schroomelijkste gevolgen na zich te slepen. Wie zal durven voor spellen wat in Ierland gebeuren zal wanneer het gouvernement die wet van beteugeling coërcion-bill zal willen ten uitvoer leggen, waartegen O'Connell met zooveel regt zijne stem heeft laten hooren? Londen, den 14 April. De dagbladen behelzen nu het verhaal van de schipbreuk van den walvischvaarder Marie aangaande welk vaartuig men sinds zijn vertrek van Syd- ipuy in October 1843 niets vei nomen had. Nadat de Marie den 21 November bij de eilanden van Woodlark had schip breuk gelede», gelukte het de ekwipage, na 24 uren aan ccne woedende zee blootgesteld te zijn geweest, en 7 men- schen verloren te hebben, mei een vlot het land te berei ken. De schipbreukelingen werden goed ontvangen duur <lo inboorlingen, maar geene hoop hebbende u«t eenig schip al- ..diiar voorbij zonde vare», vervaardigde» zij eeu kiem *am- tuig, om /.telt hiirtue le naar eene tier eugel.-che koloniën in A'isliaiie te begeven. Doch toe» zij dit met zoo veel moeite gebouwde .scheepje te water wilden brengen werden zij door do iuboorliugeu plotseling aangevallen, die den kapitein en zes man om het leven bragteu. De overige ïedtleden zich in eene boot van het vergane schip, staken in zee, en na 10 dagenrondgezwalkt en ter naauwernood het levensonder houd gevonden hebbende, kwamen zij aan een ander eiland van dezenArchipel, waar zij desgelijks dooi de inboorlingen -goed ontvangen werden, maar toen eenige bewone.s van het jVroeger bezochte eiland insgelijks hier heen gekomen waren, veranderde ook -hier de vriendschap in vijandschap. De ge- heele overige ekwipage werd vermoord, uitgezonderd oen ma troos, die in een unburig bosch bout hakte, eu na langen tijd gezworven te hebben, door de aldaar toevallig aanleg gende brik la Tigresse opgenomen weid. Aan dezen ma troos is men lkit verhaal verschuldigd aangaande hel ramp zalige lot zijner togtgenooten. FRANKRIJK- Men schrijft uit Nimesdat de vreesselijkc bandiet Pin- tard al laar gevat is. Die belangrijke gevangenneming heeft volgendefwijze plaats gehad De commissaris Cazeau, heimelijk verwittigd, dat Pihtard, ■die op het vaste land gevlngt was, zicli in den nacht van 22 op 23 Maart in de stad zou begeven bij een oude vrijge latene, begaf zich met acht policie-dienaren naar genoemd huis. Pintard was cr welmaar hij lag nog niet te bed en zoodra de commissaris zich aan do deur van zijn vertrek vertoonde, wapende de bandiet zich met twee pistolen, onder bedreiging van vuur te zullen geven. De voorzigtigheid verbood te naderen, ten einde te beletten eene nieuwe mis daad te begaan en men moest zich vergenoegenmet alle tiilgangeji te bezetten en Pintard op te eischenniet alleen weigerde deze daaraan gehoor te geven maar hij loste zelfs •zijne pistolen op de policie-dienaren; gelukkiglijk ontbrandde enkel het pankruid, waardoor groote ongelukken werden voorgekomen. In deze staat van zaken moest er versterking gevraagd worden bij de gendarmerie en de linielroependie onmid- dejijk optrokken en huis en vertrek nog naauwer omsingel den. Toen de bandiet zag, dat heen enkel sabels en ban- jonetten omringden en geen ontsnappen mogelijk was,eischte hij dat men hem in vijf minuten niet zoude naderen waarna hij zich zoude overgeven. Daarop zag men hem diie malen pogingen tot zelfmoord aanwenden; drie malen ketsten de pistolen; men maakte zich onmiddelijk van hem meester. De gevangenneming van dezen bandiet is hoogst belangrijk, want men schrijft hem het grootste gcdeelle der diefstallen toe welke in de laatste tien jaren te Nimes zijn bedreven; ook vreesde hij, naar men zegt, in geval van Rood, voor ':geen moord. Den 28sten Maart, te vier ure en twee-en-veertig minuten na den middag, heeft men te Malta drie jjjschokken van aardbeving gevoeld; de schokken heb ben elk afzonderlijk plaats gehad en werden bijzonder 'geroeid op de straten en in de kerkenwaar de kandelaars omgeworpen en de klokken in beweging gebragt werden. Dit voorval beeft eene {roote onsteltenis veroor zaakt; men beschouwt het algemeen als de terug werking van de eene of mdere zwaardere schok, die in Sicilië is voorgevsllen. Toen Messina in 1783 door eene gebeurtenis van dezen aard bijna geheel vernietigd werdomervond men denzelfden schok te Napels. Uit napelsche brieven val den lsten April heeft men inderdaad vernomendat men op hetzelfde uur van denzelfden dag in Siciië dezelfde schokken als te