MIDDELBURGDORDRECHT, ROTTERDAM. 2 der van Cham was ewist, en dat wist ik nie, 'lat spreekt van zelve. De vrouw. Wist ji dat ni? je bint avel aok en lompe veint, allo ik za joe dat is uitleije: onze] meulenair van 't deurp eit aok drie zeuns Jan, Pier en Klaas, mé wie is noe do vader van Pier'? Jan. Wel! de meulenair! dat spreekt. De vrouw. Noe das ommers net eender? Jan. A ja! noe begriep ik et, je zou zeije oe kent wise dat 'k dair nie om edogt Hiermede liep ook dit gesprek af, en Jan zou wel op het oogenblik naar den Predikant hebben willen loopen, maar deze had hem gezegd eerst over 8 dagen terug te komen; dikwijls werd er intusschen over de bewuste zaak gesproken, en Jan kon maar volstrekt niet begrijpen hoe hij zoo dom kon geweest zijn; eindelijk brak het gewenschte oogenblik aan, en Jan stapte zeer deftig naar den Predikant. AVel, Jan! vroeg deze hem, hebt gij het al ge vonden'? Jan. Jao, meneer nog denzelfden airend. Predikant. En wie is dus nu de vader van Ciiam geweest? Jan. Wel, de meulenair van ons deurp meneer! Nu laat ik aan het oordeel der lezers over, om te beslissen of deze sollicitant dit postje wel waar dig was, tevens vragende, of het wel te verwonde ren is, dat bij elke vacature, hoe gering ook, zich zoo eene massa sollicitanten opdoet. (F. C,) I1TGE201TDE1TE STTTKEE2T. WAT ZIJN WETTEN? Dikwijls heb ik hooron zeggen: do wet is eon wassen neus; men draait hem gelijk men hem hebben wil. Toen ik nog minder met de wetten bekend was', dacht ik in mijne eenvoudigheid boe ia het mogelijk, dat men eene wet anders tiitleggen kan, dan zij luidt; doch de dagelijksche ondervinding heeft mij menig vuldige malen van het tegendeel overtuigd, en hij, die den loop der discussien in onze Tweede Kamer gadeslaat moet zich met regt verwonderen, als hij ziet dat eene en dezelfde omstandigheid, door sómmige leden wordt geacht met de grondwet strijdig te zijn, terwijl anderen het tégeudeel beweren. Indien heide de partijen gelijk hebbendan moet Ik zeggen dat onze grondwet een meester stuk van dubbelzinnigheid is. Intusschen hel) ik het bovengemelde spreekwoord nog onlangs bowaarheld ge zien ten aanzien van hot Koninklijk besluU van den 25 September 18*4, (Staatsblad no. 48.) houdende vaststelling van het tarief tot bepaling der hoe grootheid en van den vorm van taxatie, van het honorarium der Notarissenwel is waar. slechts een Besluit, maar bet begint toch even als alle onze wetten, meti Wij Willem II enz. Het is genomen op de voordragt van den Staatsraad tijde- lijkcn Minister van Justitie. De Raad van State is er op gehoord. De Minister van Justitie heeft er nader op gcraporteerd.' Het staat in het Staatsblad. Art. 1 van dat Besluit zegt: liet aan dit besluit gehecht tarief, tot bepaling der hoegrootheid en van den v.orm van taxatie van het honorium der Notarissen, gelijk mede van verscholtCD, welke aan hen in rekening zullen worden geleden, wordt bij deze door ons goedgekeurd en vastgesteld en tullen mitsdien de bepa lingen, daarin vervat, te rekenen van den eersten November aanstaandewor den opgevolgd en nageleefd. My dunkt dat de zin van dit artikel, in duidelijkheid, menige van onze an dere wetten overtreft en tot geene verdraaijing aanleiding kan geven. En echter bet geschiedt. Wie is bet nu, dio zich deze vrijheid veroorlooft? Is het een man van weinig beteekenis of van geringen stand? Geen van beidenlezersllet 'is do Administrateur van 's Konings Particu liere Domeinen, die dit Besluit zijus Meesters tot een wassen neus maakt wel zoo grof, dat hij het tarief geheel uit den weg cijfert en door een ander, cigeudunkelyk vervangt. lu zijnen brief van den C Fehruarij 1845 aan de aan hem ondergeschikte rentmeestersbegint hij met Ie zeggen«dat de Algemeene Nederlandscho Maat schappij ter begunstiging van den Volksvlijt bij missive van den 20 Maart 1824, l.e directie, l.e sectie, No. 80, aan de ontvangers harcr toenmalige goe deren hier te lande, voorschriften heeft gegeven, omtrent do vacatiën, die bij openbare verpachtingen of aanbestedingen door Heeren Notarissen zullen mogen wordeu in rekening gebragt enz." «Sedert is bij Z. M. Besluit van den S3 September 18*4, (Staatsblad no. 48) een Tarief voor Uceren Notarissen vastgesteld; er is dien tengevolge, ter on- derwerpelijke zake, bij dit Domien beheer nog minder overeenstemming (in de declaratién der Notarissen namelijk) opgemerkt, daar, wanneer byoa alio Nota rissen bij bet oude zijn gebleven, enkele echter het tarief tot maatstaf hebben genomen, en meer bijzonder art. 4 in toepassing hebben willen brengen." «Intusschen vereischt het geen betoog, dat bij dit Tarief slechts kan bedoeld zijn, om het maximum van het eischbare aan te wijzen en dat het, dien on verminderd, aan ieder voornaam grondeigenaar vrij blijft, de Notarissen, die hij, doorgaande bij voorkeur wil begunstigen, naar vooraf bepaalde overeenkomsten te doen handelen, zoo als dit werkelijk door do Maatschappij gedaan is en kon worden, omdat het van Heeren Notarissen bleef afhangen, zich al of niet met die overeenkomsten tevreden te stellen." «Evenmin zal het uw geëerd doorzigt ontgaan, hoe doelmatig en hoogslwen- schelijk het zijn moet, om hij een zoo uitgestrekt beheer, als dat'van Z. M particuliere Domeineb, alles, zooveel eenigzins doenlijk gelijkvormig en naar vaste grondslagen te regelen. Ik ben derhalve met geachte deskundigen te rade gegaan en heb daarbij de overtuiging gevonden dat het oogmerk ook ge- reedclijk zal bereikt wórden, wanneer omtrent, de. decjaratien van Heeren Nota rissen alom en stiptelijk het volgende wordt in acht genomen:" «1. Dat wegens vele voorbereidende werkzaamheden, die inderdaad gering zjjn bij een beheer, alwaar zoo zelden wijziging in de voorwaarden plaats heeftin eens f7,00 en voor verpachtingen van meer dan vijftig perccclcn f 10.00 zalmo gen worden gerekend, zooder eenige hijvoeging voor aangiften of dergelijke «2. Dat diezelfde maatstaf zal gevolgd worden voor het geen hier. eigenlijk vaca- tio wordt genoemd, dat is.- het bijwonen der verpachting of aaubesteding." «3. Dat voor de afschriften der grossen zal worden gerekend CO cents per rol, of 30 cents per bladzijde, onverminderd hetgeen, naar de voorwaarden, door de pachters of aannemers voor extracten moet worden betaald enz." «Eindelijk behoef ik hier niet te bctoogen dat van do toepassing van Art. van het Tarief hij dit Domeinbebeer nimmer de rede kan zijn." «Ik Üeb de eer te verzoeken het vorenstaande te brengen ter kennis van Heeren Notarissen, van welke bij uwo Rentambt gebruik wordt gemaakt, met bepaald verzoek u spoedig te doea weten in hoeverre zij genegen zijnom dien overeenkomstig te werk te gaan en zullen die, welke niet daartoe mogten kun nen besluiten, door u, op de meest doelmatige wyze, uit de overblijvende worden v rvangen enz." De inhoud dezer zal te beginnen van het loopende jaar worden opgevolgd." .(.Even gebiedend als 's Konings Besluit De Administrateur enz. Wat zegt gij nu, lezers! van 's Konings Besluit? Wordt het niet, in zijn eigen belang tot een wassen neus gemaakt Üf zou het op 's Konings particu liere Domeinen niet van toepassing zijn? Dan zouden zij uitdrukkelijk daarvan moctcu zijn uilgesloten en vermits dit niet het geval is, zijn de administrateu ren en rentmeesters van 'sKonings particuliere Domeioen even gped yerpligtzich naar hetzelve te gedragen, als ieder ander. Mij dunkt daar onze wetgevers zoo mild zijn met de bepaling van boeten op