Malta had gevoeld. Het is ongetwijfeld dezefde beweging, die zich heeft doen opmerken van Sicilië tot in Egypte en die den 28sten Maart te Aexandriö gevoeld is, ten vijf ure vijf-en-veertig mhnten. Tot nog toe heeft men liets van ongelukken ver nomen, DÜITSCL AND. Men leest in de Ilcrl. Tots. Ztg: ROGASEN, 8 April, Oiieren avondomstreeks 9 ure, barstte er brand uit in de woning van eenen Poolonder de toesnellenden bemerkte men vele Po len die echter werkelooze oeschouwers bleven en het eigendom van hunnen andgenoot gerust lieten verbranden. Te 2 ure des lachts werden de inwo ners op nieuw verschrikt, dch niet door liet geroep brand 1 maar het veel verscirikkelijkerrevolutie! En werkelijk waren op een jlein honderde menschen, meerendeels Polen van hier en uit de omstreken met zeissen mestvorken en brandhaken gewapend zaamgeschooldeen herbergde scheen hun aanvoer der te zijnen op zijn gesihreeuw sla Joden en Duitschers doodvolgdei eb ergste weldadigheden van de zijde der oproeree bindevelen, voorname lijk Joden werden gevafrlijk, anderen minder zwaar gewond. Het gelukte echter aan de joodsche en christelijke burgers der troep uiteen te drijven; 6 Polen werden in hechteiis genomen. De Kölnische Zeitunl berat den volgenden brief, uit Pestb, in Hongarije op het einde van Maart: «Voor eenige weken decden de hongaarsche bladen de tijding mede, dat d bankier Starnetz teWeenen, door den aankoop van en groot hongaarsch landgoed voor 1,800,000 gulden het eerst gebruik heeft ge maakt van de nieuwe het bezit van landgoed is dan ook de bedoeld 'et, die ook aan onadellijken en veroorlooft. In zoo verre wet in uitvoering gebragt; doch nog niet volkomel Want de eigentlijke koo- per is de koning der Neerlandendie het voornemen moet hebbenonder jiede voorwaarden omtrent 2000 Duitsche gezinnenals kolonisten op dit landgoed neder te zettenom dfeelfs waarde door zoo veel vlijtige handen te doenverdubbelen." BjLG IE. Men spreekt, zegt he Journal de Flandrcs, van eene wet op de drukpjs. Het plan tot zoodanige wet zou ons niet veranderen, en wij zouden nog minder verwonderd staa evenzeer een ontwerp van wet op de vereeniging boom kan geen ander» Een persoon met eene geschrift ter verspreid i getal der behoeftigen te zien verschijnen. Een vruchten dragen dan zijne vruchten; wij moeten :ene vrijzinnige wetten ver wachten van een onvrijanig ministerie, maar ons op wetten voorbereiden, di teruggang ademen. De menigvuldige herten, welke gedurende dezen winter en dit voorjaarvan de schrikkelijke armoe de die in België, en blonder in de Provinciën dei- beide Vlaanderen geledi is, worden thans afgewis seld door berigten va verontrustender aard. Er moet namelijk in We.'Vlaanderen een genootschap bestaan van volksvriendvan hetwelk een beroep op het volk is uitgegaan, d eenen zeer oproerigen geest ademt. voorraad afdrukken van dit bij zich, is te Brussel ge arresteerd, doch de dèladen hebben het genoeg zaam alle in hunne kommen opgenomen. De hoofdzaken, die :r in voorkomen, zijn: de arbeiders, die van hoipr sterven, zijn velen, het dergenen die zich in de gestichten der liefdadighl bevinden, is hoogst aanzien lijk; een gevolg daarva s, dat de middelstand niet meer in staat is, om d behoeftigen te ondersteunen; ook de landbouwers, luidt het in dit geschrift, hebben weinig meer erig om als liefdegiften aan te wenden. Vcvvgens worden de rijken der aarde gewaarschuwd, |at zij, ofschoon thans in overvloed badende, bchvingbrand en moord heb ben te verwachten. I hongerige buik heeft gcene ooren. Het resultaat w de redeneringen van dat geschrift is: dat alle \'re inboorlingen van het va derland, afstammeling! van Artevelde, Jean Breij- del. Peter de Conick en andere volksaanvoerders worden uitgenoodigd, om zich cp den 2dcn Paaschdag naar Brussel te begeven. NEDERLAND. Leeuwarden, 14 April. Als een bewijs van lioogen ou derdom kunnen wij mcdedcelen dat heden morgen alhier overleed in den ouderdom van 103 jaren3 maanden en 21 dagen Johanna Willems, wed. van Gerrit Lodewijks zij genoot sleed eene goede gezondheid, den laatste nieuw jaarsdag vierde zij nog vrolijk en zong met hare kleiukin- deren tot vreugde dezer laatstenhaar gezigt was haar zwakste zintuig, zij is slechts twaalf weken bedlegerig ge weest, en stierf hij vollen verstande. Zij huwde met haar 18 jaar was 53 jaar echtgenoot en hragt 12 kinderen ter wereld, waarvan nog twee, den eene 77 en den ander GS jaren oud zijn, alsmede 21 kleinkinderen en 20 achterklein kinderen die zij nalaatbeklagenswaardig echter dat deze hoogbejaarde vrouw in zoo diepe armoede moest overlijden. Zwolle, den 14 April. Betrekkelijk de zenuwzinking-ziekte, welke te Wier den heersclit, Lad men het gerucht verspreid dat deze zich naar Almelo, Rijssen en nellendoorn uitbreidde. Wij kunnen zulks voor zooverre genoemde plaatsen betreft stellig tegenspreken, doch te Nijverdal wil men dat zich een geval dier ziekte heeft opgedaan. Id de gemeenlo Wierden zouden sedert eenige dagen 1G personen zijn aangetast, waarvan twee overleden waren. Verder luideu onze be rigten, dat zich dc ziekte meestal onder do behoeftige klassen openbaart, voor welke ccne krachtdadige ondersteuning zeer wenschelijlc zou zijn. In de Ttvanl- echc Courant leest meu omtrent do ziekte het volgende berigt: „Sedert onze laatste berigten, aangaande dc ziekte te Wierdcn, meldt men ons, dat, alhoewel die ziekte eenen korten tijd niet zoo hevig is geweest als vroeger, echter in den loop dezer weck uiet is verminderd; ook heeft men al daar wederom vier dooden tc betreurcu, waarvan bet mecrendeel aan deze ziek te zouden zijn overleden, en men kan de beterenden niets dan do grootste be- hoedzaamheid aanbevelen." Den 1 April is door een kastelein van Zwartsluis eenen nieuwen driegulden van 1824, ter betaling van 5 stuivers doesmeel (veevoeder), aan eenen molenaar uitgegeven. Daar het muntstuk door ecu kantoor, waar de molenaar het in betaling wil de geven, geweigerd werd, en de zaak ter kennis onzer policie kwam, is het stuk door deze aange houden en met een opgemaakt proces-verbaal aan den officier van justitie opgezonden, zoodat er een streng onderzoek in deze zaak zal plaats hebben. De driegulden is zoodanig gesnoeid, dat do rand er met het randschrift heel is afgesneden tot aan, en hier en daar, in de letters van den stempel. Arnhem, 17 Ap.il. «In de Verborgenheden van Parijs, wordt do armoede zigtbaar voorgesteld. Die dezelve zien wil in zulk een hoogen graad, als de annoede daar niet beschreven wordt, begeve zich ach ter de muur alhier, digt bij de Heisteeg, in den tuin van den heer Tournier daar zal hij zien een huis, bewoond door eenen zeer armen jood, zijne vrouw en twee kleine kinderen; in dat huis zijn de deur en het raam geheel uitgebroken, de pannen van het dak geligt, een middelmuur omgesmeten en een diepe kuil in den vloer gegraven. Het zijn zachte mid delen om den armen jood die eenige huur schuldig is, te laten verhuizen! Gij, die dezen nacht met eene geslotene deur, digte ramen, mogelijk onder eenen warmen dekeii geslapen hebt, denkt eens aan den armen jood!" In het Weekblad van het Regt leest men: Den 10 dezer is uit Heukelom in het huis van arrest te Gorinchem in verzekerde bewaring gebragt, eene vrouw, die verdacht wordt zekere A. van Vianen vergiftigd te hebben, ten gevolge waarvan deze in eenen zorgelijken toestand verkeert. Op het berigt van dit vei moeden van gepleegde misdaad, heeft de substituut-officier M'. R. Twiss, vergezeld van den heer regter-commissaris Schuurman, zich onmidde lijk derwaarts begeven, ten einde in loco de zaak te onderzoeken, waarvan de afloop de inhechtenisne ming dier vrouw ten gevolge heeft gehad. Men vermoedt, dat de oorzaak dezer misdaad is gelegen in de groote oneenigheid tusschen de beide vrouwen, van welke de vergiftigde bij de andere inwonende was, die haar, tot aan haren dood toe, volgens een onderhandsch contract, kost en inwoning moest ver schaffen. De justitie zet hare nasporingen voort en heeft bekwame scheikundigen aangcs'.eldom, door een naauwkeurig onderzoek, zich van de al of niet schul digheid der verdachte vrouw te overtuigen. Veere, den 18 April. Heden morgen half 8 ure vertrok van hier naar de indijking der zoogenaamde onrustschorre, aan de Noord-Bevcnlandsche wal gren zende, de kapitein IJske, alhier gedetacheerd, met drie officieren en een honderdtal manschappen, zoo van de kompagnie alhier in bezetting, als daartoe uit het garnizoen van Vlissingen afgezonden. De overtogt had in goede orde en de ontscheping voor zoo ver wij konden ontwaren zonder de minste belemmering plaats. Onder het aan dien polder werkende volk moet ontevredenheid bestaan, zoo over het door hen ver diend wordende loon, als ook over de wijze van op meting van het door hen gedane werk, waardoor er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 1