overtredingen, mogt op zulke wil lekeurige en opzettelijke wetsverkrachtingen ook wel eene boete staan, grooter naar mate dat de overtreder op een hoogcr 6landpunt staat, om ook hen eer bied voor de wet te leereu hebben 1 December 184C. Verax. Door liet onderstaande te plaatsen, zal de redactie den ondergctcekendenen zoo ik vertrouwhet mee- endeel van het lezend publiek geen ondienst doen DAT ELK HET WETE. Het heeft schrijver dezes menigmaal geërgerd dat sommige Rijks-Ontvangers zoo onmeedoogend de be lastingschuldigen behandelen. Ik zeg sommige; want dat er onder genoemde ambtenaren zeer achtingswaar dige mannen gevonden worden is buiten allen twij fel. Hij dan die de schoen past moge toezien. In een klein stadje, men mag wel zeggen dorp, in Schouwen, heeft men een dezer vriendelijke hee ren die slechts drie dagen in de week kantoor ver kiest te houden(des Zaturdags kantoor te houden zoude eene heiligschennis zijndaar dan ten plai- ziere zijner jonge vrouw, de gang enz. vooral moet schoon blijven,) en wel hoogstens vijf uren daags. Is het lïu wat druk op deze dagen, alsdan loopen de mensehen gevaaromna soms een uurof langer, voor de deur, op straat, in regen en wind te hebben gestaan, onder het horen uitbraken van vreesse- lijke vloeken hun verschuldigde te kunnen betalen; of loopt het wat al te druk, zelfs te worden weg gejaagd. Ja! Ja! onze natie is niet ten onregte bij de vreemde met den eeretitel van schaapskoppen be stempeld. Geduldige lieden! Zoo gij verpligt zijt uwe ver schuldigde belastingen ten behoorlijken tijde te vol doen en hij gebreke van dien er al spoedig aan wordt herinnerd en er toe genoodzaakt; waarom dan niet wederkeerig uwe regten doen geldenwanneer gij zoodanige behandeling ondervindt? Waarom dan niet u beklaagt hij uwen Burgemeester of Contro leur Die heeren zullen u wel regt verschaffen. Zoo nietadresseer u dan aan den heer Directeur te Middelburg en beroept u op art, 31C der wet voor de Directe Belastingenln- en Uitgaande Regten en Accijnsendan zal u meer ruimte worden ver schaft om uwe belastingen te kunnen voldoen, en gij alzoo bevrijd zijn vau zoo lang in regen en wind voor het kantoor te moeten staan. Art. 316 bepaald «Alle kantoren zullen geopend moeten zijn, van den 16 November tot den 15 Februarijvan 's mor gens 8 ure tot 's middags 12 ure, en 's namiddags van 2 ure tot 's avonds 5 ure; van den 16 Febru arij tot den 15 Mei en van den 16 Augustus tot den 15 November, van 's morgens 7 ure tot 's middags 12 ureen van 's namiddags 2 ure tot 's avonds 7 ure; en eindelijk van den 16 Mei tot den 15 Augustus, van 's morgens 6 ure tot 'smiddags 12 ure en van 's na middags 2 ure tot 's avonds 8 ure enz." BEen uwer bestendige lezers. (*J Dit moeten wij de belanghebbenden ten stelligslen af raden. Over de onbeschoftheid van eenen ontvanger, bij den man 'zich te beklagen, die, zelve ezelachtig genoeg was, om een' deurwaarder, die in deszclfs ambtelijke betrekking op zijn kantoor verscheenbij den arm te nemen en vau zijn kantoor af te schoppen zoude slechts zijn bij tien dui vel te biecht gaan. Nu I er is aan de zaak gevolg gegeven, en wij wcnschcn den heer van der LociV een lang en plai- zierig proces. Mijnheer de Redacteur! Hoezeer ik slechts op de vierde verdieping, naast Potstramme in den bedroefden hoekwoon, zoo ben ik toch een geabonneerde op den Nieuwsbode, om welke reden ik een plaatsje durf verzoeken voor het verhaal van de volgende gebeurtenis: Voor eenige dagen zag ik bij een mijner vrienden een boekje, waarin het portret van den grooteu Floris in zijn zondagspak te zien was, met drie kruissen op de borst en niet één opdenrttg, zijne eene hand in zijn' eigen saclc stekende als of hij dien vol prom- melde met muntbiljettengoudstukken of ongesnoeide rijksdaalders. Getroffen door de voortreffelijke uitvoe ring en duidelijke zinspeling, verzocht ik, dit boekje aan mijne vrouw te mogen laten zien, hetwelk mij geredelijk werd toegestaan, t'Huis gekomen zijnde, riep ik, bij het opklimmen der trappen: Vrouw, maakt de deur openwant ik kom met Floris aan slepen. Doch naauwelijks had ik het woord Floris uitgesproken, of mijne twee kinderen, een jongentje van 5 en een meisje van 6 jaren, gilden angstig uit: Moetje, moetje, daar komt Floris, daar komt Floris. En beide kindertjes verborgen zich zoo diep mogelijk onder de schort van hunne moeder. In de grootste onsteltenis over den angst der kinderentrachtte ik hen gerust te stellenmet hen den mooi opge- schikten man te laten zien, maar het bleek mij, dat eenmaal ingekankerden afschuw doorgeen rok met goud omboord uit te wisschen is, want hoe meer ik als een tweede Boudevvijn, de ingebeelde of ware ver diensten van dien man roemde en opsomde, hoe nij diger de kinderen werden. Gelukkig bedacht mijne vrouwdat sommige Nederlandsche kinderen niet zelden met een handvol gele Haagsche moppen in slaap worden gewiegd. En daar juist mijn buurman Potstramme naar den Haag was geweest, om de logica van den nieuwen volksvertegenwoordiger der ronde zeeuwen te beoordeelen, hadden wij een half oncje mopjes voor de kinderen van hem present ge kregen waar mede zij dan ook tot bedaren werden gebragt. Na dat die verwarring was hersteld, riep ik mijn buurman, verhaalde het gebeurde en verzocht zijne gevoelens over de oorzaak van dien angst te mogen vernemen. «Dien angst," antwoorde hij, «is zëer natuurlijk, doordien de kinderen in de school en op straat elkander afvragen: van wien zij banger zijn, van Sinter Klaas of van Floris, terwijl zij, wanneer zij niet zoet willen gaan slapen, door som mige moeders worden toegeroepen: Daar komt Floris, daar komt slokop, en ah gij niet zoet zijt, dan zal hij de geheele kast leeg kraauwen en alles in zijn eigen sack steken en opvreten. En daar ieder levend mensch bang is voor gedwongene vastendagen en le dige kasten, zoo heeft dit op vele kinderen invloed, en denkende aan den dag van morgencn vree- zende zonder eten naar school gestuurd, te zullen worden doet die bedreiging hen morrend in slapen." Buiten deze gegronde overtuigingvoegde mijn buurman Potstramme er nog bij: «dat het op dien voortgang volstrekt niet onmogelijk is, dat de heu gelijke zesde December-dag, nog van feestdag in treurdag zal veranderen, doordien de kinderen banger geworden zijn, van één Floris dan van twintig Sint- Nikolazen, weshalve de almanak eene noodzakelijke verandering vorderten wel om Sint- Nikolaas te herdoopen in Sin te Floris. Dit plaats hebbende wordt Floris alzoo in de almanakken ais HEILIG verklaard, welke eer, noch aan Richelieu, noch aan Lodewijk XIII, noch aan Nero is ten deel ge vallen. Zierikzee, 18 Febr. P. OORnBSPOlTDElTTIB. Hoezeer liet getal van drie hoodeid inteekenareu op de Iweede editie van den Zierikzeesehen Nieuwsbode, (welk ge tal de uitgever berekende ndodig te hebben, om met goed succes, met de uitgave dier editie te kunnen beginnen), nog met eenige tientallen is overschreden, zal echter, om bij zondere redenen, met de uitgave der tweede editie, eerst met den eersten april eerstkomende worden aangevangen. De Redactie. STOOMJAGTEN varende tusschen FE BB AR IJ 1846. VAM ssïnPE&Bvae: Donderd. 19, 'smorg. 4 ure. Zondag 226 a *Donderd. 26.5 (VAK Vrijdag 20, 'smorg. 7 ure. *Dingsdag24, 5 Vrijdag 27 5 De diligence van Zierikzee op Zijpe vertrekt een half uur na d« afvaart der stoomboot van Middelburg op Botterdam en twee en een half uur na de afvaart van Botterdam op Middelburg. Op do afvaartsdagco met een gemerkt voor de beide plaatsen nog een half uur later. Bovenstaande aanwijzing is voor de diligence, rydende voor het stoomjagt de Stad oorinchemvarende op Middelburg en Gorinchemmede van toepassing. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. Zondag 22 Februarij. Naar Rotterdam, 's morgens ten 6 ure HANDELS EERIGTEN. ^H)(trfif,prijzen i)cr fjt^vnnen. Rotterdam 16 Februarij 1816. TARWE. oude zeeuwschejf 9,80 a ƒ10,30. nieuwe dito - 9,20 «1 -10,00. ROGGE. oudezecuwsclie f 0,00 a ƒ0,00. nieuwe dito - 8,70 a - 9,00. Aan de markt was oeuigo meerdere aanvoer de kooplust was weder zeer be perkt, zijnde alzoo de Tarw tot eene vermindering van 10 A 20- C'ls verkocht. Rogge 10 Cis. lager met weinig vriag. Gerst begeerd en goed te plaatsen. Ha ver in een doen. GERST. 7.ceuwscho(win.) ƒ5.20 a ƒ5,40. [7.0m.]-4,80 a-5,00. IIAVER. inlnndsiih voeder ƒ2,70 «1 ƒ2,90, dito korte .--0,00it 0,00. bet* gjjcciinippcn. TEELT 1845. 2/t ls*e kwaliteitf 32 a 31, 2/t ordin. - 27 it 29. .Vj Ist® - 32 it 31, 1/1 ordin. z> - 26 k 29. onb. Ist® - 30 a 29. onb. ordin. j> - 28 a 27. cub. inferieure» 25 it 24. Mullen - it STADS-WIETJWS. Zierikzee18 Feb. In navolging van II. M. Neèrlands ko ningin welke de Loterij van Handwerken ter dezer slede met een fraai Canapé-kussen heeft versierd, hebben H. H. K. K. H. H. vier Prinsessen van het vorstelijke huis, mede vier sierlijke geschenken tol hetzelfde doel aan de Directie dezer Loterij ingezonden. Mogt deze belangstelling der vor stelijke familie in het lot der behoéftigen van Zierikzee, velen opwekken tot deelneming in deze Loterij-, waarvan de verlo ting zal plaats hebben in tegenwoordigheid van een open baar Notaris, op maandag den 2 Maart aanslaande. Bij den uitgever dezes zijn nog loten verkrijgbaar k f 1,00 het Lot. Als eene bijzonderheid kunnen wy melden, dat binnen deze stad, vier zuster8 het geluk zijn te beurt gevallen om hun 25jarig huwelijks-feest to vieren. ARRONDISSEMENTS-REGTBANK TE ZIERIKZEE. Correctionele teregtzitting van Vrijdag 13 Februarij 1846. Veraordeeld bij verstek C. v. d. O., te Rotterdam, in twee geldboeten, elk van ƒ10; B. S., in 19 geldboeten, elk van 10; C. T., in 21 geldboeten, elk van ƒ10; J. G., in 19 geldboeten elk van ƒ10; D. v. F., in eene geldboete van ƒ10; en P. v. V., in eene geldboete van ƒ10; nis hoofden leiders en bestuurders van godsdienstige vergade ringen en D. v. F,, daarenboven in 21 geldboeten van 10; ieder, wegens hel afslaan zijner schuur en zolder mits gaders allen solidair in de kostenhoofdelijk voor het geheel op ieder hunner te verhalen des noods bij lijfsdwang, blijvende echter de 21 laatste boeten, waarin D. v. F., veroordeeld is voor het afstaan der lokalen alleen voor hem verhaalbaar. J. H. v. P., te Tholen veroordeeld ter zake van ont vreemding in de stads-wanteling te Tholen, in eene gevan genis van drie weken eiiMn de kosten. A. V., te St. Maartensdijk, veroordeeld ter zake van dief stal van hoefijzersin eene gevangenis van een jaar en in de kosten. l^unjcrTtjftc dt^fanb ft geboren: 11 Febr. tweeling zoon en dochter van M. Leeuwe en J. van Haaftcn. Eene dochter van J. Waller en B. Bus- kop. 13 dito. Eene dochter van J. Rodoe en J, Knlooij. 14 dito. Een zoon van A. Adriaanse en W. Janse. 16 dito. Eene dochter van P. Dusont en A. Steenwald. - Een zoon van P. Jonginans en T. Mol. Een zoon van A. F. Berwald en M. Dekker. ADVBHTBirïIEn. Een KORENMOLENAARS-KNECHTdie in eene stad werkzaam is, zijn werk gron dig verstaande en van goede getuigschriften voorzienzag zich gaarne zoo spoedig mo gelijk geplaatst. Adres, onder Letter Zv bij den Uit gever dezes. (189) tb zierikzee, ter drukkerij van p. de looze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1846 | | pagina 2